MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 1863. 5 November. r 133. Editie van woensdag avond 8 ure. AMBESIËDW. Op vrijdag den 13 november 1863, des voorraiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhouden en herstellen 'der rijks wa terleidingen bewesten en beoosten het ka naal van Neuzen en van den afsluitdijk in het Axelsehe gat bij Sluiskil, van 1 januarij 1864 tot en met 31 december 1866. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor elk onderhoudsjaar afzonderlijk. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R.T. Ortt, te Middel burg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen. 's Gravenhage, 12 oetober 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRöDER. BDiNEXLANO. Middelburg 4 nove mber. Gisteren avond is de najaarsvergadering der provinciale staten van Zeeiand geopend. In deze zitting is de héér J. M. Hennequin, nieuw gekozen lid in het hoofd kiesdisdrikt Sluis, beëedigd en toegelaten. Voorts bepaalden de werk zaamheden zich hoofdzakelijk tot het overleggeu van inge komen stukken en voorstellen van gedeputeerde staten, het benoemen eener kommissie voor de verzoekschriften en de splitsing der vergadering in afdeelingen. Heden middag ten drie ure is weder eene korte zitting gehouden, waarin mededeeling van eenige nog ingekomen stukken is gedaan, waarna de volgende openbare vergade ring is bepaald op vrijdag morgen ten tien ure. Voor een en ander verwijzen wij naar het meer uitvoerig verslag, iu dit nomraer onder de rubriek Provinciale staten opgenomen. Naar wij vernemen zal de kommissaris des konings den leden morgen middag een diner aanbieden. De gemeenteraad alhier heeft heden met algeraeene stem men het besluit genomen 1. voor de vestiging eener hoo- gere burgerschool, met vijfjarigen cursus, het huis in de Sint Pieterstraat, waar thans de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes gevestigd is, in ge bruik aan het rijk af te staan, tegen betaling eener som als nader met de regering zal worden overeengekomen, onder bepaling: a. dat het rijk door afbraak en herbouwing het gebouw zoodanig zal mogen inrigten als het dieustig zal oordeelen om daar de rijks hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus te vestigen; en b. dat het huis in gebruik zal worden afgestaan zoo lang daarin de rijks school zal gevestigd blijven en gedurende dien tijd door het rijk zal worden onderhouden. 2.Uit de gemeentekas als aandeel in de kosten van aan koop, verbouwing en inrigting van het gebouw voor ge noemde rijks school bij te dragen eene som van f 15.000, waaronder in de eerste plaats zal worden begrepen de waarde van het door het rijk over te nemen schoolgebouw en erf in de Sint Pieterstraat, welker bedrag in mindering daarvan strekken zal, en dat de gemeente in geen geval meer bij zal dragen indien de kosten van inrigting en aanbouw van het schoolgebouw, met inbegrip der waarde van het bestaande, eene som van f30,000 mogten te boven gaan. 3. De school voor gewoon en meer uitgebreid lager on derwijs voor meisjes, zoo met bovenstaand voorstel (foor de regering genoegen wordt genomen, te doen overgaan in het lokaal op de Haringplaats, thans voor jongens in gebruik. 4. Burgemeester en wethouders te magtigen, om de rege ring met een en ander in kennis te stellen, en in afwachting van berigthieromtrent, de verdere met deze aangelegenheid in naauw verband staande belangen ten opzigte van het onderwijs voor alsnog aan te houden. De hollandsche post die gisteren namiddag ten 4J ure hier moest geweest zijn, is eerst na middernacht aange komen. In het voorloopig verslag der tweedej; kamer over de begrooting voor het departement van binnenlandsche zaken, dienstjaar 1864, heden door ons ontvangen, komen eenige beschouwingen voor betrekkelijk zeeuwsche belan gen, waarop wij in een volgend nommer de aandacht onzer lezers zullen vestigen. Delate aankomst der post verhindert dit heden. Maandag had te Zierikzee, in eene gewone openbare zitting van het kautongeregt, de installui.e plaats randen heer mr. P. van der Meer Mohr, als kantonregter. Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is uit Duitsch- land terug gekeerd en opzijn kasteel het Huis de paauw aangekomen. Zijne gemalin heeft, ten gevolge van een ongemak aan den voet, de reis niet kunnen medemaken, doch wordt insgelijks spoedig verwacht. stuk (ik vermoed dat het de Joan Woutersz van Schimmel is) strekt tot herinnering aan de heldendaden onzer voor vaderen en wel hijzonder ter gedachtenis van dien prins van Oranje, die het eerst een bioedigen worstelstrijd tegen vreemde onderdrukkers aangevangen heeft. „Ge ziet dat er plannen genoeg zijn om de feestviering luister bij te zetten. De schooljeugd zal almede den 24 november onthaald worden. De kollekte op de scholen heeft ruim f89 opgebragt." Te Neuzen is voor het gedenkteeken van november 1813 enz. f 111,17 gekollekteerd zijnde met eene bevolking vim 3113 zielen gemiddeld ruim 3£ cent per hoofd. Te Hoek, met 1465 zielen, was de opbrengst f 37,95, of gemiddeld ruim 24 cent per hoofd. Te Vreeland (Utrecht), met 721 zielen is f 170,104 ont vangen, of gemiddeld 23| cent per hoofd te Woïmerveer, met 3228 zielen, f 185 of gemiddeld ruim 54 cent per hoofd; te Nigtevecht (Utrecht), met 396 zielen, f32,004 of gemid deld 8 cent per hoofd; te Apeldoorn, met 11,302 zielen, f 172.53 of geraiddeld 14 cent per hoofdte Barendrecht, met 2240 zielen, f 14,50 of geraiddeld een halve cent per hoofdte Alblasserdam, met 3437 zielen, f 405 of gemiddeld 114cent per hoofd; te Rhoon (Zuid-Holland), met 1350 zielen, f77.09 of gemiddeld ruim 54* cent per hoofd te Kou dekerk (Zuid-Holland), met 1244 zielen, f125 of gemiddeld 10 cent per hoofd; te Rheden (Gelderland), met 8191 zie len, f 339,60 of geraiddeld 4 cent per hoofd te Grootebroek (Noord-Holland), met 1799 zielen, f236,25 of gemiddeld 13 cent per hoofdte Hoogvliet (Zuid-Holland), met 858 zielen, f32,30 of geraiddeld ruim 3^ cent per hoofd; te Poortugaal (Zuid-Holland), met 923 zielen, f 10,20 of ge raiddeld 1 cent per hoofd te Velp, met 500 hielen, f339.60 of gemiddeld ongevoer 6S cent per hoofdte Zevenbergen, met 5238 zielen, f322,61 of gemiddeld 6 cent per hoofd te Raalte (Overijssel), met 5573 zielen, f 131,66 of gemiddeld ruim 2 cent per hoofd; te Sommelsdijk, met 2385 zielen, f107 of gemiddeld 44 cent per hoofd te Dirksland, met 2144 zielen, f 23 of gemiddeld 1 cent per hoofdte Middel- harnis, met 3172 zielen, f250 of gemiddeld ongeveer 8 cent per hoofd; te Blokzijl, met 1711 zielen, f 70 of gemiddeld 4 cent per hoofd; te Sloten, met 927zielen, f 122,804 of geraiddeld 13 cent per hoofdte Tilburg met 15854 zielen, f 267 of gemiddeld 14 cent per hoofd. Van onderscheidene plaatsen verneemt men dat er po gingen worden aangewend niet om de feestvreugde te verhoogenmaar om kunstmatig de gemoederen op te winden met het oog op de viering van 17 november. Dit is te betreuren, omdat dergelijke pogingen welligt ten gevolge zullen hebben dat de herdenking van onze herkregen onafhankelijkheid met minder ingenomenheid, met minder gepast vreugdebetoon en met minder waardigheid zal wor den gevierd dan anders zeker het geval zou zijn geweest. *Men schrijft ons uit Dordrecht 2 november: „Er lekt alhier meer en meer uit omtrent de feestviering van 24 november. Het schijnt dat op de voornaamste straten geen huis ongeïllumineerd zal blijven. Een zekere pressie wordt er zelfs uitgeoefend. Openlijk hoort men zeggen, dat wie zijn glazen niet wil zien ingeslagen, het best doet om eenige verlichting aan te brengen. De bewoners van eenige straten hebben zich dan ook bereids gekombineerd om die straten met guirlandes te illumineren. Men spreekt van eene verlichte eerepoort. De sociëteiten eenige stadsgebotnven zullen schitterend ver licht worden. Kortom, de gansche stad zal als iu een lichtzee zich baden. Te wenschen is het nu maar dat noch mist noch storm een spaak in het wiel steekt en al die schoonc plannen den bodem inslaat. Maar dat alles is nog niet voldoende. Op het Scheftersplein zal een muziektempel worden opge- rigt, naar ik hoor versierd met de dordtsche vlag, wier ophijssching de Franschen in 1813 te Papendrecht met schrik vervulde en op de vlugt joeg, daar zij in haar meenden de engelsche vlag te zien. Driemaal op den 24 november zal zich daar het muziekkorps der stedelijke schutterij, versterkt door eenige liefhebbers, doen hooren. „Daarenboven hebben eenige beoefenaren der uiterlijke welsprekendheid en toonkunst zich vereenigd om aan het beschaafde publiek eenige uitspanning te verschaffen. Zij stellen zich voor een nederlandsch stuk ten tooneele op te voeren, opgeluisterd door koren en harmonie-muziek. Dit In de op zaturdag 11, te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederlandscbe maat- schappij van hypotheekverzekering is, behalve tot andere belangrijke wijzigingen in de statuten, met algemeene stemmen besloten om het kapitaal der maatschappij op f 1.000.000 te brengen. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan A. E Maas, britsch konsulair-agent te Scheveningen, tot het aannemen en dragen der medalje 2e klasse voor het verleenen van menschlievende hulp aan de schipbreukeling .i v,. i een den 7 augustus jl. gestrand visschersvaartuig uit Ostende; en aan den heer J. F. Behr, kommissaris van policie te 's Gra venhage, tot het aannemen en dragen der medalje 2e klasse voor burgerlijke verdiensten, hun respektievelijk door Z. M. den koning der belgen geschonken. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee Je klasse P. F. Bezemer. leger. Benoemd bij het personeel van de militaire vete rinaire dienstbij het le regement dragonders, tot paarden arts 2e klasse (naar ouderdom van rang), de paardenarts 3e klasse J. IT. Houtzagers, van het korps; bij het 5e rege ment dragonders, tot paardenarts 2e klasse (naar ouderdom van rang), de paardenarts 3e klasse A.W. li. Wirtz, van het korps; bij het regement rijdende artillerie, tot paardenarts Je klasse (naar ouderdom van rang), de paardenarts 2e klasse H. B. Stolkert, van het 2e regement dragonders. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het regement oost-indische kavallerie, de 2e luitenants P. F. B. J. van. Nouhuys en E J. Roukens, beide van het 2e regement dra gonders bij het leger hier te lande. Marine en leger. Naar wij vernemen zal Zr. Ms stoorafregat Z-'eland, zoodra de gelegenheid gunstig wordt van Vlissingen ver trekken, om de voorgenomen reis naar Brazilië en de Kaap de goede hoop aan te vangen. Stormschade. Men is te Arnemuiden beducht over het lang uitblijven der sloep 'De jonge Mariagevoerd wordende door schipper M. Grootjans, welke reeds naar gewoonte op jl. zaturdag moest te huis geweest zijn en waarvan men tot heden nog niets vernomen heeft. Aan den Westkappelschen dijk is, naar we vernemen tot heden volstrekt geene schade toegebragt. Jl. zaturdag is op de N. Haaks, volgens een schrijven uit Nieuwediep, een onbekende schoener gevallen. Aan. redding viel niette denken. De schipbreukelingen zouden, zoo de storm aanhield, vermoedelijk huu graf in de golven vinden. Het schip is later gebleken te zijn de engelsche schooner Mary Stuart, gezagv. J. Barvie, van Glasgow, met eene lading steen naar Rotterdam besterad. De bemanning, uit 5 personen bestaande, heeft zich ruim 24 uren in den mast geborgen en is zondag morgen door de reddingboot, met behulp van den loods-rinkelaar schipper S. Visser, inet inspanning en zelfopoffering gered. Het vaartuig zal verlo ren wezen. Zaturdag ochtend te drie ure sloeg voor zijne beide ankers weg en strandde benoorden en op het gebied van Stavoren het tjalkschip Catharina, gezagv. Ter veen, gela den met rogge, komende van Rouwerwesterveen bij Leer en besterad naar Zwolle. Schip en lading zijn verloren de opvarenden hebben zich kunnen redden, men tracht nog iets te bergen het schip zit aan de voeting der steenglooijen Te Brussel werden vrijdag vele huizen beschadigd en geheel of gedeeltelijk van hunne daken beroofd ook aan de boomen in het Park zijn talrijke sporen van vernietiging zigtbaar. Sedert donderdag avond woedde langs de londensche kust een hevige storm uit het west-zuidwesten, die van zware regenbuijen vergezeld ging. Zaturdag morgen is de lucht weer geheel opgeklaard, doch de temperatuur zoodanig afge koeld, dat men hier endaar reeds ijs heeft gezien. Bij dit weder hebben te Londen verschillende ongelukken plaats gehad. Onder anderen is eene bergplaats voor machines, zijnde een gebouw ter lengte van 170 voet, aan het New- Cros station van den spoorweg naar Brighton, ingestort en wel met zulk een geweld, dat daarbij vijf lokomotieven wer- den weg geslingerd en tegen den grond geworpen. Het

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1