reglement van policie voor de polders in Zeeland in deze najaarsvergadering te behandelen. Hij herinnert hoe, toen in de zomervergadering het voorstel werd gedaan om die behandeling te verdagen, hij getracht heeft die zaak af te doen, waarin hij ook werd ondersteand door den voorzitter, die wees op de vele werkzaamheden welke vermoedelijk in de najaarsvergadering te verigten zouden zijn. Aan het dien ten gevolge genomen besluit, om die behandeling uit te stel len tot de volgende zomervergadering schrijft spreker het dan ook toe dat dit punt thans niet op de agenda voorkomt. Zijns inziens beletten overkropte bezigheden die behande ling in deze zitting niet, en moge het waar zijn wat enkelen beweerd hebben, dat er geen haast voor het reglement noo- dig is, toch mag niet uit het oog worden verloren dat op de urgence der herziening is aangedrongen, en dat, zoo lang die herziening niet heeft plaats gehad, groot ongerief voor belanghebbenden wordt te weeggebragt, daar telkens ver zoekschriften aan gedeputeerde staten moeten worden inge- zondewom vee op de dijken te mogen weiden. De voorzitter geeft over dit voorstel zijne bevreemding te kennen, met het oog op het genomen besluit om dit punt in de volgende zomervergadering te behandelen. Hij ver moedt dat deleden der staten, gesteld dat het voorstel wordt ondersteund, niet zijn voorbereid om_ dit gewigtig onder werp nu te bespreken. Hij gelooft dit te meer omdat het hem bekend is dat een lid het gewijzigd ontwerp nader heeft beschouwd en eenige opmerkingen aan hem heeft medege deeld, om die ter kennis van gedeputeerde staten te bren gen om daarover in de zomervergadering te beslissen. Wat het door den voorsteller aangevoerde bezwaar betreft, dit kan in dit saizoen geen voorziening vorderen, daar reeds zeer vele adressen bij gedeputeerde staten zijn ingekomen, waarbij de bedoelde vergunning van heden tot april van het volgende jaar is verzocht, welke vergunning reeds aan velen is verleend en aan anderen verleend zal worden. Daar slechts twee leden verklaren het voorstel van den heer Verhagen te ondersteunen, zegt de voorzitter dat deze ondersteuning volgens het reglement van orde niet vol doende is. Nadat de heer Verhagen evenwel zijne meening heeft te kennen gegeven dat het reglement van orde alleen de ondersteuning van twee leden eischt, uoodigt de voor zitter hem uit tot het overleggen van een schriftelijk voor stel. Alsnu verklaart de heer Verhagen echter zijn voorstel in te trekken. Overgaande tot de splitsing der vergadering in afdeelin- gen worden aangewezen te behooren tot de eerste af deeling: de heeren Moolenburgh, de Casembroot, Hauimacher, de Visser, van der Have, Vader en Hennequin, en als leden van gedeputeerde staten de heeren van der Bilt en Becius; tweede afdeelingde heeren de Jonge, de Smidt, Verhagen, Mazure, vau den Bosch, Bybau en Kakebeeke, benevens de heeren Buteüx en Sprenger als leden van gedeputeerde staten derde afdeelingde heeren Snijder, Benteijn, Larabrecht- sen, Calletifels, H. J. van Deinse. Cau en vau der Vliet, als mede de heeren van Citters en Fokker als leden van gede puteerde staten. De voorzitter noodigt de leden uit zich naafloopder openbare zitting naar hunne afdeelingen te begeven tot het benoemen van voorzitters en ondervoorzitters, waarna de "vergadering tot nadere bijeenroeping is gescheiden. Zitting van 4 november. Tegenwoordig de kommissaris des koniugs, voorzitter, 29 leden en de griflier. De notulen van het den vorigen avond behandelde wor den gelezen en gearresteerd. Voor kennisgeving zijn aangenomen de volgende raede- deelingen des voorzitters a. dat een brief van den heer de Lange is ingekomen met berigt van verhindering in het bijwonen van deze vergade ring; b. dat de brieven der voorzitters van de verschillende afdeelingen der staten zijn ingekomen waaruit blijkt dat tot voorzitters en onder-voorzitters zijn benoemd: in de eerste afdeeling, de heeren Vader en Moolenburgh inde tweede afdeeling, de heeren van den Bosch en de Smidt, en in de derde afdeeling de heeren Cau en Lambrechtsen. c. dat de heeren Vis. Pierssens en Hombach, die in de vo rige vergadering afwezig waren, zijn opgekomen en respek- tievelijk zijn toegewezen aan de eerste, tweede en derde afdeeling, Voorts deelt de voorzitter mede dat nog zijn ingekomen twee voorstellen van gedeputeerde staten, welke door den griffier worden voorgelezen en betrekking hebben op; het eerste, de verhooging van het provinciaal subsidie voor de verbetering der haven van Brouwershaven het tweede, de heffing van opcenten ten behoeve der kalamiteuse polders in dezeprovincie. Nadat is besloten deze beide voorstellen naar de afdee lingen te zenden, is de vergadering gescheiden tot vrijdag voormiddag ten tien uur. Gemeenteraad van Goes. Jl. donderdag zijn de werkzaamheden der zitting van dingsdag voortgezet, bestaande in de behandeling der gemeentebegrooting voor 1S61-, welke in ontvang en uit gaaf is vastgesteld tot een bedrag van f54 233,76. Een verzoek van de hoofdonderwijzeres der fransche school voor meisjes, om verhooging harer jaarwedde, is ver worpen, niettegenstaande het advies der schoolkomraissie om eene verhooging van f 100 toe te staan, waartegen bur gemeester en wethouders bezwaar hadden. Op de begrooting zijn gebragt een post van f300 voor een plan voor een verbeterd rioolstelsel, een van f 130 voor baggerwerk, en een voor memorie tot oprigcing eener voor bereidingsklasse. BUITMLAA». Algemeen overzigt. Volgens L'invalide russe is het aan de russische autori teiten te Warschau gelukt om de drukkerij van het nationaal bestuur te ontdekken en allerlei belangrijke arrestatiën te doen. Volgens genoemd dagblad vond men in de lokalen dier drukkerij den tekst van alle ordonnantiën, sedert het begin van den opstand door het revolutionair koraitee uitgevaardigd, allerlei brieven en orders van het nationaal bestuur, stukken betrekkelijk eene leening van 40 mil- lioen zlolys enz. De russische regering is deze belangrijke ontdekking verschuldigd aan de nasporingen van den luitenant der artil erie van de garde, Onoprienko. Het systeem van den generaal Mourawieff in Litauen wordt overigens thans ook in het eigenlijk koningrijk Polen toegepast. Zelfs volgens de niet russisch gezinde dagbladen zijn de maatregelen van den generaal de Berg alleraf- schuwelijkst. Volgens eene mededeeling nit St. Petersburg aan L'indépendauce beige zal er weldra eene ukase ver schijnen, waarbij aan deu generaal de Berg thans nog slechts luitenant des keizers in Polen ad interim zijne tegenwoordige betrekking definitief zal worden opgedragen en de meest uitgebreide volmagt verleend. De heer de Berg had verzekerd dan zoodanige maatregelen te zullen nemen dat er binnen twee maanden in Polen geen enkel opstan deling meer zou te vinden zijn. De Preussischer Staats-Anzeiger bevat eene koninklijke ordonnantie, gedagteekend van 1 november, waarbij, vol gens art. 51 der (constitutie de beide huizen tegen 9 no vember worden bijeengeroepen. Men verwacht natuurlijk zeer stormachtige zittingen, te meer daar koning en minis terie zich niet geneigd betoonen om de minste koncessie te doen en de oppositie even krachtig maar heftiger zal wezen. Er blijft na eene te verwachten ontbinding van dit huis van afgevaardigden van het standpunt des heeren von Bistnarck-Schönhausen weinig meer over dan aan de natie de keuze te laten tusscben Stahl en staalde door den eersten minister in Pruissen gekozen weg leidt echter noodwendig naar de barrikaden. De veelbesprokene laatste engelsc.he depeche aan Rusland schijnt te St. Petersburg met genoegen te zijn ontvangen. De russische regering zoo meldt men uit Berlijn be schouwt thans hare diplomatieke korrespondentie met het engelsch ministerie over de poolsche aangelegenheden als gesloten. De oostenrijksche regering zal volgens La France zich bepalen tot het geven van hare adhesie aan de engelsche nota, vergezeld van eenige bijzondere opmer kingen, welke hare positie ten opzigte van Rusland nood zakelijk maakt. Zoo handelen derhalve Engeland en Oos tenrijk weder afzonderlijk. Wat Frankrijk doen zal hoopt men uit de aanstaande openingsrede van senaat en wetge vend ligchaam te vernemen, welke morgen door den keizer zelf zal worden uitgesproken. Reeds meermalen wezen wij in den laatsten tijd op de agetatie en gisting, welke zich in de gemoederen der bevol king van Silezië begon te openbaren. Eene gebeurtenis, dezer dagen te Lemberg voorgevallen, bevestigd alle berig- ten aangaande de heerschende spanning in dit gewest. De oostenrijksche justitieraadKnuzynski, belast met deinstruk- tie van politieke regtsgedingen voorde regtbank aldaar, is vermoord geworden zonder dat men den schuldige heeft kunnen ontdekken. De verontwaardiging te Weenen over dezen moord is te grooter, daar men meent dat het geheim poolsch bestuur last heeft gegeven om den heer Knuzynski die zich somtijds door buitengewone strengheid onder scheidde, te vermoorden Te Kassei is op den laatsten oktober weder iets voorge vallen, waaruit blijkt hoe de keurvorst zijne onderdanen durft bejegen. Het telegram daaromtrent luidt aldus Gis teren namiddag moest het uiteengaan van den landdag plaatshebben. De vergadering wachtte echter gedurende vijf uren op de daarbij gebruikelijke formaliteiten omdat de regerings-kommissaris zonder instruktiën was en de keurvorst, die zich in den schouwburg bevond, weigerde om het besluit, daartoe strekkende, te onderteekenen. Nadat de ministers hem in den schouwburg hun ontslag hadden aangeboden werd het besluit inet eenige onbeduidende wij zigingen, door den keurvorst verlangd, eerst ten 10 uur des avonds onderteekend, terwijl de landdag zonder de gebrui kelijke formaliteiten uiteenging. Dezer dagen heeft de deensche regering eene nieuwe verklaring afgelegd ten opzigte derSleeswijk Holsteinsche kwestie. In dit stuk wordt aan dit vraagstuk gelijk het door den bondsdag gesteld is in verband met de door ons in het voorlaatste nommer medegedeelde depeche van lord Russell, een internationaal karakter toegekend. De onderhandelingen zouden dus meer kans hebben om tot eene oplossing der kwestie te leiden, indien de mogend heden, welke in der tijd het traktaat van Londen hebben onderteekend, daaraan deel nemen. De koning der hellenen is volgens eene mededeeling uit de grieksche hoofdstad in zijne nieuwe staten aangekomen en te Athene met veel geestdrift ontvangen. De bezwaren welke ten opzigte van den afstand der Ionische eilanden gerezen zijn, hadden echter een ongunstigen indruk teweeg gebragt. De laatste berigten uit New-York omtrent de krijgsope- ratiën der noordelijken en zuidelijken in Amerika bevatten weinig belangrijks. De generaal Lee had eene rugwaartsche beweging gemaakt en positie ingenomen bij Fredericksville. Voorts was de expeditie van den generaal Bancks in Texas aangekomen. De belegering van Charleston duurde steeds voortde generaal Gilmore scheen zich veel te belo ven van eenige nieuwe batterijen, welke men had opgewor pen. VARIA. Het dagblad Le temps bevat sedert eenigen tijd nu en dan zoogenaamde „billets du matin." Wij troffen dezer dagen daarin het volgende aan „Hare majesteit de keizerin heeft Madrid verlaten zonder het stierengevecht te hebben bijgewoond. „Oppervlakkig beschouwd is er niets buitengewoons in dit berigt en is het van zeer gewonen aard. Toch is dit een voudig feit rijk aan gevolgen, Stierengevechten immers, zijn een der kwestien onzer dagenmen heeft ze sedert langen tijd van geene zijde der pyreneën in Frankrijk willen invoe ren; men heeft er telkens op aangedrongen en de meest ver mogende personen ter bereiking van dit doel werkzaam doen zijn: te vergeefs echter. „Toen hare majesteit Euge'nie de Guszman den troon be steeg van Frankrijk, ontwaakten de ingesluimerde verwach tingen der picadores en spadas weder en hoopte men op de nationaliteit der soevereine en op hare liefde voor het vader land; weldra zag men dan ook in de nabijheid van het Hip podrome reeds de kleine roode vlaggen der bauderillos wap peren. „Ook toen evenwel was het onmogelijk om het ver langen verwezenlijkt te zien, daar de voorstanders der stierengevechten met een raagtigen vijand te kampen had den. De maatschappij ter bescherming der dieren toch is eene magt in deD staat en nog altijd heeft zij de pogingen der tegenpartij weten te verijdelen. „Haar thema is het volgende. Door dergelijke bloedige tooneelen onder de oogen des volks te brengen, gewent men de gemoederen om genoegen te vinden in het lijden en bloed vergieten; daardoor verhardt men die gemoederen en sluit hen voor alle gevoelens van medelijden! „Door dergelijke levendige worstelingea— zegt de tegen partij aaq eene dappere en ridderlijke natie te doen zien, waarbij de behendigheid kracht en moed van den mensch op het woedende dier de zegepraal behalen, wekt men de edele neigingen op en hergeeft men aan de ligchaamsoefe- ningen haar oud en kostbaar prestige. Wreedheid roepen de eerste. Gymnastiek antwoorden de laatste. Eerbiedigt Gods schepselen zeggen gene. Eet dan geen pate' de foie gras meer.' antwoorden deze. Gij behoort tot de wildeu En gij tot de huichelaars Zoo stonden de partijen tegenover elkander en men kon begrijpen met welke angstvallige opmerkzaamheid men de oogen gerigt hield naar de feestelijkheden aan het spaan- sche hof. Er was een stierengevecht aangekondigd. Vereerde hare majesteit dit met hare tegenwoordigheid dan was de strijd beslist in het voordeel der voorstanders aan deze zijde der pyreneën, in het nadeel der dierenbeschermers. „Welnu het stierengevecht heeft geen plaats gehad of is ten minste door de keizerin niet bijgewoond. De flikkerende degens van Catalonië zullen zich derhalve te Parijs nog niet kunnen laten toejuichen. Ge inoogt u daarover al dan niet verheugen, naarmate gij al dan niet lid zij t van de maat schappij ter bescherming der dieren. „Die maatschappij is overigens zeer zeker opgerigt met een prijzenswaardig doel; zij voert ten devies Geeue on- noodige wreedhedenZij nam vooral deel aan de gedach ten wisselingen, welke tot de wet Gramraont hebben geleid. Voor overdrijving echter van hare wenschen naar algemeene zachtmoedigheid heeft zij zich misschien niet genoeg gewacht, enthans nu de wet bestaat vraagt men zich zeiven af of haar doel niet genoegzaam bereikt is. „Wat blijft haar nog te doen over? Zij deelt belooningen uit aan bedienden, die de aan hunne zorg toevertrouwde dieren goed behandelen, maar dit doet de heer Ducoux insgelijks en wel in het belang zijner onderneming. „Daarentegen heeft in een der laatste vergaderingen een lid zich erbarmd over de arme paarden, welke men voor de asphaltketels spant en over de nadeelen, welke daaruit ontstaan voorde ligchaamsdeelen, die het meest in de nabij heid der hitte zijngoed! maar moet men daarvoor dan menschen gebruiken? „Een ander heeft rijtuigen gereklameerd voor de onge lukkige schapen, welke men ter markt drijft en de kudde niet kunnen bijhouden.' „Waar leidt dat alles heen Welligt naar eene reaktie! Dezer dagen heeft een geestig schrijver voorgesteld om eene maatschappij op te rigten ter bescherming der men schen tegen de dieren." BETALING VAN COUPONS. De coupons der 0 pet. Russische certifikaten, administra tie Hope &co., Ketwich Voombergh en wed. W. Borski, verschenen 1/13 julij 1863, worden betaald: de coupons groot Rs 30 in Bank assignatien met f 15,53; en de coupons groot Rs 15 in zilver met f 27,18. HANOELSBERIGTEN. Graanmarkten enz. Amsterdam 4 november. Tarwe en gerst prijshoudend, op zes weken f39. Lijnolie op zes weken f 42. Prijzen van effekten. Amsterdam 4 november. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld.. 2£pct. 68 dito dito dito 3 ^7oJj dito dito dito 4 'v f Aand. Handelmaatschappij 4| 141./ België. Certifikaten bij Rothschild

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3