Vervolgens is behandeld hoofdstuk VIÏ A derstaatsbe- grootirig voor 1864 (nationale schuld) waarbij de heer van Bosseeen amendement voorstelde om in plaats vanG millioen, 11 millioen te amortiseren. Zoowel het nut van amortisatie als het amendement werden besproken door de heeren Dirks, van Nispen van Sevenaer, van Bosse, Cool en van der Linden. De minister, hoezeer een groot voorstander van aflossing van schuld achtte het niét raadzaam, zich reeds nu te binden, welke som in het geheele volgend jaar voor amortisatie zou «worden besteed. Opdien grond voor namelijk vond het voorstel bestrijding, waarover ten slotte de stemmen staakten (28 tegen 2S), zoo'dat de beslissing daarover en de stemming over het hoofdstuk tot maandag zijn uitgesteld. Vervolgens hebben de algemeene beschouwingen plaats gehad over hoofdstuk VII B (financiën), waarvan wij het voornaamste in het volgend nummer tegelijk met de ver dere behandeling van dat hoofdstuk zullen vermelden. BUITJËKL^U. Algemeen overzlgt. The morning post ontleent aan het financieel rapport van den heer Fould eènige bewijzen voor zijne stelling dat de vrede niet verstoord zal worden. De daarin voorko mende cijfers toch zullen, volgens het engelsch dagblad, aan den franschen keizer en zijne raadslieden doen begrij pen dat het noodzakelijk is om zooveel mogelijk te bezui nigen. Van een engelsch standpunt zou men misschien uit dergelijken rampzaligen toestand van het financiewezen bewijzen voor het behoud van den vrede kunnen putten. In Frankrijk echter denkt men over dergelijke zaken geheel anders, en ofschoon wij voor het oogenblik nog niet voor eene vredebreuk tusschen Engeland en Frankrijk vreezen, gelooven wij toch dat er betere waarborgen voor die mee ning zijn dan de cijfers van den heer Fould. Met gespannen verwachting ziet men den uitslag der stemming te gemoet van de duitsche bondsvergadering, welke heden zou moeten hebben plaats gehad, over de ie volgen staatkunde in de kwestie der hertogdommen. Daar uit zal kunnen blijken of de politiek van Pruissen en Oos tenrijk dan wel die der meerderheid van de overige leden van den hond zal worden gevolgd. In kwestiën van den ingewfkkelden aard als de sleeswijk-holsteinsche is echter altijd nog een weg te vinden, welke even ver van de beide uiterste gevoelens ligt. Het volgen van dergelijken wegstelt dan gewoonlijk geene der partijen tevreden, maar wordt somtijds toch eindelijk in vrede's naam aangenomen. Volgens mededeelingen mt Hamburg zou intusschen de deensche staatsraad in zijne vergadering van eergisteren hebben besloten om elke bezetting van Holstein als eene casus belli te beschouwen. Op gisteren is door den koning van Denemarken eene proklamatie uitgevaardigd aan de holsteinsche bevolking, waarhij hij verklaart vast besloten te hebben om elke oproerige beweging met geweld tegen te gaan, maar tevens geneigd te zijn om aan Holstein dege- wenschte autonomie te verzekeren. De oosten rij kxsche regering heeft dezer dagen een maat- regel genomen, welke grooten indruk zal maken in Gallicië. Het gedurende den poolschen opstand zoo bekende dagblad Czas, voor de europesche dagbladen eene bron van aller lei berigten omtrent tie poolsche opstandelingen, is voor drie maanden opgeheven. Van ontmoetingen tusschen de polen en derussisclie troepen wordt intusschen niets uieer verno men. Volgens sommige beiigten zouden er zelfs slechts zeer weinige afdeelingen der eersten meer in het veld zijn. De toestand van Griekenland schijnt nog altijd vrij onrustig te zijn en bij de nationale vergadering is koning George niet zoo populair, als sommige engelsche dagbladen dit wel gelieven voor te stellen. Een voorstel om een votum van sympathie door die vergadering te zien uitbrengen aan de nagedachtenis van koning Frederik VII, den vriend van Griekenland, den bloedverwant des griekschen konings, ,werd nog dezer dagen verworpen. Merkwaardig echter zullen velen het misschien reeds vinden dat sedert de troons bestijging van den deenscheu prins nog geene revolutie heeft jdaats gehail. Men zal zich herinneren dat wij onlangs het berigt mede deelden dat een fransch officier „door de japannezen" was •vermoord geworden. Dit berigt wordt thans door The japan herald in zooverre bevestigd en met bijzonderheden gemeld dat er een moord is gepleegd aan een fransch officier. Op 14 oktober toch is door de konsuls van Pruissen en van de Vereenigde Staten, vergezeld van eene eskorte en eenige andere personen, waaronder een attaché der fransche legatie -in Japan, bij het dorp Nodongayah. ongeveer op drie mijlen afsiands van Yokohama, het deerlijk misvormd lijk gevon den van den luitenant der afrikaansche jagersCamus. Eene oude vrouw uit de inwoners van het dorp verklaarde op den dag van den moord drie vreemdelingen te hebben gezien, waarvan een geheel met bloed was bedekt, maar overigens wisten de dorps-autoriteiten noch de bevolking iets omtrent den moord aan den heer Camus gepleegd. Omtrent den toestand van Japan wordt overigens door de Javabode, welke de laatste berigten dienaangaande be vat, gemeld dat het engelsch eskader rustig ter reede van Kanagawa ten anker ligt om de verdere omstandigheden af te wachten. Volgens een ander berigt der Javabode had er eene ontmoeting plaats gehad tusschen de engelschen en japannezen. waarbij de laatste met verlies van 72 man waren teruggetrokken. Omtrent de plaats waar, en de om standigheden waaronder dit gevecht zou hebben plaats gehad, wordt echter niets opgegeven. Volgens de laatste tijdingen uit New-York had de gene raal Grant de zuidelijke troepen onder den generaal "Bragg bij Lookout-Montain in Tenessee verslagen. Bij _deze nederlaag werden vijf duizend man gevangen geomen. Pruissen. I In de zitting van het huis van afgevaardigden hebben op j 2 december weder vrij woelige scènes plaats gehad bij i gelegenheid der debatten over de door de verschillende partijen ingediende voorstellen omtrent de sleeswijk- holsteinsche kwestie. Dr. Jacoby tpch beweerde dat, als bet ministerie waarlijk in het nationaal belang had willen handelen, de pruissische troepen reeds op maisch moesten wezen naar Holstein. Onze vrienden zooging de sjjreker voortwillen dat wij een ministerie verdedigen, hetwelk wij in staat van be schuldiging moesten stellen (beweging). Laat ons zonder omwegen verklaren dat he,t huis van afgevaardigden in Pruissen geheel buiten staat is om ten gunste van Holstein te handelen. Er is slechts e'én middel oin de hertogdommen te ondersteunen. Frederik Wilhelm III zeide in 1813: „de onafhankelijkheid en de nationale eer zullen slechts dan gewaaiborgd zijn als iedere zoor. des vaderlands zich tot verdediger dier eerstelt.'' Strijden wij dan voor Sleeswijk- Holstein. ieder naarmate zijner krachten. Wij zullen dan de regeringen medeslepen en de denen van den vaderland- schen grond verjagen. Daarom ondersteun ik ook het voor stel der kommissie (toejuichingen). De heer Groote verklaart niet te begrijpen hoe het mi nisterie den moed heeft om kredieten te willen vragen aan de kamer gelijk gisteren de president yan den ministerraad verklaarde, die het regt van 's lands vertegenwoordiging met de voeten heeft getreden. (De president van het huisj de heer Grabow, verzoekt den spreker om zich inet meer gematigdheid te uiten). Ondersteld dat de vijand onze poor ten bedreigde, zouden wij dan zelfs alle onze regten aan dit ministerie ten offer brengen? Neen. mijne heeren, wij zouden slechts de uiterste pogingen in het werk stellen om dit ministerie omver te werpen, hetwelk het algemeen get. vaar slechts zou kunnen doen toenemen. (De presiden- spoort den spreker weder aan tot gematigdheid.) De ellen dige toestand, waarin ons goevernement zich bevindt.... (beweging, de heer Grabow valt den spreker in de rede.) Ik eindig niet de kreet: Leve Sleeswijk-Holstein Leve Duitschland. Weg met het ministerie (groot gedruisch). De president Grabow. Ik moet den geachten afgevaardigde Groote doen opmerken dat zijne laatste woorden zeer weinig parlementair zi)n. De heer Schultze-Delitzsch erlangt thans het woorden zegt dat, indien de regering zieh niet langer onderwerpt aan het protokol van Londen, zij door Duitschland en de pruissische natie zal ondersteund worden. De tegenwoor dige ministers kunnen dit echter niet doen. Stelt u roor welken indruk eene proklumatie te weeg zou brengen van den koning aan zijn volk in dien zin, welke gekontrasigneerd zou wezen Bismarck en Eulenhurg (beweging, gelach). De spreker verklaart het met dr. Jacoby eens te zijn, dat elk naar zijn vermogen Holstein moet ondersteunen. Nadat nog eenige diskussiën zijn gevoerd waarbij de heer Twisten beweerde dat een europesche oorlog onder dit ministerie wel een groot ongeluk, maar nog te verkiezen zou zijn boven een verlies van duitsch grondgebied, wordt het voorstel van den heer von Virchovv aangenomen. De echo van de bovengemelde debatten in het pruissisch huis van afgevaardigden heeft zieh ook in het oosienrijkseh staatsligchaam doen hooren. De heer Rechbauer heeft in de zitting van zatunlag verklaard dat het wenschelijk was om in overeenstemming met den geest der opinie van de pruissi sche natie te handelen, maar geenszins in den geest der opinie van een ministerie von Bismarck. Volgens de Köln. Zeitung heeft prins Julius van Slees- wijk-Holstein, jongste broeder van den tegenwoordigen koning van Denemarken en majoor bij een pruissisch huza ren regement zich naar Denemarken begeven. Hij zal waarschijnlijk de pruissische krijgsdienst verlaten om bij het deensche leger te worden geplaatst. Frankrijk. Dathet financieel rapport van den heer Fould een ongun- stigen indruk heeftgemaakt, is niet te verwonderen, al neemt men in aanmerking dat de aller treurigste loesland van het fransch financiewezen voor nienand een geheim was. Het verdient opmerking dat het jaar 18G3 meer zal kosten aan de fransche schatkist dan het jaar 1859 met den italiaan- schen oorlog heeft gekost. Toch is het den minister Fould, zoo ver in de kunst van millioenen te groeperen, gelukt om den rampzaligen toestand van het financiewezen meteen soort van rozenkleurig waas te bedekken. Wel erkent de minister dat hij zich bedrogen heeft in zijne eertijds gekoes terde verwachtingen omtrent oustandigheden en feiten, welke een gunsiigen invloed op de geldmiddelen moesten uitoefenen, maar men moet zich toch niet al te ongerust maken. De mexikaansche expeditie zegt de heer Fould behoort tot tie buitengewone zaken en zonder deze zou den de ontvangsten de uitgaven verre overtreffen. De mexikaansche oorlog heeft tot dusverre 2G0 millioen gekost en de maarschalk Forey heeft bij zijn vertrek te Veua-Cruz niet onduidelijk te kennen gegeven dat men nog veel millioenen en veel menschenlevens zal behoeven voor de vestiging eener geregelde regering. De vooruitzig- ten om zich de 260 millioen spoedig te zien terng gegeven zijn derhalve voor Frankrijk niet bijzonder gunstig. Dit laatste wordt dan ook in het financieel rapport van den heer Fould te kennen gegeven. Waartoe zal nu de voorgestelde leening van 300 millioen dienen Om een gedeelte van de vlottende schuld van 970 millioen des keizerrijks te delgen of om te strekken ter voorziening in de eventualiteiten, welke de mislukte kon- gresvoorslellen ten gevolge kunnen hebben De heer Fould verzekert het eerste maar ook thans even als vroeger zou hij zich kunnen bedriegen omtrent omstandigheden en feiten, welke een gunstigen invloed op de geldmiddelen moeten uitoefenen. De maarschalk Forey. die op zijne terugreis van Vera Cruz een bezoek aan de Vereenigde staten heeft gebragt, bevond zich gisteren te Lissabon om een bezoek te brengen aan den koning van Portugal. Weldra wordt hij te Saint- Nazaire verwacht. De frartsche officiense dagbladpers blijft steeds woe den tegen Engeland en lord Russell. La presse bevat een brief van zes kolommen aan dezen staatsman om hem te betoogen dat hij geene de minste geschiktheid heeft voor de groote pol it iek. Te Parijs zijn geruchten in omloop, volgens welke koning Victor Emmanuel zich genoopt zou achten om eenige groote onderneming ten uitvoer te brengen en daar door eenigzins toe te geven aan de telkens toenemende revolutionaire beweging. Reedsgeruimen tijd geleden wer- den dergelijke geruchten verspreid met het oog op de uit- gebreide militaire maatregelen, welke in het koningrijk Italië werden genomen. Dat die geruchten thans weder op den voorgrond treden kan het g-volg zijn van de spanning tusschen den heer de Girardin en..,, lord Russell. Het wetgevend ligchaam heeft eindelijk het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden ten einde gebragt. Morgen zal de kommissie worden benoemd om het ontvverp-adres van antwoord op de keizerlijke troonrede zamen te stellen. Er zijn in het geheel zes verkiezingen vernietigd; de volgendë personen zijn niet toegelaten: Eugène Pelletan, de Bulach, de graaf de Bourcier de Vil- Iers, Isaac Pereire, de Bravay en Boitelle. ZEËTIJOIXOEK. Den 2 dezer is te Shields aangekomen het schoor.erschip Catharina Elisabeth, gezagv. J. Pander van Middelburg Alles wel. Te Newcastle en Sunderland lagen meer dan* 2000, z.e;rge twee duizend, schepen gereed om uitte zeilen. Uit Vlissingen schrijft men ons, 5 dezer „De nederlandsche loodskotter no. 3, schipper G. Ketting, is gisteren alhier binnengekomen na zeer zwaar weder te hebben doorgestaan en met gekwetste ekipage. Bijleggende buiten Westkappel onder stormzeil met opgehaalden hals en gestreken piek, kwam er een zware zee aanrollen die aan bakboord over kwam en in het zeil liep. De kotter werd daardoor overzij geworpen met de zalings te water en bleef alzoo geruimen tijd liggen. Ten gevolge daarvan verschoof de ballast en vlogen de kolenkisten in lij de zeeloods Streefkerk, die daar tusschen geraakte, brak het eene been en kneusde het andere 2waar; de matroos Meul- dijk 'kreeg een ketel kokend water van het kombuis over het ligchaam waardoor hij jammerlijk gebrand werd een derde sloeg over boord doch greep gelukkig een touw, waaraan hij het behoud van zijn leven te danken heeft, terwijl de andere manschappen allen meer of minder kwet suren ontvingen. Men mag het gelukkig rekenen dat de kotter onder die omstandigheden behouden binnengeko men is. „De engelsche brik Proteus, gezagv. Meek, van Shields naar Bordeaux, geladen met kolen, is met verlies van ankers, zeilen en kluiverboom alhier binnengekomen. „De hamburger stoomboot Taurus, gezagv. llomkes, van Hamburg naar Antwerpen, heeft verschansingen ver loren. „De engelsche brik Roclceltgezagv. Martin, van South ampton naar Sunderland in ballast, is op de engelsche kust van zijn ankers geslagen en met verlies van het ge heele tuig, door de engelsche stoomboot Emerald Isle, gezagv. Lancaster, op de hoogte van Westkapelle drijvende gevonden en behouden alhier binnengebragt; van de eki page is niemand verloren. „Een engelsch driemast«chip op de Theems van zijn ankers gestormd, hebbende 7 voet water in het ruim, is met verlies vun 11 man der ekipage door de vlissingsche loods kotter no. 7. schipper II. Plngge, op de hoogte van West kappel hulp bewezen en te Zierikzee binnengebragt.'' 1IAADELSBERIC1TE1V. Prijzen van effekten. Amsterdam 7 december. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2|pct. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4} r België. Certifikaten bij Rothschild 2* Rusland. Obligatien 1798/1816 5 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6de serie 5 dito dito Leening 1860 4* Certifikaten6 Aand. spoorweg Polen. Scbatkistobligatien4 Oostenrijk. Obligatien metalliek5 dito 1847/1S522* dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktien3 Italië. Leening 1861 5 Spanje. Obligatien (binnenlandsclie) 3 dito 3 thans 2* -Amortisable schuld Portugal. Obligatien 1853 3 dito 1856—1862 3 .Griekenl. dito (blaauwe)5 Vereen.Stat.dito (1874) 5 'Illinois. dito - 7 p' Mexiko. dito"3 Grenada. dito afgestempeld4* Venezuela, dito 2 62* 75* 97* 139 100* 72* 87* 88* 58 i 30 81$ 63* 64* 50* 46* 46$ .46* 23* 64* r.;76* 31* 13J 23*

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3