MÏDDELBÜRGSCHE C O IRA N T. NM42. Dingsdag 1863. 24 November. 'f.taiwvf*. Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg 23 november. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer van het wetsontwerp, betrekkelijk de onteigening van per- ceelen voor den spoorweg van Venlo naar Helmond, ves tigden eenige leden de aandacht op de aansluiting met Zeeland. Te dien aanzien zou eene wenschelijke -voort varendheid niet worden betracht. Wanneer men nagaat omtrent welke belangrijke vraagpunten nog dient te worden besloten alvorens tot den aanvang van de moeijelijke en tijdroovende werken voor deze spoorbaan te knnnen over gaan, dat ook het kanaal dooi- Zuid-Beveland zijne vol- tooijng moet hebben bereikt eer de geheele afdamming der Ooster-Schelde zal mogen plaats hebben, is de onderstelling niet ongegrond dat, bij den geringen voortgang dien de maatregelen tot nog toe gehad hebben, de aansluiting van de beide zeeuwsche eilanden zich nog langen tijd zal laten wachten. Bepaaldelijk werd op eene beslissing betrekkelijk het al of niet afsluiten van het Sloe aangedrongen, en dien aangaande naar het oordeel der regering gevraagd. Door den minister van binnenlandsche zaken is hierop geantwoord: De werken voor de sektie Breda-Moerdijk zijn reeds den 21 mei jl. aanbesteed en kunnen in de laatste helft van het volgend jaar voltooid zijn. Of voor hetgedeelte Willemsdorp-Dordrecht de wet van onteigening voor te dragen ware, alvorens de rigting Rotterdam-Dordrecht vast gesteld zij, zal de minister gaarne onderzoeken. Tot dusver zijn twee vakken te zamen als één geheel behandeld. De spoorweg van Rosendaal tot Bergen op Zoom is vol tooid het maken van de aardebaan en van een gedeelte van den dam door de Ooster-Schelde, voor zoover die nu reeds kon worden gelegd, is aanbesteedde aanbesteding van de baan tusschen de Oostev Schelde en Goes za! nog in dit jaar worden aangekondigd en voor het gedeelte van Goes tot Middelburg worden de onteigeningsbescheiden opgemaakt. Op donderdag den 24 december zal, in het lokaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, te 's Gravenhage, wor den aanbesteed: het maken van de aardebaan, de kunst werken, den onderbouw van de brug over het kanaal door Zuid-Beveland met bijkomende werken, en verschillende gebouwen, benevens de levering van ballast, en eenige ver dere werken voor een gedeelte van den spoorweg tusschen Woensdrecht en Goes. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor helanghebbenden ter inzage een verslag van den handel van België, gedurende het jaar 1S62. Het Provinciaal blad no. 105 bevat eene mededeeling van den kommissai is deskonings in deze provincie aan burge meesters en wethouders der gemeenten en aan de kanjers van koophandel en fabrieken van Zeeland, betreffende een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt te kennen gegeven: dat de minister eene kommissie heeft zamengesteld, bestaande uit de heeren A. A. C. de Vries Robbe', te Ede, als voorzitter, dr. J. Zee man, te Amsterdam, dr. J. C. G. Evers, te 's Gravenhage. J. van Heukelom jr.. te Leiden, en rar. W. C. D. Olivier, te Leiden, tevens sekretaris, aan welke kommissie de taak is opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toestand der hier te lande in fabrieken arbeidende kinderen, en te overwegen of die toestand maatregelen van voorziening vordert en zoo ja, welke; met uitnoodiging om de taak dier kommissie zoo veel mogelijk te willen bevorderen en de door haar verlangde inlichtingen te verschaffen. Hoewel op de 11. vrijdag te Westkapelle gehouden vee markt niet zoo veel vee was als op de laatste voorjaarsmarkt was de hande! daarentegen vrij wat levendiger. Een groot deel van het aangehragie vee is voor vrij goeden prijs ver kocht en gedeeltelijk naar België vervoerd. H. M. de koningin is sedert een paar dagen door bezet- ting op de borst aangetast. Naar wij vernemen, zijn de ministers donderdag 11. ten 10 ure des ochtends- bij den koning ontvangen. Zij hebben Z. M. hulde gebragt bij gelegenheid van het feest der her stelling van Nederlands onafhankelijkheid. Tot dat zelfde doel zijn zij donderdag ten 9 ure 's avonds bij II. M. de koningin ten gehoore geweest en zaturdag ten half drie ure bij Z. K. II. prins Frederik. Z. M. de koning heeft vrijdag morgen in een plegtig gehoor ontvangen het kollegie van de hoogen raad der Nederlanden, benevensde leden van de algemeenerekenka mer; de leden yan het eerste kollegie waren in regterlijk kostuum. Nopens de ontvangst van den hoógeivraad der Nederlan den bij Z. M. vernemen wij. dat het hoogste regterlijke kol legie, bij het gaan naar en bij de terugkomst van het paleis, met militaire eerbewijzen en het gebruikelijke ceremoniëel is begroet en ontvangen. De voorzitter van den hoogen raad. de heer mr. F. de Greve, heeft den koning, uit naam van het kollegie,geluk gewenscht met de viering van het halve eeuw feest van het herstel van Neêrlands onafhankelijkheid en de hereeniging van Nederland en Oranje. De koning heeft zich allerminzaamst met de leden van het kollegie onder houden, hun hartelijk dank gezegd voor de gelukwensehen, die zij Md. aanboden, en huu de verzekering gegeven dat Z. M. hoog waardeerde de betuigingen van liefde en trouw, vaneen ligchaam.dat aan het hoofdstraat der regterlijke magt in Nederland en dat een der hechtste steunsels en bol werken uitmaakt van vrijheid en onafhankelijkheid. vereenigd dak het den vrijen nederlander zoo goed en zoo zoet is te wonen. „Hiermede was de overgang gebaand tot een uitnemende toespraak, gerigt aan Leidens studenten. Zij, de hoop des vaderlands, moesten beter dan de onverstandige menigte toonen te verstaan wat de oranjeleuze, die elk op borst of hoed draagt,beteekent. Ten allen tijde heeft Leidenshooge- school met het doorluchtig stamhuis van Oranje in naauwe betrekking gestaan. Gevestigd door den eersten Willém, heeft zij al diens nazaten onder haar kweekelingen geteld. Maar de zaak vooral waarvoorOranje steeds heeft gestreden, de zaak der vrijheid, het bekampen van eiken vijand, die Neerlands onafhankelijkheid bedreigde, van Spanje eerst, van Lodewijk XIV later, waarvoor een Willem I, een Maurits, een Willem III nooit schroomden het zwaard te ontblooten, die zelfde zaak is het welke ook Leiden's hooge- school steeds ter harte ging. In alle tijden was Leiden een burgt der vrijheid. Daar was het geweten, het onderzoek vrij. Van daar uit werd alle dwaling en vooroordeel met het zwaard der onafhankelijke wetenschap bestreden. Daar vond altoos de vervolgde steun, de onderdrukte regt, welnu, aan die zaak zij dan ook bij aanvang en toeneming het leven van elk regtgeaard kweekeling van Leiden's hoogeschool gewijd. Dat offer, de toewijding van hun gansche leven, aan waarheid, regt, vrijheid, aan onafhankelijke wetenschap eischt van hen het feest van den dag. Dat zij vroom en vroed worden: dat zij onze duur verkregen voorregten eenheid van staat, grondwettige rege ringsvorm,handhaven met alle krachten steeds alle onzalige partijschappen pogen te smoren, dat zij het feitelijk, het duurzaam bewijs dat zij verstaan wat de leuze beteekent Oianje en Nederland. Zoo mogen zij als wakkere vader- landsche jongelingen, ook bij het plengen straks van den feestdronk, trouw zweren, en die verder houden aan de leuze in hun vaandel geschreven: Eendragt-Deugd-Trouw. „Dat ik u hier niet dan een dor gebrekkig overzigt heb kunnen geven van een rede, die van keurigheid en juistheid van dictie uitblonk, door bezielde voordragt boeide en de luidste bijvalskreten téreere van tien feestredenaar uitlok te, zult gij ligt beseffen. Hopen wij, dat de hoogleeraar de Vries dit goede en flinke woord eerlang ook in wijder kring door den druk verbreide." Uit Leiden schrijft men ons van 20 dezer „Ook van hier kan ik u mets dan goeds en aangenaams melden, betreffende den aflo p der gisteren plaats gehad hebbende viering van Neêrlands herboren volksbestaan. Door het schoonste weder begunstigd, van een wezenlijk uitnemenden geest bezield, eendragtig en in de beste orde. opgewonden maar zonder de minste ruwheid, vierde Lei deus bevolking feest. „Reeds in het vroege morgenuur snelden velen, langs de met vlaggen en wimpels vrolijk versierde straten, naar de Pieterskerk, waar de predikant van Gorkom eene korte doch indrukwekkende rede hield the afgewisseld door een zangkoor op het orgel en door de voordragt van Handei's Hallelujah, bij uitnemendheid geschikt was om de van alle kanten zaamgevloeide menigte ia,ee^blijffeen feestelijke stemming te brengen. Vervolgens was er parfde. Daarna werd, gedurende den ganschen voormiddag, op kosten van het gemeentebestuur, het volk in de gelegenheid gesteld om op de Ru'ine allerlei vermakelijkheden, als goochelaars, marionetten, akrobaten, koorddansers enz., te bezigtigen of kon het in mastklnnmeu en wedloopen, des verkiezende, zelf proeven zijner vaardigheid geven. Eindelijk tegen den avond werd onze grijze akademiestad tu een zee van licht gehuld en boden hare anders min drukke straten en grach ten, opgevuld thans met eene joelende en jubelende volks menigte, die op de oudubbelzinnigste wijze van hare vreugde en hare gehechtheid aan Neêrlands aloud staminus deed blijken, een schouwspel aan, dat menigeen het hart sneller deed kloppen en gewis nog lang de genoegelijkste herinneringen zal achterlaten. „Muar wat vooral velen een on vergetelijken indruk van het feest, dat wij vierden, zal doen behouden, en wat wel als de keur, de hoofdschotel mag worden aangemerkt van den dac, en dien ook voor de aesthetisch hooger ontvvikkel- del tot een dag van schaarsch gekende weelde en genot maakte, het was de keurige, boeijende, innig smaakvolle, mannelijk welsprekende feestrede, die wij den hoogleeraar dr. M. de Vries, op verzoek van een deei der akademische jeugd, tot Leidens studenten hoorden rigten en tot welker hij woning al wat in Leiden op wetenschap of letteren prijs stelt, te 12 uur in de groote gehoorzaal van het akademie-j onafhandelijkheid gevierd te zijn. Dingsdag avond toch gebouw was zaraen gestroomd, zoo dat dan ook de zaal ontving Z. M. de koning een telegram van onzen gezant te naauwelijks toereikend was om de talrijke hoorders te j Brussel, aldus luidende„Sire! de nederlanders te Brussel, bevatten. welke thans 'ten mijnen huize, hoewel van hun dierbaar „In sehoone, kernachtige bewoordingen gaf de hoog- vaderland verwijderd, den SOsten verjaardag der herstelling leeraar, na eerst feestelijk zijne hoorders begroet en zijne j van Neêrlands onafhankelijkheid vieren, verzoeken mij hooge sympathie voor den vaderlandschen zin, door U. M. hunne eerbiedige hulde aati te bieden met betuiging Leidens studenten in dezen ontboezemd, te hebben uitge- hunner gevoelens van gehechtheid aan den koning, Neder- sproken, een overzigt van den treurigen toestand waartoe land en Oranje.' Nederland, de eens zoo fiere en magtige republiek, wier driekleur op alle wateren had geschitterd, door inwendige vete en partijschap, een ongelukkigen regeringsvorm, en verlies van den nationalen geest,van lieverlede wasgezonken. Kort doch welsprekend was zijn schels van die dagen van droef verval en van diepe vernedering, toen Neerlands smettelooze vlag struftëloos tverd gehoond, zijn handel was vernietigd, zijn scheepvaart gestremd, zijn taal zelfs, Neer lands rijke en sehoone moedertaal, tot een verachtelijk patois was verlaagd, toen ook Leidens hoogeschool. eens door ganseh Europa beroemd, de grievendste vernederin gen zich moest laten welge* allen. „Maar uitnemend en treffend vooral ook was de wijze waarop hij het geluk van Neerlands herwonnen volksbe Donderdag ten 2 ure is aan mr. Joh. Enschede, te Haar lem oud 79 jaren, door haarlemsche burgers een van tusschen de 27-000 a 28.000 handteekeningen voorzien album aangeboden, den titel voerende: „Op het 50ste ge denkfeest van Neêrlands onafhankelijkheid, brengen de ondergeteekende burgers van Haarlem hulde aan mr. Johannes Enschede, die met voorbijzien van persoonlijk gevaar, van den 15 november 1813 af voor de rust en veilig heid van Haarlem gewaakt en den 19 november de voor- loopige stadsregering bijeengeroepen heeft. Zijne kloeke en edele houding in de bange dagen van LSI3 wordt met innige erkentelijkheid herdacht door allen, die het vader land en de stad hunner iuwoning liefhebben." De aanbie ding is geschied met eene ovatie van eene kommissie met muziek aan tie spits. Niet alleen in ons vaderland, maar ook in den vreemde blijkt het 50ste verjaarfeest van het herstel van Neêrlands De toebereidselen voor de feestviering ter herdenking van Neêrlands vijftigjarige onafhankelijkheid, u-elke a.s. zatur dag teUtrecht zal plaats hebben worden met. eiken dag groo- ter en doen verwachten dat de feesten prachtig zullen zijn. Onder meerder zal er een groote optogt gehouden worden, waartoe zich reeds duizende personen hebben aangemeld. Parade, muziek, volksvennakelijkhedco illuminatie en vuurwerk zullen overigens aldaar ook niet ontbreken. Nadat ten vorigen jare door eenige groothandelaars be r oreidvaarilig was voldaan aan den wensch van het kollegie. staan, en de veelvuldige zegeningen die sints de troons- van wetenschappelijke keurders te Amsterdam, om de bij bestijging van koning Willem I over ons vaderland zijn j hen voorbanden balen anijszaad, welke een schadelijk uitgestort, deed uitkomen, zaam te vatten, volgens hem, bestanddeel inhielden, na door gemeld kollegie te zijn ver vooral in deze drie: eenheid van staatgrondwettige rege- zegeld, naar Triest, zijnde de plaats der inscheping, terug ringsvortn; verzoening der partijschappen, onder wier te zenden, is als gevolg van de tusschenkomst onzer rege-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1