geworden dan vroeger, treedt telken dage in Duitschland I meer en meer op den voorgrond. Al het enthusiasme der kleine duitsche staten voor den prins van Augnstenburg j spruit echter geenszins voort uit zoo diep een eerbied voor j regtvaardigheid of uit zoo groot eene genegenheid voor den majoor bij het pruissische leger. Het is ook hier weder de strijd tusschen het deensch en duitsch element. Het groote duitsche vaderland ziet aan Holstein een soeverein opdrin gen, dien het niet wenscht, en dit wel volgens de bepalin gen eener overeenkomst, te Londen tusschen eenige groote mogendheden gesloten, waarin het-niet heeft toegestemd. Bovendien is Holstein in de laatste jaren bij Duitschland zoo naauvv in verband gebragt met het nationaal eergevoel, dat een gewoonlijk zeer vredelievend dagblad, het Frank furter Journal, reeds de krijgstrompet steekt om het duit sche volk uit den slaap wakker te schudden. „De duitsche natie zegt dit blad moet op energieke wijze verklaren dat het bereid is de wettige erfopvolging van den prins van Augustenburg tot allen prijs tegen elke vreemde interventie te verdedigen. mogt daarvan ook een europesche oorlog het gevolg zijn. Het bezit van Sieeswijk-liolstein is de eer onzer nationale vlag, het is de mogelijkheid van eene zee- magt te bezitten, het is de toekomst onzer natie, welke wij in onze zangen ons voorspiegelen, in onze vereenigingen en feesten gedenken. Het oogenbhk is thans gunstig om de ondergane beleedigingen uit te wisschen en onze regten te doen gelden. Te wapen dan, vrijwilligers, voorwaarts!" Schijnt thans voor het oogenbhk de groote meerderheid in Duitschland den pretendent voor de kroon van Sleeswij k- Holstein gunstig, men vergete niet dat Pruissen en Oosten rijk in 1852 onder de mogendheden behoorden, welke de sukcessie-wet voor S!eesw;jk-IIolstein, waarop zich thans koning Christiaan van Denemarken beroept, hebben aange- nomen. Opmerking verdient echter de bewering van het orgaan des pruisstschen kabinets, de Norddeutsehe Allgein. Zeitung, dat de overeenkomst van 1852 vervallen is, omdat j deze door Denemarken zei ven geschonden werd. Uit de vrees dat Pruissen onder het bestuur van den heer j von Bismarck met de overeenkomst van 1852 op dergelijke napoleontische wijze te werk zal gaan, vloeijen zeer vele oorlogzuchtige geruchten voort, te meer omdat men meent dat de heer von Bismarck gaarne dergelijke afleiding zou dienstbaar maken tot het bereiken van zijn doel in de binnenlandsche pruissische aangelegenheden. I Te Hannover heeft eene meeting plaats gehad waarop 1 het besluit is genomen om bij petitie aan het ministerie te verzoeken den koning aan te raden ten spoedigste een leger naar Holstein te zenden om de regten van den erfprins van Augnstenburg met geweld te handhaven. In Sleeswijk-Holstein zelf is de spanning insgelijks zeer groot; eene groote vergadering van een twee duizendtal personen heeftzich voor den pretendent uitliet huis Augns tenburg verklaard, terwijl te Kiel in eene bijeenkomst van ambtenaren besloten is om den eed van getrouwheid aan i koning Christiaan te weigeren. Volgens telegrafische tijdingen uit Koppenhagen is aldaar de zweedsche generaal Bildt aangekomen om de condo leances over te brengen wegens het overlijden van koning Frederik en tevensom de veelbesprokene alliantie tusschen zijne regering en Denemarken definitief te stuiten. Het gevolg der verwerping van de beruchte drukpers ordonnantie door het prnissisch huis van afgevaardigden heeft de intrekking der ordonnantie ten gevolge gehad. Eene nieuwe ontbinding van het huis of de intrekking der ordonnantie van ljulijwashet noodzakelijk dilemma voor het ministerie. Het kongres-voorstel van keizer Napoleon aan de verschillende mogendheden, heeft gelijk sommige fran- sche dagbladen met ophef verklaren noggeene weigering ondervonden. Thans zijn ook Pruissen en Oostenrijk tot het kongres toegetreden, maar slechts voorwaardelijk. De antwoorden van Rusland en Engeland worden insgelijks ■poedig in voorwaardelijken zin gesteld te gemoet gezien. Teekenen wij hierbij nog op dat het koningrijk Denemarken en Turkije tot het kongres zijn toegetreden Volgens berigten uit Konstantinopel zou de sultan in per- I soon het kongres willen bijwonen. Mag men overigens ten opzigte van Napoleons kongres-plannen de Kreuzzeitung gelooven, dan zou de keizer eerst nog voorstellen om eene voorloopige konferentie te houden in de hoofdstad van België. Onder de tegenstanders van Ernest Renan in Frankrijk, is in de laatste dagen nog een zeer belangrijke verschenen, 1 en wel keizer Napoleon. Deze heeft namelijk een brief gerigt aan den bisschop van Arras, waarbij hij zijne volko- mene goedkeuring hecht aan den ijver van dezen prelaat in 1 de refutatie van ltenan's vermaard werk. Daar aan Napo- 1 leon III hier misschien minder de bedoeling kan worden toegeschreven om de fransche geestelijkheid te believen, herinnert ons zijne handelwijze aan het gezegde van Napo- 1 leon 1il faut une religion au peuple. Op dergelijk stand- 1 punt achtte Napoleon en teregt de roomsch-katho- lieke de besteen wilde deze in hare streng dogmatische vor- 1 men gehandhaafd zien. slechts sinds weinige jaren tot het duitsche verbond. Toen in 1839 de koning der Nederlanden de onafhankelijkheid der belgische provinciën erkende, stond hij aan het nieuwe koningrijk België een deel af van het groothertogdom Luxemburg. Dit groot hertogdom maakte deel uit, van den duitschen bond, zoo dat de bondsvergadering volgens de bestaande bepalingen hare toestemming tot den afstand van een deel van haar grondgebied moest geven. Doch slechts konditioneel werd die toestemming verleend de bondsvergadering vorderde voor het afgestane gedeelte eene vergoeding. Waarin zou die vergoeding bestaan Voor den afstand van een deel van Luxemburg verkreeg de koning-groot hertog een deel van Limhurg terug, dat anders tot België zou behoord hebben. Om nu aan de gestelde voorwaarde te voldoen, liet de koning groothertog der bondsvergade ring kennis geven, dat het door België afgestane gedeelte van Limburg, dus niet Maastrichten Venlo, in den duitschen bond zouden treden. Het verdient opmerking, dat de bondsvergadering deze vergoeding heeft aangenomen. Immers volgens de bonds- akte zelve, van 8 junij 1815. bestaat het duitsch verbond uit geheel zelfstandige, onaf hankelijke staten. De konfe- redatie kon dus slechts soevereine staten in zich opnemen. Doch Limburg was geen soevereine staat, maar een deel van het koningrijk der Nederlanden. De gevolgen uit deze regeling voortvloeijende bleven niet achter. In 1859 bijv. stelde de nederlandsche regering aan de vertegen woordigers een wet voor, orn de hrnburgsehe miliciens van de ligtingen 1855, 1856, 1857 en 1858 zoo lang onder de wapenen te houden, als de dienst van den bond zon vorderen. Dit wetsvoorstel gaf tot verschillende diskussiën aanleiding, waaruit duidelijk bleek, in welk een zonderlinge en lastige houding een deel van het koningrijk door zijn opname in den duitschen bond gebragt was. De nederlanrlsche grondwet bepaalt de diensttijd op vijfjaar, tenzij in gevul van oorlog, wanneer jaarlijks door een wet de verlenging inoet worde» bepaald. Hier was dus strijd tusschen de bepalingen van den bond en de nederlandsche grondwet. Hoe onaangenaam voorde limburgers de zaak ook was, het is duidelijk, dat er geen ontsnappen mogelijk kon zijn, zoo lang de band die hen aan den vreemden bond hechtte niet verbroken werd. Zulk een verhouding kan niet anders dan een voortdu rende bron van onaangenaamheden zijn. Immers al heeft de korte duur van den oorlog in 1859 het bezwarende van den druk weinig doen gevoelen, er kunnen tijdeu komen en wie weet, hoe na aanstaande ze zijnwaarin die onzalige betrekking tot Duitschland ons tot deelneming kan dwingen aan een krijg, voor geheel vreemde belangen ondernomen. Met was daarom een verdienstelijke poging van den amsterdams-chen hoogleeraar mr. P. Y. C. Asser, om in eene brochure, dezer dagen verschenen Le duché de Limbonrg et la confederation germanique, (La Have, BeÜnfante) de aandacht op deze belangrijke kwestie te vestigen. In de fransche taal tot meerdere verbreiding van zijn arbeid schrij vende, is het inzonderheid het doel van den schrijver den duitschen bond zeiven tot het inzien der mogelijke verwik kelingen en van het volstrekt nuttelooze van de verbinding met Limburg te brengen. Zonder aan het duitsch verbond eenige wezenlijke kracht bij te zetten, kan het kleine Limburg als lid der konfederatie een hinderpaal worden voor de verwezenlijking van het duitsch ideaal, dat tot dusver slechts een duitsch droombeeld is gebleken, en bekend is onder den naam van duitsche een- heid. Limburg toch, als lid van den duitschen bond, heeft een stem uit te brengen en kan de duitsche wenschen wei nig bevorderen, daar het gelijke belangen en wenschen heeft met het koningrijk der Nederlanden. Hetgewigt dezer opmerkingen te ontkennen, zou dwaas heid zijn. Maar toch vreezen we, dat de stem van den neder- landscben schrijver de stem van een roepende in de woestijn zal zijn. Duitsehland's volksaard doet de natie smachten naar uitbreiding; in zamentrekking van krachten wordt, over den Rijn zelden hulp gezocht. Onze naburen zijn te gewoon om met groote woorden, een groot, eenig Duitsch land te dvveepen, dan dat ze zich door zulke kalme over wegingen zouden laten afschrikken. Het is oor ons land hartelijk te wenschen, dat de noodzakelijkheid, een krach tig verzet van de nederlandsche regering, den duitschen bond dwinge van zijn aanspraken op Limburg af te zien. Vooreen voortduring toch van den onnatuurlijken toestand, dat een provincie des rijks als souvereine staat deel uit maakt van een vreemden statenbond,zijn de gevolgen even min als de jammeren te berekenen. was vrij druk bezocht. De aangevoerde partijen gingen, tot stijgende prijzen, vlug van de hand. Voor eene enkele baal werd f 2,50 per steen (3 ned. potui) besteed. Middelburg 21 november. Raapolie f 40. Patentolie f42. Lijnolie f 46 per vat op zes weken, opkontantfl lager. Harde lijnkoeken per 104 stuks f J 0*. Zachte dito per 104 stuks f 13*. PrijEem vaa eÉSeStteji. Amsterdam 21 november. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 21 pet. 624 dito dito dito 3 74'. dito dito dito 4 98| Aand. Handelmaatschappij 44 139 België. Certifikaten bij Rothschild 'M Rusland. Obligatiën 1798/1816 5 100* 4 72* Oblig. dito 1855, 6de serie 5 86* SS*- dito dito Leening i860. 41 6 Polen. 4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek 5 &'A duo 1S47/1852 29 A 5 80* 62* 3 Italië. 5 65* Spanje. Obligatiën (binnenlandsche) 3 50* 47 Ainortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 46* duo 1856—1862 3 46 i üriekenl, dito (blaauwe) 5 28 b Vereen.Stat. dito (1874) 5 63J Illinois. 7 Vtii Mexiko. 3 36é Grenada. dito (afgestempeld) ■n 14' Venezuela. 2 23 a ABVJËliTJEETIEiX. JflENOEEINClEN. Limbing. Herhaalde malen is in de laatste maanden de betrekking, van Limburg tot den duitschen bond ter sprake gekomen. De pogingen, door den keizer vun Oostenrijk aangewend om tot eene hervorming te geraken, hebben ook in ons land de aandacht weder op het zonderlinge feit gevestigd, dat eene provincie van liet koningrijk der Nederlanden in afhankelijke betrekking is tot een vereeniging van staten, die geheel verschillende belangen hebben. Limburg behoort Meekrajpprtjzen. Rotterdam 23 november. Er werd heden veel geveild. De prijzen bleven onveranderd. Ciiaanmaikten en/. Amsterdam 20 november.Tarwe en gerst prijshoudend. Raapolie op zes weken f40. Lijnolie op zes weken f 41 j Rotterdam 23 november. Tarwe 30, gerst, erwten, koolzaad, paardenboonen, bruine boonen en rogge 20 cent lager. Axel 21 november. Tarwe f 7.S5 a f8,40. Rogge f 5,50 a f5,70, Wintergerst f5,15 a f5,40; Zomer dito f4,65 a f 4,85; Haver f 2.S0 a f 3,05; Paardenhoouen f 5,60 af 5.70 Duivenboonen f 6,05 a f 0.25; Bruineboonen f7,a f7.70; Groene erwten f 6,05 a f6,55; Gele dito f 5,S5 a f6,15; Boekweit f 5,60 a f 6,05. ï-Iontbnissk 21 november. De heden gehouden vlasmarkt Middelburg, den 22 November 1863. Bevallen van een' Zoon E. W. A. HUIJER VRÉKE. Den 15 November 1863 overleed te Breda, op het Instituut vau deu Heer Janssen, Jhr. JEAN LOUIS DE OASEMBKOÜT, in den ouderdom van bijna 14 jaren veelgeliefde tweede Zoon van Jonkheer F. O. DE CA- SEMBRUOT en Vrouwe G. M. DE CASEMBROOT, geboren OATSHOEK. Tholen 19 November 1863. Up den 18 November is te Utrecht overleden onze waarde Oom en Behuwd-oom de Meer KAKEL GER- R1T ZOO 11 ER. Middelburg. W. P. VAN DE KAMER, den 21 November 1863, M. O. VAN DE KAMER, geb. Groos. Breskens, 21 November 1863. Heden werd ons ouderhart zwaar beproefd door het afsterven onzer geliefde oudste Dochter JOHANNA, in den bloeijeudeu leeftijd van 12 jaar en 8 maanden. Haar lijden was kort en smartelyk en haren overgaug zacht en kalm. P. J. VAN SANTEN. W. J. CONTANT. Te Vlissingen overleed heden na een langdurig lijden in den ouderdom van ruim '71 jaren, onze aangehuwde Moeder SAK A BOMMKLJE, Weduwe ABRAHAM MACLilELSE. xVLddelburg Uit naam der Familie, den 22 November 1863. W. DE R1JOKE. N. DE R1JOKE K kersemaker. Heden overleed onze geliefde Zuster ANNA COR NELIA VAN DER KOORDE, in den ouderdom van 48 jaren. Middelburg, Uit aller naam den 20 November 1863. J. J. VAN DER KOORDE. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlij den mijner geliefde Dochter P. J. VAN üEINSE MUNTENDAM ondervonden, betuig ik hiermede mijn hartelijken dauk. Wed. Mr. N. T. MUNTENDAM - SERLÉ. De ondergeteekenden betuigen met deze hunnen har telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming en toegenegenheid, zoo ruimschoots ondervonden bij de vie ring hunner 50jarige Echtvereeniging. Middelburg, 24 November 1863. J. S. RAGUT en J. C. DE SMIDT/&..' De., ondergetekende betuigt zijnen hartelijken dank vópv de vele bewijzen van deelneming, ondervonden op zijnen SOjarigch Geboortedag. 2.3 jjïoveraber. D. OERLEMANS.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3