MIDDELRURGSCHE COURANT. N° 141. Zaturdag 1863. 21 November. Editie van vrijdag avond 8 ure. Middelburg 20 november. Het wets-ontwerp, houdende voorzieningen omtrent de nederlandsche bank is in de zitting van de tweede kamer van heden aangenomen, met 41 tegen 17 stemmen. De beraadslagingen over de staatsbegrooting zijn tegen maan dag aan de orde gesteld. Een opgewekte stemming heeft ook de viering van 17 november ie Goes gekenmerkt. De vreugde was algemeen en regt levendig. Het gemeentebestuur had geoordeeld geene gelden uit de gemeentekas voor deze feestviering te moeten bestemmen, rnaar de ingezetenen wedijverden niettemin om de openbare vermakelijkheden te bevorderen Des avonds zag men troepen van vrolijke feestgangers met lieh'.en en vlaggen de stad doortrekken. Het hannonie-maziek gezel schap van de handboog sociteit Jakoba van Beijeren bragt aan de leden van het dagelijks bestuur en enkele andere personen eene serenade, en de burgemeester en wethouders bezochten onderscheidene punten der stad waar versieringen en verlichtingen waren aangebragt. ♦Uit Oostbu'-g meldt men ons, 18 dezer „Bij de feestviering op gisteren heerschte in deze gemeente een bijzondere levendigheid, en raogt men onder de inge zetenen eene onbeschrijfelijke geestdrift bespeuren. „Van de torens en van alle partikullere gebouwen wap perden nationale en oranje vlaggen. B:jna een ieder droeg het oranje op de borst, en aanhoudend hoorde men onder de volkshoopen het Wilhelmus, Wien Nêerlandsch bloed en meer andere vaderlandsche liederen met geestdrift aan heffen. Van gemeentewege zijn geenerlei feesten of ver- makelijkheden bekostigd, daar de stand der gemeentekas bezwaarlijk buitengewone uitgaven toelaat. Het bestuur oordeelde het bovendien meer eigenaardig de kosten van feestviering aan den vrijen wil der ingezetenen over te laten en werd in zijnegoede verwachting daaromtrent niet te leur gesteld. „Door het rederijkers gezelschap werden voordragten gehouden en tevens door de heeren Klein, uit Middelburg, eenige stukken gespeeld op piano en harmonium, terwijl een bal deze feestviering besloot. „Het tooneelgezelschap gaf vertooningen die, zoo wel als genoemd rederijkers feest, door een orergroot publiek werden bijgewoond. „Een gezelschap der voornaamste burgers vermaakte zich in den namiddag met schijfschieten met de buks. „De hoofdonderwijzer had eenige zijner oudste scholie- ven een paar tooneelstukjes laten aanleeren, en bij de ver tooning daarvan alle schoolgaande kinderen uitgenoodigd. Allen werden onthaald op brood, chokolaad enz., terwijl aan p. ra. 200 een exemplaar van het bekende boekje van van der Palm, en aan de overige de voor deze gelegenheid uitgegeven plaat werd ter hand gesteld. De kosten van een en ander werden bestreden uit gelden door de ingezetenen vrijwillig hijeen gebrugt. „De armen der hervormde gemeente ontvingen eene buitengewone gift in geld en werden bovendien op brood enz. onthaald. Ook werd op kosten van een paar partiku- lieren aan deoudsten dergealimenteerden van alle gezindten bedeeling gedaan in krentenbrood en brand, en tevens aan ieder hunner een exemplaar verstrekt van het door den broodbakker Abtu. van Dale vervaardigde gelegenheids gedicht. „Het onlangs opgerigte muziekgezelschap speelde voor het eerstin het publiek en bragt serenades, onder anderen aan den voorzitter van zijn bestuur. Eenige partikulie- ren hadden de gevels hunner huizen opgesierd en geillumi- neerd, terwijl eindelijk door een zeer talrijk publiek op de markt teertonnen werden gebrand en vuurwerken afge stoken Tol laat in den morgen bleef men vrolijk, en niet een enkele twist of ongeregeldheid heeft de algeraeene vreugde verstoord." Men schrijft ons uit Zierikzee 17 dezer „Met veel geestdrift is alhier het halve eeuwfeest van Neêrlands herboren volksbestaan gevierd. Reeds vele dagen te voren heerschte hier een feestelijke stemming en speelde de oranjekleur de hoofdrol. De stad is geheel in feestdos getooid; uit elke woning zelts in de armste buurten ziet men de vaderlandsche vlagen oranje wimpels of oranje vlaggen wapperen. Heden morgen ten half acht ure is de extra be- deeling aangevangen aan al de armen dezer stad. van cirka 1400 pond vleesch, van de puikste kwaliteit, welke tot 12 ure heeft geduurd. De arbeiders van het St. Jans-gilde heb ben in den voormiddag een omgang met vaandels en een kar met zakken turf door de stad gedaan. De werklieden van de borstelfabriek van den heer J. de Jong Zijlstra deden een rid door de stad, aan hunne werktafel gezeten en borstels makende. Ten 12 ure hield de dienstdoende schut terij eene parade en voevde het korps muziekanten daarbij eenige muziekstukken uit. Ten half 2 ure was een talrijk publiek in de Nieuwe kerk vereemgd. ter bijwoning van een koncert, hetwelk de leerlingen der zangschool van de heeren Karreman en Rensen gaven. De zangstukken wer den door heerlijk orgelspel van den organist, den heerEzer- man. afgewisseld. Des avonds werd erdoor een groot aantal ingezetenen zoo binnen als buiten 's huis geïllumineerd. Menig woonvertrek was smaakvol versierd. Vele vreugde schoten werden gelost, menige voetzoeker en andere kleine vuurwerken afgestoken. Ten 8 ure werd op het pleiu der voormalige kraan het vuurwerk van wege de gemeente ont stoken. Duizende toeschouwers waren daarvan getuige. De sociëteit De vereeniging gaf in de nieuwe koncertzaal eene soive'e musicale, welke met een bal werd besloten." De Staatscourant van gisteren bevat eene opgave van de hoofdkommissie ter oprigting van een nationaal gedenk- teeken voor november 1813 enz. van de tot heden bij haar ingekomen bijdragen, bedragende te zaraen f 89.823,00^-. Behalve de reeds vroeger door ons genoemde bijdragen blijkt daaruit dat, voor zoo ver deze provincie betreft, is ontvangen uit: Ossenisse, met 820 zielen, f 3 L79J of gemiddeld 4 cent per hoofd; St. Kruis, met 590 zielen, f 51.34 of gemiddeld 84 cent per hoofd; St. Philipsland.met 11S4 zielen, f103.30 of gemiddeld cent per hoofd Zuidzande. met 1052 zie len, 33.96 of gemiddeld 3 cent per hoofdBruinisse. met 1543 zielen, f 10 of gemiddeld ruim per hoofdHein- kenszand. met 1492 zielen, f 1)7,17]- of gemiddeld ruim 7y cent per hoofd; Bruinisse. met 1513 zielen, f 106.55 of gemiddeld bijna 7 cent per hoofd Wissekerke. met 2808 zielen, f 101.20^ of gemiddeld 3.j cent per hoofd 's lleeren- hoek, met 870 zielen, f L2,7ö£ of gemiddeld bijna 1£ cent per hoofd Aagtekerke, met 415 zielen, f 5 64 of gemiddeld, ruim I cent per hoofdWolfaartsdijk, met 1599 zielen; f 142.45 of gemiddeld bijna 9 cent per hoofd; Nieuwerkerk met 1101 zielen, f89.10 of gemiddeld 8 cent per hoofd Ouwerkeik, met 705 zielen. C 39.354 °f gemiddeld accent per hoofd; Duivendijke, met 446 zielen, f10 ofgemid deld ruim 2 cent per hoofd; Grijpskerke, met 716 zielen, f2,484- gemiddeld ruim j cent per hoofd; Kats, met431 zielen, f6.7 5 of gemiddeld cent per hoofd Stavenisse. met 1291 zielen, f 106.23 Jr of gemiddeld 8 cent per hoofd Schoondijke, met 1709 zielen, f 122 ofgemiddeld 7 cent per hoofd Oost- en Wesi-Souburg, met 957 zielen, f15 10 of gemiddeld Ij,- cent per hoofdOosterland, met 1340 zielen, f60,25 ofgemiddeld 4£ cent per hoofd Yer- seke, met 850 zielen, f 12,50 of gemiddeld 14 cent per hoofd Nisse, met 541 zielen, f24.85 of gemiddeld 4J cent per hoofd; Ovezande. met 783 zielen, f40,75 of gemiddeld 5 cent per hoofd; Graauw, met 1591 zielen, f 6.93 of gemid deld J cent per hoofd Kattendijke, met 846 zielen, f 13 58 ofgemiddeld IJ-cent per hoofd; Haamstede, met 848 zielen, f £6,30 ofgemiddeld 6^ cent per hoofd Kapelle, met 1416 zielen, f 102 50. of gemiddeld 7 cent per hoofdKortgene. met 950 zielen, f 119.50.1, ofgemiddeld 12^-cent per hoofd; Ellemeet. met 458 zielen, f 57,50. of gemiddeld 12^ cent. per hoofd Renesse. met 515 zielen, f 23,74, of gemiddeld 4^ ct. per hoofd Noord welle. met 448 zielen, f 40,924-, of gemid deld 9 cent per hoofd Colijnsplaat, met 1780 zielen, f 69,79. of gemiddeld 4 cent per hoofd Serooskerke(Schouvven) met 319 zielen, f7,19. of gemiddeld 2 cent per hoofd 's Heer- Abiskerke, met 294 zielenf 1 3,44.}, of gemiddeld é.j-cent per hoofd Kerkwerve. met 566 zielen, f 14,85, ofgemid deld 2,j- ct. per hoofd Wemeldinge, niet 1002 zielen, f 16,50. of gemiddeld lucent per hoofd: Dreischor, met 1035 zielen, f 44.24^-. of gemiddeld 4 cent per hoofd Koewacht, met 1865 zielen, f 10,29. of gemiddeld een halve cent per hoofd: Eikerzee. met 497 zielen, f 47, 35 of gemiddeld 10 cent per hoofd Westdoipe. met 1381 zielen, f 35. 80 ofgemiddeld 2^ cent per hoofdvan den heer van der Meer de Wijs, pre dikant de Meliskeike. f5; Zoutelande, met 547 zielen, f 9.24j- of gemiddeld 1 J cent per hoofd Koudekerke. met 452 zielen, f 15,25 of gemiddeld 1 cent per hoofd Hoofd plaat. met 1367 zielen, f 24 of omstreeks 2 cent per hoofd Krabbendijke. tnec 1014 zielen, f26,93.| of gemiddeld 2J cent per hoofd. Te Sint-Maartensdijk, met 2192 zielen, heeft de inza meling, met inbegrip van de opbrengst der schoolkinde ren, bedragen f 47,80 of gemiddeld 2 cent per hoofd. Men schrijft ons uit'sGravenhage 18 november: „Het kan niet anders, of een feest als dat van gisteren, moet een ruien veld voor nalezingen overlaten. De tijd, dien de korrespondent tot het stellen van zijn verslag behoeft, wordt aanmerkelijk ingekort door de vele uren. die hij be steden moet aan het inwinnen van berigten en het in oogen- schouw nemen van 't geen bezienswaardig is. Bovendien, brengt zijne menschelijke zwakheid mede, datdealgeraeetfe feestvreugde ook hem aansteekt en hij daardoor wel eens het een en ander voorbijziet, dat ook aanspraak op ver melding had. „Tot die nalezingen behoort dan in de eerste plaats eene korte rekapitulatie \an de plegtigheid der steenlegging in het Willemspark. De feestredenaar van Oosterzee, die in zijne professorale toga het spreekgestoelte beklom juist op bet oogenblik dat de tot nog toe verborgen zon de nevelen doorboorde en op de talrijke menigte een tooverachtiglicbt wierp, vond in de aanwezigheid van het koninklijke huis, omringd door de vertegenwoordiging en door het volk, het zinnebeeld vau den ouden, vastgesnoerden nederlandschen pijlenbundel. Met herinnering aaD de vorige geschiedenis drukte hij de hoop uit, dat onder dezen nieuwen eersten steen al de oude veeten en partijschappen zouden bedolven worden. Na eene schets van den toestand van vernedering, waarin wij onder het fransehe gezag verkeerden, maar waaraan een einde kwam, toen God scheen te zeggen: „tot hiertoe en niet verder", herinnerde hij welk eene schoone hereeniging er tusschen Nederland en Oranje plaats had door de terugkomst van den prins van Oranje, en de steen, die nu gelegd zou worden, zou het zinnebeeld zijn van de bezegeling van dit nieuw en heilig verbond, hetwelk de rijkste en gezegeniiste vruchten voor N .Jei^nd heefc gedragen. Hij wenschte op de vier zijden van het gedenk- teeken de volgende opschriften te plaatsen„Tot hiertoe heeft de Heer ons geholpen"; „de gedachtenis des regtvaar- digen zal een zegen zijn"; „wat God heeft zaamgevoegd, zal de mensch niet scheuleu„indien God voor ons is, vvie zal dan tegen ons zijn?" Na eene vermaning aan den prins van Oranje, om het voetspoor zijner edele en roemruchtige voorvaderen te drukken, eindigde de redenaar met Gods zegen over het huis van Oranje eu het volk van Nederland in te roepen. „De koning sprak na de plegtigheidjeenige diep gevoelde wourden van dank. Z. M. verklaarde diep erkentelijk te zijn aan allen, die dit feest vierden, en de tolk te zijn van al de prinsen en prinsessen van het huis-van Oranje. Liet was de schoonste dag zijns levens, de dag waarop het vader landsche volk op zulk eene ondubbelzinnige wijze zijne gehecluheid cm trouw aan den dag legde. Het was voor het hart van Z. M. eene behoefte een woord te spreken tot het nederlandsche volk een kort woord van een koning uit het huis van Oranje. Dat woord kon en raogt niet anders wezen, dan aan alle aanwezigen de plegtige verzekering af te leggen, dat deze dag niet alleen voor hem, maar voor alle leden van het huis van Oranje een nieuwe piikkel was. om nog meer te doen soor het welzijn en den bloei van het volk van Nederland dan reeds geschied was voor dat nederlandsche volk, „waarvoor", zeuleZ. M., „wij nooit genoeg kunnen doen „Na de plegtigheid trokken de weeskinderen der ver schillende gestichten voorbij den koning heen, onder het werpen van bloemen, die door prins Freilerik verzameld werden. De werklieden zongen bij het defileren vers 3 van psalm 134 Dat 's Heeren zegen op TJ daal. „De schutterij en de tvoepen defileerden onder het oor- verdoovend gejuich van: „Leve de kouing!" „Eene beschrijving te geven van de demonstratien eu de toejuichingen der aanwezigen in het Willemspark is geheel onmogelijk. Eene geestdrift als deze is nooit gezien. Velen waren tot in de ziel geschokt en de tranen ontvloten rijke lijk aan vele oogen. „De afstammelingen der famielje van Hogendorp, van Limburg Stirura en van der Duijn zaten op de voorste rij in eene der loges, en werden door prins Frederik toe gesproken en de hand gedrukt, waarop de heer van Hogen dorp treffend antwoordde. „Na afloop der plegtigheid wenschten de leden der koninklijke famielje elkander geluk, en prins en prinses Frederik omhelsden elkander. „Met giooten stoet heeft de koning met de koningin gisteren avond langen tijd alle straten der stad doorge reden, om de prachtige illuminatie te bezigtigen. Het ge juich der menigte was eindeloos en oorverdoovend. „De genomen militaire maatregelen zijn gisteren avond, door den uitmuntenden geest die er heerschte, geheel onnoodig geweest. Er stonden op verschillende donkere eu afgelegen plaatsen sterke detachementen dragonders ge- stationneerd. Gelukkig heeft men hun bijstand kunnen missen Woensdag morgen heeft de plegtige audiëntie en corps van de tweede kamer der staten generaal bij Z. M. den koning plaats gehad. Binnengeleid met het gebruikelijke ceremonieel, heeft de voorzitter van de kamer, mr. van Reenen, namens de ver gadering het woord tot Z. M. gerigt en gezegd (in hoofd zaak-) „dat deze tak der vertegenwoordiging van het neder- iandsch.é''y,cdk tot Tj- M. gekomen was, om, ter gelegenheid van het heugelijke feest dat gisteren gevierd is, hulde te brengen aan-den koning. Hij wees er vervolgens op, in

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1