MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. Nü' 132. Dingsdag 3 November. 1863. Editie van maandas; avond 8 ore. Middelburg 2 november. Hoewel het grootste gedeelte onzer provincie in novem ber 1813 nog maanden verwijderd was van het tijdstip, waarop de fransche vlag verdween, toch zal Zeeland mede in deze maand de gebeurtenissen van vijftig jaren geleden herdenken. Ter rampzaliger ure moge die aanstaande herdenking, tot in het strijdperk der staatkundige partijen onzer dagen gesleeptwaarin men personen en zaken zoo dikwijls pleegt te verwarren voor sommigen een zeer anti-natio naal karakte'r hebben verkregen het vertrek der fransche troepen uit Nederland en de herleving der natie blijft ech ter bij den vijftigjarigen mijlpaal eeue gedachtenisviering ovevwaardig. Moge al aan de wijze waarop en aan de omstandig heden waaronder de gebeurtenissen van 1S13 herdacht worden hier af keuring, ginds verontwaardiging, elders zelfs spot ten deel vallen, <1 ie gebeurtenissen zelve zullen toch voor iederen nederlander wel gedenkwaardig wezen. Zijn er toch, die slechts glimlagchend hooren gewagen van roem in 1813 ingeoogst tegen de nog overgeblevene schaduw der fransche heerschappij hier te lande tegen Napoleon's ambtenaren, die achter den zoogenaaraden op stand, welke hier wapenborden afrukte, elders glazen insloeg, de naderende pruissische en russische troepen zagen: het feit van Nederlands herstelling blijft ook voor hen gedenkwaardig, al wordt daaraan de stralenkrans van oor logsroem ontrukt. Zijn er die slechts glimlagchend hooren spreken van al de verdrukking door de fransche tirannen, zij, die deze verdrukking steeds van zeer gunstigen invloed hebben ge acht op de personen en toestanden van 1795, om gelouterd te worden voor den overgang tot een anderen tijd dan „dien goeden ouden", waaruit ook thans nog zoo veel overblijfselen zijn aan te wijzen: toch is het vertrek der franschen ook door hen dankbaar te herdenken omdat.zelfs van hun standpnntbeschouwd, de heerschappij van Napo leon niet te lang moest duren wilde men Nederland niet geheel gedenationaliseerd zien. Zijn er die slechts met onverschilligheid hooren reppen van de gebeurtenissen, welke in 1813 volgden op die van vorige jaren, zij, die deze niet dan noodzakelijke schakels achten van degroote ontwikkelingsketen der nederlandsche natie: hun vooral biedt eene vergelijking van den tegen- woordigen toestand met dien vroegeren de gunstigste resul taten voor het heden, de schoonste verwachtingen voor de toekomst. Ook zij eindelijk die gelijk men hun toedicht 1619 en 1794 als normaaljaren hebben aangenomen, zullen vooral niet wars zijn van het herdenken der restauratie van Oran- je's stamhuis, waarvan zij zich zoo gaarne als de getrouwste aanhangers plegen te beschouwen. Moge dan bij de aanstaande herdenking der heuge lijke gebeurtenissen van 1813 de stemming der natie blijk geven dat men zich weet te verheffen boven bekrompene begrippen van personen, die zich van de uiting der nationale vreugde trachtten meester te maken om deze te verlagen tot eene afspiegeling van zekere partij-opvattingen. Wij vernemen nader dat het besluit, om op den 17 dezer eene voormiddag godsdienstoefening te houden ter 50jarige herdenking van Neêrlands verlossing van de fransche over- heerschingniet door den algemeenen maar door den bijzon- deren kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente alhier genomen is, en dat alléén de omstandigheid, dat op dien dingsdag de gewone week-godsdienstoefening inviel, er toe geleid heeft, om die godsdienstige herdenking niet volgens synodale uitnoodiging op den zondag te voren te doen plaats hebben. De opbrengst van gelden voor het nationaal gedenktee- ken voor 1813 bedraagt te Vlissingen, met 10,922 zielen, f 174,18 of gemiddeld 1! cent per hoofd. Tot afgevaar digde naar's Gravenhage heeft de plaatselijke kommissie aldaar benoemd den sekretaris, den heer P. Forbes Wels. De inschrijving en kollekte hebben te Arnemniden, met 1487 zielen, f37,10 of gemiddeld ongeveer 2! cent per hoofd opgebragt. Te Nieuw-en Sint Joosland, met 750 zielen, bedroeg de kollekte f 10,89! of gemiddeld ongeveer 1! cent per hoofd. Te Westkapelle, met 2040 zielen, heeft de inzameling van gelden voor november 1813 enz. f21,23! of gemiddeld ruim leent per hoofd opgebragt; te Serooskerke (Walcheren), met 911 zielen, f 11 of gemiddeld ruim 1 cent per hoofd te Sint Laurens, met 446 zielen, f 12 of gemiddeld ruim 2! cent per hoofd, Te Bvouwershaven, met 1572 zielen, heeft de kollekte f 136,17 opgebragt, zijnde gemiddeld 8 cent per hoofd. De kollekte te Aardenburg, met 165S zielen, heeft bij inschrijving f 203,31! of gemiddeld 12 cent per hoofd opge leverd, behalve f 1,50 in eene op de school geplaatste bus; te Eede, met 1271 zielen, is f67 of gemiddeld 5 cent per hoofd ontvangen. De opbrengst te IJzendijke, met 2-1-57 zielen, bedroeg f81,23-! of gemiddeld ruim 3 cent per hoofd te Waterland kerkje, met 553 zielen, f 39,81 of gemiddeld 7 cent per hoofd; te Sluis, met 149? zielen, f\i 55,2-i! of gemiddeld ruim 10 cent per hoofd. Te Haarlem, met 27.719 zielen, is in eene op het raadhuis geplaatste bus f 158 ontvangen, zijnde gemiddeld een halve cent per hoofd. Het wetsontwerp betrekkelijk het stichten van een paleis voor de staten generaal is zaturdag door de eerste kamer met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. De kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden De wetsontwerpen betrekkelijk het geneeskundig staats- toezigt enz. zijn gewijzigd thans op nieuw bij de tweede kamer ingediend. Onder de rubriek Staten generaal geven wij er een beknopt overzigt van. Sedert weinige dagen is onder toezigt van den ingenieur A. C. Broekman een aanvang gemaakt met de definitieve opmeting en uitbakening van de zeeuwsche spoorweglijn, voor zoo veel dit eiland betreft. Voor het oogenblik houdt men zich bezig met de uitbakening tusschen Middelburg en Amemuiden. Van Goes tot aan het Sloe isde lijn thans geheel uitgebakend, waarbij, naar wij vernemen, met slechts eene geringe afwijking het plan, in der tijd voor de zwitser- sche kredietbank ontworpen, gevolgd is, en ten gevolge waarvan de overgang aan het Sloe thans een weinig zuide lijker plaats heeft, dan vroeger bij dat ontwerp aangenomen was, en wel ter plaatse ongeveer waar de minste stroom gaat en de geringste diepte en breedte bestaat. Ten gevolge van den storm heeft de diligence van Goes op Middelburg heden morgen aan de overzijde van het Sloe ongeveer twee uren moeten wachten eer het overzetten der passagiers en goederen kon plaats hebben. In plaats van ten 1Ü ure is zij eerst ten 12 ure bier aangekomen. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden woensdag des namiddags ten half twee ure, eene openbare zitting houden, ter behandeling van missive van gedeputeerde staten, goed keuring verkoop van hoornen idem raadsbesluit af- en overschrijving gemeentebegrooting 1863; idem krediet f1200, feestviering 1813; vaststelling voorwaarden van verpachting der tollen op den Veerschen straatweg idem suppletoir kohier hoofdelijken omslag 1863, no. 1voorstel van burgemeester en wethouders, regeling van het raiddel- baar onderwijs. Het jaarlijksch examen van de leerlingen der zangschool van de Yeveeniging tot bevordering der toonkunst, op 11. zaturdag in de koncertzaal alhier gehouden, was ditmaal opgeluisterd door eenige meerdere feestelijkheid dan ge woonlijk. Dertig jaren heeft thans die zangschool bestaan en dit werd niet voorbij gezien. Toen de leerlingen dei- laagste en hoogste klassen achtereenvolgens de stukken, op het programma vermeld, hadden uitgevoerd, herinnerde de president der Yereeniging tot bevordering van toon kunst daaraan in zijne toespraak tot den onderwijzer en de leerlingen. Als een blijvend aandenken werd ilaarop door de leerlingen aan den heer W. R, Ceulen, die van de oprig- ting dezer school tot heden onafgebroken als onderwijzer aan het hoofd heeft gestaan, een fraai zilveren inktstel aangeboden. Jl. vrijdag is aan de hoogeschool te Leiden tot doctor in de beide regten bevorderd de heer J. G. van Deinse, gebo ren te Hulst, na verdediging van stellingen. Men wil weten, dat de heer Rijke, professor in de natuur kunde aan de Leidsche akademie, direkteur zal worden van de polytechnische school. Bij een wetsontwevp tot verhooging van hoofdstuk YI1B der begrooting voor 1S63 wordt eene som van f75.000 aan gevraagd, tot uitbreiding en verbouwing van het postkan toor te Rotterdam, 't welk zeer veel te wenschen overlaat. De pogingen iler direktie van het Nieuw amstenlamsche handels- en effektenblad. sedert eenigen tijd gedaan, om door het openstellen eener inschrijving voor aamleelen van f10 het bestaan van dat blad te doen voortduren, hebben de gewenschte ondersteuning niet mogen ontvangen. Eer gisteren is het blad in publieke veiling verkocht voor eene som van f100. De uitgever, de heer P. D. van Es, heeft onder den eenigzins gewijzigden titel van „Het amster- datnsche handels- en effektenblad", eene nieuwe uitgave begonnen en weder eene inschrijving in aandeelen van f10 elk geopend, om zoodoende in de kosten der uitgave tot aan de afschaffing van het zegelregt op de dagbladen te kunnen voorzien. De vroegere redakteuren dr. M. S. Polak en dr. H. M. Duparc, hebben bij advertentie verklaard tot de nieuwe onderneming in geene betrekking te staan. De Nijverheids vereeniging voor goud-en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich gewend tot den minister van financiën, met verzoek, het mogelijke aan te wenden tot de invoering van het uniform-port van vijf cent voor binnen- landsche brieven. Benoemingen era besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de luitenant ter zee le klasse P. van Lelyveld. regterluke magt. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Zierikzee rar. B Ermerins, prokureur bij de arrondissements regtbank aldaar. waïehstaat. Benoemd tot surnumerairen bij den wa terstaat de heeven M. B. G. Hogerwaard en R. O. van Manen, kweekelingen van de Koninklijke akademie te Delft. Kerk- en schoolraïeuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Poortvliet is beroepen de heer A. F. Simons, thans te Blaken «graaf. De heer J. W. Felix, predikant te Kuiwijiv aan den Rijn, heeft het beroep naar de nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht aangenomen. Regtszaken. Bij vonnis der arrondissements regtbank alhier van den 27 augustusjl. werd Rogier de Heer. dijkwachter en slais- meester te Ritthem, tot drie maanden gevangenisstraf in eenzame opsluiting en eene geldboete van f 8 veroordeeld ter zake van 1. eenvoudigen diefstal2. het zich steken in openbare ambten of posten zonder daartoe geregtigd te zijn 3. het moedwillig toebrengen van slagen, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken ontstaan is. De beide eerste feiten waren onder verzachtende omstandig heden gepleegd. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden mor gen uitspraak gedaan in het hooger beroep, zoo door het openbaar ministerie als den veroordeelde ingesteld. Het hof heeft de zaak op nieuw onderzocht. Betreffende het sub 2 genoemde feit heeft het aangenomen dat het niet onmo gelijk is dat de beklaagde in den waan verkeerde dat hij gemagtigde van den strandvonder was, zoo dat de arglist in dezen niet is gebleken en de beklaagde, met vernietiging van het vonnis der regtbank te dien aanzien, behoort te worden vrijgesproken. Ook inet betrekking tot de verschillende kleine diefstallen heeft het hof de arglist niet als wettig bewezen kunnen aan nemen, zoo dat de beklaagde ook hiervan moest worden vrijgesproken. Betreflende het bewijs voor de sub 3 genoemde mishan deling heeft het hof zich met het vonnis der regtbank ver- eenigd. Ten opzigte der straf heeft het overwogen dat, hoezeer de beklaagde door de regtbank tot drie maanden eenzame opsluiting is veroordeeld en hij thans van ver schillende feiten wordt vrijgesproken, deze straf, met het oog op de zeer verzwarende omstandigheden waaronder het feit is gepleegd, in plaats van te zwaar veeleer als gema tigd moet worden beschouwd. Regtdoende in hooger beroep heeft het hof mitsdien het vonnis der regtbank vernietigd voor wat de twee eerstge noemde feiten betreft en den beklaagde wegens het niet bewezene daarvan vrijgesproken. Voortsheeft het bevestigd het vonnis ten aanzien van de vrijspraak van verschillende andere kleine diefstallen en de schuldig verklaring aan mis handeling, en hein veroordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting en eene geldboete van f 8, alsmede in de kosten, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen, boete en kosten zoo noodig solidair te verhalen bij lijfsdwang. Gemengde berigten. Een marskramer, zoo verhaalt men, die in de omstre ken van Delft zijn waar uitventte, werd gevraagd naar Oranje-kommetjes, 't Antwoord was: hij zou in de andere week keeze-kommeljes meebrengen, 't Wederantwoord was een pak slaag, hem door de boeren toegediend. Eene dame, die voor eenigen tijd in den dierentuin te Keulen een struisvogel van een aantal vederen beroofde, is donderdag veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en een jaar ontzetting van de uitoefening harer burgerschaps- regten. Een inwoner te Koudekerk aan den Rijn, heeft bij de daar gehouden kollekte voor het monument, eene accepta tie, groot f25, gegeven, betaalbaar zoodra de ambachts school te Amsterdam onder dak zal zijn. Te Hanau liet dezer dagen een ingezetene zijn jong geboren zoon met de namen Francesco Giuseppe Garibaldi doopen, welke plegtigheid door een duitsch-katholiek pre dikant werd verrigt. De ambtenaar van den burgerlijken stand weigerde echter het kind onder die namen in te schrij ven tegen deze weigering is de met Garibaldi dweepende vader bij het kabinet te Kassei in hooger beroep gekomen.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1