r 135. MÏDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1863. 12 November. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, bevattende het vervolg van het verslag van het verhan delde in de zitting der provinciale staten van 6 dezer. Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg 11 november. Gisteren is de tweede kamer bijeengekomen en heeft zij eene korte zitting gehouden, waarin een tal van reeds be kende wetsontwerpen zijn ingekomen, waaronder die tot regeling van het geneeskundig staatstoezigt. In tie zitting van heden is bepaald dat de beraadslagin gen over het wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent de nederlandsche bank enz. vrijdag zullen aanvangen. Voorts is bes'oten dat de voorzitter der kamer voor de leden audiëntie zal vragen, om gezamenlijk aan Z. M. den koning hunne hulde aan te bieden bij gelegenheid van de herden king der gebeurtenissen van 1S13. De stoomboot Stad Middelburg no. 2 is gisteren nacht ten 2 ure te Rotterdam aangekomen en zal vermoedelijk zatunlag de dienst van daar op Middelburg hervatten, waardoor op vrijdag van hier op Rotterdam geen stoomboot zal varen Als jaarlijksche bijdrage in de kosten der vestiging van een re-ldingsboot te Zoutelande heeft de gemeenteraad van Vlissingen in zijne zitting van gisteren f 50 toegestaan. Men zie overigens het verslag der zitting op de volgende bladzijde. Aan de markt te Goes waren gisteren 270 stuks vee. waaronder weinig vetgoed, welke voor belgische rekening werden opgekocht; de handel was tamelijk levendig en de prijzen waren blijvende. Jhr. mr J. J. Pompe van Meerdervoort, benoemd kanton- regter te Sluis, heeft heden voor de arrondissements-regt- bank alhier als zoodanig den eed afgelegd. Volgens een berigt van de Ainsterdamsche courant zal Z. M. de koning der Nederlanden uitgenoodigd worden aan het te Parijs te houden kongrea deel te neinen. De Staatscourant van gisteren deelt mede de wet van den 1 dezer tot het stichten van een paleis voor de staten gene raal. Men verneemt dat dr. J. J. van Oosterzee, hoogleeraar te Utrecht, de feestrede zal houden bij de plegtigheid van het leggen van den eersten steen van het monument ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1813, in het Wil lemspark te 's Gravenhage op te rigte.i. De ko'ilekte voorliet nationaal gedenkteeken voor novem ber 1813 enz. heeft te Veere niet. zoo als wij in een onzer vorige nommers meldden, ongeveer maar ongeveer cent opgehiagt. Te Monnikkendam, met2691 zielen, is f150 of gemiddeld cent per hoofd ontvangen te Smallingerlandmet 8201 zielen, f 47,38 of gemiddeld ruim een halve cent per hoofd te Iluminelo en Keppel (Gelderland), met 3135 zielen, f I30 09.J- of gemiddeld 4 cent per hoofd te Harmeien (U- trecht), met 1432 zielen, f75.80 ofgemiddeld ruim 5 cent per hoofd; te Kockengen (Utrecht), met 725 zielen, f 21 of ge middeld ruim 3 cent per hoofd te Zwaluwe (Noord-Bra bant), met 3456 zielen, f 1S4.55 of gemiddeld ruim 5 cent per hoofd te Moergestel, met 1212 zielen f 3,20 of gemid deld een kwart cent per hoofd; te Hekelingen, met 604 zie len, f 17,40 of gemiddeld ongeveer 8 cent per hoofd; te Franeker, met 5869 zielen, f 117 of gemiddeld ongeveer 2 cent per hoofd; te Ooststellingwerf, met 8260 zielen, f 171,65 of gemiddeld 2 cent per hoofd te Amerongen. met 2189 zielen, f 19 of gemiddeld ongeveer 1 cent per hoofd. Volgens het Nieuw dagblad van's Gravenhage bestaat bij de regering het plan 0111 te Tilburg eene rijks kweek school voor middelbaar onderwijs op te rigten. Feestviering op I? november enz. Ook alhier zal 17 november niet ongevierd voorbij gaan, hoewel, zoo als men weet, de bevrijding van Walcheren eerst ran de eerste dagen van mei 1814 dagteekent. Men schijnt hier over het algemeen van gevoelen te zijn, naar het ons voorkomt teregt, dat het herkrijgen van onze regten als zelfstandig volk, bij den vijftigjangen gedenkdag, allereerst tot eene algemeene nederlandsche feestviering moet nopen, en dat men daaraan geenszins het nationale karakter mag ontnemen door de feestelijkheden te verschuiven tot de dagen waarop deze of gene gemeente in het bijzonder dooi de fransche bezetting verlaten werd. Mogt men echter hier ook nog den 30 april willen vieren, den dag waarop door het fransche goevernement bevelen tot ontruiming van het eiland zijn gegeven, of wel, beter nog. den 5 mei, den dag waarop de kommissarissen van den soevereinen vorst, van Veere komende, plegtig werden inge haald, dan hopen we dat aan «Ie feestviering een waardig historiesch karakter en gepaste leiding zal kunnen gegeven worden, opdat de bevolking dien dag iu waarlijke vreugde zou kunnen doorbrengen: Intusschen vernemen wij dat op 17 november, behalve de armen in de verschillende gestichten en «ie kinderen op de scholen voor min- en on vermogenden, ook de leerlingen op de openbare scholen van de onderwijzers van Sluys, Auer en van Swers feestelijk zullen onthaald worden, terwijl op alle openbare scholen eene ruime uitdeeling van van der Palms gedenkschrift en Allebés feestplaat zal plaatshebben. Door het garnizoen zal des middags op de markt groote parade gehouden worden, waarbij de dienstdoende schut terij zich zal aansluiten. Voorts zal het muziekkorps van de schutterij zich in den loop van den dag op onderscheidene punten doen hooren, terwijl des avonds in het bijzonder het marktplein het ter rein van versiering, illuminatie en, ten slotte, vuurwerk wezen zal. Te Goes zullen, naar men ons mededeelt, de feeste lijkheden bestaan in liet navolgende: maandag 16 dezer, openbare opvoering van de rederijkers kanjer Vondel, met eene openingsrede door dr. S. Piccardt. Dingsdag 17 dezer, concours van de zuul-bevelandsche handboogschutierijen. te geven door de sociëteit Jacoba van Beijeren, terwijl er (loor de ingezetenen in het algemeen zal worden gevlagd en hier en daar toebereidselen worden gemaakt tot illumi natie en het afsteken van vuurwerken. Verder zullen de kinderen in liet weeshuis en «le verpleegden in de ge stichten des avonds worden onthaald. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen leeuw de opperwachtmeester W. van Ling, van de divisie koninklijke maréchaussee m Noord-Brabant. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit de 2e lui tenant A. A. A. Clignett, van het 2e logement infanterie, bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, en de 2e luitenant F. A. de Perponoher, van het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië, bij het wapen van het leger hier te lande, en wel bij het 3c regement. Indische dienst Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met ingang van J jan narij 186len onder toekenning van pensioen, aan den oost-indischen hoofd ambtenaar jhr. mr. D. A. Junius van Hemert, laatstelijk direkteur der middelen en domeinen in Nederlandsch-lndië, thans met verlof hier te lande. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Tuhbergen, de heer G. J. Soe- tekou. thans ontvanger te Dennekamp; te Ruinen c. a de heer C. Pothoff Hulst, thans meter-taxuteur van den turf te Zuulwolde; te Zuidhorn. «Ie heer W. E. baron van Till, thans ontvanger te Brakelte Brake) c. a., de heer E. F. H. «Ie Quay, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen in Noord-Brabantte Ge inen c\ a de heer A. G. Reighard, thansJn dezelfde betrek king te Wognutn. Marine en leger. Zr. Ms. raderstooinschip Cycloop is gisteren van het Nieuwediep te Vlissingen binnengekomen, overbrengende een detachement schepelingen voor Zr Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden. De Cycloop is des avonds weder naar het Nieuwediep teruggekeerd. liegtszaken. De beeren G. A. Vorsterman van Ooijen, hoofdonder wijzer en G. P. Roos, boekdrukker en brievengaarder, beide te Aardenburg, hebben hooger beroep aangeteekend van het vonnis der arrondissements regtbank alhier van den 29 oktoher, waarbij zij in hunne hoedanigheid van ver antwoordelijke redakteureti van het Sluisch weekblad ieder tot eene geldboete van f 20 zijn veroordeeld. Gemengde berigten. Donderdag avond zijn te Helder twee man van het korps mineurs, te Utrecht in garnizoen, op vermoeden van desertie, door de pobciein verzekerde bewaring genomen. Die jongelieden hadden, na hunne plunje verkocht te heb ben, het plan gemaakt om inet een der engelsche booten naar Engeland te ontsnappen, Vrijdag was de spoortrein van Harlingen naar Leeu warden zoo talrijk bezet, dat de passagiers zelfs in de goe derenwagens, den kolenwagen en op de lokomotief hadden plaats genomen. Volgens berigten uit de dagbladen woont te Triest eene vrouw, die in 1740 gebaren en dus 123 jaren oud is. Volgens een berigt in den Courrier de la Meuse is in het huis van arrest te Maastricht een inwoner der ge meente Vaals overgebragt, «lie gevat werd op het oogenblik, dat hij bezig was met een schuur in brand te steken, terwijl men later het slot van den klokkentoren met steentjes verstopt en insgelijks het slot der deur van het brandspuitenhuisje onbruikbaar gemaakt vond. met het blijkbaar doel oin dadelijke hulp te beletten, In de laatste tijden werd de gemeente Vaals tot veertien molen door brand geteisterd, en telkens was de nu aangehoudene de eerste, die ter hulp snelde en de daarvoor toegekende premie ontving. Zondag morgen, omstreeks zes ure. barstte te Delft wederom brand uit, en wel in de gamizoens infirmerie. Ontstaan in de apotheek, door welke oorzaak weet men ni'*t, stond dit gebouw weldra in ligte laaije vlam en is dan ook spoedig uitgebrand. Voomamenlijk aan de wintstilte, doch ook aan de spoedig toegesnelde brandweer heeft men het te danken dat de brand zich niet verder heeft uitgebreid, en men was dien ten ruim 7 ure meester. Daar de apotheek in het achterste gedeelte van de infirmerie geplaatst is. heeft men de verpleegde militairen niet behoeven te vervoeren en zijn deze dus met den schrik vrijgekomen. Het onstuimige weder in de vorige week heeft een zeer nadeeligen invloed uitgeoefend op d: alt: angst ff» Ammerstol. Er zijn van den 2 tot den 6 november gevangen 41 stuks, waaronder slechts weinig winterzabuen. De oude afgeloopen zomerzabn, die de storm de rivier opgevoerd heeft, is van weinig waarde meer, toch worden zij nog met f 1 a f 1.25 per pond betaald. De nieuwe winterzalin gold van f 2 tot f 2.15 per ned. pond. Aan een brief van een engelschtnan uit Mexiko wordt de volgende anekdote ontleend Bij het spoorweg station Painbuza wilde eene voorname jonge mexikaansche dame uit den trein stappen, toen twee galante officieren, een franschman en een tot de fransehen overgeloopen mexi- kaan. in schitterende uniform, de hand uitstaken, om de dame behulpzaam te zijn in het uitstijgen. De dame wees den mexikaan af met de woordenEntre un invasor y un tranlor prefiero el primero (tusschen een overweldiger en een verrader geef ik de voorkeur aan den eersten) en reikte den franschman hare hand. Te Pesth is de verantwoordelijke redakteur van dc Humoristieke Lisiy. wegens een persdelikt veroordeeld tot acht maanden zware kerkerstraf, verzwaard door twee dagen per maand cellulaire gevangenis, het verlies der cautie a. 1000 fl. en de schorsing van het blad gedurende drie maanden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 7 dezer: J M. Hoffman, jm. 29 j. met E M. Fanoij.jd. 27 j. W, F. Geldof, jm. 28 j. met M. Adaiuse. wed. 28 j. (Van 31 oktober tot 7 november.) Vlissingen. Gehuwd J. de Plaa, jm. 24 j. met J* Adamse.jil. 28 j. A. J. Fey.j-n. 28 j. met M. Aggenbach.jd. 23 j. F. P, Groeneveld, jm, 49 j. met J. van der Jagt, wed. van L. lilleba.43 j. R J Hefftij.jm. 39 j. met C. J. C. Yk- hoorn. jd. 31 j. J.K. Hariot, jm. 23 j. met S. Behrens, jd. 24 jaren. Bevallen: J. W. Diesch. geb. Fous d. J de Lange, geb. Wanjon, z. S. Soetens, geb. de Vos. z. C. Plusse, geb. de Munck. d. J. P. Wcrnau, geb. Blok, d. Overleden C. Wendels, jm. 33 j. M. J. van der Linde, z. 8 w. P. J. Tabbernee. man van M C. van Graafeiland, 39 j. A. D. C. Hereken rath. d. 4 j E. C. J. Se.-ée, z 7 m.A. Willemae. jd. 47 j. D. Verkerk, d, 6 m. J. C. A. Smit, jm. 20 j. B. Crtllenfels, d. 2 j. Goes. Gehuwd: J, Snoep, weduwn, 32 j. met J. van Loo jd. 30 j. Bevallen C. Saaman, geb. Boone, z. J. den Hollander, geb. Bak. (I J. F. Korsfanje. geb. van den Bossche, z. M. Kiters. geb. Reijnhout, d. A Sclieffer, geb. Zamlijk, z. W. Hooze. geb. Ellefrinks, z. J Gelok, geb. van den Wijn- gaert, z. N. de Jonge, geh. Ossewaarde, d. A. de Nooijer, geb. Nonnekes, d. J. van der Bliek. geb. Filius, z. Overleden: J. Karelse, man van C Mange, 53 j. P. Spijek. z. ruim 10 m. G J- Beuningem, d, ruiin 2 m. P. B. de Croo. vrouw van R den Hond. 63 j. Zirrikzee Gehuwd: F. Broeksmit. jm. 28 j. metG.A. van der Linden, jd. 29 j. P. Bijkerk, jm. 28 j. met A. Ho- gerheide, jd. 22 j. P. Put jm 21 j met J. J. Verloo.jd. 21 j. Bevallen P. Morijn, geb. Versteeg, z. J. Huikeshoven. geb. de Roo. z A van Westen, geb. Hendrikse, z. S. A. Wierkx. geb. Verdoorn, z. D. W. Adamse, geb. Embden.d. M. Bakker, geb. Peeterse, z. Overleden: C. Kooijman, vrouw van M. Franke, 34j. K.. A. Enters, d. 6 m. P. Lokker, z. 6J j. A. Wierkx, z. 2 d t ln de maand oetoher 1863 zijn in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven: Te Middelburg7 huwelijken; 35 geboorten, als 15 zoons en 20 dochters; 27 sterfgevallenals 17 van het m.annelijk en 20 van het vrouwelijk geslacht. Levenloos geborenen 1 (Van de ingeschrevenen is één elders overleden

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1