MIDDELBURGSCHE COURANT. Dingsdag 10 November. 1863. N 13U. .'..V'A'WKNS f ^.vV' *"ri\ <*OES 7 i£0£K Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Editie van maandag avond 8 ure. Burgemeester ea wethouders van CLINGE, provincie Zeeland, zullen op vrijdag den 20 november 1863, des voor middags teu elf ure, teu huize van J. F. Kindt, smid en herbergier in het gehucht de Kauter, in het openbaar aan besteden Het bouwen van een School met onderwij zerswoning in het gehucht de Kauter, ge meente Clinge, met bij levering van alle daartoe benoodigde materialen. Het bestek en de teekeningen van bovengenoemd werk zullen van af heden ter inzage liggen ten kantore van den secretaris dezer gemeente te Hulst, waar tevens alle inlich tingen zijn te verkrijgen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben den. zelfden dag der aanbesteding, des voormiddags ten 10 ure. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving met op bod, terwijl op de in te leveren gezegelde en gesloten biljet ten de borgen behooren vermeld te zijn. Clinge, den 30 october 1863. Burgemeester en wethouders van Clinge, J. F. VERCAUTEREN, burgemeester. K. DE LOZANNE, secretaris. BLNNENLAND. Middelburg 9 november. De opmerkingen omtrent eenige zeeuwsche belangen, in het voorloopig verslag der tweede kamer naar aanleiding van hoofdstuk V der staatsbegrooting gemaakt, zijn thans door den minister van binnenlandsche zaken volgender wijze beantwoord „Van «le drie lijnen Neuzen, St. Nikolaas, Lokeren en Gent zullen, naar te verwachten is, aanvankelijk alleen de eerste en de laatste tot stand komen. Voor gene is den heer Lancelot den 10 april jl. voorloopig koucessie verleend, welke door aanvulling van hei voorloopig gestorte waar borgkapitaal tot een bedrag van f 200.000 vóór 1 januarij aanstaande definitief moet worden. Met den aanvrager voor de lijn Neuzen—Gent, die te Sluiskil aan den spoorweg naar St. Nikolaas zal aansluiten, is het os erleg over de voor waarden van koncessie nagenoeg afgeloopen. „Ook den minister is het zeer leed, dat nog geene nieuwe regeling van het beheer der kalaiuiteu>c pol.Iers in Zeeland tot stand kwam. Wel hebben de staten dier provincie, zoo als bekend is, wijzigingen in het tegenwoordig reglement van administratie vastgesteld, doch het goevernement kon daaraan zijne bekrachtiging niet hechten. „Eene «Ier hoofdbedenkingen was gerigt tegen de bepa ling, waarbij voor de eigen bijdragen en de subsidien der achterliggende polders maxima vastgesteld bleven; juist de bevoegdheid der staten om hetgeen door eigen krachten wordt bijeengebragt, hoog op te voeren, moet voor de pol derbesturen een prikkel zijti tot zuinig beheer en gemeen overleg melden waterstaat.Een ander hoofdbezwaar gold de opneming in het reglement van de bijdrage uit's rijks schatkist, als een der middelen tot onderhoud en beheer der kalamiteuse polders. Te regt wordt in het verslag opgemerkt, dat het leggen van zoodanige verpligting op het rijk buiten de bevoegiiheid der staten gaat. Gedeputeerde staten, melde bezwaren welke aan eene goedkeuring der vastgestelde regeling in den weg stonden, bekend gemaakt, hebben kortelings als hunne overtuiging te kennen gegeven, dat de staten niet bereid zouden worden bevonden aan den wenseh der regering toe te geven. Gede puteerde staten zelve zagen in het doen eener nadere voor- dragt aan de staten tol wegneming der gerezen bedenkingen bezwaar. „De minister overweegt thans wat, om tot eene aanneme lijke regeling te geraken, hehoort te worden gedaan. Waar schijnlijk zal, overeenkomstig de raeening in het verslag te kennen gegeven, tusschenkomst des wetgevers noodig zijn. „Men vraagt naar den uitslag en waardering van de lan- derijen der kalamiteuse polders. „Als bijlage II wordt hiernevens overgelegd een algemeen overzigt der schatting van al de kalamiteuse polders, Wal cheren uitgezonderd, waarbij is gevoegd een staat van de grondbelasting der betrokken landen, aanwijzende hetcijfer waarnaar de sommen berekend zijn, welke in kolom 8 van het overzigt voor de grondbelasting zijn uitgetrokken (bijlage III). Uit dat overzigt blijkt dat de geschatte pacht waarde of opbrengst voor al de polders, na aftrek der grondlasten, bedraagt f936,325,12. „Volgens art 10 van het reglement van administratie, moet het dijkgeschot van de gesubsidieerde polders steeds meer dan de helftvan.de opbrengst der landen bedragen. Die helft zou alzoo, naar de taxatie, moeten zijn f 168,112,55 „De dijkgeschoten voor 1862 hébben bedragen355,363 33 dus minder f 112,749;22 „De uitslag der taxatie wordt, door tusschenkomst van gedeputeerde staten, aan de polderbesturen medegedeeld, om hen in de gelegenheid te stellen, eventuele reklaines tegen de schatting aan de overweging van het goevernement te onderwerpen. „In het verslag wordt verder gevraagd, of een kalamiteuse polder, die van betere konditie geworden is, kunne ophou den als zoodanig beschouwd en dus van het op deze polders liggend verband ontheven te worden. Het tegenwoordig reglement van administratie bepaalt daaromtrent nietser pleit echter veel voor het beweren dat, evenmin als een pol der verpligt kan worden zich kalamiteus te doen verklaren, hij verpligt is kalamiteus te blijven. Bij eene nieuwe rege ling zal, overeenkomstig de tegenwoordige orde van zaken, zoowel de kalamiteus- als vrijverklaring door de provinciale staten, onder 'skonings goedkeuring, behooren te ge schieden. „Eenige leden kouden, volgens het verslagniet wel bevroeden waarom het gevolg geven aan de voorstellen door eene kommissie van ingenieurs in oktober 1861 ge daan, tot na de invoering der nieuwe regeling wachten moet. Uit het rapport dier kommissie blijkt, dat zij eene som van ruim vier mdlioen noodig acht om de onderzeesche oeverbezetting in Zeeland op eene volledige wijze tot stand te brengen. Gaat men daartoe over, dan zal over de eerste jaren een veel hooger subsidie van het rijk noodig zijn dan thans; de minister acht het niet meer dan billijk, dat tegen zoodanige verhooging eene regeling op behoorlijken, duur- zamen voet oversta. waarbij door de belanghebbenden zoo veel wordt bijgedragen als hun in redelijkheid isop teleggen. „Volgens het verslag was het voor sommige leden niet duidelijk, dat het algemeen belang genoegzaam bij de verbetering iler haven te Veere betrokken zou zijn, om het toekennen van een rijkssubsiuie tOTegtvaaVdigen. De haven van Veere is niet alleen als vlugthaven van gewigt, maar voor de loodsdienst bijna onmisbaar. Intusschen verkeert zij, door voortdurende aanslibbing, in hoogst ongunstigen toestand. Haar afdoende te verbeteren gaat de krachten der gemeente, die zich evenwel tot het geven eener aanzienlijke bijdragee verbonden heeft, verre te boven. Nadat de provincie Zeeland zich bereid had verklaard voor dit werk eene subsidie te geven,scheen er ook voor het rijk alle grond, gelijke ondersteuning te verleenen. Herhaal delijk werd aangedrongen dat ook deze haven bij het rijk zou worden overgenomen, doch hiervoor schenen geen genoegzame redenen. Iets anders echter is het, nu verbe tering noodig is, en de krachten der onmiddellijk belang hebbenden te kort schieten, hulp te verleenen. „De staat, zegt het verslag, geeft voor den grindweg van Sluis naar Nieuwvlet eene eigenlijke bijdruge, terwijl de provincie Zeeland slechts een renteloos voorschot verstrekt. De staten dier provincie hebben als regel aangenomen, voor soortgelijke werken geene subsidiën, maaralleen rentelooze voorschotten te verleenen. Dit levert echter geen bezwaar. Wanneer er grond bestaat om het rijk in eenig werk meer te doen dragen dan de provincie, moet het subsidie op zoo danig bedrag bepaald worden, als overeenkomt met de bijdrage, waarmede, berekend naar het renteverlies, het voorschot der provincie gelijk te stellen is. „Op het belang van den weg werd in de memorie van toelichting gewezen. De gemeenten in het voormalig 4de distrikt van Zeeland hebben, ten gevolge der verlanding en indijking van het Zwin, voor een groot ileel hare koinmuni- katie met de andere deelen der provincie verloren. De ont worpen weg moet tot herstel dier kommunikatie strekken en zal tevens voor sommige gemeenten eene gemeenschap met de haven van Breskens openen. Zoo als te regt in het verslag is opgemerkt, zal de staat als eigenaar der ingedijkte gron den in het Zwin, bij den weg, waardoor de waarde dier gronden aanmerkelijk verhoogd zal worden, dadelij k be lang hebben. Er is dus naar de meening van den minister, wel reden om van rijkswege het maken van dien weg krach tig te ondersteunen. De arrondissementen Hulst en Oostburg zijn voorloopig aan één ijker toevertrouwd. Voor den herijk kan dit geen bezwaar opleveren, dewijl de ijker jaarlijks elke gemeente van beide arrondissementen bezoekt, en voor den ijk van nieuwe maten en gewigten is hem de verpligting opgelegd zich op vaste tijden naar Oostburg te begeven. „Mogt deze vereeniging desniettemin blijken eenig ongerief te veroorzaken, dan zal door de aanstelling van een afzonderlijken ijker voor Oostburg daaraan worden te gemoet gekomen." Wij vernemen dat van wege den kalamiteusen polder Oud-Noord-Beveland het verlangen is te kennen gegeven om met 1 januarij 1865 te worden vrijverklaard. Vrijdag avond zijn de werkzaamheden der provinciale staten van Zeeland geëindigd en is de najaarszitting door den voorzitter in naam des konings gesloten. Voor de bijzonderheden der zitting van vrijdag verwij zen wij onze lezers naar het verslag in het bij dit nommer behoorende bijvoegsel voorkomende, voor zo. ver '!tname- lijk heden kon worden opgenomen. De punten, waarvan wij het verslag tot een volgend nommer moeten laten liggen en waarvan wij nog geene melding hebben gemaakt, zijn Het verzoek van burgemeester en wethouders van Veere, namens den gemeenteraad aldaar, om geldelijke hulp voor de voltooijing der haven dier gemeente, is topgestaan. Op het adres van het bestuur van het departement Mid delburg der Maatschappij tot bevordering van nijverheid is afwijzend beschikt, voor wat het verzoek om eene toelage voor premiën bij de in het volgende jaar alhier te houden wedstrijd van brandspuiten enz. betreft. liet verzoek tot beschikbaarstelling der op de provinciale begrooting voor 1864 toegestane som van f 400 voor de algemeene vergade ring (lier maatschappij, in julij a. s. alhier te houden, is toe gestaan. Het verzoek van J. le Roij, te Sluis, om een deel der ves tingwerken aldaar tot bouwland geschikt te maken, is afge wezen. De beschikking over het adres van P. J. Vermast, te IJzendijke, om wijziging van art. 3 van het reglement voor de provinciale veeartsen, ten einde daardoor als provinciale veearts 3e klasse te IJzendijke te kunnen worden aange steld, is aan gedeputeerde staten opgedragen. Volgens heden avond ontvangen telegram is aan een der raders van de stoomboot Stad Middelburg no. 2 op de reis van Middelburg naar Rotterdam een gebrek ontstaan waar door de voortzetting der reis te Zijpe is gestaakt. De passa giers zijn met de stoomboot Telegraaf naar Rotterdam overgebragt, zoo dat morgen hier geen stoomboot van Rotterdam kan worden verwacht. Sedert eenige dagen komen te Vlissingen gevallen voor vau angina diphteritica. De helft der zuivere opbrengst was meer dan het dijkgeschot, in de polders: Nieuw Bommenede f231,65Bruiuisse en Stooff3300,97, Schouwen f 35.4-98,99, Burgh en Westland f2537,45, Groot St. Jacobs Nieuwlund f 430,96 j, Noorder Nicuwlaud en Keet f 133,73, Christof- fels Nieuwlaud f 64,53, Deurloo f 571,03, Moggershil f 222,78, Muije f 844,22, Scherpenisse f 1591,63, Staveuissc f 2888,77$, Borssele f4393,71, Ellcwoutsdijk f 2731,27, lloedekenskerke f3560,49, Zuid- kraaijert f 520,60 j, Kruiningen f4946,66}, Molen f 148,07$, Niéuw- lande f 576,46, Oost Beveland f 664,06$, Waarde f 287,54, Wilhel- mina f 5245,57, Willem Anna f 1777,42, Anna f 1145,26$, Nieuw Noord-Bevel.-.ud f 3315,79, Oud Noord-Beveland f 11.41-0,79, Vlietc f 578,OS Adonis f 104 73$, Banrzande f3260,42, Oud en Jong Bres kens f3843,42 Hoofdplaat f 3007,74$, Magdalena f 531,21-*, Tien honderd en Zwarte f 1517,41, Eendragt f 1895,90$, Kleine Iïuissen f 1811,91, Koude f2782,80, Margaretha f 3460,83$, Stad Philippine f 221,92, Walsoorden f 662,04$ Jl. vrijdag is aan de hoogeschool te Utrecht tot doctor in de beide regten bevorderd de heer J. Ermerins, van Zierik- zee, na verdediging van stellingen. Uit Doesborgh schrijft men ons van 4 dezer: „Het is lang geleden sedert ik het laatst schreef. Geen wonder, want het ontbrak mij aan stof. In Ellecom is het stil. Twaalf proponenten benijden of liever wed ijveren met elkander om deze weinig te benijden standplaats. In 't naburige Doetinehem is, hoor ik, een moord gepleegd, maar over die onbloedige of bloedige gevechten wil ik thans niet spreken, evenmin als over den kozakker.-optogt, dien wij hier te wachten hebben op den door eenigen met vrees, door anderen met ongeduld verwachtten 17 november. Gisteren avond werd hier de leesinrigting voor den nijvereu stand geopend. Door ons Departement der maatschappij tot nut van't algemeen is een goed verwarmd en verlicht lokaal beschikbaar gesteld. Allerlei werkjes over de ver schillende ambachten en bedrijven lagen op de tafel, terwijl verscheidene deeltjes uit „De vriend van armen en rijken" stof tot lektuur opleve. den. Ook dagbladen ontbraken niet. Van verschillende kanten werd de toezegging gedaan van hulp en ondersteuning. „Het is waarlijk stichtelijk twintiga dertig van die nijvere mannen zoo rustig daar te zien lezeD, en hen, onder 't ge bruik van een glas bier, te hooien spreken over hetgeen zij omtrent hun vak of een ander onderwerp hebben mede te deelen. Een vraagbus is in het lokaal geplaatst, ten einde ieder gelegenheid te geven om eenige opheldering te vragen aangaande het een of ander punt. Zou men op zulk eene wijze den jenever niet beterbestrijden dan door het uitdeelen i van traktaatjes of het werven van leden voor het afschaffings- genootschap? Volksbeschaving moet uitloopen op volks- geluk, en iedere poging om de eerste te bevorderen verdient

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1