schoonmoeder van eerstgenoemde, zijn ten gevolge der j instruktie door den regter-kommissaris te Goes op vrije i voeten gesteld. Wij vernemen dat het openbaar ministerie in appèl 1 gekomen is bij het provinciaal geregtshof in Zuid-Holland tegen het vonnis der arrondissements-regtbank te Rotter dam, waarbij de boekdrukker en uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, is vrijgesproken van de beschuldiging van nadruk der werken van Vondel, bij de boekhandelaars gebroeders Binger te Amsterdam uitgegeven. Baghlvan ZvAdh. en 's Gravenh.) Gemengde berlgten. Er wordt verhaald dat een industrieel te Melbourne 75.000 franks heeft geboden voor de overblijfselen van den 1 ballon en de schuit van den heer Nadar. Hij wil die in Aus tralië ten toon stellen. In den zoölogischen tuin te Keulen is zondag de oppasser van den grooten russischen beer door dit dier j gedood. De man had zich in het hok van den beer begeven en eenige aanwezige bezoekers uitgenoodigd te zien hoe hij naar gewoonte met het dier tegelijk zijn ontbijt nut tigde. Ondanks de waarschuwingen der toeschouwers en in weerwil van het verbod van den direkteur om, op straffe van onmiddellijk ontslag, met de dieren kunsten te j inaken, liet de waaghals zich van zijn voornemen niet terug brengen. Hij neemt een stuk biood in den mond en de beer moest het er uithalen; het brood valt op den grond, en hij belet den beer het te vatten; het dier, hierdoor woedend gemaakt, springt op den oppasser in het oogenblik dat deze zich bukt, pakt hem in den nek en.... een paar minuten later was de man een lijk, dat niet dan met de uiterste inspanning aan het getergde beest kon ontnomen worden. De meeste dagbladen hebben eenige maanden geleden medegedeeld, dat men op den oogappel van een geslagten os de voorwerpen had waargenomen, die het dier in den laatsten oogenblik zijns levens had gezien, en dat het moge lijk was den moordenaar te ontdekken door den oogappel van den vermoorde te fotograferen en daarna mikrosko- pisch te onderzoeken. Er is over dit feit gelagchen en velen hebben het voor een vertelseltje gehouden. Thans wordt uit Boston gemeld, dat zekere dr. Sandford een dusdanig onderzoek heeft gedaan op de oogen van zekere Beardsley, die vermoord en wiens moordenaar onhekend was. Hij begon den oogappel met eene oplossing van belladonna te bestrijken en nam daarvan toen eene fotografie. Met het mikroskoop zag hij toen zeer duidelijk de kleeding en de gelaatstrekken van den moordenaar en zelfs de keisleenen waarmede hij den moord had gepleegd. Er zullen thans ook te Londen proeven worden genomen om te onderzoeken, of ook dit feit niets dan een bloot verhaal is. Een zonderling incident had dezer dagen voor het hof van appel te Brussel plaats. liet gold een hooger beroep in de kwestie van een antwerpenaar, die tot eene boete van 5 franks veroordeeld was wegens het uitgeven van een pam flet tegen de fortitikatien, dat niet voorzien was van den naam des drukkers. Hij had den heer Vuylsteke, van Gent, tot zijn verdediger gekozen en daar deze een der leiders is van de vlaamscbe beweging, heeft hij van de gelegenheid gebruik gemaakt om een incident op te werpen, dat ook in andere opzigten niet van belang ontbloot is. Hij wilde namelijk zijn pleidooi in het vlaainsch houden, tegenover eene vegtbank, ilie hij zeer goed wist dat niet anders dan fransch verstond. De president van het hof heeft hem dau ook het spreken verboden, ten zij hij zich van de fransche taal bediende. Maar deadvokaat. die geheel voorbereid was, nam onmiddellijk konklusiën in tegenovergestelden zin, waarover het hof genoodzaakt was te beraadslagen. Het verklaarde daarna, dat het de zaak acht dagen in overwe ging zou houden. Het is aan geen tegenspraak onderhevig dat de grond wet het gebruik van het fransch of het vlaamsch fakultatief laat. Onlangs overleed te Parijs in den ouderdom van om streeks 40 jaren de baron de Sevren, een man, die bijna zijn geheele leven aan eene zeer zonderlinge liefhebberij had gewijd. Onder zijne nalatenschap vond men twee groote zware kisten die, zoo men meende, geld inhielden, maar die toen men ze opende, met millioenen spelden gevuld waren. Hij was gewoon om geregeld alle dagen de drukste straten en pleinen te bezoeken en alle spelden op te rapen, die hij op den grond zag liggen. The observer deelt mede dat de bevalling van de prinses van Wallis in de maand maart wordt te gemoet gezien. In den Preussischer Staats-Anzeiger komt eene mede- deeling voor van het ministerie van binnenlandsche zaken, waarbij wordt aangekondigd dat er eene plaats van distrikt- geneesheer is opengevallen. Zij, die in aanmerking wen- schen te komen, moeten behalve getuigschriften van zedelijk gedrag ook getuigschriften van „hunne politieke gevoelens" overleggen. Sedert 15 jaren, zegt de heer Jacquemyns in zijn verslag over de tentoonstelling te Londen, is het kwee ken van konijnen in Vlaanderen en in een deel van Bra bant aanzienlijk toegenomen. Men schat op twee millioen het getal konijnen, die jaarlijks gedood worden. Het vleesch dezer dieren wordt voornamelijk uitgevoerd naar Engeland, ongeveer een vierde verbruikt men in België. De vellen van die konijnen worden in België bewerkt. Zij verschaffen haar voor 't maken van vilten hoeden voor 't meerendeel worden zij toebereid en geverwd om tot het opmaken van pelswerk te dienen. Men verneemt dat een nederlander, de heer Louis Bles, den 16 dezer te Metz bij zijn derde debut in de rol van Edgard in de Lucie de Lammerraoor zeer veel aukces heeft gehad. Hij is "daarbij zeer toegejuicht en na afloop der voorstelling als eerste tenor geëngageerd. Uit Parijs wordt aan de Kölln. Zeitung geschreven, dat de heer Nadar vóór zijne laatste luchtreis zijn testament gemaakt had en dat hij reeds zoo ver hersteld is, dat hij binnen kort naar Londen zal vertrekken, om den 2 novem ber e. k. te Sydenham met zijn ballon weder op te stijgen. Hij zou daar voor f60,000 van hetSydenham-Palace bedon gen hebben. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 25 dezer S. J. Hariot, jm. 27 j. met J. J. Pluimers, jd. 29 j. J. D. Timmers, weduwn. 53 j. met A. J. Bruggeman, jd. 32 j. D. Nederhand, jm. 25 j. met A. M. den Boer. jd. 23 j. A. Geschierre, jm. 23 j. met J, C. van de Graan, jd. 23 j. J. C. Huissoon, jm. 25 j. met J. Bouwens, jd. 22 j. A. Koemans, jm. 36 j. met M. T. Hoste, jd. 28 j. J. Gerritsen, jm. 37 j. met J. van de Kveeke, wed. 49 j. (Van 17 tot 24 oktober.) Vlissingen. Gehuwd: J.H.Sanders, jm. 23 j. metT. J. Dekker, jd. 25 j. J. Kaufmann, jtu. 25 j. met J. W. van der Plaat, jd. 24 j. Bevallen J. van Don, geb. de Dobbelaere, z. J. Tiel- rooy, geb. Dronkers. d. T. J. Willemse, geb. van Driel, z. A.M. Ie Roy, geb. Tanjs, d. C. Uijterschout, geb. Bos- schaart, d. A. Prince, geb. Lagaay, z. E. D. van den Bergen, geb. de Heer, z. S. Ley use, geb. Slaakweg, z. (doodgeb.) C. P. Wielix, geb. Uterschout, z. (doodgeb.) J. van Har den berg, geb. Engelman, z. Overleden J. B. Audibert, man van W. Korendijk, 66j. Goes. Bevallen: C. Borgs, geb. Gorsse, z. R. de Leeuw, geb. Baart, d. W. Blaas, geb. Bonze, z. J. van Oosten, geb. Vleugel, z. H. J. Lenshoek, geb. Paulus, z. M. W. de Schutter, geb. van de Velde, d. Overleden C. Schrijver, z. ruitn 4 m. J. Heugstmengel, z. 8 maanden. Zierikzee. Gehuwd H. van Duijn, jm. 25 j. met E. P. Mus. jd. 24 j. M. Verspoor, jm. 25 j. met K. Meuldijk, jd. 23 jaren. Bevallen S. H. van Kloeten, geb. Frenk, d. W. Admi raal, geb. Dietz, z. F. den Herder, geb. de Vos, z. J. Neste laar, geb. Trijselaar, d. A. J. Hagemeijer, geb. Gudde, d. K. J. van der Valk, geb. Appels, d. M. van Dijke, geb. Schot, z. Overleden L. P. Westenberg, z. ruim 3 j. M. Ochtman, d. 2-V jaar. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden morgen is te Vlissingen aan het bureau van de directie der marine aanbesteed Het leveren van onder scheidene houten gereedschappen. Aangenomen door den heer J. A. Sander aldaar, voor f320. Heden zijn te Oost- en West-Souburg ten verkoop aangeboden de volgende perceelen bouw- en weiland, als: I. 97 roeden 50 ellen bouwland, gelegen onder Vlissin- i gen, verkocht voor f1353-, II. 97 roeden weiland, gelegen 1 als voren III. 94roeden 60 ellen weiland, gelegen als voren, I zaraen verkocht voor f3072; IV. I bunder 10 roeden 50 ellen bouwland, gelegen als voren, verkocht voor f 1751,25 V. 1 bunder 27 roeden 70 ellen weilandgelegen als voren, verkocht voor f 2001 VI. 1 bunder 14 roeden 70 ellen wei land. gelegen als voren, verkocht voor f1755; VII. I bun der 17 roeden weiland, gelegen als voren, verk. voor f1786; VIII. 1 bunder 3 roeden 40 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1802,50: IX. 98 roeden 60 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1347X. 91 roeden 30 el len weiland, gelegen onder Vlissingen en Oost- en West- Souburg, verkocht voor f 1326 25XI. 1 bunder 20 roeden 80 ellen weiland, gelegen onder O. en W. Souburg, verkocht voor f 1465.50; XII. 1 bunder 26 roeden 5 ellen bouw-, wei land en sprink. gelegen als voren, verk. voor f1330; XIII. 1 bunder 2 roeden 5 ellen bouwland en sprink, gelegen als voren, verk. voor f 1220; XIV. 1 bunder 29 roeden 20 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1906; XV. 99 Toeden 20 ellen bouw- en weiland, gelegen als voven, verk. voor f 1275,25; XVI. 1 bunder 2 roeden weiland, gelegen als voren, verk. voor f 1380,25XVII. 80 roeden 40 ellen weiland, gelegen als voren, verkocht voor f 1310; XVIII. 1 bunder 3 roeden 60 ellen weiland, gelegen als voren, verk. voor f1680; XIX. 1 bunder 29 roeden 10 ellen weiland, gelegen in de gemeente Biggekerke, verk. voor f 1525,12. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Oktober 1863. I Wind I 1 c4 G Q 1 a 1 W Barometer bij Oo. h Thermometer,! e. betrekkelijke vochtigheid. Spanning van j den damp. ss 1? PH Aanmerkingen. 18 jZw.t.Z. 11 766.2 15.0 0.88 111.30 0.3 betr.mist bew.heij 19 W.ZW. 11 766.6 15.8 0.86 11.58 0.0 bewolkt heijig. 20 ZWest. 7-5 765.2 15.2 0.S9 11.59 0.0 bew. heijig regen. aijo.t. z. 2 707.6 13.8 0.96 11.58 0.5 betr. mist regen. 22W.NW. •z 765.8 14.2 0.90 11.04 0.5 betr. mist en heij. 23 Nw.t.N. 3 768.6 13-0 0.78 9.03 0.0 ligt bew. en heij. 24|ZO.t.O. 3 769.6 13.2 0.69 l 8.12 0.0 bewolkt heijig. Thermome terstand. 26 okt. 's av. 11 u. 42 gr. 27 's morg. 7 u. 42 's midd. 1 u. 53 's av. llu. 48 gr. 28 'smorg. 7 u. 48 's midd. 1 u. 52 gr. Staten generaal. tweede kamer. Aan het voorloopig verslag over hoofdstuk VI der staats- begrooting (marine) ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden verklaarden dat zij, hoewel hulde doende aan het persoonlijk karakter van den tegenwoor- digen minister van marine, in zijn regeringsbeleid geen vertrouwen konden stellen. Bij voortduring toch straalde in de handelingen des ministers weifelmoedigheid en veran derlijkheid van inzigten door. De thar.s voorgedragen begrooting leverde van die stemming nieuwe bewijzen op. Terwijl de minister bij zijne optreding een bepaald stelsel omtrent den bouw van oorlogsschepen had voorgestaan, scheen het thans, als of dat stelsel was over boord geworpen. Er werd althans niets gedaan of voorgesteld om het ter. uit voer te brengen. Andere leden achtten deze verwijten zeer overdreven. Bij de waardering der handelingen van den minister mogt de hoogst moeijelijke toestand, waarin het hoofd van het departement van marine zich in het tegen woordig tijdsgewricht bevond, niet geheel worden voorbij gezien. Heerscht hier te lande veranderlijkheid van inzigten omtrent den militairen scheepsbouw en wat daartoe in betrekking staat, bij alle andere maritime mogendheden vertoont zich het zelfde verschijnsel. Inmiddels konden ook leden, die thans nog eenigermate tot het gevoelen overhel den, ora vooreerst geene nieuwe niet voor pantsering be stemde schepen op stapel te zetten en inmiddels de bestaande schepen af te varen, de vrees niet verbergen, dat de minister van marine in dit opzigt te ver ging. Nog meer opzettelijk werd de bouw van oorlogsschepen in en voor Indië besproken. Geen woord wordt thans door den minister gezegd omtrent zijn vroeger aange kondigd voornemen om al de kleinere oorlogsvaartuigen, meer bepaald voor de dienst in Indië bestemd, daar te bou wen. Men verlangde bepaald de tegenwoordige zienswijze des ministers hierover te kennen. Als een bewijs van de weifeling des ministers omtrent de gewigtige vraag, of hout dan wel ijzer de voorname grond stof voor den scheepsbouw moet zijn,beriep men zich op de memorie van toelichting tot dit hoofdstuk. Ook uit een meer zuiver financieel oogpunt scheen maar veler gevoelen deze begrooting zich niet aan te prijzen. Het eindcijfer wordt de voorleden jaar besteede som voor pantserplaten in rekening gebragt minder genoemd. De tegenwoordige begrooting kan echter niet volledig worden geacht. De minister kondigt thans reeds aan de latere aan wijzing der middelen van herstel voor het drooge dok te Willemsoord. De uitgetrokken sommen voor materiëel staan overigens in geene verhouding tot de behoeften onzer zeemagt, terwijl voor het personeel ruime sommen worden uitgetrokken. Ook hoofdstuk VII (oorlog) gaf weder tot vele klagten aanleiding. Sommige leden wenschten dit weder op f10,400,000 terug gebragt te zier., hetgeen anderen niet alleen voor eene hersenschim verklaarden, tnaar er zelfs op wezen, dat de begrooting nog veel hooger zou moeten zijn dan zij thans is, indien in alle behoeften voorzien ware,uitgaven die nu toch in volgende jaren zullen moe ten gedaan worden. Vrij algemeen werd echter de aan merking gemaakt, dat de tegenwoordige begrooting geene blijken draagt van het streven naar bezuiniging, ja, wan neer men in de onderdeelen treedt, veel hooger is dan de vorige. Men wenschte nadere inlichtingen te bekomen over des ministers cirkulaires betreffende het schrijven en het huwen van officieren. Gemeenteraad van Zierikzee. Zitting van 26 oktober. Voorzitter de heer Cau. Afwezig de heer de Crane, uitland ig. De notulen worden gelezen en goedgekeurd en daarna wordt voor kennisgeving aangenomen de missive van gede puteerde staten berigteude de ontvangst der verordening op het bewaren enz. van petroleum, met raededeeling dat de vernietiging daarvan is aangevraagd. De suppletoirebegvooting over 1863 en de rekening over 1862 van het burger weeshuis worden gesteld in han den eener kommissie, bestaande uit de heeren de Jonge, Goetnans en van der Vliet. Op eene missive van het hoofdbestuur der Zeeuwsche maatschappij van landbouw, verzoekende om medewerking bij het in 1864 te houden landbouwfeest, stellen burge meester en wethouders voor en besluit de raad om even als de vorige keer een krediet van f300 voor volksvermakelijk heden te verleen en. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt afwij zend beschikt op een verzoek van W. Verseput. om vrijstel ling van een gedeelte der pachtsom voor de visscherij in de Versche gracht. De voorzitter doet mededeeliugen betrekkelijk den uit slag der openbare verpachting van de eigendommen der gemeente, waaruit blijkt dat de uitgeloofde pachtsommen te zaraen bedragen f3229 en dat 3 perceelen visscherij en de stadsheer onvcrpacht zijn gebleven, hetgeen voor ken nisgeving wordt aangenomen. Wordt besloten overeenkomstig voorstel van burgemees - ter en wethouders tot verbouwing van het brandspuithuisje no. 4, waarvan de kosten zijn begroot op f140. Eveneens wordt besloten dat op 17 november e. k. van wege de gemeente feestelijkheden zullen gegeven worden ter viering der herstelling onzer nationale onafhankelijk heid in 1813 terwijl de kerkelijke viering op 15 november zal plaats hebben, hetgeen bij publikatieaan de ingezetenen zal worden medegedeeld. Verder wordt medegedeeld eene missive van den raad van state, dd. 22 oktober,houdende kennisgeving der behandeling van het hooger beroep van deze vergadering van een besluit van gedeputeerde staten betrekkelijk de toelating der gekozen raadsleden op 22 dezer, hetwelk waarschijnlijk een schrijffout is enjvermoedelijkzal moeten zijn 28 oktober. Deze mededeeling is voor kennisgeving aangenomen. De heer van Dongen brengt namens de kommissie ad hoe verslag uit omtrent het voorstel van burgemeester en wethouders tot afschaffing der belasting op de brand stoffen, De kommissie ondersteunt dit voorstel. Dienover eenkomstig is besloten.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2