MÏDDELBURGSCHE O U R A IV T. N" 150. Zaturdag 1863. 12 December. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van vrijdag avond 8 ure. A.U)BËlTËMNe. Op vrijdag den 18 december 1S63, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken ea stellen van eene plaatijzeren dra dbrug met vast gedeelte, zamen lang 52 el, op gegoten ijzeren onderstellen, te Sluis kil, over het kanaal van Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 19 november 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRöDER. AANBESTEDING. Op vrijdag den IS december 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het aanleggen van ©en besteenden rijzen dam op het strand bij de Oude Hoeve, noordwest zijde van Schouwen. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd woriien. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur jhr. van den Santheuvel, te Zierikzee. '■Gravenhage, 26 november 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal, J. SCHRÖDER. AANBESTEDING. Op vrijdag den 18 december i 863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het vervangen door een en bazaltmuur van de westelijke vleugelbeschoaijing buiten de westelijke of waaijersluis te Neuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt. te Middelburg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, -30 november 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRÖDER. BINNENLAND. Middelburg 11 deecmber. De tweede kamer der staten generaal heeft gisteren hoofdstuk IX (koloniën) der staatsbegrooting voor 1SG4 in behandeling genomen, en heden zijn de beraadslagingen daarover voortgezet. Nadat de minister het woord had gevoerd traden nog als sprekers op de heeren van Heemstra, van Nispen van Sevenaer en de Brauw. Bij de afzending van het telegram was de heer Groen van Prinsterer aan het woord. In het hijvoegsel geven wij een overzigt van het verhan delde in de zittingen van jl. dingsdag en woensdag, bene vens het verslag der zitting van den gemeenteraad van woensdag. Wij herinneren den kiezers van leden voor de kamer van koophandel en fabrieken alhier, dat op aanstaanden maan dag 14 dezer, de verkiezing van een lid, in de plaats van den heer Dirk üronkers. bij herstemming moet plaats heb ben tusschen de heeren P. F. J. van Burg en J. H. Snijders. Het 70jarig bestaan van het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen werd eergisteren feestelijk gevierd door een getneenschappelijken maaltijd der leden. Wij vernemen dat tot lid van het kollegie van zetters dezer gemeente, in plaats van wijlen den heer D J. van der Horst Serie, heeft benoemd den heer D. Verhulst, notaris alhier. Uit Vlissingen meldt men ons Naar ik verneem zijn de adelborsten die zich hebben schuldiggemaakt aan baldadigheden a cost), woensdag raid dag per rijks vaartuig van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, thans op de reede van Neuzen liggende, afge haald en overgebragt aan boord van het wachtschip alhier. De verpachting der tollen op den straatweg tusschen Middelburg en Veere, gedurende de jaren 1864, 1865 en 1866, heeft gisteren ten raadhuize alhier plaats gehad en voor beide tollen te zamen f722 opgebragt. Zr. Ms. schroefstooraschip ]e klasse Curagao is gisteren middag van de marinewerf te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten. Uit Zierikzee schrijft men ons 8 dezer: „Heden vóór 50 jaren verlieten ties nachts de franschen deze stad en werd zij door de engelschen in naam van den prins van Oranje in bezit genomen. Deze heugelijke ge beurtenis werd alhier dankbaar herdacht. Van de open bare gebouwen en uit de meeste woningen wapperde weder de driekleur en oranjewimpel. Het kariljon werd bespeeld. Des avonds hield het alhier gevestigde departement der Maatschappij tot nut van 't algemeen eene vergadering, welke in elk opzigt feestelijk mogt heeten. De zaal was eenvoudig en doelmatig versierd. De leerlingen der zang school, Karreman en Rensen, zongen eenige toepasselijke liederen,door een strijkkwartet begeleid. De feestredenaar jhr. J. L. de Jonge sprak met warmte en gevoel over het schoone en zegenrijke der vrijheid en hragt in herinnering hetgeen vóór 50 jaren hier is geschied. De heer H. G. Mulock Houwer droeg eenige toepasselijke dichtregelen voor van ter Haar. De heer van der Grijp gaf eene feest- bijdrage, waarin hij, na eene gepaste voorafspraak, toepas selijke gedichten van Klijn en Tollens voordroeg en daaraan nog eenige dichtregelen van zich zeiven toevoegde. Een en ander werd door gezang afgewisseld, en toen na het eindi gen der laatste bijdrage het volkslied werd aangeheven stond de vergadering, welke ook door vele dames werd bijgewoond, op en stemde met den zang der kinderen in. hetgeen de feestelijke stemming niet weinig verhoogde. Met een slotzang werd deze feestavond besloten." Uit officiële verslagen omtrent den jongsten storm en hooge vloeden op 3 en 4 december ontleent de Staats courant van woensdag betreffende de provincie Zeeland het volgende: „Verscheidene kalamiteuse polders in het 4e, 5e, 6e en 8e poiderarroadis^ement hebben schade ondervonden. „In dezandkreek voor den polder Oost Beveland zonk een schip; twee vaartuigen, waarvan ée'n geladen, werden op de steenglooijing van den Wilhelmina-polder geworpen,zonder dat daardoor echter belangrijke schade ontstond. De hoofd- waterkeeringen van den polder Walcheren, hoewel de gol ven tegen sommige dijkvakken tot op 3.50 el boven hoog- waterpeil opliepen, hebben weinig geledende in den loop van dit jaar aan den zeedijk te Westkapelle gemaakte werken zijn ongedeerd gebleven." Een uit 'sHage ontvangen telegram meldt ons dat de heer Bets, minister van financiën, heden morgen op straat een toeval heeft gekregen, waardoor hij plotseling nederviel. Hij schijnt echter spoedig hersteld te zijn. Ook wordt ons het overlijden gemeld van den heer Meylink, lid van de tweede kamer der staten generaal. Z. M. de koning heeft dingsdag morgen in een plegtig gehoor ontvangen eene deputatie uit den gemeenteraad van Utrecht, welke aan Z. M., onder aanbieding van een prach tig album, de geluk wenschen ter herinnering aan het 50jarig feest van Neêrlands onaf hankelijkheid heeft overgebragt. Uit Groningen schrijft men ons van 5 dezer: „Eergisteren werd hier de 27e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tegen het pauperisme. In mijn orig verslag gaf ik als den wensch van velen te kennen, dat die vergaderingen in plaats van des voormiddags des avonds zonden worden gehouden. Aan dien wensch is ge' hoor gegeven en de vergadering heeft dezen keer voor het eerst des avonds te 2es uur plaats gehad, waarvan dan ook het gevolg was, dat zij meer door ingezetenen dezer stad bezocht is dan wel vroeger het geval was, niettegenstaande het onstuimige weder menigeen weerhield van huis te gaan. „Als eerste punt van behandeling kwam op het pro gramma voor: „Voor- en nadeelen van gestichten ten be hoeve van armen of behoeftigen, inzonderheid van wees-, werk- en armenhuizen, bepaaldelijk ook met betrekking tot de koloniën van weldadigheid in de rijks-bedelaars gestichten." Daar over de eerstgenoemde gestichten inde vorige vergadering reeds genoeg was gesproken, liepen de diskussien thans alleen over de voor- eti nadeelen van ver pleging der armen in de bedelaarsgestichten te Veenhuizen en Ommerschans. De tegenwoordige toestand zoowel van de vrije koloniën der Maatschappij van weldadigheid, als die van de inrigtingen des rijks werd uitvoerig besproken. Men kwam tot de overtuiging dat de Maatschappij van weldadigheid eene allezins nuttige inrigting was, die meer krachtige ondersteuning en medewerking verdient dan haar tot nog toe door de natie wordt verleend en derhalve meerdere deelneming hoogst wenschelijk is. De toestand der rijks inrigting daarentegen heeft bij de reeds aangebragte verbeteringen nog zoovele andere noodig, en is thans nog zoo gebrekkig, dat weldenkende armbesturen niet ligt er toe besluiten kunnen behoeftigen er heen te zenden of die plaatsen als toevlugtsoorden aan te bevelen. „Daarna is men overgegaan tot no 2 van het programma „Nadere beraadslaging over het rapport van de kommissie, betreffende de vraag, of het ook voor de gemeente Gronin gen wenschelijk moet worden geacht, eene meel- of brood fabriek te doen oprigten Een der sprekers herinnerde, dat deze vraag was ontstaan uit de ook hier terstede bestaande klagten over de kwaliteit van het roggebrood in verhouding tot den prijs. Eenige bakkers maken een te ruim gebruik van de koekbakkers zemelen, en de vochtigheid der brooden is algemeen bekend. Naast den aardappel, wiens geringe voedingswaarde van algemeene bekendheid is. is het brood bijna het eenige voedsel van de mindere klassen. Het is dus eene zaak van het grootste gewigt, dat het brood niet te duur en goed bereid verkrijghaar worde gesteld. Deze verbetering nu heeft men in andere gemeenten trachten te verkrijgen door de oprigting eener meel-en broodfabriek, welke reeds gebleken is zoo wel voor de ondernemers als voor de gebruikers groote voordeelen op te leveren. Aan zulk eene inrigting zijn voordeelen verbonden, die de on kosten van het daar gebakken brood veel geringer doen zijn en dus een prijs mogelijk maken, welke in eene gewone bakkerij onmogelijk is. Onder die voordeelen worden ge noemd groote en spoedige omzetting van kapitaal, bezui niging van arbeidsloon door machinale bewerking, bespa ring van brandstof door onafgebroken gebruik der ovens, aanschaffing van kostbare machines, meerdere kontröle op vervalsching van meel enz. Daartegenover werd als scha duwzijde aangenomen, dat door de oprigting eener zooda nige fabriek de belangen der bestaande bakkers zouden kunnen worden gekrenkt, maar men aarzelde niet die bijzondere belangen voor het algemeene op te offeren. De wenschelijkhetd eener zoodanige fabriek alhier werd dan ook aangenomen, tenzij de betrokkene industriëlen be grepen, die inrigting overbodig te doen zijn door hun fabrie- kaat zoo goed en zoo goedkoop mogelijk te maken. Tegen deze konklusie kwamen twee bakkers uit deze gemeente, als toehoorders ter vergadering aanwezig, op, en gaven te kennen, dat de sprekers niet genoegzaam op de hoogte zijn van het bakkersbedrijf en daarom de zaak verkeerd beschou-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1