TROONREDE VAM KEIZER NAPOLEON. telijk van hunne daken beroofd. Te Leeds is eene kerk, die 400 personen kon bevatten, ter neder geworpen. Het om storten van muren, schoorsteenen, booraen. enz. heeft aan vele personen belangrijke kwetsuren berokkend. Dered- dingbooten hebben bij ontelbare strandingen wonderen van beleid en onverschrokkenheid verrigt. Gemengde berlgten. De eisch tot echtscheiding, waarin gelijk wij in ons vorig Dommer mpdeiieelden de meest populaire en in vloedrijke staatsman van Engeland was betrokken, is inge steld geworden door zekeren 0'R.enne. Men zegt dat er getransigeerd is voor eene som van 6000 pond sterling. Geruchten van politieke veranderingen dien ten gevolge blijven steeds geloof vinden. Ook lord Melbourne is in der tijd wegens dergelijke zaak uit het kabinet getreden. Dit transaktie-berigt van The morning star wordt tegengespro ken door een ofticiëlen brief van den met de vervolging der zaak belasten solicitor. De zaak zal derhalve door den regter worden behandeld. Te Hellevoetsluis is op eene bevolking van 4000 zielen in de maand oktober geen enkel sterfgeval opgegeven. Eene korrespondentie in het Handelsblad behelst het volgende: Twee groote grondeigenaren in het ambt Almelo hebben niet alleen geweigerd den aangeboden onteigenings- prijs voor het spoor Almelo-Salzbergen, maar hebben het voorstel der direktie, om voorloopig behoudens ieders regt de baan klaar te maken, ook afgewezen. Het leggen der baan zou in den aanstaanden winter zonder schade voor die eigenaren, voorzien in het gebrek aan werk, door den ge- deeltelijken stilstand der fabrieken veroorzaakt. Het wordt hun derhalve ten sterkste op het gemoed gedrukt en aange- j raden in deze weigering niet vol te houden, maar ten j spoedigste de direktie te vergunnen met het werk te beginnen. Terwijl een Parijsch gezelschap liefhebberij heeft eene luchtreis te doen met den reuzenballon, heeft een vegte hol- j landsche moedige matroos lust gehad, om in het laatst i der vorige week, toen het al reeds vrij stormachtig weêr was, een zeetogtje van Amsterdam naar Meppel te maken, geheel alleen en met een zeer klein booije of jol. Deze stoute zeeman was niet eens voorzien van een kompas, maar zijne I boot alleen van een zeiltje en een roer. Naar men zegt. was over deze zeldzame veis eene weddingschap aangegaan, die j alzoodoor den onverschrokken matroos is gewonnen. Van Meppel heeft hij zich naar Hoogeveen begeven, om eene j aldaar wonende zuster van hem te bezoeken. Zoodra de j wind hem gunstig is keert hij naar Amsterdam op de zelfde j wijze terug. In het oog van vele schippers is zoodanige reis een waagstuk zonder wederga. Te Zutphen werd door den burgemeester het voorstel in omvraag gehragt om, bij gelegenheid van de herdenking onzer vijftigjarige onafhankelijkheid, in plaats van geld uit te geven tot het vieren van openbare feestelijkheden, de som van f 500 beschikbaar te stellen, ten einde daarvoor de armen op wittebrood enz. te onthalen; dit voorstel werd echter met meerderheid van stemmen verworpen. Voor de nieuwe Scandinavische bank te Gothenburg is in Zweden. Frankrijk en Nedei land zooveel ingeschreven, dat Denemarken slechts voor ongeveer 21 raillioen in het oprigtings-kapitaal van 15 millioen zweedscherijksdaalders kon deelnemen. Aan de deuren der Schottenfelder kerk te Weeaen worden twee aanplakbilletten gelezen, wier inhoud is als volgt„Aangezien het branden van kleine waskaarsen in de kerk, ten gevolge van den zich daardoor verspreidenden walm, voor de gezondheid nadeelig is wordt het aansteken van dergelijke kaarsen in onze kerk op het feest van Aller heiligen en Allerzielen en gedurende de gansche oktaaf ten strengste verboden; tevens wordt ieder herinnerd, dat God van den chrisien eischt een van liefde voor Ilem brandend hart, maar geene voor de gezondheid schadelijke waskaar- ien." De andere bekendmaking is van den volgenden nhoud „Dewijl men b.j kerkelijke plegtigheden zeer dik wijls in gedrang dieverijen pleegt, worden de geloovigen verzocht bij de aanstaande feesten zich voor schade te hoe den en geene beurs of andere voorwerpen van waarde, met zich te nemen bij het bezoeken dezer kerk, gedurende die dagen." Voor eenige jaren werd een vermogend bankier, te Berlijn gevestigd, voor een aanzienlijk bedrag bestolen; de dief vlugtte naar Amerika, verdween spoorloos en niets werd sedert van hem vernomen. Onverwachts ontving bedoelde bankier dezer dagen het berigt, dat de ontvreemde som met interest aan hem zou worden uitbetaald bij testa ment had de voormalige dief zijn kwaad zoo veel mogelijk hersteld. Thcrmomeierslaml. 4 uov. 's av. n, 56 gr. 5 's morg. 7,u. 52 's tnidd. 1 u. 5 1- 's av, 1 lu. 50 gr. 6 "smorg. 7 u. 47 's midd. 1 u. 50 gr. Gemeenteraad van middelburg. Plaatsgebrek verhindert ons het verslag der zitting van 4 dezer in dit nommer op te nemen. er slechts twee wegen bestaan: kongres of oorlog. De fransche 3 per cents zijn 30 centimes gedaald het oordeel der beursmannen. Het oordeel der dagbladpers is natuurlijk nog niet bekend. Meer uitvoerige berigten uit Kenrhessen bevestigen ge heel het medegedeelde omtrent de handelwijze van den keurvorst ten opzigte der nationale vertegenwoordiging Hoe verwonderlijk overigensde onbeschaamdheid van dezen duitschen vorst moge zijn, nog verwonderlijker is het onuit puttelijk geduld van zijne onderdanen. Als tegen-deraon- stratieschijntslechts door den voorzitter van den landdag toen eindelijk des nachts ten uur de regerings-koinruissaris de zitting gesloten verklaarde het volgende te zijn gezegd: „Brengen wij eene toejuiching aan hetgeen wij gedurende deze zitting met zooveel eenstemmigheid hebben verde digd Leve het vaderland, leve de konstitutie!" Het werd door de vei-gadering en een talrijk publiek met geestdrift herhaald. Het geheim nationaal bewind in Polen heeft verklaard aan den moord van den oosten rij ksehen justitieraad te Lemberg onschuldig te zijn en schrijft dezen toe aan persoonlijke wraakneming. De oostenrijksehe dagbladen blijven evenwel beweren dat de heer Kuzynski drie waar schuwingen heeft ontvangen om met minder gestrengheid tegen poolschgezinde personen te werk te gaan en doen, met het oog op deze waarschuwingen, opmerken dat per soonlijke wraaknemingen gewoonlijk niet onder dergelijke omstandigheden- plaats hebben. Behalve dit stuk is door het poolseh bestuur een ma nifest aan de poolsche dames uitgevaardigd waarbij zij worden verzocht vodvtaan geene nationale rouw meer te dragen om „zich aldus te beveiligen tegen de ruwe han delingen der russische soldatenheerschappij." BlIimLAIVD. Algemeen ovcraigt, Een resume' der troonrede van keizer Napoleon zullen onze lezers hier onder aantreffen. Zij is vooral be langrijk wegens de poolsche kwestie. Tot regeling daar van en tevens van alle verdere bestaande kwestiën wil de fransche keizer weder een overoud denkbeeld toepassen: een algemeen europeesch kongres. Terwijl men dit denk beeld nooit verwezenlijkt heeft gezien, geeft de keizer reeds vooraf te kennen dat de mogendheid, welke hare toetre ding mogt weigeren, geheime bedoelingen bij haar zou doen onderstellen. Ten slotte waarschuwt hij Europa dat liet. is ons wegens plaatsgebrek onmogelijk om de troon rede op gisteren door keizer Napoleon uitgesproken, geheel op te nemen. Daar het eerste gedeelte voor onze lezers minder belangrijk is zullen wij de verschillende pun ten daarvan slechts vlugtig doorloopen om meer in het bijzonder bij het gedeelte stil te staan, waarin de buiten- landsehe aangelegenheden worden behandeld. In het gedeelte, hetwelk op de binnenlandsche aan gelegenheden betrekking heeft wordt gezegd dat de keizer zich met den uitslag der verkiezingen mag geluk wenscheneenige plaatselijke afwijkingen er bmten ge laten dat de industrie met voordeel tegen de vreemde konkurventie heeft, gestveden en de vrees, welke het han delstraktaat uiet Engeland heeft opgewekt verdwenen is; dat de overvloedige oogst van dit jaar, een bewijs van den bloeijendeu staat van den landbouw, de levensmid delen goedkooper zal maken; dat de openbare werken met ijver worden voortgezet; dat uit het weldra openhaar te maken rapport van den ministervan financiën zal blijken hoe de inkomsten zijn toegenomen, waardoor men zonder buitengewone hulpmiddelen in de uitgaven voor den oorlog in Mexiko en Cochinchina kon voorzien. Voorts wees de keizer op verschillende hervormingen, terwijl er eene wet in bewerking is om de bevoegdheid der gemeentebesturen uit te breiden en overdreven centralisatie tegen te gaan. Eene aanstaande regeling der suikerkwestie en eene wet op de registratie waarbij de 20 opcenten zullen vervallen, zal wor den ingediend voor dit laatste zal eene meer billijke belas ting in de plaats treden. De werken van weldadigheid zegt de keizer de kunsten, de wetenschappen en het openbaar onderwijs heb ben op nieuw veel aanmoediging ontvangenSedert 1S4S is het aantal kinderen, dat de scholen bezoekt met een vierde vermeerderd. Thans gaan bijna vijf millioen ter sehole, waarvan een derde kosteloos. De voorspoed van Frankrijk zou echter nog sneller vlugt kunnen nemen als er geene staatkundige bekommeringen bestonden, zoo als de amerikaansche oorlog, de noodzake lijke bezetting van Mexiko en van Cochinchina, alsmede de opstand in Polen. „De afgelegene expeditiën, het voorwerp van zoo vele aanmerkingen, waren niet het gevolg van een vooraf beraamd plan; de drang der omstandigheden heeft er toe geleid, en toch zijn ze niet te betreuren." Die expeditiën worden in de troonrede van groot belang beschouwd voor den handel wier ontwikkeling niet zou kunnen plaatsgrijpen zonder invloed in Amerika en zonder bezittingen in de aziatische streken, terwijl Engeland, Spanje en Nederland aldaar koloniën bezitten. „In Mexiko zegt vervolgens de keizer hebben wij na een on verwachten tegenstand, welken de moed onzer solda ten en matrozen te boven is gekomen, gezien dat de bevol king ons heeft ontvangen als biire bevrijders. Or.ze pogin gen zullen niet vruchteloos zijn geweest en wij zullen ruim- sehoots schadeloos gesteld worden voor onze ojioffenngen, indien het lot van het land, hetwelk aan ons zijne wederge- boorte zal zijn verschuldij, in handen zal wezen van een I vorst, die door zijne verlichte denkbeelden en zijne hoeda- j nigheden zulk eene taak waardig is." Thans komt de keizer tot het belangrijkste gedeelte zijner rede de poolsche kwestie. Rusland en Frankrijk waren bij I het uitbreken van den opstand inde beste verstandhouding en deze eischte de omzig'igheid des keizers, zoodat hij wel j overtuigd moest zijn van de populariteit der poolsche kwes- tie om niet te aarzelen waar de stem moest verheven worden ten gunste van een volle, oproerig in de oogen van Rusland, 1 maar naar 's keizers zienswijze erfgenaam van een regt, in de geschiedenis en de traktaten opgeteekend. Frankrijk alle'ën kon deze kwestie niet behandelen en daarom moest de keizer in overleg treden met andeie mogendheden, wier belanglooze raad echter door Rusland als een intimidatie werd beschouwd en den strijd nog meer verbitterde. „Wat blijft ons nu nog over? Zijn wij slechts tot het alter natief van oorlog of van stilzwijgen gehragt Neen.er is nog een middel en dit isde poolsche kwestie aan eene europesche uitspraak te onderwerpen. „Rusland heeft ver klaard dat konferentiën, waarop alle andere kwestiën in behandeling zouden komen, zijne waardigheid in geen enkel opzigt zou kwetsen. Nemen wij akte van deze verkla ring. Dat zij strekken moge om voor altijd de zaden van tweedragt in Europa, gereed oui naar alle kanten uit te schieten, te versfikken." De keizer betoogt verder dat het oogenblik daartoe juist geschikt is en de traktaten van 1815 opgehouden hebben te bestaan. „Bijna overal zijn ze vernietigd in Griekenland, in België, in Frankrijken Iialiëenaan den Donau; Duitsch- land is gereed ze te veranderenEngeland heeft ze edel moedig gewijzigd door den afstand der Ionische eilanden; Rusland treeiit ze te Warschau met den voet*" „Wat is dan billijker en verstandiger dan de europesche mogendheden uit te noodigen tot een kongres?" Aan de staatslieden van alle landen te zeggen „De vooroordeelen, de wrok, welke ons verdeelen, hebben zij niet reeds te lang geduurd „Zullen wij altijd onderling wantrouwen aankweeken door buitensporige krijgstoerustingen?" „Laat ons den moed hebben om voor den ziekelijken en neteligen toestand een duurzamen regelmatigen toe stand in de plaats te stellen, ook al gaat dit gepaard met opofferingen." „Een beroep daartoe zal geloof ik bij allen gehoor vinden. Eene weigering zou geheime bedoelingen doen onderstellen, welke het daglicht schuwen. Maar wanneer zelfs het toorstel niet eenpariglijk werd aangenomen,zou het nog het onmetelijk voordeel hebben, dat aan Europa werd getoond waar het gevaar schuilt, waar het welzijn is. Er zijn twee wegen open. De eene leidt tot den vooruitgang door verzoening en vredede andere leidt vroeg of laat tot den oorlog, ten gevolge der hardnekkigheid, waarmede men een verleden scluaagt hetwelk, in puin sto-t. Gij kent thans mijne heeren, de taal, welke ik tot Europa zal rjgten. Goed gekeurd door u en bezegeld door de publieke opinie moet zij gehoor vinden, want het is uit naam van Frankrijk dat ik spreek." Nederland. België. Rusland. Polen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Griekenl. Vereen.Stat. Illinois. Mexiko. Grenada. Venezuela. ll/U0EL§3ERIfiT£IV. Pryzen van ctFektcn. Amsterdam 6 november. Certifik. Werkelijke schuld 2J pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 41 Certifikaten bij Rothschild 21 Obligation 171)8/18165 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, fide serie 5 dito dito Leening I860. 4? Certifikatenfi Aand. spoorweg Schatkistobligatiën4 Obligatien metalliek5 dito 1847/1852 21 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktiën 3 Leening ISfil5 Obligatien (binnenlandsche) 3 dito3 thans 2£ Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 dito 1856f862 3 dito (blaauwe)5 dito (1874)5 dito 7 dito 3 dito (afgestempeld)4$ dito 2 Graanmarkten enz. 62 751 99J I4i 56± 100J 891 197 62 31* 83fr 67 5-U m 47$ 291 66 79 381 14$ Amstkkdam 4 november. Tarwe en gerst prijshoudend, op zes weken f39. Lijnolie op zes weken f 10 j. Oostburg 4 november. De aanvoer van granen was heden aanmerkelijk ruimer dan de laatste wekeu en er was geen andere kooplust te bespeuren dan tot veel verlaagde prijzen. Paardenhoonen en haver werden door kleinen aanvoer tegen vorige verkocht. Jarige en tweejarige tarwe f 6.75 a f 7.25, puike nieuwe, geineenere en blaauwe f 7,50 af8.2ö. Nieuwe rogge f 5,50 a f 5.75. Nieuwe wintergerst f4.70 a f5,40, zomer dito f 4,70 a f 5,20. Haver f2,60 a f3 10. Paardenboonen f 5,40 a f 5,70. Groene erwten f6 af 6.50. Middelburg 5 november. Door het plaatsgehad heb bend stormweder en nog hard waaijenden wind, waren er bijna geen onzer gewone marktschuiten aan, en alzoo was de aanvoer weder onbeduidend. En daar er eene levendige vraag vooral naar erwten en witteboonen bestond en er weinig ter veil waren, zoo heeft men voorde erwten 25cen£ en voor de wittehoonen 50 a 70 cent boven vorigen week- prijs moeten betalen. Tarwe was slechts 10 20 cent lager te verkoopen met zeer weinig omgang. Rogge bij uitslij ting aan_«Hm^vorigen weekprijs verkocht. Gerst, vooral, de pufkej&ware soorten, ruim prijshoudend. Nieuwe paar- ilenboosefl hadden,\genegen koopers. Jarige dito zonder hapdelf Koolzaad nipt gevraagd. Puike nieuwe zeeuvvsche tarwe f8 30. mindere! naar raio. Dito jarige walcherschë.',- f j8»30 verlaten, mindere f 8 verkocht. Duo nieuwe t 8.75 a f 8;j50,'mindere niet hegeerd Puike nieuwe zeeuwsehe rogge f 6V25 a f6. Puike wintergerst f5,60. Dito zomergerst f 5,30 ligte soorten naar rato. Puike walchersche witleboo-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3