MÏDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag W 10 December. N"-149. Editie van woensdag avond 8 ure. AAXBESTEDiXG. Op vrijdag den 18 december 1863, des voormiddags ten 1.0 lire, zal.'onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of. bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het lie district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed: Het leveren en storten van 1740 last steen tot voortzetting van de oeververdediging we derzijds de Ravendijken van het kanaal vanNeuzen. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binneniandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 'Jen dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan hetbureauvan den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen. 's Gravenhage21 november 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRöDER. BIAXEVUANÖ. MldUlelUmrg 9 dU;ccmR>er. De tweede kamer der staten-generaal heeft heden hoofd stuk Vlil (oorlog) der staatsbegrooting voor 1864 aange nomen met 40 tegen 26 stemmen. Morgen zal hoofdstuk IX (koloniën) in behandeling worden genomen. De gemeenteraad alhier hield heden de aangekondigde zitting, waarin onder meerder de volgende zaken zijn be handeld. Aan den heer J. Snijders, waag- en kraan meester, is op zijn verzoek een aarden graf voor vier kisten op de burger lijke begraafplaats in koop afgestaan. Mede is besloten tot de verbetering van den weg, loopende van een gedeelte van den Zaagmolendijk bij den nieuwen grindweg tot den straatweg van Sloe naar Middelburg, waartoe aan gedeputeerde staten een renteloos voorschot van f 4500 zal worden aangevraagd, op de voorwaarden genoemd in het Provinciaal blad no. 26 van 1863. De helft der kosten van aanleg en onderhoud van den weg zal wor den gedragen door de gemeente Arnemuiden en de weder helft door deze gemeente. Aan het burgerlijk armbestuur is eene verhooging van subsidie van f800 uit de onvoorziene uitgaven voor het loopende jaar toegestaan, ter bestrijding van meerdere uit gaven wegens bedeeling. geneesmiddelen enz. Nog zijn ingekomen eene kennisgeving van den heer J. •Snijders dat zijn zoon A. J. Snijders, adjunkt waag-en kraanmeester alhier, is overleden, alsmede een rekest van den heer C. Snijders, om in de plaats van wijlen zijn broe der, tot adjunkt waag-en kraanmeester te worden benoemd. De benoeming ter vervulling der vakatureis tot de volgende zitting aangehouden. Voorts is een aanvang gemaakt ruet de behandeling der voorgedragen wijziging in of aanvulling van de verordening van algemeene plaatselijke policie voor deze gemeente. De drie eerste hoofdstukken zijn afgedaan. Wij geven hiervan in een volgend nommer een meer uitvoerig verslagen ver melden hier alleen dat er eene verbodsbepaling, op eene boete van f 1 tot f 3. is ingesteld tegen „het zich op de open bare straat, in kennelijken staat van dronkenschap bevinden of het zich als zoodanig gedragen''dat het voortaan is ver boden „in de binnenwijken varkens te houden zonder vooraf daartoe de vergunning van burgemeester en wethouders te hebben verkregen en met in achtneming der voorwaardeu waarop die vergunning wordt erleend"alsmede dat het is verboden „de straat te schuren", terwijl „het nieuw aan gelegd straatwerk niet van het zand zal mogen worden ontdaan [door vegen] dan nadat twee maanden na het legden zullen verloopen zijn." De behandeling zal dingsdag morgen ten 11 ure worden voortgezet. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen heeft gisteren in eene buitengewone vergadering het besluit genomen zich tot Z. M. den koning te wenden, met een adres waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken van de afschaffing der doodstraf. Belangrijk was de diskussie die daarover gevoerd werd. De bekende argumenten die voorde afschaffing zoo dikwijls zijn aangevoerd, werden door eenige leden helder uiteen gezeten toegelicht. Overliet algemeen oordeelde men op het eigenlijke terrein van regtsfilosofie zich niet te moeten bege ven, en alzoo de vraag in hoeverre de zorg voorde veiligheid van het algemeen mag veroorloven over het leven van enke len te beschikken, onaangeroerd te laten. Van een zuiver praktische zijde beschouwd meende men dat de geschie denis der regtspleging, de ervaring met hel oog op andere landen verkregen en de geanrdheid der bevolking van Nederland allezins aanwijzen dat men van eene afschaffing der doodstraf in ons vaderland niet dan heilzame gevolgen verwachten kan. Dit althans was het gevoelen derovergroote meerderheid van de aanwezige leden. Slechts eene enkele stem verhief zich nadrukkelijk hiertegen, op grond dat er gevallen denkbaar zijn waarin de maatschap pelijke veiligheid den dood van een individu schijnt te vorderen. Meer uiteenloopend waren de gevoelens omtrent de vraag: of het van 's genootschaps be voegdheid kon gere kend worden zich betrekkelijk deze aangelegenheid tot den koning te wenden, en, zoo ja, of het geschikte oogenblik daartoe gekomen was? De aarzeling die eenige leden aan den dag legden om het eerste gedeelte dezer vraag toestemmend te beantwoorden, werd krachtig bestreden. Wendde men zich tot den koning met een geformuleerd voorstel tot wets verandering, waarbij werd te kennen gegeven door welke straf de doodstraf zou kunnen worden vervangen, dan voor zeker zou het genootschap haar werkkring de beoefe ning van wetenschappen te buiten gaan, maar geheel iets anders is het. ten opzigte van een zoo groot maat schappelijk belang, de overtuiging van het genootschap, op wetenschappelijke gronden rustende,openlijk uit te spreken. De resultaten van zijn onderzoek behoefden geenszins binnen de lokalen waar het vergadert, besloten te blijven, en het was in overeenstemming met den geest des tijds, dat ook vereenigingen van mannen die de wetenschap beoefenen, den invloed welken zij op de openbare meening kun nen uitoefenen, niet opzettelijk ongebruikt laten. Men moest niet voorbij zien dat naar liet oordeel van bevoegden eerst dan bezwaar gezien werd in de afschaffing der dood straf wanneer tie openbare nieening nog ten gunste van het behoud gestemd was. en het is daarom te meer zaak dat de openbare meening zich uitspreke, vooral en zoo kwam men tot de beantwoording van het tweede gedeelte der vraag nu het Utrechtsche genootschap voor kunsten en wetenschappen hierin is voorgegaan. Deze gevoelens, welke wij in zeer algemeene trekken maar met getrouwheid hebben getracht te resumeren, be hielden de overhand, em »et eene groote meerderheid werd besloten aan het bestuur het opstellen van een adres in !«)vengeinelden geest op te dragen. In de gisteren gehouden vergadering van het departe ment Middelburg der Nederlandsclie maatschappij tot bevordering van nijverheid, is door de kommissie, benoemd in de vergadering van 19 augustus JI., voor eene tentoon stelling van brandspuiten, brandblusch- en brandreddings- toestellen, rapport uitgebragt. Daaruit bleek dat van verschillende brandassurantie-maatschappijen zoo in Ne derland, als buitenlandsche in Nederland vertegenwoor digd, alsmede van het departement Rotterdam de noodige fondsen waren verkregen tot het uitlogen van premiën. De kommissie stelde dien ten gevolge voor de voorgestelde tentoonstelling in julij van het volgende jaar te gelijk met de algemeene vergadering te doen plaats hebben, waartoe werd besloten. Wij vernemen dat uit 's Gravenhage van den minister van marine het bevel is ontvangen dat de adelborsten, tegen wie door de policie alhier proces-verbaal is opgemaakt ten gevolge hunner baldadigheden op zaturdag avond 11., door Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, bij zijn vertrek naar de Middellandsche zee, te Vlissingen zullen moeten worden achtergelaten. Morgen middag ten 1 ure zal van de marinewerf te Vlis singen te water worden gelaten het schroefstoomsebip der le klasse Curasao. De Staats-courant behelst de volgende mededeeling van wege het departement van buitenlandsche zaken, van het schrijven, hetwelk Z. M. de koning op den 29 november jl. heeft gerigt aan Z. M. den keizer der fransehen, in antwoord op de uitnoodiging tot een kongres te Parijs „Monsieur mon Frère. L'invitation aussi cordiale que „gracieuse que Votre Majesté m'a aclressée par sa lettre „en date du 4 novembre, a pour but de réunir les Puis sances de rEurope a un congrès. afin d'aviser sans „systême pre'congu aux moyens d'établir sans seconsse, „sur des bases équitables, la paix et la tranquilité de „i'Europe. „Je rends hommage a cette généreuse pensee de Votre „Majesté, et jeserai heureux, en m'associant a cette idee, „de eontribuer de commun accord avec tous les autres „Souverains de I'Europe, a réaüser le but si noble que „Votre Majesté s'est proposé d' atteindre. „Je. saisis cette occasion de Vous renouveler les assu- „rances de la haute estime et de l'inviolable araitié, avec „lesquelles je suis, „Monsieur mon Frère. „de Votre Majesté „le bon Frère, „(Signé Guil.la.ume. „La I-Iaye, le 29 novembre 1863." Bij het wetsontwerp tot herziening der tabel houdende verdeeling van het rijk in kiesdistrikten, is de vorming van drie nieuwe distrikten voorgesteld. liet pene is Winschoten en de beide andere bestaan in de verdubbeling van de dis- tiikten Haarlem en Deventer, die voortaan elk 2 afgevaar digden zullen zenden in plaats van 1. Blijkens de hierbij overgelegde stukken bedroeg de bevolking des rijks op 31 december 1862 3,416,146 zielen. Wordt dit wetsontwerp aangenomen, dan zal het getal leden der tweede kamer daardoor van 72 op 75 gebragt worden. Men sehrijftons uit Dordrecht, den 5 dezer „Ik kan u iets berigten dat mij met vreugde vervult, en mijn gansehe sympathie heeft. Elfen daaronder van onze aanzienlijkste ingezetenen, allen reeds hier ter stede woon achtig in het gedenkwaardige jaar 1813. hebben een uit noodiging gerigt tot al hunne medeburgers van wat stand of rang, om hunne handteekening te komen plaatsen in een albuin, dat zij voornemens zijn op een nader te bepalen dag te gaan overhandigen aan de famielje Beelaerts. de kinderen van wijlen den heer Matthijs Beelaerts, die in 1813 aan onze stad de gewigtigste diensten bewezen beeft. Immers als kommandant der stad aangesteld, leidde hij met veel omzigtigheid en verstand het werk dei' verdediging. Maar daarenboven ontzag hij zich niet onder een kogelre gen, terwijl de stad gebombardeerd werd, in een vaartuigje over te steken om met de franschen in onderhandeling te treden en het bombardement te doen staken. Hij stelde vrijwillig zijn leven in gevaar om Dordrecht te redden. Bij onze feestviering van U. 24 november, waar zoo veel sere nades gebragt zijn aan verschillende personen en de over geblevenen van 1813 zoo veel eer ontvingen, heeft men het verzuim gepleegd (met of zonder opzet, dat weet ik niet, tnaar het laatste is baast niet denkbaar) oiu de nagedach tenis van dien wakkeren burger niet te vereeren door eenige hulde te brengen aan zijne alhier woonachtige kinderen, den gepensioneerden kapitein-luitenant ter zee Beelaerts en diens beide zusters. Algemeen heeft dit verzuim opzien gebaard, menig woord -is er over gevallen, van ganscher harte juicht men dan ook algemeen het plan toe dier elf stadgenooten die hunne medeburgers hebben uitgenoodigd door middel van een album der famielje het bewijs te geven hoezeer Dordrechts ingezetenen de verdiensten van wijlen rar. M. Beelaerts oj) prijs stellen en zijne nagedachtenis eeren. „Is er dan op 24 november hiertoe niets gedaan op offi ciële wijze, ik vertrouw dat deze manifestatie, die geheel uit eigen beweging geschiedt en uit den boezem der burgerij voortkomt, voor de miskende famielje oneindig, meer waarde zal hebben dan eene serenade of iets dergelijks. Het albuim zal blijven getuigen ook over vele jaren van de hulde hun vader gebragt. Ik hoop dat duizenden gehoor zullen geven aan de roepstem des heeren Marits van Cravenstein c. s., en dus een verzuim goedmaken, dat onze feestviering heeft ontsierd. „De japansche zee-officieren de werkman die hem ver gezelt. over wie ik u vroeger schreef, zijn gearriveerd. Den eerste heb ik ontmoet. Hij spreekt tamelijk goed hollandscli, maar verstaat het uitstekend. Hij is geheel gekleed op zijn europeesch en lijkt een goede 20 jaren oud. Al» men hem te Delft tegenkwam zou men hem houden voor een delfteche student, zoon van een europeër en een javaansche, die daar opgeleid wordt voor de dienst in de Oost Indiën. Het eenigste wat hem onderscheidt is dat zijn haar van achteren te zatnen gevoegd is en vastgehouden wordt door een kleine koperen of gouden ring, zoo dat hij een klein staartje heeft. Maar als hij zijn hoed op heeft, merkt inen het niet op. Hij is hier, gelijk ik u vroeger meldde, geplaatst om bij den bouw van het. bij de heeren Gips op stapel gezette japan sche oorlogschip het toezigt te houden of den bouw na te gaan en af te zien. De werkman verstaat geen woord hollandsch.'' Het feest van den 30 november den dag op welken de stad Arnhem vijftig jaren geleden door de pruissiscbe troe pen is bezet, en zij van de fransche heerschappij is verlost, is ook aldaar, volgens een vooraf bepaald piogramma, zeer luisterrijk gevierd. Het is den vorigen avond door eene groote laptoe met fakkellicht aangekondigd, en den 30 door het lossen van het geschut geopend. De volksvermaken heb ben plaats gehad, en de optogten van dertien korporatiën zijn in orde volbragt, terwijl even als elders de meest wen- schelijke eendragt is waargenomen. Het uur ran één, des

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1