MIDDELBURGSCHE COÜRAN T. r 143. Donderdag 1863 26 November. «OKS J Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg, 25 november. De algemeene beraadslaging van de tweede kamer over Tjde staats-begrooting voor 1&64 is gisteren reeds ten einde Igebragt. ji De minister van binnenlandsche zaken beantwoordde I nogmaals den heer van Goltstein in den aanvang der zitting. |en als nieuwe sprekers traden op de heereu Guljé.de Brauw, 1 van Lijnden, Hoffman en Ter Bruggen Hugenboltz. De diskussie bepaalde zich grootendeels tot repliek, en wederantwoord op en naar aanleiding van hetgeen in de zitting van maandag aangevoerd werd, zoowel wat de poli- I tieke rigting van het kabinet als de financiële vraagstukken y betreft en vooral de belasting-hervorming. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren, jlwerd hoofdstuk I (huis des konings) (f 900.000) even als hoofdstuk II (hooge kollegiën vau staat en het kabinet des ~konings) f 588.029,00 met algemeene stemmen aangenomen Heden zijn door de kommissie uithet provinciaal geregts- Hhofin Zeeland geëxamineerd als kandidaat-notaris de hee- hren Wilhelmus Petrus Nijst. telegralist alhier, en Kornelis Feddes Koksrna, zonder beroep, te Sluis. Beide hebben aan fide vereischten voldaan. Men schrijft ons uit 's Gravenhage. 2 5 november „De sporen der zware ongesteldheid, waardoor H. M. de Ikoningin is aangetast, vertoonden zich reeds op den zondag vóór de onafhankelijkheidsfeesten, den dank en biddag, en Toestonden voornamelijk in pijn in de zijde, zoo dat er vrees voor eene pleuris bestond. De ziekte ontwikkelde zich ech- T niet, en daar H. M. zich tamelijk wel gevoelde, nam zij tan de steenlegging in het Willemspark en des avonds aan Jen rondrid der vorstelijke famielje tot bezigtiging der illu minatie deel. Ook in de onmiddellijk daarop volgende dagen irertoonden zichgeene onrustbarende verschijnselen, zoo dat ■13. M. nog jl. vrijdag avond de ministers ontving. In den I lacht van vrijdag op zaturdag verhief zich echter de onge steldheid op nieuw, die' tot eene bezetting op de borst over- ;ing en reeds in den namiddag van zaturdag een onrust- larend karakter aannam. De nacht van zaturdagop zondag vas onrustig, doch H. M. kreeg in den morgen eenige rust. 3e nacht van zondag op maandag verliep nagenoeg op le zelfde wijze. Heden is de staat der ongesteldheid nage- ioe<r de zelfde gebleven, doch met erger geworden. H. M. loeat veel, en dit zal, hoopt men, eene gunstige afleiding Verschaffen. Z. K. H. prins Hendrik is zondag morgen wit de resi dentie naar Luxemburg vertrokken. Op den 19 dezer heeft te's Gravenhage de uitwisseling ilaats gehad der wederzijdsche akten vau bekrachtiging op le overeenkomst, welke den 19 september te voren tusschen I Nederland en België is gesloten nopens de vermindering Ier loodsgelden op de Wester-Schelde, ter uitvoering van j rt. 5 van het Nederlandsch-Belgisch verdrag van 12 mei 863 tot afkoop van den scheldetol. Een groot aantal studenten der hoogeschool te Leiden ira£l gisteren avond eene serenade met fakkellicht aan den I oogleeraar M. de Vries, die, zoo als wij in ons vorig nom- aer mededeelden, bij de herdenking van Neêrlands herbo- en volksbestaan op jl. donderdag eene keurige en boeijende eestrede tot de studenten rigtte. Uit Dordrecht schrijft men ons, 24 dezer „Dat ook DordrechtHollands oudste stad, niet F eeft achter gestaan bij de nationale feestviering, spreekt an zelf; maar ik meen dat eenige bijzonderheden omtrent e wijze waarop de grijze Merwestad van hare deelneming an dat feest, gewijd aan de gedachtenisviering van het lar 1.813, heeft doen blijken, uwe lezers niet onwelkom Vezen zal. In de eerste plaats begin ik met de vermelding at we niet e'én dag maar wel tien dagen feest gehad heb- en. De grooie dag was wel de 24. de dag van Dordrechts erlossing, maar van den 17 af, of liever van den 15, toen e herstelling van Nederlands onafhankelijkheid kerkelijk evierd werd. begon de feestvreugde zich reeds te openba re ;n door het uitsteken van vlaggen en het dragen van oranje okarden op de borst of op den hoed, soms op beiden, fat de kerkelijke gedachtenisviering betreft, wensch ik u Heen mede te deelen dat de extra kollekte in de neder- uifsche hervormde kerk, gehouden met het doel om de edeelden op den 24 een aangenamen dag te bezorgen, de j tnzienlijke som heeft opgebragt van ruim f 900, en dat .dus de hoop der diakenen ruimschoots verwezenlijkt is sworden. Verder wapperden uit bijna alle huizen van en 16 af de natjonale roet een oranjewimpel versierde vlag ier en daar, in de achterbuurten vooral, vervangen oor de oranje vlag. doch raen kon het aan het doek duide. lijk zien, dat het oorspronkelijk niet bestemd geweest was voor het doel, waarvoor het gebruikt werd, maar dat een zeker stuk katoen in de verwpot gedoopt en in een vlag herschapen was: Men verhaalt zelfs dat een der stads dok toren dezer dagen bij een zieke geroepen tot zijne groote verbazing dezen vond liggen onder oranje beddelakens, en op ziju hierover te kennen gegeven verwondering en afkeu ring ten antwoord ontving dat men de lakens in vlaggen hervormd had, maar thans door de ongesteldheid gedwon gen was geworden ze aan hunne oorspronkelijke bestem ming te doen beantwoorden. „Uit elk huis bijna wapperde den 17 november de ge liefde driekleur; en de oranje vlag was uitzondering. Even- zoo zag ik tot mijne groote vreugd, slechts aan een enkel huis het rood der nationale vlag venangen door het oranje. Het deed mij pleizier dat men onze vlag niet vervalscht had, maar algemeen hier trouw bleef aan het traditionele en geliefde rood, wit, blaauw. „Verschillende ingezetenen, en daaronder de burgemees ter en wethouders, hadden woensdag hunne vlaggen doen innemen, maar, op enkele uitzonderingen na ze weder tegen het laatst der week uitgestoken, toen zij bemerkten dat de publieke opinie zich sterk voor het voortzetten van hetgevlag uitsprak. Den 17 had er 's morgens een optogt van de spoorweg-arbeiders plaats, die versierd met vlaggen waarop de wapens der verschillende provinciën en dat van Dordrecht prijkten, de stad doortrokken, gevolgd door een lokoiuotief van bordpapier, 's Middags deden de bestede lingen (de verpleegden in het oude mannen- en vrouwen huis) eene wandeling door de hoofdstraten, waarbij menige oude zich het verschil tusschen de dagen van zijn jeugd en het heden met dankbaarheid herinnerde. Ook werden de leerlingen der school van de nederduitsche hervormde diakonie feestelijk onthaald. „Donderdag werd de eerste volksvoorlezing van wege het, departement der Maatschappij tot nut van 't alge meen gehouden, opgeluisterd door de muziek van het gezel schap Euterpe. Als sprekers traden hierin op de heer Bredius, die als voorzitter des departements de reeks der voorlezingen opende, en de heeren Keiler van Hoorn en Perk. „De vergadering was gewijd aan de voorbereiding van het feest van 24 dezer, en roet belangstelling en ingenomenheid werd het door de verschillende spi ekers gesprokene aange hoord, en in de beste stemming keerden de aanwezigen huiswaarts. Nadat op uitnoodiging van een der laatste sprekers de aanwezigen staande het: „Bescherm, o God be waak den grond, enz." aangeheven hadden. „Nadat er de gansche week, vooral des avonds een onge wone beweging en drukte geheerscht had en men dag aan dag de toebereidselen in oogenschouw was gaan nemen, gemaakt voor de feestelijkheden van 24 dezer, werd den 22 in de verschillende gemeenten, zonder dat de predikanten zich hierover verstaan hadden of in dezen aan eenig voor schrift gehoorzaamden, de verlossing van Dordrecht gods dienstig herdacht, en trad men maandag de eigenlijke feest- week m, door allen verbeid met groot verlangen en in de hoop dat heerlijk weder ons zou begunstigen. Maan dag avond werd er door liefhebber» in den schouw burg een voorstelling gegeven van Joan Woutersz. door Schimmel, opgeluisterd door koren en haruaoniemuziek, welke voorstelling door een talrijk publiek inet zigtbare ingenomenheid werd bijgewoond. Een onbeschrijfelijk gejoel heerschte er verder den ganschen dag en avond op de straat, en ieder liep uit om de toebereidselen tot de illumi natie eens te gaan zien. „Eindelijk brak de 24ste aan. Maar de lucht was digt bewolkt en alles voorspelde tot ieders teleurstelling regen. Te 8 ure kondigde het gelui der klokken het aanbreken van den feestdag aan. Spoedig daarop, ten 8^ uur, trok de stafmuziek van bet regement infanterie de stad binnen en begaf eenieder zich naar het Scheffersplein, waar ten half tien uur 't korps muziekanten der dienstdoende schutterij eene uitvoering zou geven. Het beeld van Scheftër trok ieders blik. Het was met achter gebleven bij de algemeene feestvreugde. Met welgevallen en ingenomenheid merkte men dit op. Het prijkte meteen aan oranjelint vastgehecht plakkaat, waarop het volgende te lezen stond: Al heeft aan Seines boord mijn gloriezon gestraald Toch heb ik Nederland, noch u, mijn stad vergeten En nu ge op 'tgouden feest uw dank aan God betaalt En in oranje roemt, deel 'k in uw jubelkreten. o Dordt! door kunst vermaard, om 't weldoen hoog ge- schat i Herleve weer uw bloei, als Hollands oudste stad „Dat was een flink idee, om Schelfer dien hulde op het feest, aan zijn vaderland en stad te doen brengen. In ieder geval was het goed, om op die wijze de uitspattingen van eeu brooddronken troep tegen wat het Dordrechts gepeupel wel eens „den landverrader, den Francois noemde, te voorkomen. „Maar hoe u de uitvoering ran het muziekkorps der schutterij te beschrijven? „Het programma werd geopend met psalm 118:7,14, terwijl de gansche menigte, die zeker wel een 5000 bedroeg, uitgenooiligd was deze verzen aan te heffen. Het maakte eeu diepen indruk, de gansche schare het „de Heer is mij tot hulp en sterkte, llij is mijn lied, mijn psalmgezang, enz. enz. te hooren aanheflën. „"Weinigen stemden met in met het psalmgezang. Groot klein, arm en rijk, met ontbloote hoofde paarden hun stemmen aan de indrukwekkende toonen der statige mu ziek; het geheel maakte een overstelpenden indruk, en getuigde welsprekend, dat de godsdienstzin nog niet bij onze natie is uitgedoofd „Na afloop der uitvoering van het te voren bekend ge maakte programma, waarop natuurlijk het Wilhelmus" en het „Wien Neêrlands bloed" een eerste plaats bekleedde, hadden er verschillende optogteu plaats, de meeste gekos tumeerd. „Het eerste trokken de stad door de kinderen van de open bare scholen, die, ten getale van ongeveer 2000, zich begaven naar liet Hof van Holland, waar zij feestelijk ont haald zijn geworden, na op eene gepaste wijze toegesproken te zijn door den voorzitter der schoolkorumissie, in tegen woordigheid van de heeren burgemeester en wethouders en eenige anderen. „Vervolgens aanschouwde men de sledenaarsen zakkedra- gers, de spoorweg -arbeiders, de werkliedeu van de scheeps timmerwerf der heeren Gips, deaschkarlieden, sigaarraakers en waarschijnlijk nog andere troepen, alle voorafgegaan van muziek, en die op verschillende punleu stil hielden om dezen of genen eene serenade te brengen of toe te juichen, „Verder trokken de leden van het metalen kruis 2e sektie naar de Rietdijk, de plaats, waar in 1813 het gesehut stond en tegen de franschen losbarste, en deden hier eenige muziekstukken uitvoeren. „Ten 11 uur werd de eerste steen gelegd van het gebouw der vereeniging KunstmiD, in tegenwoordigheid van ver schillende kommissiën en vele genoodigden. Bij deze gelegenheid voerden de heeren Bredius, eere-voorzitter, en D. de Jongh, voorzitter des genootschaps, benevens de aannemer, het woord. „Ten J2 uur had de wapenschouwing plaats der dienst doende schutterij, waarbij behalve de leden der beide sek- tiën vau het Metalen kruis tegenwoordig waren de vier alhier nog woonachtige wapenbroeders van 1813. de heeren P. Blusse' van Zuidland, P. van Efferen. A. Hartman en V. Thierens benevens de burgemeester en wethouders met den gemeente-sekretaris en leden der plaatselijke kommissie voor het nationaal gedenkteeken voor 1813, de hoofd en verdere officieren van het garnizoen enz. „Inmiddels betrok de luchten voorspelde weinig goeds voor den verderen dag. De vrees werd bewaarheid en de muziekaleeu vokale uitvoering van het harmoniegezelschap Euterpe en de liederiafel Kunstmin op het Scheffersplein, mislukte dan ook gedeeltelijk hierdoor. Daarbij kwam dat het gejoel onder de menigte, in wier midden zich vele luid ruchtige groepen bevonden, velen het genot benamen dat de muziek hen anders geschonken had. Hetzij echter tot eere vermeld van de dordtenaren dat aan die hinderlijke luidruchtigheid zich slechts boeven en buitenlieden schuldig maakten, De regen, die bij tusschenpoozen nederviel en de stra ten in ecu moerus herschiep, werkte ook nadeelig op de al gemeene illuminatie, die ten 6 uur een aanvang nam. Slechts in de niet breede straten gelukte zij volkomen. Doch elders kon men ditzelfde getuigenis niet afleggen. Maar geen enkel huis trof men aan of het was verlicht, soms gebrekkig, maar men had toch zijn best gedaan. Ik zou al ie wijdloopig worden en slechts herhalen wat men van andere steden geschreven heeft, zoo ik in bijzonderheden trad. Genoeg dat hier en daar Dordt een betooverenden aanblik schonk van tijd tot tijd werd op den Groute-kerks- toren belgaalsch eu elektrisch vuur ontstoken. Ontzaggelijk groot was de menigte, die op de been was, in weerwil van het min gunstige weder. Uitstekend was de orde die er heersebte. Ik eindig mijn verslag, na u nog medegedeeld te hebben dat er natuurlijk door den burgemeester en anderen verschillende speeches gehouden zijn en 's avonds de schut- tenj-mnziek verschillende serenades bragt, rnet de verzeke ring dat het feest een uitstekenden indruk gemaakt heeft en niet ligt zal vergeten worden." Naar wij vernemeD, zijn door de kommissie ter beuordee- ling van de antwoorden, die op de prijsvraag van 17 septem ber jl. voor het te 's Ilage op te rigten nationaal monument zijn ingekomen, als deskundigen benoemd de heeren W. J. Hofdijk, II. F. G. N. Camp, C. Outshoovn, J. A. van der Ven en J. Israels, die allen deze benoeming hebben aan vaard. Te Scheveningen bestaat het plan om den 30en november feestelijk te vieren. Van het terras van Zeerust zal men zich

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1