MIDDELRURGSCHE C O U R A N T. W-131. Zaturdag 1863. 31 Oktober. Editie van vrijdag avond 8 ure. AA\ BESTE »E\G. Op vrijdag den 13 november 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal. onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhouden van de rijks los- en lading plaats en "bijbehoorende werken te Bath, van ljanuarij 1864 tot en met 31 december 1866. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor het geheele onderhoud in massa. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van financiën, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaatswerken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. J. R.T. Ortt, te Middel burg, en bij den ingenieur T. Bleckraann, te Goes. De minister van financiën, G. H. BETZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van NEUZEN maken bekend dat de IVajaars Paarden- en Veemarkt dit jaar in die gemeente zal plaats hebben op woensdag den II november aanstaande. Neuzen, den 27 October 1863. Burgemeester en wethouders voornoemd J. P. DRONKERS burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. B1MEALAAD middelburg 30 oktober. Na dat het wetsontwerp tot het stichten van een paleis voor de staten generaal gisteren avond in de afdeelingen der eerste kamer onderzocht was, zijn volgens een heden avond ontvangen telegram de beraadslagingen daarover aangevangen, doch nog niet afgeloopen. Gisteren hield de kamer slechts eene zeer korte zitting waarin de heer J. van Vollenhove als lid is toegelaten. Het voorstel van gedeputeerde staten betrekkelijk de stoorabootdienst op de Westersehelde, hetwelk in de aan staande najaarszitting der provinciale staten zal behandeld worden, hebben wij thans in zijn geheel voor ons. Be halve hetgeen we daarvan met een enkel woord in ons vorig nomraer mededeelden, blijkt er uit dat bij de beraad slagingen, die over dit onderwerp bij gedeputeerde staten hebben plaats gehad, de vraag is overwogen of bij deze gelegenheid veranderingen in de dienstop de Westersehelde te brengen waren. De leden van dat kollegie moesten de wenschelijkheid hiervan erkennen, maar oordeelden tevens dat er waarschijnlijk geen verbeteringen zouden kunnen plaatshebben zonder de provincie op nieuw voor vele jaren aan banden te leggen. En dit vinden zij minder raadzaam bij het thans bestaande uitzigt op den zeeuwschen spoorweg, oindat bij het tot stand komen daarvan zeker eene geheel nieuwe regeling noodzakelijk zal worden. Wij mogen dus verwachten dat deze voor onze provincie zoo aller belangrijkste aangelegenheid weleer op nieuw het onderwerp van ernstige overweging zal uitmaken en dat eene betere regeling der stoombootdienst op de Wester- Schelde, in verband met andere middelen van vervoer, tijdig zal worden voorbereid. Bij de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ont vangen en ligt voor belangstellenden ter inzage een over- zigt van de hainburgsche zee- en rivier-scheepvaart over 1862. Wij vernemen dat de algeraeene kerkeraad derneder- (luitsche hervormde gemeente alhier heeft besloten tot het houden eener voormiddag-godsdienstoefening, ter herden king van Neêrlands öOjarigeonafhankelijkheid, op dingsdag 17 november a. s., en alzoo niet op zondag den 15, waartoe in verschillende andere gemeenten het voornemen bestaat. In de gemeente Baarland blijft de kinderziekte voortdu rend heerschen. Op eene bevolking van slechts 655 zielen is het aantal lijders reeds tot vier en zeventig geklommen geen der vijf laatste waarvan reeds een overleden is was gevaccineerd. Uit de sedert 1859 omtrent dit punt opgemaakte statis tieke tabellen blijkt dat in al die jaren geene enkele koepok inenting aldaar geschiedde. Baarland levert thans even als vroeger A rnemuiden aan de overige zeeuwsche gemeenten net waarschuwend bewijs dat men niet straffeloos de lessen der gezondheidsleer verwaarloost of ze aan verouderde vooroordeelen opof fert, vooroordeelen, welke zich ook hier bij het maken van bepalingen door het gemeentebestuur omtrent de koe pokinenting hebben geuit, doch waaraan dit gelukkig niet heeft toegegeven. In de gemeente Domburg heeft de kollekte f52,9I& opge- bragt. Bij eene bevolking van 836 zielen is het bedrag alzoo gemiddeld ruim 6 cent per hoofd. Te Kruiningen, met 1591 zielen, was de opbrengst f 120,92 of gemiddeld ruim 7k per hoofd. Eene kommissie uit het handboogschuttersgilde aldaar heeft bij de voor naamste ingezetenen nog f87,65 gekollekteerd voorden aankoop van vuurwerken voor den 17 november. De opbrengst der inzameling te Schore, met 520 inwoners, was f 19,38^ ofgemiddeld ruim 3£cent per hoofd. Te Waarde, met 648 zielen, is ongeveer f20 of gemiddeld 3 cent per hoofd gekollekteerd. Te Ouderkerk aan den IJssel, met 2137 zielen, was de op brengst f135,31J ofgemiddeld ruim 6 cent per hoofdte Krimpen aan den IJssel, met 1314 zielen, f 100 of gemiddeld 7i cent per hoofd; te Giessen-Nieuwkerk (Zuid-Holland), met 670 zielen, f 33 ofgemiddeld bijna 5 cent per hoofd te Peursura (Zuid-Holland), met 341 zielen, f30 of gemiddeld 8J cent per hoofd; te Hardinxveld, met 3508 zielen, f 110 of gemiddeld 3 cent per hoofd; te Schiermonnikoog, met 923 zielen, f 50 of gemiddeld ruim 5 cent, per hoofd. Uit Oostburg schrijft men ons „Door den gemeenteraad is het verzoek der plaatselijke kommissie voor de gedachtenisviering der gebeurtenissen van 1313, om eene kollekte in de school te houden, niet ingewilligd. Tevens is besloten tot viering van den 17 november geene fondsen uit de gemeentekas ter beschikking te stellen, maaralleen de ingezetenen uit te noodigen door het uitsteken van vlaggen van hunne belangstelling in de gewigtige gebeurtenissen van 1813 te doen blijken. „Het onlangs opgerigte muziekgezelschap zal zich dien dag voor het eerst in het openbaar doen hooien, terwijl naar men verneemt het gezelschap rederijkers en dat der tooneellisten, voorstellingen zullen geven." LI. maandag waren te Oostburg ter veemarkt aangebragt 5 paarden, 133 stuks runderen, 25 groote varkens en om trent 210 biggen. Van het rundvee is j} en van de varkens nagenoeg alles verkocht. De prijzen voor het vette vee waren hoog en voor het overige, hoewel lager dan de vorige markt, nogtans voldoende in verhouding tot de kwaliteit. Op de veemarkt, jl. dingsdag te Axel gehouden, waren aangebragt 33 paarden, 59 runderen. 1 schaap, 21 varkens en 2 geiten. De heer jhr. mr. S. W. II. A. van Beyma tlioe Kingma heeft zijne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal, als afgevaardigde voor hethoofdkiesdistrikt Dokkum, aangenomen. Uit Utrecht schrijft men ons van 28 dezer „Een zeldzaam geval deed zich, kort geleden, aan onze hoogeschool voor. De heer B., student in de regten te Lei den, wendde zich tot den deken der juridische fakulteit alhier, met het verzoek te worden toegelaten tot het kandi daats-examen hij gaf tevens zijn wensch te kennen, dat dit examen niet ter kennisse van het publiek gebragt maar in stilte zou afgenomen worden. Op de vraag, waarom hij te Utrecht in plaats van te Leiden wenschte geëxamineerd te worden, was zijn antwoord, dat redenen van zeer persoon lijken aard hem daartoe noopten. De deken, dieeenige achterdocht begon te koesteren, verklaarde de zaak in eene vergadering der fakulteit ter sprake te zullen brengen. Hij handelde overeenkomstig die verklaring, en schreef inmid dels aan de juridische fakulteit te Leiden, ten einde eenige inlichting omtrent den genoemden student te verkrijgen. Weldra bleek nu dat deze, weinige dagen geleden, reeds te Leiden den rang van kandidaat had verkregen, doch niet gelijk hij gewenscht had, met den hoogsten maar met den tweeden graad. Hij hoopte thans te Utrecht nog gelukkiger te zullen slagen en daar te zullen erlangen wat hem in zijne eigene akademiestad ontgaan was. De utrechtsche fakulteit echter, overwegende dat een éénmaal verworven akademi- sche graad niet andermaal kan verkregen worden, besloot den heer B. niet tot het begeerde examen toe te laten. Wij gelooven dat de fakulteit hiermede juist geoordeeld heeft. Alleen in het geval dat aan een hoogeren graad bij het examen bijzondere voorregten verbonden waren, zou eene herhaling van liet examen geoorloofd moeten zijn. Wij denken hier aan de bepaling die vóór weinige jaren bestond, en volgens welke ieder, die aan eene onzer hoogescholen, in welke fakulteit ook, tot kandidaat of dokter bevorderd was geworden met den eersten of tweeden graadals kandidaat ambtenaar kon opgenomen worden onder de leerlingen der delftsche akademie, een voorregt dat ontzegd was aan hetn, wien slechts de derde graad te beurt was gevallen. Toen zou de billijkheid vereischt hebben dat voor hem, die in 't laatste geval verkeerde, demogelijkheid werd opengesteld oio op nieuw te streven naar het regt, aan hen toegekend wier exa men met een schitterender uitsiag bekroond was. Nu echter de genoemde bepaling, die eenig was in haar soort, vervallen is, bestaat er geen enkele reden waarom een verzoek als dat van den heer B. zou behooren te worden toegestaan." Ter verbetering van het berigt omtrent de delftsche student-ingenieurs, le en 2e jaar, voorkomende in ons vorig noinmer, dient, dat de ingenieurs van het 2e jaar niet reeds door hun studiejaar ontheven waren van de verpligting om de lessen in levende talen bij te wonen. Zij hadden die lessen vroeger en blijven ze houden. Doch voor hen zal het gewone jaarlijksche akademisch overgangsexamen plaats hebben, en in geval ze daarbij voldoende wor..jnb vonden, zullen ze van examen A zijn vrijgesteld. De Amsterdamsche courant deelt mede, dat men zich te Amsterdam bezig houdt met de oprigting eener maat schappij van grondbezit, waarvoor reeds een goed gedeelte van het vereischte kapitaal is bijeengebragt. Het hoofd denkbeeld bij de oprigting dezer maatschappij is, om voor kleine kapitalen en kleine kapitalisten geldbelegging in grondbezit mogelijk te maken. De maatschappij stelt zich namelijk ten doel: gronden in Nederland aan te koopen en die te verhuren, en voor een gelijk bedrag uit te geven rentegevende schuldbekentenissen, grondbrieven genaamd. Deze grondbrieven geven een vasten interest van 3pet. wat het gemeenschappelijk grondbezit echter meer aan rente afwerpt, wordt tusschen het maatschappelijk kapitaal en de groudbrieven verdeeld, zoo dat de grondbrief nage noeg de zuivere rente, die het grondbezit geeft, geniet. Voorts is bepaald dat deze grondbrieven niet a pari mogen worden afgelost, zoo dat zij ook in de waarde-Yermeerdering van den grond en de verhoogde rente in later tijd deelen. De rente en de waarde van het maatschappelijk kapitaal stijgen in verhouding van het bedrag der uit te geven grondbrieven. Door deze wijze van inrigting zijn de belan gen van aandeelhouder en obligatiehouder geheel solidair. De kamer van koophandel en fabrieken te Leiden heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend met een adres, houdende verzoek dat er een traktaat van han del en scheepvaart met China gesloten worde. Dingsdag is de dienst op den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden geopend. Voorloopig vertrekt de trein driemaal per dag van beide plaatsen. Benoemingen en besluiten. ministeriële dei'Artementen. Bevorderd bij het departement van financiën: tot raad-adviseur de heer R. Vrancken, thans referendaris; tot hoofdkommies de beer mr. P. A. Holsboer, thans kommiestot adjunkt-koinmies de heer J. M. van Woerden, thans le klerk. marine. Bevorderd bij het korps mariniers, tot kapitein le klasse de kapitein 2e klasse J. H. Stengel; tot kapitein 2e klasse de le luitenant G. A. F. Chorael, en tot len luite nant de 2e luitenant P. S. C. A. Courier dit Dubekart. waterstaat. Benoemd totopzigter van den waterstaat 4e klasse F. C. Brak. Kerk- en <<cliooIniC(iws. De heer W. v. d. Bijtel, predikant te Nunspeet, heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse H. Schokker, laatstelijk belast geweest met het koinmando over Zr. Ms. kanonneer boot, gestationeerd te Vlissingen, is met 1 november over geplaatst aan boord van Zr. Ms. korvet met stoomverraogen Prinses Amelia, liggende te Nieuwediep, bestemd naar Oost-Indië. Koloniën. Na eenige voorvallen te hebben opgesomd, waaruit blijkt dat er van Java zeer weinig van belang te melden valt, zegt het Bataviaasch handelsblad van 14 september heden hier aangekomen het volgende: „De berigten van de buiten-bezittingen dragen het zelfde karakter als gewoonlijk: overal rust en gunstige gezond heidstoestand, en hier en daar levendige handel. Riouw maakt ditmaal eene uitzondering daar is noch de gezond heidstoestand, noch de handel bevredigend. Als een bijzon derheid moet vermeld worden dat er in de afdeeling XIII Kotia's van Sumatra's westkust een hagelslag heeft plaats gehad,waarbij hagelsteenen ter grootte van een geweerkogel

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1