MIDDELRURGSCHE CO ERAN Nu' 147. Zaturdag 1863. 5 December. Editie van vrijdag avond 8 ure. MINISTERIE VAN JUSTITIE. provincie zeeland. AANBESTEDOG. Op dingsdag den 22 december 1863. des middags ten 12 Ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris dc« konings in tie provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid door een der leden van.de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofd ingenieur in het 11de dis'rict van den waterstaat, op her. raadhuis te Goes worden aanbesteed a. het voltooijen zoo in- als uitwendig der gebouwen van het huis van arrest en be waring te Goes. De seheidingmuren en de cellulaire wandelplaatsen met hunne funderingen, alsmede al hetgeen verder op en o- der het terrein binnen den om- ringmuur moet worden daargesteld, te zamen uitmakende het 5e perceel van den bouw; en b. het laveren en aanbrengen van de toestel len en hetgeen daarbij behoort, met de noodige pij penvoor de verwarming door heet water van het bovengenoemde huis. De besteding zal geschieden bij enkele inschrijving voor elk der beide werken afzonderlijk. De bestekken zullen ter lezing liggen aan het lokaal van het ministerie van justitie, aan dat van het provinciaal be stuur van Zeeland, op het raadhuis te Goes, en verder opalle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van water staatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Op vrijdag en zaturdag vóór de besteding zal ile noodige aanwijzing in loco worden gedaan, en nadere informatiën zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd-ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Bleckmann. te Goes. Middelburg, den 3 december 1863. De commissaris des konings in de provincie Zeeland, R. W. VAN LIJNDEN. BLYNEALAAO. middelburg A december. De storm die zich in den avond van woensdag aanmerke lijk begon te verheffen en tot in den afgeloopen nacht in hevigheid is toegenomen, zal zeker, zoo op zee in de nabij heid onzer kusten, als op het land, weder vele verwoestingen hebben aangerigt. Volgens waarnemingen te Vhssingen gedaan bedroeg de drukking van den wind gisteren avond ten 6 ure 80 pond op de iërkante el. Later is de drukking tot 110 a 120 pond geklommen, waarbij het waarnemings toestel gebroken is. Van ongelukken is ons echter nog niet veel bekend ge worden, en de tot heden ontvangen berigten bepalen zich tot het volgende: De engelsche stoomboot Fairy Queen, van Antwerpen naar Hartlepool bestemd, geladen inet stukgoederen, is woensdag te Vlissingën ten anker moeten komen, doch van zijne ankers geslagen en op de Caloot gestrand, waar het stoomschip lieden vooimiddag nog zat. Nog is gisteren van zijne ankers gewaaid de noordsche brik Henriette, gezagvoerder Hansen, bestemd naar Ant werpen. Voorts zijn in verschillende gemeenten een aantal schoor- steenen omgewaaid en daken beschadigd. Dat overigens ten opzigte van alle middelen van gemeen schap met de vaste wal weder eene schromelijke verwar ring heerscht, behoeft bijna niet te worden opgeteekend Gisteren namiddag reeds was de telegrafische verbinding tussehen Zuid Holland en Zeeland verstoord en heden middag kon men van hier alleen met de kantoren te Goes en Vlissingën berigten wisselen. Later is de verbinding echter hersie.d. De hollandsche post is eerst in den afgeloopen nacht, om streeks ten 3J ure, hier aangekomen en, daar het verschil tussehen de aankomst te Goes en hier elf uur bedroeg, moet de vertraging voor het grootste deel toegeschreven worden gan de onmogelijkheid om aan het Sloe ie kunnen over zetten. Daar de post heden weder eerst ten vier uur uit Bergen op Zoom is vertrokken, kan men de aankomst alhier niet voor middernacht verwachten. De post over Breskens kon men eerst heden in den namiddag, na het bedaren van den storm, overzetten. De stoomboot van Rotterdam op Vlissingën, die gisteren in laatstgenoemde gemeente moest aankomen, is, na aan het veer van Wolfaartsdijk passagiers te hebben aan vral gezet* in de Zandkreek blijven liggen,en heden morgen, na verlies van een anker, tot hei Sloe gestoomd, om met hoog water te Vlissingën in de Westerhaven te komen, hetgeen ten drie uur in (ien namiddag kon plaats hebben. De passagiers die woensdag avond van de engelsche stoomboot met een roeiboot te Vlissingën aan wal moesten gezet worden, hebben eerst na rwee Uur niet zonder gevaar voor de stad te hebben gezwalkt, de haven kunnen bereikpn. Aan de zeeweiing op dit eiland is, voor zoover de door ons verkregene inlichtingen strekken, geene schade van eenige beteekenis aangerigt. Naar wij vernemen is de uitbakening van de spoorweg- sektie Goes-Mnldelburg thans geheel afgeloopen, en is de ingenieur Broekman sedert eenige dagen naar Goes vertrok ken. ten einde de opnemingen van het gedeelte op Zuid- Beveland voort te zetten. Zijn wij wel ingelicht, dan wordt in strijd met hetgeen ons het Handelsblad mededeelt voorshands nog geen begin gemaakt met den spoorweg tussehen Middelburgen Vlissingën. We onderstellen dat de vertraging van dit ge deelte haar oorsprong heeft in het onzekere, waarin men tot dus verre verkeert omtrent de plaats der kanaalmonding. Mogt dit zoo zijn, dan is het hoogst wenschelijk dat ten dien aanzien door den minister van binnenlandsche zaken spoedig eene beslissing zal kunnen genomen worden. H. M. de koningin is than9 in zoo verre hersteld dat HD. weder heeft kunnen uitrijden. Door den heer luitenant-kolonel Raaslöff, in buitenge wone missie te 's Hage, zijn op den 1 december aan Z. M in een bijzonder gehoor, uitgereikt de brieven van kennis geving wegens het overlijden van den koning Frederik VII van Denemarken, en de troonsbestijging van Z. M. Chris- tiaan IX. Staatscourant Te Turijn is het traktaat van koophandel geteekend, het welk tussehen de nederlandschc :n italiauansche regeringen is gesloten. Benoemingen en besluiten. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer R. D. van Wageningen. als ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Vriezen veen; en in zijne plaats benoemd deheer H. B.Vollenhoven van Daalen, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen in Zuid Holland. Op verzoek eervol ontslagverleendaandenheerW.de Bie, als ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Eersel c. a. en Luykgestel c. a., behoudens aanspraak op pensioen; en zijn voornoemde kantoren Eersel c. a. en Luykgestel c a. opgeheven, en ingedeeld als volgt: de gemeenten Eersel, Duizel en Stéensel, bij het ontvangkan toor Hoogeloon c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger J. Meijer; de gemeente Riethoven bij het ont vangkantoor Veldhoven c. a., onder voortdurend beheer van den ontvanger J. C. Kremer; voorts zijn de gemeenten Valkenswaard en Dommelen afgescheiden van het ont vangkantoor Heeze c. a., gevestigd te Geldrop. en is in de gemeente Bergeyk gevestigd een kantoor van direkte belas tingen en akcijnsen, bevattende de gemeenten Bergeyk Luykgestel. Borkel en Schaft, Westerhoven, Valkenswaard en Dommelen. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip der 4e klasse Kijkduin is in den namiddag van den 2 dezer van 's rijks werf te Amster dam met goed gevolg te water gelaten. Staatscourant Aan het 3e bataljon van het regement grenadiers en jagers zijn 200 geweren van een nieuw model ter beproeving gegeven, welke zich voornamelijk door een kleiner kaliber van den loop en de verschillende deelen 'van het beslag, van de thans in gebruik zijnde geweren onderscheiden. Met bedoelde vuurwapenen, welke eene zeer bestreken kogel baan hebben, zullen waarschijnlijk, bijaldien de proef goede resultaten oplevert, de velschillende infanterie korpsen gewapend worden, ter vervanging van de getrokken gewe ren no. 1, welke niet meer aan de eischen des tijds schijnen te voldoen. Het is te hopen, dat het te beproeven wapen superieure uitkomsten geve en men alleen dan er den aanmaak op groote schaal mede voortzette, daar het anders over eenige jaren alweder door eén ander zon moeten vervangen orden. Ndagbl. v. 's Gravenh.) Regtszaken. In de zitting van den boogen raad. kamer van straf zaken, van eergisteren, is verworpen het beroep van Pieter- nella Boogaard, huisvrouw van J. Kabboord, tegen een arrest van het hof in Zeeland, van 14 september jl. waarhij zij met bevestiging van een vonnis der arrondissements- regtbank van-ifen lOjunij jl .was veroordeeld tot eene gevan genisstraf van driejaren, geldboete van f 150 en ontzetting voor «len tijd van tien jaren van de regten vermeld bij de artt. 334 en 335 van het wetboek van strafregt, alsmede in de kosten, ter zake van hare 1 Sjarige dochter herhaaldelijk tot het leiden van een ontuchtig leven te hebben aangezet, dit bevorderd en aangemoedigd, haar daartoe in hare woning de gelegenheid verschaft te hebben, en zich een gedeelte der door hare dochter op die wijze verkregen gel den te hebben doen afgeven. In ons nomnier van den 6 oktober jl. maakten ivij mel ding van het verbranden van een op zich zelfstaand schuur tje op den Vlissingschen rijweg, toebehoorende aan Hen- ink Jobse, waarb.j drie geiten, aardappelen, groenten, gereedschappen enz. mede een prooi der vlammen werden, terwijl slechts eene koe en een ezel konden gered worden. We deelden tevens mede dat die brand door moed wil scheen ontstaan en da' zekere Willem Cornelis Braat, die des mor gens in het Oliewegje onder de gemeente Koudekerke slapende werd gevonden, als de vermoedelijke dader werd gearresteerd. Deze persoon, 22 jaren oud, arbeider, geboren te Vlissin gën en thans alhier gedetineerd, stond heden voor het pro vinciaal geregtshof in Zeeland teregt. ter zake van moedwil lige brandstichting in een gebouw waarbij niet te voorzien was dat eenig menschenleven daardoor in gevaar kon gebragt worden, zulks na reeds te voren tot eene korrekti- onele gevangenisstraf van langer dan een jaar te zijn ver oordeeld geweest. Zeven beëedigde en een niet beëedigde getuigen zijn in deze zaak gehooid. Uit hunne verklaringen, de opgaven van den beschuldigde en de voorgelezen processtukken bleek in hoofdzaak het volgende. In den avond van den 3 oktober is de beschuldigde, na inde tapperij van Johanna Maartense, huisvrouw van A. Hermans, op het Vlissingsche wagen plein, eenige borrels te hebben gedronkeD, doch zonder beschonken te zijn, van daar vertrokken met de bedoeling om de Vlissingsche poort uit te gaan. Van plan veranderende is hij naar de Langevij- lepoort gegaan, waar hij. den Kbudekerkschen weg is inge slagen en heeft hij bij den landman Jacobus Besuijen, in die gemeente woonachtig, aangeklopten nachtverblijf gevraagd. Zijn verzoek werd niet ingewilligd, daar hij weigerde zijn naam bekend te maken. Na van genoemden landman een paar centen te hebben gekregen en door dezen van de hof stede te zijn afgebragt, begaf de beschuldigde zich, in plaats van naar zijne gewone slaapstede hij J. W. Htllebrand in de 's Gravenstraat, naar den Vlissingschen strnatweg en het aldaar in de nabijheid gelegen schuurtje van II. Jobse, het welk door een hek was afgesloten. De beschuldigde, die met de lokaliteit bekend was en meermalen in dit schuurtje geslapen had, heeft zich daartoe den toegang verschaften het daarin staande geitenhok geopend. Vervolgens heeft hij licht gemaakt met lucifers.welke hij zegt den vorigen avond in een winkeltje op het Vlissingsch wagenplein gekocht te hebben, en daarna het daarin aanwezige zaadstroo in brand gestoken. Na het geitenhok verlaten eu gesloten te hebben heeft hij zich uit (ie voeten gemaakt. Spoedig daarna stond het schuurtje in volle vlam. Met moeite werden slechts eene koe, een ezel, en een karret gered drie geiten zijn daarbij omgekomen, terwijl er, daar het schuurtje niet bewoond was, voor menschenlevens geen gevaar bestond. la den vroe gen morgen van den 4 oktober is de beschuldigde door den brigadier-majoor der rijks veldwacht slapende gevonden in eene weide nabij een langs de buitenplaats Torenvliet loopenden achterweg, aan wien hij, even als later aan den regter-kocamissaris, bekend heeft dat hij den brand moedwillig heeft gesticht, uit wraak dat hij voor Jobse reeds meermalen gevangen heeft moeten zitten. De beschuldigde hield zijne bekentenis ter teregtzitting vol, ook wat de bedoeling van het door hein gepleegde feit aangaat en zulks niettegenstaande de herhaalde opmerking van het hof, dat hij geen wrok tegen Jobse hebben kon, daar deze riietden beschuldigde maar de laatste zich zeiven vroeger had aangeklaagd wegens diefstal ten nadeele van genoemden Jobse. De getuige, bij wien de beschuldigde zegt de lucifers gekocht te hebben, kan zich zulks niet her inneren, hoewel de hem vertoonde lucifers gelijksoortig zijn met die welke hij in zijn winkel voorhanden heeft. Eene andere getuige verklaarde dat zij den beschuldigde, die ten haren huize gewoonlijk nachtverblijf hield, nooit ten nadeele van Jobse heeft hooren spreken en hem ook nooit dronken heeft gezien. Nadat ten laste van den beschuldigde vroegere arresten en vonnissen wegens velschillende diefstallen zijn voorge lezen, wordt het woord verleend aan het openbaar ministe rie. De prokuieur-generaal zegt dat hij het feit bewezen acht, daar de volledige bekentenis van den beschuldigde overeenkomt met de verklaringen der getuigen. Opdien grond rekwireert hij de schuldig verklaring van den be schuldigde aan het feit zoo als het hierboven is gekwalifi-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1