tl ll I 1 Marine en leger. Van tie 46 jongelingen, tegen 24 dezer tot dienstname bij het instruktie hatnljon te kampen opgeioepen. hebben 15 aan de vereischten voldaan, terwijl 8 zijn afgekeurd en de overigen hebben bedankt of niet zijn opgekomen. De onder presidium van den luitenant-generaal Duycker te 's Hage plaats hebbende examina van onder officieren.dingende naar den rang van 2en luitenant, is oort- gezet met de 5e serie, zijnde de aspiranten van het 7e rege- ment infanterie uit Utrecht; zijnde de onderofficieren vart het 2e en 3e regement infanterie, die dat examen hebben afgelegd naar hunne garnizoensplaatsen Vlissingen en Maastricht geretourneerd. Kolonie». Aan het algemeen ovevzigt van de Java bode, zaturdag metdeoverlandmailontvangen.ontleenen wij het volgende: „Waarover men ook nog ten opzigte der indische staats huishouding moge klagen, over gebrek aan overeenstem ming en zamenwerking tusschen Nederland en imlische besturen kan men dit voorzeker niet doen. Naauwelijks is door een mail het een of ander koninklijk of ministerieel besluit alhier in handen der regering s>e*koroen. of men zal het weldra in het officieel blad gepubliceerd zien. Nog onlangs bleek dit hij de bekendmaking van het besluit van den 21 julij 1863. betrekkelijk de goevernements suiker- kultures in Nederlandsch Indië. Met de vroegere besturen maakt alzoo het tegenwoordige in dit. zoowel als in zoo vele andere opzigten een gunstig verschil, dat de algemeene opmerking wel verdient. Het kan niet anders, of de gang van zaken moet hierdoor zeer vergemakkelijkt worden. Zap heeft mede ook reeds de afkondiging plaatsgehad san het besluit, waarbij een nieuwe afdeeling, uitsluitend bestemd voor de statistiek,aan dealgemeene sekreiarie is toegevoegd. De keuze dcc personen mag, meenen wij, gelukkig genoemd worden, en spoedig hopen wij de vruchten van hunnen arbeid te zullen plukken. Te lang is de indische regering van de hulp en medewerking van zulk een afdeeling versto ken geweest; vele besluiten en reglementen hebben daar van het bewijs geleverd, maar veel zal er nog kunnen goed gemaakt worden, mits men niet schrome om van de door het statistiek bureau overgelegde gegevens gebruik te maken. Hoe gering is hij v. nog de kennis i an de statistiek der bevol king, terwijl die kennis bij het gevolgd stelsel van hestuur toch als een noodzakelijk vereischte moet beschouwd worden. „De gezondheidstoestand der bevolking is o\er het alge meen gunstig. „Ook op de buitenbezittingen kenmerkte zich de weersge steldheid doorregen, zeer ten nadeele der door de bevolking geplante gewassen. Uit Nias wordt gemeld, dat de toestand aldaar ten gevolge der onlangs plaats g«*had hebbende expe ditie. alles behalve gunstig was. Een groot gedeelte der bevolking leefde nog zonder dak. rondzwervende in de bos- schen. Uit de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo luiden de berigten vrij gunstig de beruchte hoofdopstandeling Kerta Negara, alias Gapoer, en zijn neef Alie Hoesing zijn door de inlandsthe bevolking overvallen en gedood." In het zelfde blad komt eene verklaring voor, door de direkteurpn derjavasche bank onderteekend. dat in een arti kel, getiteld Bijdragen tot de kennis der zoogenaamde indi sche maatschappij, in het Nieuw dagblad van 'sGravenhage opgenomen, afschriften van officiële stukken zijn ingelascht welke echter hij vergelijking gebleken zijn. zoo zeer te zijn vervalscht dat. men daarop geen oordeel gronden kan. Als bijdrage tot de kennis der taktiek van genoemd dagblad is deze verklaring niet geheel van belang ontbloot. Gemengde berigten. Z. M. heeft gratie verleend van de doodstraf behalve aan Johannps Welker, van Veendam, aan Renger Hendriks Goeree. van Wildervank Frans Meijer, van Nieuwe Pekela; Henry Wilson, van New-York, en J urgen Carp, van Seestern (Holsiein), al'en medep'igtig aan den moord opeen noord- schen matroos, te Helder gepleegd, en die straf veranderd voor de twee eersrgenoemden in 5 jaren korrektionele en voor de beide laatsen in 10 jaren kriminele gevangenisstraf. Men schrijft aan de Amaterdarasche courant uit Harderwijk: „Ten bewijze hoe het personeel van onder wijzers nog onvoldoende is. kan dienen, dat op de openbare hoofdschool te Collendoorn, in de onmid lellijke nabijheid dezer plaats, hij de eerste oproeping slechts e'e'n sollicitant zich voor het examen aanbood. Het bestuur der gemeen'e is overgegaan tot eene tweede oproeping. Men heeft de op merking gemaakt, met het oog op de traktementsopgave waarom het bestuur thans de van rijkswege verstrekte toe lage ten behoeve der openbare school-traktementen voor zich zeiven behoudt en niet aan den onderwijzer uitkeert? Dergelijke gevallen doen zich meer voor." Hoe vreemd soms enkele gemeenten te werk gaan voegt het Dagblad van Zuid-Holland en 'sGravenhage hierbij-blijkt ook daaruit, dat er o. a. in Zeeland eene gemeente is. die ook van het traktement voor den predikant bestemd,een deel voor zich achterhoudt en uit armen fondsen een gedeelte van het onderwijs bekostigt. Te Rotterdam bestaat het plan. ter oprigting van een monument, ter eere van G. K. graaf van Hogendorp, die aldaar is geboren. In den Rijnjialtz is de handel in tabak zeer levendig, naar inen uit Manheim berigt. De voorraad is echter zoo groot, ten gevolge van den buitengewoon voordeeligen oogst, dat er het aanstaande voorjaar in verre na de helft niet zal zijn opgeruimd, al blijft de omzet zoo ruim als thans het geval is. De jongste oogst bestaat bijna geheel uit geringe soorten; dekblad is dit jaar bijna niet gewonnen. Dezer dagen is te Great Yarmouth in 43jarigen ouderdom overleden Robert Hales, in Engeland als de Norfolksche reus bekend. Hij had eene lengte van 7 voet 6 duim en woog452 pond. Barnuin heeft,door hem in Ame- rika te laten bezigtigen. schatten verdiend. In den arge- loopen zomer is hij aan koningin Victoria voorgesteld, die j hem een gouden horlogie en ketting schonk. Dmgsdag morgen heeft de hoogeveensche matroos, die onlangs in een boot of jol van Amsterdam over de Zuiderzee naar Zwartsluis en van daar naar Hoogeveen is gevaren, weder met de zelfde boot de terugreis naar Amster dam aanvaard. Ieder deskundige beschouwt die reis als een groot waagstuk, daar die matroos bij de minste windsver- heffing in groot gevaar kon vevkeeren. Te Arnhem hebben de gezamenlijke huurkoetsiers verklaard dat zij oj» den feestavond tot herdenking van Neêrlands onafhankelijkheid op heden geene rijtuigen zullen verhuren, ter voorkoming van ongeregeldheden. Te Duffel is zondag 31 oktober het borstbeeld van Cornelis Kiliaen in de raadzaal van den gemeenteraad ont huld. Kiliaen was te Duffel geboren; later woonde hij te Antwerpen en werkte daar in vereeniging met Christoffel Plantijn. Zijn woordenboek van denederduitsche taal doet hein oj) diebülde aanspraak maken. De Se'maphore meldt dat de pastoor van een ilorjije in Italië den naam van den heiligen Ernest van de lijst der j heiligen heeft weggeschrapt. omdat de beer Ernest Renan j naar hein is genoemd. Ook weigert hij kinderen te doopen, j die den naam van Ernest dragen. I De koning van Italië heeft den heer Ernest Renan, schrijver van „La vie de Jësus", benoemd tot ridder der orde van den heiligen Mauritius en Lazarus. Oulangs is ie Boston een reusachtig orgd voor de eerste manl bespeeld het is meer den 60 voet hoog, 48 voet breed en 24 voet diep, met 5474 pijpen, waarvan de grootste 32 voet lang-'sen gemakkelijk een volwassen man kan door laten. Het effekt dezer muziek moet buitengewoon wezen. Een engelsch geneeshepr, onlangs van Washington teruggekeerd, berigt dat er, volgens officiële opgaven, onge veer 50,000 man van het noordelijke leger in de hospitalen liggen en dat 180.000 man, die gedurende den oorlog zijn gekwetst, zoo dat zij niet meer kunnen dienen, om pensioen solliciteren. De Guernsey Star bevat de volgende korresjiondentie „Aan den heer Victor Hugo. „Capreia. augustus 1863. „Waarde vritïid! Ik heb oj> nieuw een uullioen geweren noodig voorde italianen. Ik ben overtuigd dat gij mij zult helpen in het bestrijden der noodige kosten. De gelden zullen in banden van den beer Adriano Lemari, onzen penningmeester, worden gesteld, (get.) „De Uwe, G. Gari baldi." (Antwoord.) „Aan den generaal Garihaldi. „Hauteville-house. Guernsey. 18 nov, J8(3*3, „Waarde Garibaldi Ik ben afwezig geweest, waardoor de ontvangst van uwen brief en die van mijn antwoord vertiaagd zijn geworden. Ingesloten vindt gij mijne bijdrage. Gij kunt met verirouwen rekenen op het weinige wat ik ben en het weinige dat ik doen kan. Ik zal, wanneer gij het dienstig acht, bij de eerste gelegenheid mijne slem verheffen. Gij zult het inilli- oen geweren noodig hebben, en vooral het mdlioen armen, het uullioen harten en het mdlioen zielen. Z j zullen opda gen. (ge1-) „Uw vriend, Victor Hugo." Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. November 1863. Datum. Win li SJ c2 Kracht. Barometer bij Oo. G d O."53 co eï 22 W.t Z. 10 759 5 9.4 0.85 8 00 0.2 23 W.ZVV. 4 760 4 9.7 0 89 8 45 00 24 Z. 'AW. 6 762 l 9 6 0.95 9 00 0.0 25 ZWest. 5 766 5 10.4 0.93 9.74 0.1 26 ZO.t.O. 5 774.1 9.8 0.95 9 10 0.0 27 ZO.t.O. 4 773 7 772.3 72 091 7 60 00 28.Z. ZO. 5 5.4 0.35 6 36 0.0 Aanmerkingen, ligt bevr licij held. ligt hew.heij.held. dik bew.heij.mist. betrokken mistig, betrokken mist. mist ligt bew held helder hcijig. sav. 11 u.35gr. 'sav.li u. 33 gr. Thermometers tand 28nov. 's morg. 7 u. 35 's midd. I u. 42 29 's morg. 7 u. 33 's midd. I r.. 40 30 'smorg. 7 u. 30 's midd. 1 u. 36 gr. Staten generaal. tweede kamer. In de zitting van vrijdag, ten 10 ure geopend, zijn in de eerste plaats aangenomen een aantal naturalisatiewetten. Over het wetsontwerp betrekkelijk de naturalisatie van E. Rössler verlangde de heer van Eek, dat de regering zich streng zou houden aan de bejialingen van het burgerlijk wetboek ten ojizigte van het dragen van namen; bij dat betrekkelijk A. de Bourbon, betoogde de heer van Heems kerk Az.. dat een persoon, in Engeland geboren, volgens de engelsche wetgeving bi ïtsch onderdaan was, en dat het stelsel van den vorigen en van dezen minister van justitie s'eeds was geweest om die reden geene engelschen te natu raliseren. De heeren van Eek en van Goltstein verklaarden zich op nieuw tegen dat stelsel; eersigenoeinde meende even wel dat de minister volgens zijn systeem geen beroep kon doen op de fransche wetgeving ten gunste van den beer de Bourbon, terwijl hij bezwaar had tegen het gemis eener geboorte akte. De minister van justitie antwoordde dat volgens een advies van een der raadslieden der engelsche kroon de betrokken jiersoon geen engelsch onderdaan was, en dat hij kon volstaan inet eene akte van bekendheid. Dat wetsontwerp werd aangenomen met 49 tegen 3 stemmen. Het wet-ontwerp tot het verlengen van den termijn bedoeld bij art. 9 der wet op het nederlanderschap. tot het overleggen der verklaring dat men de naturalisatie aan neemt, ten behoeve van tien heer Rödltch, werd bestreden door de heeren Dumbar en Beijina opgrond dat men niet van den wenelijken regel moest afgaan en liever op nieuw de naturalisatie aanvragen, maar desniettemin aangenomen met 45 tegen 6 stemmen. Daarna is de beraadslaging geopend over hoofdstuk V I der staatsbegrooting voor 18(54 (Departement van bmnen- lan dsche zaken). Drieërlei jmnten werden daarbij behandeld. De heer Groen van Prmslerer kwam uitvoerig op zijne wenschen omtrent de toepassing der wet op het onderwijs tern» en eisehte voor de bijzondere school van de regering, dat z de gemeenten zou beletten kosteloos Openbaar onderwijs te verstrekken. Hij somde een tal feiten op om aan te tonnen, dat het bijzonder onderwijs in alle Opzigten werd belem merd. b. v. de vveigering om kinderen, die niet gevakcuieerd waren, op bijzondere scholen toe te laten, en de partijdig, heul van het scliooltoezigt 0|i het openbaar en b j «ouder onderwijs. Breedvoerig wederlegde de spreker de rede van den heer Ilugenholiz, hij de algemeene beschouwingen gehouden. De heer Hugenholtz antwoudde, dat de feiten, door den lieer Groen van Prinstereraangevoerd.de door hem vooropgezette stelling, belemmering van het bijzonder onderwijs door de regering, niet bewezen, en dat hij hetevangelie ook wensch'e onderwezen te zien.maar zoo dat allen daarmede konden instemmen. Tegen deze laatste bewering kmim de heer van Nispen van Sevenaer op. De maat voor dat evangelie zou door onbevoegden welligt worden bepaalden lot ergerlijke konsekwentiën aanleiding kunnen ge*en. De heer de Meester wees op de toenemende zucht tot centralisatie hij de regering en besprak de ci kulaire van den ntinis er betrekkelijk den post voor ververschingen voor siembureaux oj» de gemeeniebegrootingen en de weigering tot verhooging der bezoldiging der burgemeesters enz. De heerCool vroeg inlichtingen omtrent den stand der zaak van de doorgraving van Holland, en wat geschieden zou, als de jiartikuliere nijveiheid te kort schoot. De minister ant' woordde dat de door den heer de Meester aangehaalde fei ten geenszins bewezen de zucht der regering lotceniralisatie» De jiost van ververschingen voor stembiueaux kon weder leiden tot vro ger bestaande misbruiken en daarom had de regering eemnudig de aandacht van gedejiuteerde staten oj) het feit gevestigd. Wat de verhooging der bezoldiging van burgemeesters hetrof. wenschte de regering slechts de regelen te kennen naar welke die verhooging plaats moest grijpen, maar zij verlangde de autonomie der gemeenten niet te krenken. Van de zaak der doorgraving kon de minister niets an ders zeggpn. dan dat hij heden morgen officieus had verno men, dat de hooj) bestond morgen de maatschappij tekunnen konstituëren. Hij kon zich echter niet uitlaten wat de rege ring doen zou, bijaldien ook deze tweede jmging mislukte. Op eene vraag van den heer van Asch van Wijck ver klaarde de minister het wetsontwerj) betrekkelijk de ontbin ding van den raad der gemeente Heemstede weder te zullen indienen. Vervolgens zijn de eerste 50 artikelen zonder diskussie aangenomen. Bij de beraadslaging over de vierde afdeeling (waterstaat en publieke werken), drong de heer van Nispen van Sevenaer aan op de wet tot het *eileenen *an konces- siën. De minister zou deze wet zoo spoedig indienen, maar kon geen hepaild tijdstip aan wijzen. De lieer Ileydetirijck achtte het bi.lijk, dat van regeringswege subsidie werd ver leend voor den spoorweg van Nijmegen naar de duitsche grenzt-n. De minister ani woordde, dat. werd dit subsidie verleend, meerdere aanvragen zouden volgen. De lieer van Keikwijk drong aan op herziening van het reglement van 1829 op de middelen van vervoer. O,» eene vraag van tien heer Begram naar tien stand der aange» raagde koncessie Biedms. voor de lijn van Dordrecht langs Gorinchem naar Nijmegen, antwooulde de minister dat nadere plannen werden te geinoet gezien. Na de hehatideling van het hoofdstuk zal beraadslaagd worden over bet wets-ontwerp houtlende vaststelling der begrooting voor de staats-spoorwegendienst 1864. Zaturdag is de beraadslaging voortgezet over tie artikelen van hoofdstuk V. Bij art. 70 betrekkelijk tie kosten van toezigt op 's lands gehouwen, stelde de heer van Bosse een amendement voor, strekkende om tien post met f 4300 te verminderen, waar door geen gevolg zou kunnen worden gegeven aan het denkbeeld om eene vaste kommissie van toezigt te benoe men. De heeren van Bosse, Storm van's Gravesande, va:i Kerkwijk en van Nispen van Sevenaer bestreden het rege ringsvoorstel tie kamer had vroeger in deze zaak eene beslissing genomen; voor onderhoud van gehouwen was geene kommissie noodig en het was beter afzonderlijke kommissiën voor elk nieuw gebouw te benoemen. .Vlet eene vaste kommissie zou men het doel niet bereiken. De minis ter en de heer van Diggelen bestreden het amendement. De behoefte aan toezigt was gebleken en de regering kon ten op/.tgie der nieuwe gehouwen niets doen. zonder meer voorlichting. Ten slotte werd het amendement met 32 tegen 31 stemmen aangenomen. Op art. 90 stelde de heer van Bosse als amendement voor het subsidie in de kosten van herstel van stormschade aan den Noorder-IJ-en Zeedijk te laten vervallen. Hij betoogde dat het hier een beginsel gold en niet een cijfer. Door een vorig ministerie was aan den koning een reglement ter bekrachtiging voorgedragen, vastgesteld door de provin ciale staten van Noord-Holland, waarbij een maximum was bepaald tot de b jdragen van den jiolderin zekere geval len moest de staat een subsidiegeven. Spreker betoogde nu dat de wetgevende magt hare goedkeuring moest verleenen aan elke zelfs voorwaardelijke verpligting, aan den staat I opgelegd; dit was hier niet geschied en daarom weigerde spreker een subsidie te verleenen. De heeren Mensonides,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2