door om de hulde te ontvangen bij de opening der spoorweg- sektien. Hij vreest echter dat de voorspiegelingen door deze regering gedaan in de uitvoering niet verwezenlijkt zullen worden en tot teleurstelling in het volgende jaar aanlei- j ding geven. Spreker vroeg daarop inlichtingen over de aansluiting mei het buitenland en over de rigting Rotterdam- i Moerdijk. Eene beslissing over de te kiezen rigting door den Alhlasserwaard of Zwijndrechtschen waard was nu j noodzakelijk, even als die betrekkelijk den overtogt van bet Sloe, met bet oog op tie verbind.ng van de haven van Vhs- i singen aan het groote spoorwegnet. Het laatste was een werk van jaren en men kon eene beslissing niet uitstellen door de bewering «lat men het Sloe nog niet genaderd was. j Hij beweerde dat de opheffing der kommissie voor de staatsspoorwegen lot bezwarep aanleiding zou geven, en hoewel hij niets had legen de tegenwoordige maatschappij van exploitatie, vroeg bij of de minister met uitsluiting van j het beginsel van publieke konkurrentie, dat door hem voorop gezet was, niet den schijn van begunstiging op zich had geladen, door afwijzing van de aanvrage Bre.lius. Ten j slotte vroeg hij inlichting over de gekoricedeerde spoor- wegen in Sinats Vlaanderen en hield vol dat, zoo die kon- cessie tot stand kwam, er nog meer noodzakelijkheid was j om haast te maken met de aansluiting van Vlissingen aan het spoorwegnet, in het belang van onzen handel. De lieer i de Raadt drong insgelijks met kracht aan opeene beslissing met betrekking van den spoorweg Rotterdam —Dordrecht en beweerde dat zoo die nog langer verschoven werd, de i Maas-steden daaronder gevoelig zonden lijden. De heer i van Bosse verdedigde de thans opgeheven kommissie voor de spoorwegen tegen de verwijten van eenzijdigheid en oorzaak van vertraging. Hoewel hij van oordeel was, dat het geld voor de spoorwegen in 1861-niet kan worden ver werkt. had hij er niet tegen dat de regering zich ruimte verschafte. Met haar was hij het eens, dat zonder tusschen- komst der kamer g'eene beslissing mogelijk was over de rigting van den spoorweg Rotterdam—Dordrecht, nu het bleek dat «le rigting door den Alhlasserwaard 5 millioen duurder was dan die door den Zwijndrechtschen. Mij drong aan op publiciteit van door de regering verleende koncessiën, vooral nu eene wet daarop nog niet in het ver schiet was. Hij vreesde dat de wijze, waarop de zaak door de maatschappij van exploitatie is aangevat, in de toe komst aan bezwaren zou onderhevig zijn omdat, terwijl nu het kapitaal slechts voor de helft gestort zijnde, de aandeelen reeds beneden pari stonden, waardoor het wel ligt moeijelijk zou worden de tweede helft te vinden. Hij drong aan op de benoeming van een rijks koinmissaris, op het reglement van dekontrö'e en op gemeenschappelijke stations te Utrecht, Arnhem en Zwolle. BCITEXLAXl). Algemeen overzigt. Daar de fransche en belgische post heden avond zeer Iaat is aangekomen, kunnen wij uit de fransche en belgische dagbladen slechts weinig meer ontleenen. Ook uit andere streken valt lieden weinig te vermelden, zoo dat ons „over zigt" al zeer kort wezen kan. De fransche Moniteur behelsde gisteren het lang verwacht rapport van den heer Fould omtrent den toestand van het financiewezen. Gelijk men vermoed had wordt daarbij eene nieuwe leening voorgesteld van drie honderd millioen. In de zitting van het pruissisch huis van afgevaardigden heeft de heer von Bismarck eene verklaring omtrent de slees wijk holsicinsche kwestie afgelegd, welke blijkbaar is gedaan om tijd te winnen. De minister loch verklaarde dat Pruissen ve pligtingen had te vervullen, welke de londen- sche overeenkomst van 1852 oplegdendat het londensch traktaat echter voortgevloeid was uit eene reeks van onder handelingen tusschen Denemarken en Duitschland gevoerd en derhalve ook de verpligtingen van eerstgenoemde mogendheid nis het ware e'én geheel vormen met het lon densch verdrag. Of nu echter het niet nakomen van het verdrag door Denemarken, Pruissen ontheft van de nale ving der hepalingen van het londensch traktaat is, volgens den heer von Bismarck, eene aller gewigtigste vraag; men houdt zich met de overpeinzing daarvan bezig. Intusschen verzekerde de minister dat Oostenrijk en Pruissen voorloopig de zelfde gedragslijn zouden volgen in de sleeswijk-holsteinsche kwestie en zoo spoedig mogelijk tot de bepaalde bonds-exekutie zou worden overgedaan. Uit andere mededeelmgen blijkt dat werkel/jk de beide j groote duitsche mogendheden te Frankfort pogingen aan- j wenden om het oprukken der exekutie-troepen te be spoedigen. Zij hebben bij de bondsvergadering echter met eene langwijhgheid te worstelen, welke spreekwoordelijk is geworden. Men zal zich herinneren dat er tusschen Engeland en de J f;efedereerde staten van Amerika steeds gedacbtenwisse- ingen plaats hebben over het uitrusten van oorlogsvaar- 1 tuigen in de engelsche havens ter ondersteuning van de rehellen-staten. Dezer dagen heeft wederom een vaartuig de haven van Sheerness verlaten, weinige uren voor dat het bevel tot aanhouding was verleend. In zee gekomen werd dadelijk de vlag der zuidelijke konfederatie geheschen en viel het te Calais binnen, den naam voerende vanThe Rap pahannock en als kaper der zuidelijken. De fransche amb tenaren hebben niettegenstaande al deze omstandigheden bevel ontvangen om het schip weder vrij te laten vertrekken. Berigtcn omtrent de nederlaag der noordelijken onder den generaal Burnside zijn nog niet bekend. Men verzekert evenwel dat deze bevelhebber der noordelijken in de stel ling, waarin hj zich thans bij Knoxville bevindt, een aanval van den vijand gerust kan afwachten. De engelsche regering heeft sir John Lawrence tot opvol- j ger van lord Eigm benoemd, met dien verstande echter dat de nieuwe onder-koning van britsen Indië slechts ad interim die betrekking zal bekleeden zoolang lord Elgin niet aan zijne ziekte zal bezweken zijn. Sir John Lawrence zal reeds met de volgende pakketboot naar Bombay vertrekken. Sleeswijk-lïolstein. De engelsche regering heeft op 23 November 11. de vol gende riepiche gerigt aan haren vertegenwoordiger der Buchanan te Berlijn. „De regering van hare majesteit heeft tot haar groot leed wezen door een telegram van sir Alexander Ma-Iet, britseh ambassadeur bij den duitschen bond vernomen, dat de aanspraken van prins Frederilc van Augustenburg op de erfopvolging in de hertogdommen Sleeswijk en Holsteiu door den afgevaardigde van Baden, ten deze als mandataris van den prins, voor de bondsvergadering zijn gebragt en dat de daartoe betrekking hebbende kwestiën aan eene kommissie zijn verzonden. In dezen toestand van zaken acht de regering van hare majesteit het noodzakelijk om zonder verwijl ter uwer kennisse te brengen dat zij geens zins een anderen weg kan bewandelen dan dien eener getrouwe opvolging van al de verpligtingen, waartoe men overeengekomen is op 8 mei 1852. Dit traktaat legt aan de regering barer majesteit de verpligt ng op om in overeen stemming met de overige onderteekenaren daarvan en vol gens ile bepalingen in dat zelfde traktaat voorkomende, Z. K. II. prins Chrisiiaan van Sleeswijk-Holstein-Sonder- burg GJucksburg en zijne mannelijke afstammelingen in de regte lijn, gesproten uit zijn huwelijk met prinses Louise van Hessen te erkennen als bezitter van het regt van erfop- volging in alle gedeelten des lands toenmaals vereenigd onder den scepter van Z. M. den koning van Denemarken. „De regering van hare majesteit vertrouwt dat de mo gendheden, welke deze overeenkomst hebben onderteekend of daaraan hunne goedkeuring gehecht, de zelfde houding omtrent deze kwestie zullen aannemen. „Ik heb de eer enz. „Russell. Frankrijk. Le temps bespreekt den tegen woordigen stand der kon- gres-kwestte aldus: „Het kongresplan wordt thans in geheel Europa be schouwd als geheel misluktdit is genoeg om het geheel vaarwel te zeggen. Terwijl het door de mogendheden met koelheid werd bejegend hail alleen een onweerstaanbare stroom der publieke opinie het nog kunnen redden. Ook dit is niet het geval geweest. Degenen, die het meeste verwachtten van dit plan houden zich op dit oogenblik bezig met hetgeen men daarvoor in de plaats wd stellen, en hunne nieuwe illusiën zijn niet minder ongegrond dan hunne vroegere verwachtingen. Wat daarvan overigens zijn moge, men kan thans reeds bemerken of wij gelijk of onge lijk hadden met de bewering dat men door het kongresplan geen tijd zou winnen. Van de twee deelen van het ontzagverwekkend alternatief, door den keizer bij het voorstellen van een kongres, is thans slechts één overgebleven en niet het meest geruststellende. Bijna iedereen heeft, te regt of ten onregte. dit alternatief opgevat als eene soort van vei bindtenis, en het zou welligt verkiesselijker zijn geweest dat men omtrent dit punt nie mand had te overtuigen. Degenen, die van het kongres hel herboren worden van Europa verwachtten, zijn thans bezig om aan te dringen op een oorlog met Engeland, om het te straffen voor zijn ongelukkig verzet tegen het geluk der raenschheidzij kunnen het hunne eigene onvoorzigtige verwachtingen niet vergeven. Een oorlog tegen Engeland zou echter, men moet het erkennen, een zonderling einde zijn van een debat, aangevangen in naam der poolsche kwestie. Eene alliantie met Rusland zou eene evenmin verwachte ontknooping wezen. Wij zouden bijna even gaarne de twee door den heer de Girardin voorgestelde ont knoopingen verkiezen. De heer de Girardin heeft „een kongres der natiën" opgeroepen met het doel om Parijs tot „hoofdstad der wereld" en den keizer van Frankrijk tot „keizer der volkeren" te proklameren. „Mogt dergelijk kongres niet tot slanil komen, dan stelt de lieer de Girardin voor „niet om eindelijk een leger naar Polen te zenden, maar om den algemeenen oorlog der vol- ken tegen de vorsten te dekreteren." Dit is de vrij onver wachte konklusie van een zeer lang vertoog, getiteld de vrede der wereld „Volgens de laatste depeches hebben de natiën evenwel de uitnoodiging ran den heer de Girardin nog niet aange nomen. Wij zijn daarover wel verwonderd." Het verdient de aandacht en wordt ook door sommige fransche dagbladen besproken dat de heer de Girardinna zijne artikelen in La presse ter aanbeveling van het door keizer Napoleon voorgestelde kongres. eene uitnoodiging ontvangen heeft voor de hoffeesten te Coinpiègne, hetgeen steeds als een groot bewijs van keizerlijke gunst wordt beschouwd. Van daar dat men de oorlogzuchtige ontboe zemingen van dien schrijver aan keizerlijke inspiratiën toeschrijft en vooral in een zijner laatste artikelen de vol gende zinsnede heeft opgemerkt en weinig vredelievend uitgelegd: „De politiek van Frankrijk zal door den drang der omstandigheden weldra eene nieuwe rigting nemen. Dat wij er ons op voorbereidenDe oorlogzuchtige arti kelen vinden nog steeds eene getrouwe echo in Le consti- tutionnel Op 2 december 11. de elfde verjaardag van den coup d'éiat des tegenwoordigen keizers van Frankrijk is er te Parijs receptie gehouden door den minister-president van den staatsraad. Het stelsel van „avertissements" wordt in den laatsten tijd weder strenger dan ooit toegepast. Dezer dagen is Le progres de Lyon voor twee maanden opgeheven, terwijl andere dagbladen o. a La nation waarschuwingen of „communiqués" hebben ontvangen. Het schijnt dat de kei zerlijke regering zeer verbitterd is over de oppositie welke zich bij het onderzoek der geloofsbrieven in het wetgevend. ligchaam vrij heftige uitvallen heeft veroorloofd, en thans de dagbladpers doet boeten voor de oppositie welke zij niet bereiken kan met hare tuchtroede. De fransche dagbladen bevatten mededeel ingen uit Mexiko, waarin, als naar gewoonte de toestand van Jua rez met de somberste, die der franscheinierventie met de hel derste kleuren wordt afgeschilderd. Volgens andere berig- ten echter is de spoorweglijn van Vera Cruz naar het eerste station zelfs niet veilig voor de aan vallen der guerillas en had de maarschalk Forey eene eskorle van twee duizend man noodig oin van Mexiko naar Vera-Cruz te reizen. ftOKltE§I*O^DË\' K IF. In de laatste dagen ontvangen wij bij herhaling, uit meer dan eene gemeente van het voormalig vierde disiriktdezer provincie, klaglen over de ongeregelde ontvangst onzer coil rant. Daar tie verzending door ons, en naar we meenen ook op het postkantoor alhier, met de meeste naauwkeurigheid ver- rigt wordt, is het vermoedelijk dat de couranten onderweg een anderen koers nemen dan daaraan aanvaukelijkgegeven is. Hierdoor alleen is het b. v. te verklaren dat de couranten die een dag ie laat te Yzendijke ontvangen worden, zooals ons wordt medegedeeld, nu eens het postmerk van Sluis dan weder dat van üroede dragen. Bij voortdurende ongeregelde ontvangst der Middelburg sche courant zulieti onze geabonneerdeu ons steeds ver- pligten door ons daarvan onverwijld kennis te geven. de uitgevers. liAAi>FL.StfFi&i<*TFj%. Graanmarkten enz. Amsterdam 4- december. Tarwe en gerst stil. Raap olie op zes wekeu f41. Lijnolie op zes vveken f iü^. Oostburg 2 december. Bij kleinen aanvoer bestond heden meer vraag voor granen, en werd inzonderheid tarwe met graagte gekocht tegen 1U a 20 cent hooger. Ove rige artikelen waren beter ie verkoopen, doch bleven meest op vorigen koers. Men betaalde voor puike jarige tarwe fö,5üai8,25, gewone nieuwe 1 8 a f 7,50. Nieuwe rogge f5,50 af 5,20. Nieuwe wintergerst f 5.20 a f4,50. Dito zomergerst 1 4.80 a f4,50. Haver f3 a 2,35. Paardenboo- nen 1 o,60 a f5,40. Graauwe erwten f6 a f5. Groene dito f 6,80 a f 5.50. Middelburg 3 december. De aanvoer van heden was niet zoo groot als voorgaande week, naar waJchersche witte- boonen en erwten bestond weder goede vraag en daar er unnder witteboonen werden geveild, zoo bragteu die goed vorigen weekprijs op. Erwten zijn lager gekoent. Paarden- boouen werden met drift van de markt genomen. Tarwe had genegen koopers, zoo voor buiieulandsclie verzending als voor binnenlandsch gebruik. Rogge ine. weinig omgang. Gerst had alleen in puike soort koopers, ligte soorten onbe- gadigd. Koolzaad geheel zonder handel. Men kocht puike zeeuwsche nieuwe tarwe f 8,3D. Dito jarige vvalcliersche hield men op f 8,20. Duo nieuwe f 8,6ü a t 8,50, mindere f8,25. Puike zeeuwsche rogge was aan f 6 te koop. Puike zware zeeuwsche wintergerst f6,20, gewone f5 a f4,75 naar deugd. Dito zomergerst f 5,10 a f o. Dito zware walcher- sche f 5,20 de mud. Puike walchersche witteboonen f 10,60 af 10,50. Dito bruineboonen f9,50, mindere fy,2ó. Jarige paardenboonen werden voor f 5,75 verlaten. Nieuwe wal chersche duo werden met ürifi van f5,70 tot fó,80 de mud gekocht. Puike walchersche groene erwten f 7 a f 6,90, niet kokende 1 6 de mud. Koolzaad zonder vraag, men noteert f 12.50 de mud. Raapolie f 4L. Patentolie f 43. Lijnolie f 44 per vat op 6 weken, op komaut f 1 lager. gemiddelde marktprijzen. Mid den prijzen van bakbare tarwe f8,40 en rogge f 6,—. Aardappelen f 1,50 af 1,70 per ned. mud. Versche boter f ,95 a f 1,05 per ned. pond. Prijzen van efllekteu. Amsterdam 4 december. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Cerlitikaten bij Rothschild 2 j Obligatiën 1798/1816 5 Certifik. Hope co. 4 Oblig. duo 1855, 6de serie 5 dito dito Leening I860. 41 Certifikaten6 Aand. spoorweg Schatkistobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 duo 1847/1852 21 duo rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktiën3 Leeriing 18615 Obligatiën (binnenlandsche)3 duo 3 thans 2} Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 duo 18561862 3 Griekenl.-\dito (blaauwe)5 Vereen.Staifc.''f',t0 (1874)5 •Illinois.. v^ito 7 Mexiko; v^itlRo 3 GrenaUaV' dito (afgestempeld)4$ Venezuela, dito .2. België. Rusland. Polen. Italië. Spanje. Portugal. 2 j pet. 3 4i 62 74J 97} 138 100 72$ S6$ 87J 192 56$ 29$ 80} 6 li 50 46 i 45 2 23} 62$ 75, 32 13$ 23

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3