Amsterdam, de generaal-majoor W. I. Knoop te Maastricht, dr. A. Mathijsen te Vlissingen, C J. M. Nagtglas, oud-luite- nant-kolonel en goeverneur van Nederlands bezittingen ter Westkust van Afrika te 's Grarenhage, dr. R. A. S. Piccardt te Goes, B. I. Tideman te Vlissingen, jhr. mr. I. B. A. I. M. Verheijen te 's Hertogenhoseh, mr. S. C. Snellen van Vol lenhoven te Leiden en dr. L. A. te Winkel te Leiden buiten 's lands de heeren P. Ecrevisse teEcloo.Th. Juste. A.Pin- chard en Ch. Rahlenbeck, de drie laatsten te Brussel. Bij deze gelegeuheid herinneren wij tevens dat sedert de vorige algemeene vergadering reeds tot leden waren be noemd de heeren: E. J. W. Koch, J. J. L. Luti en A. Magielse, allen hier woonachtig. De vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in deze provincie hield gisteren en heden hare dertiende tentoon stelling van bloemen en vruchten op de bovenzaal van de sociëteit De vergenoeging alhier. Rijkdom van vruchten, vooral van peren, appelen en druiven, was er te zien al was deze tentoonstelling ook door gemis van een paar uitgebreide inzendingen iets min der belangrijk dan de katalogus deed verwachten. De inzendingen namelijk van mevrouw de weduwe Storm, geb. van der Chijs en de Royal horticultural society South Ken sington, waren niet bij tijds aangekomen; de laatstge noemde is echter in den namiddag van heden ontvangen en zal naar wij vernemen morgen nog voor belangstellenden te bezigtigen zijn. Volgens het proces-verbaal der kommissie tot beoordee ling der ingezonden voorwerpen, bestaande uit de heeren U. baron Thoe Schwartzenberg en Ilohenlansberg. alhier, voorzitter, mr. J. Egberst Risseeuvv, te Oostburg. J. H Ger- lach, alhier. F. D. G. Klinkenberg, te Koudekerke, G. Kok, alhier, en P. P. Slegt, alhier, sekretaris, zijn de volgende medaljes toegekend Voor ile schoonste verzameling van bloeijende oranjerie- en koude kasplanten: een zilveren aan A. Blaas Ez., bloe mist alhier. Voor de verzameling dahlia's op de sierlijk ste wijze geschikt: een zilveren aan den zelfden, en een bronzen aan C. van de Putte, bloemist alhier. Voor de verzameling Begonia's uitmuntende door kweekeen zil veren aan F. G. Klinkenberg, tuinbaas op den huize Der Boede, en een bronzen aan C. van de Putte, bloemist alhier. Voor de smaakvolste bloemenmand of vanseen zilveren aan C. Langejan. bloemist alhier. Voor de uitgebreidste verzameling appelen op naam: een zilveren aan C. van de Putte, bloemist alhier. Voor de uitgebreidste verzameling peren op naam: een zilveren aan den zelfden, en een bronzen aan mr. T. A. Lambiechtsen. Voor de beste kollektie tafelappelen en peren, van elk twaalf soorten, uitmuntende door schoonheid van vorm een zilveren aan Willem de Voogd, tuinbaas bij jhr. P. Damas van Citters, en een bronzen aan C. van de Putte, bloemist alhier. Voor de beste kollektie stoofappels, en peren, in twaalf soorten een zilveren aan mr. J. Egberts Risseeuvv, te Oost burg. en een bronzen aan C. van de Putte, bloemist alhier. Voor de de schoonste kollektie druiven: een bron zen aan rnr.J. Egberts Risseeuw. teOoslburg. Voorde rijkste verzameling tafelvruchten een zilveren vergulde j aan den zelfden, en een zilveren aan C. van de Putte, bloe- j mist alhier. Voor het smaakvolst, geschikt middenstuk j met vruchten: een zilveren aan mevrouw Luteyn de Kanter, alhier en een bronzen aan mr. J.Egberts Risseeuw. te Oostburg. Voor de beste kollektie groenten, in de meeste verscheidenheid, behoorlijk in platte manden ge schikteen zilveren en f 5 aan J. H, Broekhaus, tuinbaas bij den lieer C. J. Boogaert op Vijvervreugd. Voor het bouquet gedroogde bloemen of planten, op de smaakvolste wijze geschikt: ten bronzen aan mevrouw Luteyn de Kanier, alhier Voorts zijn nog de volgende beschikbare medaljes toege- we7.cn Voor cene verzameling tafelappels, peren en druiven: een zilveren aan W. M. de Witte, tuinbaas bij mevrouw de Wed. Snor.ck Hurgronje, alhier. Voor Yucca draconie fol. var; een zilveren aan C Glijm. bloemist te Utrecht. Voor eene vei zameling fuchsias een zilveren aan den heer J. Koole, alhier. Voor verschillende soorten van peren een bronzen aan jhr. W. R. Boddaert, op den huize Ipen- oord, tp OostkappeHe. Voor verschillende vruchten een bronzen aan mr. T. A. Lambrechtsen. op de huitenplaats Molenwijk, te Oostkapelle. Uit Zuid-Beveland schrijft men ons heden: „Ruim drie maanden snelden er heen, zonder dat ik u iets over de vorderingen aan de beide eindpunten van het kanaal mededeelde. Men hoort er dan ook weinig of niet meer van spreken. Intusschen zijn de werkzaamheden, die hoofdzakelijk in heijen bestaan, hetgeen thans aan de beide schutsluizen met stoom, en eenige gewone hand- heistellingen geschiedt, geregeld voortgezet, en gaan zij nog onverpoosd haren gang. „Te Hansweert zijn de palen in de binnen of kleinste sluis sedert eenigen tijd geheid, en is men met het vloeren bezig. „Het baggeren te Vlake gaat steeds goed vooruit. „De verbetering van den Schoorsehen zouteweg is zoo ver gevorderd, dat met het begrinden een aanvang ge maakt is." Uit Zierikzee schrijft men ons van 5 dezer „Op de tentoonstelling van vee ter gelegenheid der jaar- lijktche op heden alhier gehouden beestenmarkt, heeft de sociëteit Tot nut en genoegen, zoo ook de gemeente Zierik zee, eenige prijzen in geldswaarde en de sociëteit Landbouw en handel alhier een zilveren medalje uitgeloofd, welke door de kommissie van keuring bestaande uit de heeren J. Kooiman te Zierikzee, C. de Vlieger Pz. te Noordgouwe, en B. G. van der Have te Ouwerkerk, aan welke waren toe gevoegd de heeren C. Mazure, rijks veearts alhier en M. J. Arnold te Brouwershaven, keurmeester van het vet vee, zijn toegekend aan de heeren N. van den Bout. wed. J. Kooiman, A. van Neuren en M. Geelhoed te Zierikzee, C. van Nieuwenhuize en J. Hoeke te Noordgouwe, M. J. Arnold te Brouwershaven en F. Lemson te Bruinisse. De zilveren medalje is behaald door M. Geelhoed. Deze prijzen werden aan de bekroonden door den voorzitter der sociëteit Nut en genoegen, den heer J. Ochtuian Jz met een toepas selijk woord, uitgereikt ten huize van den soeieteithouder B. W. Vermunt, alwaar den avond door de leden regt ge- noegelijk werd doorgebragt. De tweede kamer der staten generaal is tegen dingsdag den 10 dezer weder bijeengeroepen. Hetgeen in de afdeelingen der tweede kamer, bij het onderzoek der begrooting voor binnenlandscbe zaken is opgemerkt omtrent belangen die meer in het bijzonder onze provincie raken, resumeren wij hier ter plaatse. Van andere punten in het voorloopig verslag besproken, maken wij later melding. „De drie spoorweglijnen van St. Nikolaas, van Gent en van Lokeren naar Neuzen kwamen ter sprake. Men meende te weten, dat voor de eerste dier lijnen reeds koncessie was verleend, doch vroeg wat er, indien dit het geval ware, omtrent de beide overige aanvragen zou geschieden? „Men verwachtte, dat het weder niet aan suppletoire begrootingen ontbreken zou. Onder anderen is cr op storm schade weinig gerekend, en het subsidie voor de kalainiteuse polders, waarvoor over 1S63 f738,000 werd aangevraagd en dat thans op f 350,000 is geraamd, zal dus ligtelijk onvoldoende blijken te zijn. Andere leden konden dit echter niet toegeven, omdat de aanvrage van f 738.000 het gevolg was geweest van geheel buitengewone omstan digheden. Voor 1SG2 was er niet meer uitgetrokken dan thans voor 1864. „Bij de behandeling der artikelen kwam men nader op de zaak der kalamiteuse polders terug. Men vroeg wat hare definitieve regeling tegenhoudt. Daarom was men ver van af te keuren, dat de regering aan de nieuwe regeling, door de staten van Zeeland in hunne zomervergadering van dit jaar vastgesteld, haar zegel niet heeft gehecht. Bij die regeling werden, meent men, geldelijke verpiigtingen op den staat gelegd, en daartoe waren de staten van Zeeland zeker niet bevoegd. Integendeel houdt men het er voor, dat, indien de regeling dezer zaak er toe leiden raogt om de geldmiddelen van den staat duurzaam te verbinden, de tusscbenkomst des wetgevers onvermijdelijk is. Deze zal dan moeten bepalen, in welke evenredigheid de bijdragen door liet rijk. de provincie en de ingelanden zullen worden verstrekt, en tevens hoedanjg het rijkstoezigt /.al worden geregeld. „Men heeft gevraagd, welke de uitslag is geweest van de waardering der hier in aanmerking komende landerijen, waaromtrent de minister vroeger nadere inlichtingen heeft toegezegd. Voorts wilde men weten, of een kalamiteuse polder, die van betere konditie geworden is, op kan houden als zoodanig beschouwd en dus van het op deze polders liggend verband ontheven te worden. „Eindelijk nog gaven eenige leden te kennen, niet wel te bevroeden waarom het gevolg geven aan de voorstellen, door eene kommissie uit den waterstaat bij hei bekende rapport van oktober 18G1 gedaan, tot na het tot stand komen dei nieuwe regeling wachten moet. Er zou dadelijk gevaar kunnen ontstaan. „Dat het bezit eener betere haven te Veere voor die ge- i meente zelve en voor de provincie Zeeland van belang is, i stemde men gaarne toe minder duidelijk scheen het aan I sommigen, dat het algemeen belang genoegzaam in de zaak j betrokken is, om een subsidie te regt vaardigen. „De opmerking werd gemaakt, dat de staat ook weder i voor den grindweg van Sluis naar Nieuwvliet eene eigen- lijke bijdrage geeft, terwijl de provinciale staten van Zeeland slechts eer. renteloos voorschot verstrekken. Men voerde echter daartegen aan, dat, als men het voordeel, 'twelk de staat als eigenaar van domeinen in het Zwin, door het aan leggen van den weg genieten zal, in rekening bragt, de provincie een grooter offer deed dan de staat. „Eenige leden achtten het wenschelijk, dat de regering toegaf aan het verlangen van gedeputeerde staten van Zeeland, om weder een ijker te Oostburg te vestigen. Na het overlijden van den laatsten ijker aldaar in 1S62 is de waarneming der betrekking tijdelijk opgedragen aan den ijker te Hulst, doch wegens de moeijelijkheid der gemeenschap iu die streken vloeide daaruit wezenlijk bezwaar voor de ingezetenen voort. Andere leden konden dit laatste niet zoo gaaf toestemmen, daar dan toch de ijker uit Hulst zich op gezette tijden naar Oostburg begeeft." In het voorloopig verslag der tweede kamer over de begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoor wegen, dienst 1864, wordt gevraagd of de afdamming van het Sloe thans beslist is, en zoo ja, of daaraan met kracht zal worden voortgewerkt. Men wenschte verder de redenen te kennen waarom de vroegere aannemer der havendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond te Hansweert, van het voldoen aan liet kontrakt van aanbesteding ontslagen is. Even zoo verlangde uien te weten, wat er is van een regtsgeding tus- schen den staat en den aannemer van het verder graven van het kanaal tusschen den kruiningschen zanddijk en den bon zij weg. Te Veere heeft de inzameling van gelden voor de oprig- ting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. f 17,11 opgebragt, waaronder f 7,98$ van de onderofti - i eieren en manschappen van het garnizoen en eene extra gift van f10. Op eene bevolking van 1362 zielen (met inbegrip van het garnizoen) is de opbrengst alzoo geraid- deld bijna cent per hoofd. De opbrengst te Vrouwe polder. met eene bevolking van 1063 zielen, bedroeg f 11.874 of gemiddeld ruim 1 cent per hoofd. De opbrengst te Axel was. behalve f 9.39 van de school kinderen, f 114,02, zijnde bij eene bevolking van 2529 zie- len, gemiddeld 41 per hoofd. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te j Oostburg is gekozen de heer M. L Mazure, met 20 tegen j 18 stemmen, die op den heer B. de I)ie waren uitgebragt. Een biljet was in blanko. Met de werkzaamheden aan den spoorweg van Arnhem naar Zutphen wordt thans meer voortgang gemaakt. De i geschillen over de onteigening met de groote landeigenaars schijnen geëindigd te zijn; men is althans op de landgoe deren Middachten en Biljoen nu druk aan het werk. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, de heer J. P. de Bordes, laatstelijk voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten. kabinet des konings Op\ erzoek eervol onislag ver leend aan jhr, mr. H. M. C. Cliffo-d, hof-maarschalk des konings, uit zijne betrekking van referendaris bij het kabi- I net des konings; en de personele rang en titel van referen- j daris verleend aan den hoofdkommies bij genoemd kabinet, den heer J. W. C. Aimabel. schutterijen. Toegekend het eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij, aan A. H. Ritter. sergeant, en D. G C. Hooftman, voorma* I lig muziekant bij de dienstdoende schutterij alhier. Kcrli- eat scüioolmcuws. De onaangenaamheden, welke de vorige week te Zutphen aanleiding gaven dat eenige ouderlingen hun ontslag uit I die betrekking vroegen, is door het beleid van den voorzit- I ter des kerkeraads gelukkig weder bijgelegd de bedoelde j ouderlingen hebben hun ontslag teruggetrokken en alle misverstand is opgehelderd. {Arnhemsche courant). Koloniën. Volgens het Bataviaasch handelsblad van 26 sep- tember gisteren met. de fransche mail aangekomen blijft het lokale nieuws het zelfde karakter behouden. Gedurende de geheele maand augustus en de eerste helft I van september hebben over geheel Java en blijkens de langzamerhand inkomende berigten. over het grootste deel 1 van den Archipel, de regens niet opgehouden. De berigten van overstroomingen, bandjirs, aardstortingen, zijn ook 1 overvloedig. Vooral de zuidelijke residentiën, met name Banjoemaas, Bagelen en Pa'jitan hebben hun aandeel daar van gehad. In Bagelen alleen zijn p. m. 8000 bouws, met rijst en tweede gewassen beplant, verloren gegaan. De bui tenbezittingen leveren niets merkwaardigs op; met de gewone nuances is de toestand bevredigend. I De nieuwe regeling betreffende de suikerondernemingen wordt door genoemd blad geprezen. Zij wordt althans geacht eene verbeteting in den bestaanden toestand te zul len aanbrengen, want de grondslagen van I860 waren zoo algemeen als onvoldoende erkend en de noodzakelijkheid eener wijziging zoo algemeen ingezien, dat de suikerindu strie feitelijk in even groote onzekerheid verkeerde als voor j de in werking treding dier grondslagen, welke bestemd waren haar te doen ophouden. Men verneemt dat Zr. Ms. scboefstoomschip Djarabi, kapitein-luitenant P. A. van Rees, naar Japan zal vertrek- ken. Stormschade. Wij vernemen dat de sloep De jonge Mariagevoerd wor dende door schipper M. Grootjans, over wier lang uitblijven men te Arnemuiden ongerust was, behouden te Brouwers haven is binnengekomen. 1 Men meldt uit Apeldoorn dat de steeds aanhoudende wind eene op den toren van Beekbergen gelegen plat, het- welk wel 600 ned. ponden weegt, heeft opgenomen en in den hof van de pastorij aldaar doen nedersiorten zonder ongelukken te berokkenen. De nederlandsche bark Amsterdam, gezagvoerder Welidemeijer, met stukgoederen van Tjilaijep komende, is maandag avond bezuiden Kijkduin gestrand en is verruoe- j delijk verloren, van de bemanning is een raatroos omge- komen. j De nederlandsche kof Alida Petronella. gezagv. Pot- jewijd. van Dantzig naar Amsterdam, de Hannoversche brik Tliekla. gezagv. Marqueering. van Riga naar Amster- 1 dam. en de schepen Betsy, gezagv. Ohmann. van Dordrecht naarUmea, en AEgir.gezagv. Gauer, van St. Ubes naar Riga. zijn te Gothenburg op de kust verongeluktvan het eerst- 1 gemelde is alleen de stuurman gered, j Het schip Cid, van Rio-Janeiro met koftij naar Ilara- burg, is volgens berigt uit Tonningen, bij de El ve gestrand. Van de ekipage zijn drie man, die zich nog aan boord be- vonden, omgekomen. i Door schipper Zuermond, van de pink De jonge Gijss bert, toebehoorende aan mejufvr. de wed. Bal, is ie Scheve- ningenhet benigt aangebragt.dat hij zijn maat. in den nacht van maandag op dingsdag aangezeild heeft,welke onmiddel- lijk is gezonken, waarbij acht tuenschen, meest allen vaders van huisgezinnen, het leven verloren hebben. Vrijdag nacht is. volgens berigten uit Londen, nabij het eiland Wight een schooner omgeslagen en met al liet j volk gezonken. Twee oorlogsschepen en ook partikulicre vaartuigen sloegen van hunneat.keis.doch bieren niet eenige i schaden behouden. Verscheiden ügtc woonhuizen werden omgeworpen en andere stevige gebouwen geheel of gedeel-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2