MIDDELBURGSCHE E OIR A N T. r 134. Zaturdag 7 November. 1863. Editie van vrijdag avond 8 ure. AlNBESVEDINCt. Op vrijdag den 20 november 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het maken van werken tot verdere voorzie ning1 van den Zuidkraaijerfcpolder, tussehen de dijkpalen 42 en 44, ter plaatse der oeverafschuiving van den 19 april 1863. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en ien dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Bleckman, te Goes. 's Gravenhage, 23 October 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRöDER. Burgemeester en wethouders van CLINGE, provincie Zeeland, zullen op vrijdag den 20 november 1S63, des voor middags ten elf ure. ten huize van J. F. Kindt, smid en herbergier in het gehucht de Kauter, in het openbaar aan besteden Het bouwen van een School met onderwij zerswoning in het gehucht de Kauter, ge meente Clinge, met bijlevering van alle daartoe benoodigde materialen. Het besteken de teekeningen van bovengenoemd werk. zullen van af heden ter inzage liggen ten kantore van den secretaris dezer gemeente te Hulst, waar tevens alle inlich tingen zijn te verkrijgen. De aanwijzing in loco, zal plaats hebben den zelfden dag der aanbesteding, des voormiddags ten 10 ure. De aanbesteding zal geschieden bij inschrijving met op bod, terwijl op de in te leveren gezegelde en gesloten biljet ten de borgen behooren vermeld te zijn, Clinge, den 30 october 1863. Burgemeester en wethouders van Clinge, J. F. VERCaUTEREN, burgemeester. K. DE LOZANNE, secretaris. BINNENLiiNn. Middelburg 6 novc mber. Reeds in ons vorig nommer maakten wij melding van allerlei pogingen, welke op verschillende plaatsen worden aangewend om de volksmenigte met het oog op de aan staande herdenking van November 1813 op te winden en tothefboom voorliet bereiken van zekere partij-bedoelingen te gebruiken. Die geheimzinnige geruchten hebben eene angstige spanning onder de natie te weeg gebragt, welke door het stilzwijgen der dagbladpers slechts kan vermeer deren. Liever dien geheimzinnigen sluijer afgerukt en dit onheilspellend gemompel openlijk en met kalmte be sproken. Dit laatste doet thans de Arnhemsche courant in een artikel, hetwelk wijvoor onze lezers niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan. „Met eenigc handigheid zegt die courantzou het misschien kunnen gelukken, de feestelijkheden van 17 november van haar algemeen nationaal karakter te doen ontaarden, en, in plaats van eene manifestatie ter herinne ring aan liet herstel van Nederland's onaf hankelijkheid en aan het grondwettig verbond tussehen de vorsten van het huis van Oranje en liet nederlandsche volk, er eene ruwe, woeste, schreeuwende en tierende demonstratie tegen het liberaal ministerie van te maken. „Men beschuldige ons niet van overdreven betichting. Wij wetenzeer goed wat wij schrijven. Wij weten, dat men zich in zekere kluitjes, niet schaamt, den wensch te uiten dat het gepeupel op 17 november tegen bepaalde regeringspersonen in beweging kome, en als men daarbij Iet op de wijze hoe het volk in het openbaar wordt aangevuurd en opgeruid, om toch het feest niet ongebruikt te laten voorbijgaan, zoo behoeft men waarlijk niet te aarzelen omtrent dé bedoelin gen die hier in het spel komen." Niet wij, zoo antwoordt men van de zijde van zekere partij (zie Nieuw dagblad van 's Gravenhage van 5 novem ber), maar gij zelve wilt straatrumoeren uitlokken om uwe tegenstanders verdacht te maken We hebben dus hier weder met die kinderachtige taktiek te doen die zoo overbekend en in den laatsten tijd zoo dwaas is toegepast dat zij alle kracht, verloren heeft. Zij is gevolgd op eene andere taktiek, welke het „Goudsch kro- nykske met den toetssteen" bezigde in 1853, toen liet zich, bij den waanzin dier dagen, niet ontzag openlijk op een coup d'e'tat aau te dringen. Iets dergelijks hebben wij echter van de zijde van het Nieuw dagblad niet te verwachten. Met Nieuw dagblad is veel voorzigtiger dau wijlen het „Goudsch kronykske met den toetssteen"; het verklaartterwijl het telken dage het ministerie de grofste smaadredenenen en ergste beschuldi gingen naar het hoofd slingert dat het dit ministerie wil doen vallen, ruaar doen vallen op „wettige wijze". Het Nieuw dagblad heeft immers een onbegrensden eerbied voor de wet en in 't bijzonder voor onze grondwet Men behoeft dus van de zijde van het Nieuw dagblad geen kwaad te vreezen. De redaktie heeft buiiendien reeds onderscheidene dagen geleden de handen in onschuld gewasschen, toen het in zijn nommer van 15 oktober een waarschuwend woord ten aanzien der vereenigingen van arbeiders tot zijne lezers rigtte! Of worden er nog gevonden die aau de opregtigheid van het Nieuw dagblad twijfelen Maar laat ons tot het artikel van de Arnhemsche courant wederkeeren. „Welkeook overigensde beschouwingen der reaktionaire partij zijn mogen aldus eindigt de Arnhemsche courant wij vertrouwen er op dat het volk zich niet tot baldadighe den zal laten verleiden. Wij rekenen er op; maar, indien de reaktionaire woelingen hier of daar gevolg mogten hebben, dan rekenen wij er tevens op, dat de regering de noodige maatregelen zal nemen om de publieke veiligheid te verze keren. Het is haar pligt te waken voor rust en orde en nu strekke men de toegetflijkheid, vooral bij eene feestelijkheid als die van 17 november aanstaande, zoo ver mogelijk uit; er is toch eene grens die niet overschreden mag worden, zonder de hurgerlijke vrijheid in gevaar te brengen, leder een moet weten, dat losbandigheid dien dag even weinig als altoos zal worden toegelaten dat elke poging tot ongeoor loofde handelingen zal worden tegengegaan en dat de wet zoowel tegen de aanleggers als tegen (ie uitvoerders stipt zal worden gehandhanfd De regeringmoet dit niet doen uit zelfbehoud, maar opdat Nederland niet de schande onderga, dat het geen algemeen nationaal feest weet te vieren, zonder aan partijzucht toe te geven en de speelbal te worden van de blinde hartstogten eener opgeruide volksmenigte." De provinciale staten van Zeeland bpbben in de zitting van heden het voorste! van gedeputeerde staten aangeno men, om den heer D. Dronkers alhier, koncessionaris der stoomhootdienst op de Wesfer-Schelde nog twee jaren na den 1 april 1864 met deze dienst te laten voortgaan onder de zelfde verpligtingen en onder genot van de zelfde bijdrage als thans van wege de provincie daarvoor verleend wordt. Vooraf waren verworpen: 1. een amendement van den heer Hennequin, om gedeputeerde staten uit te noodigen hij vernieuwing van het akkoord met den koncessionaris te willen zorgen dat bij de zomerdienst drie malen in de week de afvaart der boot van Vlissingen naar Breskens eerst na aankomst der stoomboot van Rotterdam geschiede en zoo noodig daarvoor aan den koncessionaris eemge ver hooging van subsidie toe te kennen; 2. een sub-amendement van den heer Hammaciier, om het maximum van zoodanige verhooging te bepalen op f 250. Een voorstel van don heer van den Bosch, namens de leden der tweede afdeeling, om gedeputeerde staten uit te noodigen tot het wagen van magtiging aan de regering tot het uitschrijven eener prijsvraag voor plannen van school gebouwen en onderwijzerswoningen, alsmede om na beko men magtiging die te willen uitschrijven, is aangenomen. Ten opzigte van de adressen om toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, van verschillende gemeente besturen ingekomen, zijn de volgende beslissingen genomen: a. het verzoek van den gemeenteraad van St. Philips- land, om ruimere toepassing van genoemd wetsartikel, ter zake van de gewone kosten van het lager onderwijs dier gemeente, overeenkomstig het gewijzigd voorstel van gede puteerde staten, af te wijzen; b. omtrent het verzoek van den gemeenteraad van Ilon- tenisse om toepassing van het zelfde wetsartikel, voor de kosten van den bouw van onderscheidene nieuwe school lokalen en onderwijzerswoningen, aan de regering mede te deelen dat de gemeente Hontenisse kan geacht worden in staat te zijn eene leening van f 20 000 te sluiten, daar door de heffing van hoofdeltjken omslag jaarlijks f2000 tot schulddelging en rentebetaling beschikbaar komt, en zij mitsdien tot zoodanig bedrag kan bijdragen in de uitgaven, gevorderd voor de stichting en inrigting der gehouwen, boven het bedrag van de waarde of opbrengst der otide gebouwen welke door de inrigting der nieuwe bij de ge meente beschikbaar zullen komen c. ten aanzien van het adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat, om toepassing van meergenoemd art. 36 voor den bouw van een nieuw schoollokaal aldaar, der regering te kennen te geven dat die gemeente eene som van f 4000 in de kosten \an bedoelden bouw zou kunnen bijdragen. Het voorstel tot verkoop van puin, afkomstig van 'den weg van Neuzen naar Axel, en van puin en keijen langs de provinciale wegen in het voormalig 4e distrikt dezer pro vincie, alsmede den straatweg van Zierikzee naar Zype, is goedgekeurd. De voorstellen van gedeputeerde staten, ter inwilliging der in ons nommer van 24 oktober jl. opgenoemde aanvra gen van rentelooze voorschotten tot verbetering van wegen, zijn alle goedgekpurd, te weten het gemeentebestuur van Augtekerke f 14.000 dat van Kats f 928,85 die van Zierik zee en tien andere gemeenten op Schouwen f 25.000 het dijksbestuur der polders van Sr. Annaland f7.424,81 dat der polders van Oud-Vossemeer f 14 544,08£, en dat der polders van Poortvliet f2.441,10.Voorts is nog toege staan de gevraagde bijdrage van f 36.000, of zoo veel minder als van rijks wege mogt worden toegestaan. ior 'grinding en bestrating van den weg van Hulst naar de haven De paai gemeente Graauw. Wijders zijn nog goedgekeurd de volgende voorstellen van gedeputeerde staten, strekkende tot Verhooging van het provinciaal subsidie voor de verbe tering der haven te Brouwershaven, eu daarin tot een bedrag van f 1 100 bij te dragen intrekking van het besluit van lOjuüj 1863 betrekkelijk de heffing van provinciale opcenten ten behoeve der provin cie en tot voordragt aan den koningora te heffen 7 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en onge bouwde eig°ndommen voor 1864, en op de hoofdsom der personele belasting over 1864/65, tot dekking der geraamde uitgaven van enkel provincialen en huishoudeiijken aard voor 1864, met wijziging der enkel provinciale en huishou delijke begiooting voor dat jaar; Voordragt tot heffing der zelfde opeenten ten behoeve der kalamiteuse polders in deze provincie als in vorige jaren. Heden avond (en 7 ure heeft de vergadering hare werk zaamheden voortgezet, tot behandeling van de adressen: van het gemeentebestuur van Veere, om geldelijke hulp voor de voitooijing der haven aldaar; van het bestuur van het departement Middelburg der Maatschappij to hevordering van nijverheid van J. Ie Roij, te Sluis, en van P. J. Vermast, te IJzendijke, waarvan wij de inzending in ons vorig nommer mededeelden. Naar het zich laat aanzien zullen de werkzaamheden heden avond zijn afgeloopen en zal de najaarsvergadering worden gesloten. In ons volgend noiuruer geven wij een meer uitvoerig verslag. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen hield II. woensdag hare twee-jarige algemeene vergadering. Zij werd door een groot aantal leden bijgewoond en geopend met eene toespraak van den voorzitter dr A. A. Fokker, waarbij deze, volgens gewoonte, uitvoerige levensberigten mededeelde omtrent de direkteuren en leden welke sedert de laatste algemeene vergadering aan het genootschap ont vallen waren. Van de direkteuren werden alzoo in herinne ring gebragt de heeren A. A.Snouck Hurgronje en jonkh. C. P. L. van Kinschot; van de leden de heeren dr. F. J. van Maanen. dr. R- B. van den Bosch, dr. J. C. L. Schroeder van der Kolk, dr. A. de Vries, H M Bouvin. inr. H.W.Tydeman en inr. Is An. Nyhoff', terwijl ook hulde werd gebragt aan de nagedachtenis van jonkh. mr. J. G. Schorer die reeds in oktober van het jaar 1860 was overleden, doch van wiens verdiensten de toenmalige voorzitter, die tot den over ledene in nnauwe betrekking van bloedverwantschap stond, kiesheidshalve meende niet te mogen gewagen. Verbolgens werd door de sekretnris mr. J. H. de Stoppe laar verslag gedaan van den staat waarin het genootschap zich bevindt en van de werkzaamheden gedurende het nu verschenen twee-jarig tijdvak. Ilij kon daarbij melding maken van uitbreiding die de kabinetten vati zeldzaamhe den en de boekerij, zoowel door geschenken als aankoopen, hadden ondergaan. Met belangstelling werden verder bezigtigd de in deze vergadering overgelegde fotografische afbeeldingen een geschenk \an jhr. J. R. T. Ortt van de werken aan het kanaal door Zuid-Beveland, op verschillende punten, in verschillende rigtingen en op onderscheidene tijdstippen genomen. Ten slotte werden als nieuwe leden voorgesteld en bij ak- klamatie aangenomenbinnen 's lands de heeren: WEek- hoffte Leeuwarden, dr R J. Fruin te Leiden, dr. M. I. de Goeje te Leiden, dr A. W. M. van Hasselt te Utrecht. W. J. Hofdijk te Amsterdam, jhr. mr. J. de Bosclv Kemper te

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1