daarom onze hulde. Eere zij daarom ons departement, dat niet door lange vervelende redevoeringen te laten houden zijn bestaan zoekt te rekken, maar door instellingen ten nutte van het volk, in waarheid tot nut van 't algemeen werkzaam is. Want, behalve de genoemde leesinrigting is hier ook een ziekenfonds opgerigt, waarbij den deelnemers tevens de gelegenheid is geopend otn zich in ziekte eene uitkeeving in gelden te verzekeren. Eene bewaarschool, eene spaar- en eene hulpbank behooren verder tot de nut tige inrigtingen hier gesticht. Waar zoo gewerkt wordt, mag men de oude maatschappij geene oude matrone noemen, die haren tijd heeft overleefd, maar eerder eene krachtige ijverige vrouw, die, waar zij zich wendt, overal handen vol werk vindt.'' Feestviering op 1< november enz In een aantal gemeenten worden toehereidselen gemaakt voor de feestviering op 17 november. De paleizen van Z. M. den koning, HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Hendrik en Frederik der Nederlanden zullen prachtig verlicht worden, terwijl aan het paleis van laatstgenoemden prins de wapenen der provinciën in den gevel worden geplaatst. Het Voorhout en de Vijverberg worden op kosten van de gemeente verlicht. De werkzaamheden aan de tribunes in het Willemspark spoeden ten einde. De heester-perken zijn ontruimd, dewijl aldaar op heden een aanvang zal worden gemaakt met het bouwen der muziektempels. De fundeerwerken voor het nationaal gedenkteeken zijn zoo verre gevorderd dat zaturdag de grondslag daarop zou gelegd worden, waarop de eerste steen zal worden aangebragt. De grondsteen is een vierk. el groot en 25 duim dik, met eene langwerpige uit holling voorzien, waarin een blikken koker in perkament zal worden besloten, waarop de geschiedenis der opngting van het monument is vermeld, en welke uitholling met den eersten steen zal worden bedekt. Utrecht zal inzonderheid op den 28sten november feest vieren, als den dag waarop deze stad deel kreeg aan de algemeene verlossing. Of er aldaar behalve illuminatie en vuurwerk, van stadswege festiviteiten zullen geschieden, is nog onbekend. Maar de burgerij maakt zich gereed tot het ontrollen van tallooze vlaggen en het ontsteken eener algemeene verlichting. Pogingen worden in het werk gesteld om de gegoede ingezetenen in een algemeen vauxhall te vereenigen. Bovendien is er sprake van een optogf, die, als eene soort van maskerade, de komst der kozakken te Utrecht, in 1813, aanschouwelijk zal voorstellen. Het utrechische studentenkorps zal bij de feestviering niet achterblijven, doch wenscht er van zijn kant aan deel te nemen op den I7den dezer maand. De meeste zijner leden toch hebben minder betrekking op Utrechts bijzon deren gedenkdag dan op het tijdstip, waarop Nederland kan gezegd worden tot een nieuw leven te zijn opgestaan. Des morgens zal hel korps zich vereenigen in het groot auditorium der hoogeschool, om daar van den rector van den Senatus Veteranorum eene toepasselijke rede te hooren. Vervolgeus zal het in plegtstatigen opiogt door de stad trekken, voorafgegaan door den senaat, en vergezeld van de banieren. Deleden zullen daarbij versierd zijn metlinten van oranje of van de nationale kleuren, volgens ieders bijzondere verkiezing. De groote zaal naast den schouw burg zal zich ontsluiten voor een matinée musieale, het lokaal van de weduwe Rikkers voor een getneenschappe- 1 ijke 11 maaltijd, terwijl de dag za! geëindigd worden onder het genot eener feestelijke soire'e musieale. In eene vergadering van het leidsche studenkorps is met 155 tegen 127 stemmen besloten den 19 november (den dag waarop Leiden vrij werd) feest te vieren. Het voorstel om een gemaskerdeu opiogt te houden, is verwor pen. 't Feest zal bestaan in een dejeuner. De deelnemers zullen zich in opiogt met de corps- en fakulteitsvlaggen van de akuilcmie naar 't lokaal, voor 't dejeuner bestemd, bege ven. De kommissie ter regeling is verzocht, geen voorstel te doen omtrent het dragen van een bepaalde kleur, daar dit voor velen een reden zijn zou om geen deel te nemen. Een twintigtal leden van het delftsche stiulentenkorps heeft verzocht om bij wijze van eerewacht Z. M. van het paleis naar het Willemspark te geleiden. liet departement Delft der maatschappij Tot nut van 't algemeen zal op maandag den 16en een openbare verga dering houden iu de Oude kerk. Dr. van Wieringhen Borski. de rector van 't gymnasium, zal als spreker optre den om 1813 te herdenken. Een ander lid zal een toepas selijk gedicht voordragen. Een en ander afgewisseld door orgelspel. Naar men verneemt zullen op 's konings bevel in alle garnizoensplaatsen op 17 dezer groote parades gehouden worden. Het Dagblad an Zuid-Holland en'sGravenhage meent te weten, dat de opbrengst der gehouden koliekten, voor zooveel die nu reeds bekend is, voldoende zou zijn om de kosten te dekken, zoowel van het monument iu het Wil lemspark als van de naald te Scheveningen. Voorliet monument, in het Willemspark te 'sGra- venhage op te rigten, hebben zich 28 mededingers aangemeld. De plans zullen binnen kort worden ten toon gesteld. LI. woensdag heeft iemand te Schoonhoven de liefheb berij om oranje te dragen zoover gedreven dat hij, bij gele genheid van zijn huwelijk, gekleed was in een zwarte jas met oranje bandelier, een dito kokarde op de borst en een oranje muts op het hoofd. Ten opzigte van het weder staat de kans niet zeer gunstig, immers volgens de Nieuwe courant van den Helder heeft het sedert 20 jaar slechts 5 maal op 17 november niet geregend. Kerk- en sclioolitieuwg. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „De heer J. G. D. Marteas, beroepen predikant bij de luthersche gemeente alhier, is gisteren in de voormiddag godsdienstoefening door zijn ambtgenoot den heer F. H. Michelsen, predikant te Middelburg, aan de gemeente voor gesteld, waarbij tot tekst gekozen wasRom. 1 16 (zonder het laatste gedeelte). Des avonds hield de beroepen leeraar eene intreerede naar aanleiding van I Cor. 3 11." Marine en leger. Zr. Ms. stoomfregat Zeeland is heden voormiddag van de reede van Vlissingen vertrokken. De etats-major van de op 1 dezer in dienst gestelde schepen Prinses Amelia en Metalen kruis zijn thans zarnen- gesteld als volgt Prinses Amelia; kapitein luitenant ter zee J J. Wichers, kommandant, luitenant ter zee le klasse H. Schokker, le officier, luitenant ter zee 2e klasse J. M. Brevet, L. C. Holtzapffel, H. A. de Smit van den Broecke. adelborsten le klasseC L. de Jong, M. J van Lakerveld, H. Bernelot Moens,jhr. P. J. Vigelin vanClaerbergen.G W L. Diemont van Langerak, J. L. M. van Gorkum, P. Heijning, J. H. Cremer, officier van gezondheid 2e klasse J. G Arend, officier van gezondheid 3e klasse M C. Pannevis, officier van administratie 2è klasse M. G. J. A. Huisman van Due- ren. scheepsklerk D, J. van Oosterzee. Metalen kruis; kapitein luitenant ter zee J. E. de Man, kommandant, luitenant ter zee Ie klasse J. W. Binkes, Ie officier, luitenants ter zee 2e klasse J. H. Haakman. J C. Schotel, M. J. C. Lucardie, adelborst )e klasse H. W. F. Riesz. L Backer 0verbeek, A F. J. Frakkers, W. E. Hazen- burg, J C. Clarkson, J. P. Wesselink. W. A. Kok, H. H, Hora Siccamaofficier van gezondheid le klasse P. J, Idenburg, officier van gezondheid 3e klasseC. J. A. de Groot, officier van administratie le klasse J, J. Hoogenstraaten, scheepsklerk L. G. van Deun. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 4 november. Voorzitter de heer Bi j le veld van Serooskerke. Afwezig de heeren Caland, uitlandig, van Deinse en Lamhrechtsen van Ritthem, wegens ambtsbezigheden, en van Diggelen, ongesteld. De heer van de Graft komteeni- gen tijd later. Nadat de notulen der vorige zitting zijn gelezen en goed gekeurd, deelt de voorzitter mede dat de volgende stukken zijn ingekomen a. berigt van verhindering der bovengenoemde afwezige eden b. eene missive van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende berigt vau goedkeuring van het raadsbesluit tot openbaren verkoop van olmen boomen c. idem, van de zelfden, goedkeuring van het aan burge- j meester en wethouders verleende krediet van f L200 ter bestrijding der kosten voor (le feestviering op 17 november, i d. idem, van de zelfden, goedkeuring van het besluit van I den raad tot beschikking over een bedrag van f 21.71 uit de onvoorziene uitgaven voor kosten van drinkwater, alsmede j tot af-en overschrijving uit de onvoorziene uitgaven ten I behoeve van onvoorziene behoeften, j Nog deelt de voorzitter mede dat de publieke verpach- j ting der tollen van den straatweg tusschen Middelburg en Vlissingen f 2100. zijnde f345 meer dan het vorige jaar heeft opgebragt. Al deze raededeelingen worden voor kennisgeving aan genomen, waarna de zitting voor. eenige oogenblikkcn ge sloten wordt. Na verloop van een half uur heropend zijnde, wordt aan de orde gesteld de behandeling van de suppletoire rol van den hoofdelijken omslag, tot een bedrag van f 105.61^-. Daar zij ter inzage heeft gelegen en geene bedenkingen daartegen zijn ingekomen, is op voorstel des voorzitters besloten haar goed te keuren. Namens burgemeester en wethouders doet de voorzitter aan den raad eene voonlragt betreffende de inrigting eener middelbare school. Hij herinnert vooraf aan het genomen besluit om aan de regering te kennen te geven dat de ver- eisehte lokalen voor eene hoogere burgerschool met vijf jarige cursus beschikbaar worden gesteld, en deelt voorts mede dat de inspekteur van het middelbaar onderwijs hier is geweest, die de lokalen in oogenschouw genomen en ze goedgekeurd heeft. Alsnu doetdesekretaris voorlezing van de bedoelde voor- dragt van burgmeester en wethouders. Daaruit bleek in hoofdzaak dat bij het onderzoek naar beschikbare lokalen de school A, van den heer Koning, niet de noodige ruimte aanbiedt en men daarbij de toevlugt tot een tweede gebouw zou moeten nemen. Hiertegen bestond vooral bezwaar om dat alsdan de verschillende lokalen te ver van elkander ver wijderd zouden zijn. hetgeen niet wen schel ijk wordt geacht. De school B, van mevrouw Rochat, biedt betere ruimte en meer gelegenheid tot bijbouwen aan, zoo dat na de noodige verbouwing alle lokalen daar vereenigd kunnen worden; met uitzondering vaneen lokaal voor physica, waaromtrent men echter schikkingen zal trachten temaken met het Natuurkundig gezelschap. Volgens opgemaakt plan zouden de kosten ongeveer f 30,000 bedragen. Wordt nu genoemd gebouw voor de hoogere burgerschool ingerigt.dau zal eene verplaatsing der meisjesschool daarvan het gevolg zijn. Voor de plaatsing daarvan biedt de school A de gelegenheid aan, te meer daar die school bij de vestiging eener hoogere bur gerschool zal moeten vervallen. Dit punt zal evenwel eerst later in overweging behoeven te worden genomen. Thans is de voornaamste vraag de aanbieding van een geschikt gebouw, en de school B schijnt daartoe voor de gemeente- financiën het doeltreffendst en meest wenschelijk. Op deze gronden stellen burgemeester en wethouders voor 1. voor de vestiging eener hoogere burgerschool, met vijfjarigen cursus, het huis in de Sint Pieterstraat, waar thans de school voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs voor meisjes gevestigd is, in gebruik aan het rijk af te staan, tegen betaling eener som als nader met de regering zal worden overeengekomen, onder bepaling: a. dat het rijk door afbraak en herbouwing het gebouw zoodanig zal mogen inrigten als het dienstig zal oordeelen om daar de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te ves tigen en b. dat het huis in gebruik zal worden afgestaan zoo lang daarin de rijks school zal gevestigd blijven en gedurende dien tijd door het rijk zal worden onderhouden; 2. uit de gemeentekas als aandeel in de kosten van aan koop, verbouwing en inrigting van het gebouw voor ge noemde rijksschool bij te dragen eene som van f 15.000, waaronder in de eerste plaats zal worden begrepen de waarde van het door het rijk over te nemen schoolgebouw en erf in de Sint Pieterstraat, welker bedrag in mindering daarvan strekken zal, en dal de gemeente in geen geval meer bij zal dragen indien de kosten van inrigting en aanbouw van het schoolgebouw, met inbegrip der waarde van het bestaande, eene som van f30,000 raogten te boven gaan 1 3. de school voor gewoon en meer uitgebreid lager on- i derwijs voor meisjes, zoo met bovenstaand voorstel door de j regering genoegen wordt genomen, te doen overgaan in het 1 lokaal opde Haringplaats, thans voor jongens in gebruik 4. burgemeester en wethouders te magtigen, om de rege- ring roet een en ander in kennis te stellen, en in afwachting vau berigt hieromtrent, de verdere met deze aangelegenheid in naauw verband staande belangen ten opzigte van het onderwijs voor alsnog aan te houden. De voorzitter deelt mede dat de financiële kommissie zich met het bovengenoemde voorstel heeft vereenigd. Daar I niemand het woord verlangt te voeren is het in omvraag gebragt en met algemeene stemmen goedgekeurd, i Tegen de rekening van het burgerlijk armbestuur over 1862 zijn bij de financ.ële kommissie, volgens haar rapport, j geene bedenkingen gerezen. Zij is daarop vastgesteld tot j een bedrag van f51.088,821- in ontvang en f 51.126,15-J- in. uitgaaf, sluitende aïzoo met een kwaad slot van f37,33 i waartegen echter over staat een bedrag van f 686 hetwelk nog moet ontvangen worden. Het voorgelezen koncept- besluit is met algemeene stemmen goedgekeurd, waarbij de heeren Yerbrugge en A. W. Snouck Hurgronje zich, over- j eenkomstig art. 46 der gemeentewet, van medestemming onthielden. Nog is door de financiële kommissie onderzocht en in orde bevonden de begrooting der leenbank voor 861, ge heel gelijk aan die van het vorige jaar. Met algemeene [stemmen is zij gearresteerd tot een bedrag van f 5.900 in ontvang en uitgaaf. De heer van de Graft onthield zich i mede, op grond van art. 46 der gemeentewet, van de stemming. Aan de orde komt de behandeling der voorwaarden voor de verpachting der tollen op den straatweg tusschen Middel- 1 burg en Veere, welke ter inzage hebben gelegen en waarte gen geene bedenkingen zijn ingebragt. Na eene korte beraadslaging zijn zij met eenparige stemmen goedgekeurd. Vervolgens is de openbare zitting gesloten. lUITIRYI.VMï. Algemeen overzfgt. Het oordeel der fransche, engelsche en oosten rij ksche dagbladpers over de troonrede van keizer Napoleon, kun nen wij uit hoofde van plaatsgebrek heden niet in bijzon- i derheden nagaan. Dat de oosten rij ksche dagbladen minder gerust de toekomst te getnoet zien is, met het oog op de keizerlijke rede, wel te verklaren uit de omstandigheid dat vooral Oostenrijk minder geneigd moet wezen otn plaats te nemen j aan de kongrestafel, waarop misschien eene -- voor deze j mogendheid minder aangename kaart van Europa kon worden geteekend. Van daar dan ook de vrees van de dag bladen in Oostenrijk dat de troonrede Europa een stap 1 nader tot den oorlog heeft gebragt. Zelfs schijnt den leden van het oostenrijksche huis van afgevaardigden de schrik I om het harte geslagen. Als demonstratie toch tegen Napo- leon wordt de aanneming beschouwd van eene leening van j negen en zestig millioen zonder beraadslaging en met algemeene stemmen. Ook de Köln. Zeitung, welke trou- i wens altijd den meest verontrustenden en beangstigen- j den toon pleegt aan te slaan, ziet reeds in hare verbeelding Europa in kruiddamp gehuld. Te Berlijn heeft dan ook de troonrede zeer velen beangstigd. Het onmiddellijk praktisch gevolg van de rede des keizers is inmiddels geweest dat uit Parijs wijd en zijd uitnoodigin- i gen zijn gezonden aan de mogendheden om toe te treden tot het kongres, hetwelk volgens La France te Parijs 7.al worden gehouden. Dat er daarop tallooze aarzelingen, j weifelingen, reserves, garantiën zullen op te teekenen wezen i is wel waarschijnlijk. Mogt er eindelijk een kongres van enkele mogeudheden tot stand komen want men vergete niet dat er enkele zijn, welke bij een kongres slechts kunnen I winnen van daar ook dat de italiaansche dagbladpers inge nomen is met de keizerlijke rede dan blijft het dc vraag of die enkele mogendheden bij het nederleggen der pen, het zwaard zullen opnemen om diegene, welke niet tot het kongres zijn topgetreden „bij wie geheime bedoelingen ondersteld worden, welke het daglicht schuwen," om met keizer Napoleon te spreken met geweld van wapenen te dwingen tot het aannemen der nieuwe kongres-kaart van Europa. In üe toespraak des voorzitters van het wetgevend lig- chaara in Frankrijk vindt men het oude thema terug: de staats-instellingen van Engeland en de aldaar heerschende i vrijheid zijn zeker wel benijdenswaardig, maar Engeland heeft jaren noodig gehad om tot dien gelukkigen toestand te geraken en Frankrijk is nog niet rijp daarvoor. Eenige maanden geleden werd de zelfde stelling in eene toespraak;

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2