MIDDELBURGSCHE U R A IN T. r 148. Dingstlag 1863. 8 December. f^y °/>A C'OKS ^^KIIAKUV.V Editie van maandag avond 8 ure. middelburg 7 december. De tweede kamer der staten generaal heeft in hare zitting van vrijdag de hegrooting voor staatsspoorwegen tnet alge- meene en vervolgens hoofdstuk *V[ (marine) der staatsbe- grooting :roor J 8f> 1- met '67 tegen 25 stemmen aangenomen. Onze beperkte plaatsruimte veroorlooft ons slechts zeer beknopt melding te maken van hetgeen in de zitting van vrijdag omtrent de zeeuwsche spoorweglijn en de daar mede in verband staande werken gezegd js. Op het gespro kene door den heer van Heemstra en den minister van binnenlandsclie zaken komen wij echter spoedig nader terug. De leden der eerste kamer van de staten-generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen vrijdag 11 dezer. De gemeenteraal alhier zal aanstaanden woensdag, des voormiddags ten elf ureeene openbare zitting houden ter behandeling der volgende onderwerpen missives van ge deputeerde staten, goedkeurendea. de gemeenterekening 3862, b. ile begrooting der schutterij 1861-, c. het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag 1863; uitgifte van grafruimte op de begraafplaats aan J. Snijders; nader voorstel van burgemeester en wethouders tot wegsverbete- ring naar Arnemuiden; wijziging der verordening betrek kelijk de plaatselijke policie. Een twaalftal adelborsten en andere jongelieden, behoo- rende tot de etat-major van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden, hetwelk te Vlissingen gereed ligt om bij de eerste gunstige gelegenheid uit te zeilen, en van het aldaar liggend wachtschip, kwam laatstleden zaturdag avond alhier aan en verontrustte de bewoners van de markt en de naburige straten niet weinig door allerlei baldadigheden. In opgewonden toestand liepen zij, van stokken voorzien enkele die er geen bij zich hadden schaften zich d.e hier aan een gedeelte der stad door, en maakten daarbij menigeen het slagtoffer hunner brooddronkenheid. In de 's Gravenstraat werd een 22jarig jongeling door hen aange vallen en zoodanig verwond dal hij zijn regleroog voor goed zal moeten missen. Na verder in de sociëteit op de markt te hebben vertoefd, vonden zij er o. a. behagen in eene vrouw die op dat plein met een kraampje geplaatst was en hare nog onverkochte koopwaren naar huis bragt aan te vallen en bij herhaling tegen den grond te werpen. Te ver wonderen was het niet dat mannen uit de volksklasse, bij wie gewoonlijk een sterk sprekend gevoel van billijkheid en regt- vaardigheid huisvest, al moge het zich sotusin ruwen vorm openbaren, dit niet lijdelijk konden aanzien. Een der eersten die toeschoten om de koopvrouw berscherining te verleenen. zekere P. Geldof, bekwam daarbij twee zeer ernstige verwon dingen aan het hoofd en eene kneuzing aan den arm. Van de nachtwacht en policie die inmiddels, bijgestaan door eenige burgers, te hulp kwamen, trof velen geen beter lot. De nachtwaker J. van Luyk werd zoodanig geslagen en aan het hoofd verwond dat drie bloedige hechtingen moesten worden aangelegd, terwijl hij nog verscheidene andere won den bekomen heeft. Eindelijk is men er na veel moeite in geslaagd zever, der adelborsten en een adjunkt-admini- strateur de overigen hadden zich uit de voeten gemaakt in verzekerde bewaring te nemen. Den volgenden morgen zijn zij in vrijheid gesteld, echter niet voor «lat de policie van het gebeurde proces verbaal had opgemaakt. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Gisteren morgen is Zr. Ms. zerlkorvet Prins Maurits der Nederlanden door de Frans Naerebout uit het (lok naar de reede gesleept „Een matroos van genoemd korvet die zich des nachts heimelijk van boord had willen hegeven om aan den wal te komen heeft zijn pogen duur bekocht: hij is daarbij in het water geraakt en verdronken. Het lijk is gisteren morgen opgevischt en naar het hospitaal gehragt. „De engelsche stoomboot Fairy Queen heeft gisteren een gedeelte van zijne lading in ligters kunnen overzetten doch Beden waait het te hard om er aan te kunnen werken." Naar wij vernemen heeft Z. M. de koning, hij wien de gemeenteraad van Zierikzee in hooger beroep is gekomen van het besluit van gedeputeerde staten tot toelating der vijf gekozene raadsleden, dit beroep voor ongegrond ver klaard en zullen mitsdien de bedoelde gekozenen als raads- eden moeten worden toegelaten. ♦Men schrijft ons uit's Gravenhage, 6 december „Het schijnt dat men gegronde hoop mag koesteren, dat eindelijk ouder het tegenwoordig bewind eene krachtige hand zal geslagen worden aan de verschillende misbruiken, welke aan het tegenwoordige stelsel van veilingen der handelmaatschappij kleven. Blijkens de memorie van be antwoording toch op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wetsontwerp tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1S6Ibestaat bij de regering het voornemen om reeds in het volgende jaar, in plaats van twee, negen of tien koffijvedingen in Neder land te doen houden en een einde te maken aar, de kotnbi natiën der monsters, terwijl opbi&dïngen bij -j- cent per half kilo zullen worden aangenomen. Tevens wordt onderzocht in boe ver het makelaarsloon voor vermindering zou vatbaar wezen, inzonderheid bij de tin-veilingen. Voorzeker zullen deze berigten door alle belanghebbenden met genoegen wor den vernomen, daar deze eerste stap op den goeden weg zeker nog wel door meerdere, tot te gemoetkoming aan bil lijke grieven, zal gevolgd worden. Binnen kort is ook een wetsontwerp tot herziening der iudische tarieven te ver wachten." Hunne excellentitjn de heer graaf van Zuylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning hij het hof van Berlijn, en de heer baron Stra- tenus, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minis ter bij het hof van Hannover, ziju zaturdag onverwachts in de residentie aangekomen. (N. dagbl. v. 'j Grav.) Op donderdag. 3 dezer is door zijne majesteit in een bijzonder gehoor ontvangen de baron de Bille Brahe, door wien aan hoogstdenzelve zijn overhandigd zijne nieuwe geloofsbrieven als minister-resident van Z. M. koning Chris- tiaan IX van Denemarken. Staats courant.) ♦Met de post die vrijdag-nacht is aangekomen ontvin gen wij het volgende berigt van onzen korrespondent te Amsterdam „üe kanaalmaatschappij (Holland op zijn smalst) is nagenoeg geheel gekonstituëerd. Het kapitaal is ten volle bijeen. De direkteuren zijn deheeren Heshuizen, van den llonert en Jitta, terwijl jaeger sekretaris zal zijn. Niets ontbreekt er aan als een paar wijzigingen in de statuten, welke men van den minister hoopt te verkrijgen, en die van weinig beteekenis zijn, en ook gegeven kunnen worden zonder dat de wetgevende magt daarin worde gekend." Stormschade. Uit schier alle plaatsen verneemt men berigten van onge lukken of verwoestingen, welke in de vorige week door den storm zijn veroorzaakt. Hier en daar heeft men weder men- schenlevens te betreuren, terwijl overigens dijken, daken, schoorsteenen, hoornen enz. veel te lijden hadden. De storm was noodlottig voor de gemeente Arnemuiden twee harer sloepen, bevaren wordende door de schippers M. de Nooijer en L. van Belzen. zijn zeilloos te Hellevoet- sluis binnengekomen, terwijl de zoon van laatstgemelde schipper, Jacob van Belzen, een flinke jongen van 20 jaren oud, naar wij per telegraaf vernemen, op zee over boord is geslagen en verdronken; nog twee andere schepen, een kot ter en een sloep, gevoerd wordende door L. de Ridder en J. de Nooijer, zijn tot heden nog niet aangekomen men is voor hun lot zeer beducht. Uit Groningen schrijft men ons van dezer: „Sedert gisteren woedde hier een hevige storm uit het noordwesten, die dezen nacht dermate in hevigheid toe nam, dat men voor groote onheilen vreesde. Deze zijn dan ook helaas niet uitgebleven Behalve eene menigte afge waaide schoorsteenen en dakpannen, ingestorte daken enz. ziet uien hier thans de grootste verwoestingen, veroorzaakt door een doorbraak van den dijk, die langs het Rietdiep loopt, op twee a drie verschillende plaatsen, waardoor eene vreesselijke overstrooming is veroorzaakt. De huizen aan de Noorderha<en zijn allen door het water beschadigd en de tot bewoning dienende kelders, moesten daar haastig worden verlaten. Al de landerijen en huizen ten noorden van deze stad staan onder water, onderscheidene wagens met verdronken schapen zijn reeds aangevoerd, terwijl er moeite gedaan wordt om het levend vee zoo veel mogelijk in veiligheid te brengen. Men hoort ook hier en daar spre ken van menschen die bij dit ongeval zouden zijn omgeko men, doch ik kan u voor alsnog niets zekers daaromtrent mededeelen. Gelukkig is thans het weder bedaard en is uien ijverig in de weer de geledene schade te herstellen." Op de kust van Texel zijn drie schepen verongelukt bijzonderheden daaromtrent ontbreken voor alsnog. Om de Oost zijn verscheidene visschersschuiten van de ankers geslagen, welke vermoedelijk verloren zullen zijn. Tusschen Katwijk en Wassenaar is een kof gestrand; een gedeelte van het naambord bevat den naam Clasina. De ekipage is door mannen, die op paarden gezeten waren, van boord gehaald. Het water der Zuiderzee werd zeer boog tegen de Gel- dersche dijken opgezet. De Kerkdijk bij .Elburg is bezwe ken, zoo dat de geheele omtrek is o\erstroomd. Uit Zwolle wordt berigt dat een gedeelte van den Katwolderdijk en van den Diezerdijk bezweken is. In tegenwoordigheid van den kommissaris des konings slaagde men er echter in ver dere doorbraken te voorkomen. Te Rotterdam is donderdag avond en vrijdag morgen andermaal de geheele buitenstad onder water geloopén, zoo dat de kommunikatie met behulp van schuitjes moest plaats hebben. Ook het lager gedeelte van Dordrecht werd vrijdag overstroomd, en in sommige gedeelten van Mon- nickendam stond het water boven de vensterbanken der huizen. Te Delftshaven had het water mede eene ongekende hoogte bereikt. Eenige werklieden trachtten in een boot hunne door het water afgesloten werkplaats te bereiken. De boot sloeg echter om, waardoor een hunner verdronk en de overigen slechts met moeite werden gered. Hoewei de storm ook te Seheveningen met alle kracht heeft gewoed, is het voor alsnog niet bekend dat iemand daar het leven heeft verloren. De grootste schade werd geleden door een reeder wiens schuit zich ter visscherij op cie kust bevond en gedurende den storm voor Monster voor anker lag. Het vaartuig werd driemalen van zijne ankers geslagen en verloor zijne vischnetten. drie ankers en zes touwen. Op negen schuiten na bevond de haringvloot zich in zee. Nog een kustvisscher was afwezig. Te 's Gravenhage zijn donderdag morgen van vier nieuw gebouwde huizen, welke naast elkander staan in de nieuwe straat over de brug aan het einde der Boekliorststraat, de daken en zijmuren afgeslagen. Te Seheveningen is veel schade aan het daken den muziektempel van Zeerust toe- gebragt en te Schiedam waaiden van het dak der glasblazerij niet minder dan 1200 pannen af. Te Oud-Gastel stortte des middags de steiger tot herstelling van den toren der rooinsch-katholieke kerk met een verschrikkelijk geraas naar bc-neileneen naburig gebouw werd erg beschadigd, even als het raadhuis, waarin een kolossale balk van den steiger geheel doordrong. De bewoners dachten niet anders of de geheele toren was omgeslagen zij kwamen echter met den schrik vrij. Wij verwijzen verder naar de rubriek „Zeetijdingen." ISeuoeKilngeii en IteslMftcn. ministeriele departementen. Benoemd tot adjunkt- kommies bij het departement van financiën de heer C. E. Last, thans aspirant-landmeter bij het kadaster. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der infanterie van bet legér in Oost Indie, de 2# luitenants L. C. van Vleuten, van het 8e regeinent infan terie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot, en A. J. Kalff en R. de Lannoy, beide van het 3e regement infan terie. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers der in- en uitgaande regten ie Locht de heer A J.Tuuuners, thans te Caberg; te Ca berg de heer M. G. A. Colen, klerk ter pro vinciale direktie der belastingen te Maastricht. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijn- sen te 's Gravendeel c. a de heer jhr. G. J. M, Bowier, thans in de zelfde betrekking te Rosmalen. Kerk- en sehooinieuws. Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Seroos- kerke. iajl. vrijdag tot predikant beroepen de heer F. Hage, predikant te Nieuw-Loosdrecht. Op het zestal waren geplaatst de heer J. A. ten Bokkel Huinink, te Oud-Alblas W. Sypkens, te LoosduinenII. Bax. teVuursche; A.W. L. Tal ma, te Angeren; J. A. Gravestein, te Loon op Zand; F. Hage, te Nieuw-Loos drecht en op het drietal de heeren J. A. tenBokk el Hui nink, II. Bax en F. Hage. Te Poortvliet, klassis Zierikzee. is thans, daar ook de heer A. F. Simons, te Bleskensgraaf. voor het beroep naar die gemeente heeft bedankt, beroepen de heer J. A. ten Bokkel lluinink, predikant te Oud-Alblas. Koloniën. üe 11. zaturdag aangekomen fransche mail uit Oost-Indie bragt berigten mede loopende tot 29 oktober van Batavia. De belangrijkste daarvan zijn die betreffende de oneenig- heden waartoe het rijk van Boni nog altijd schijnt aanlei ding te geven. De Javabode is vijm meening dat de twisten met dat rijk niet zullen ophouden voor dat het enropesche element daar de overhand heeft gekregen. Makasser neemt nu nog geenszins in zulke eene mate in bloei toe als men van een voor den handel zoo gunstig gelegen plaats zou mogen verwachten. De beperkingen waardoor handel en nijverheid nog bemoeijelijkt worden, niettegenstaande de plaats eene vrijhaven is, zijn echter daarvan mede oorzaak, en de zaken zullen volgens de Java-hode een geheel ande ren keer nemen wanneer een meer vrijzinnig stelsel van bestuur ook daar zal gevolgd worden. De jndische dagbladen houden zich voorts nog hoofd-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1