M1DDELBURGSCHE C O IRA N T. N°' 129. Dingsdag 27 Oktober. 1863. Editie van maandag avond 8 ure. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie Zee'aud maakt bekend: dat de najaavs-vergadering der staten van dit gevve3t zal geopend worden op diugsdag den 3 november aanstaande, des avonds ten half acht ure, in de daarvoor bestemde zaal in de Abdij te Middelburg, en dat de toegang tot die zaal Yoor het publiek zal zijn door de deur te.' zijde van 't gebouw der concertzaal, op de Groenmarkt aldaar. Middelburg, den 23 October 1863. De commissaris des konings voornoemd R. W. VAN LIJNDEN. BIMEALAA». Middelburg 26 oktober. In het hoofdkiesdistrikt Assen is met 451- van de 444 uitgebragte geldige steramen tot lid van de tweede kamer der staten generaal herkozen de heer mr. L. graaf van Hei den Reinestein. Naar een vrij algemeen verspreid gerucht zal de minis ter van oorlog eerlang aftreden en de betrekking van inspekteur van het wapen der artillerie aanvaarden, terwijl als zijn opvolger als minister van oorlog wordt genoemd de generaal-majoor van Muiken, lid van de 2e kamer der staten generaal. De gemeenteraad van Vlissingen heeft eergisteren in eene buitengewone zitting besloten, oiu voor burgemeester en wethouders eene som van f 650 beschikbaar te stellen ter feestviering bij de herdenking van de gevvigtige gebeur tenissen in 1SI3, op 17 november aanstaande. Voor die gelden zullen de armen der verschillende gezindten en de verpleegden in de gestichten buitengewoon worden onthaald, alsmede de leerlingen van al de openbare en bij zondere scholen eene plaat ontvangen, waarvan de voor stelling, op die gebeurtenissen toepasselijk, tot een blijvend aandenken strekken zal. Voorts zullen de ingezetenen bij puhlikatie worden uit- genoodigd, om door het uitsteken van vlaggen als anderzins van hunne feestvreugde te doen blijken, terwijl hetgemeen- tebestuur door eene verlichting van het raadhuis door gas, het uitsteken van vlaggen, het doen bespelen van het caril lon enz. zal voorgaan. Voor de verdere bijzonderheden dezer zitting verwijzen wij onze lezers naar het verslag op de volgende bladzijde. Den 20 dezer werd te Brouwershaven met veel plegtig- heid de eerste steen gelegd voor de spuisluis der nieuwe haven, van welker voltooijing zich voor den bloei der ge meente veel goeds laat verwachten. De kommissaris des konings in deze provincie had de uitnoodiging om dat werk te verrigten aangenomen en zich daartoe reeds vroegtijdig naar die gemeente begeven. Ten twee uren was het meeren- deel der leden van het gemeentebestuur op het raadhuis bijeengekomen, waar de genoodigden tot bijwoning der plegtigheid werden afgewacht. Van daar begaven allen zich naar de sluisfundering, die met bloemguirlandes prijkte en waarheen een versierde trap leidde. De aan nemer, de heer J. Verkuijl Quakkelaar, overhandigde daar den kommissaris des konings een zilveren truffel, waarna het vijfjarig nichtje van den burgemeester, de jongejufvrouw M. Locker de Bruijne, in een sierlijk bloemenmandje, met behulp van den heer A. M. van Haaften, den eersten steen den heer van Lijnden aanbood. In gouden letters stond op dien steen te lezen: „R. W. van Lijnden 18^63." Toen het werk verrigt werd begroette de talrijke menigte dit met een daverend gejubel, waarna de kommissaris des konings en de burgemeester gepaste toespraken hielden. Na den afloop der plegtigheid werd er eene wandeling gedaan langs het terrein en door de gemeente vervolgens vereenigde men zich aan een keurigen feestdisch in de smaakvol ver sierde raadzaal. De werklieden werden op hier onthaald en de woningen van den burgemeester en van den wethouder J. de Kater Jz. waren geïllumineerd. De plaatselijke kommissie voor het nationaal gedenk- teeken van november 1813 te Zonnemaire en Bommenede heeft eene inteekeningslijst aan de ingezetenen dezer ge meenten aangeboden, ten einde daarop hunne bijdragen voor gemeld gedenkteeken testellen. Dit heeft tot uitslag gehad dat voor de som van f 141.90, zijnde, bij eene geza°- raenlijke bevolking van 990 zielen, ruim 14 cent per persoon, is ingeschreven. Uit Dordrecht schrijft men ons van 25 dezer „Eenige dagen geleden zagen wij een vreemd schouwspel. We werden vergast op het bezoek van twee japannezen, waarvan een in groot kostuum. Het waren de chef van de hier te lande aangekomen japannezen, een prins, gelijk hij voorgeeft te zijn, en nog een officier der marine. Zij kwa men hier eenige toebereidselen maken voor de installatie van den laatste, die op de werf der heeren Gips de theorie van den scheepsbouw komt leeren en vergezeld zal worden door een japanneesch werkman, die alleen voor de praktijk bestemd is. Beiden zullen in het begin van december zich alhier vestigen en verblijf honden ten huize van den heer Goedhart. De bezoekers,'die g^ftd hoüaudsch spraken, heeft men een klein diner aangeboden. Zij waren aller voorko- rnendst en zeer ingenomen met Holland. Zij deelden o. a. mede dat de tegenstand, die zich in hun land openbaarde tegen de vreemdelingen,geheel op rekening kwam van den zeer konservatieven geestelijken keizer, maar dat de we reldlijke keizer zeer veel op had met de europeanen en met name met de nederlanders. De eerstgenoemde en de groote leenmannen des rijks, die, als de zeer liberale ideën van den wereldlijken keizer ingung vinden, voor vermindering van inagt beducht zijn, verzetten zich met alle kracht tegen al wat de europesche beschaving in Japan kan doen veld winnen." In de vergadering van den raad der gemeente Meppel is ingekomen een besluit van den minister van binnenland- sche zaken, waarbij magtiging wordt geweigerd tot aanstel ling vaneen conrectoren twee docenten aan het gymnasium aldaar, en zulks om reden de minister den raad in overwe ging geeft, eene hoogere burgerschool met vijfjarigen kursus daar ter stede op te rigten,ja zelfs zijne verwondering te ken nen geeft dat eene plaats als Meppel van hare zijde nog uit eigen beweging geene pogingen heeft aangewend, om eene dergelijke inrigting, door zoo velen gemeenten begeerlijk geacht, te verkrijgen. De raad heeft besloten, een en ander in nadere overweging te nemen. Op voorstel van den minister van landbouw, koophandel en openbare werken, heeft de keizer van Frankrijk een dekreet uitgevaardigd, waarbij eenige wijziging wordt ge- bragt in de daar te lande aangeuomene maatregelen omtrent de zoogenaamde quarantaine, eene kwestie waarop ook in Nederland wel eens de aandacht tuig gevestigd worden. Bij de tweede kamer toch is op 25 september 11. een ont werp van wet ingekomen, waarbij alle quarantaine-maatre gelen worden ingetrokken, vervat in de publikatie van 10 januarij 1805. Bij de memorie van toelichting beschouwt de regering de quarantaine-maatregelen als onnoodig. In Frankrijk is men echter van een ander gevoelen, gelijk blijkt uit het dekreet waarbij o. a. het volgende wordt vast gesteld Wanneer in het vervolg schepen, die voornamelijk tot het vervoer van passagiers bestemd zijn, of oorlogsbodems, waarvan het bol gedurende de reis behoorlijk luchtverver- sching heeft ondergaan, aan boord waarvan zich een „mé- dicin sanitaire" bevindt en bovendien gedurende den overtogtzieh geen geval van geele koorts heeft voorgedaan, in fransche zeeplaatsen verschijnen, zullen de passagiers dadelijk zich vrij naar elders kunnen begeven. Mogt zich gedurende de reis een geval van geele koorts hebben voor gedaan, dan zal de quarantaine voor de passagiers bepaald zijn op drie tot zeven dagen. Voor gewone handelsvaartui gen zijn eenige andere bepalingen gemaakt. flEenoemiiigcn ca besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van gezondheid 2e klasse bij de zeemagt JA. Visscher. leger, Benoemd bij het wapen der artillerie, tot .ten luitenant bij het regement veld-artillerie, naar ouderdom van rang, de 2e luitenant M. L. C. Staring, van het korps. schutterijen. Benoemd bij de rustende schutterij in deze provincie, bataljon no. 5, tot kapitein de le luitenant J.Goetgeluk; tot len luitenant de 2e luitenant J. L. van Ysselsteintot 2cn luitenant de sergeant-majoor J. F. Harae- 1 ij nek. belastingen enz. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Werkendam c. a. de heer K. J. Gey van Piltius, thans in de zelfde betrekking te Geinert c. a. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hardegarijp de heer F. J. Posthumus, thans te Beetster- zwaag; te Beetsterzwaag de heerT. N. van der Stok, thans te Oirschot; te Oirschot de heer J. A. Molhuyzen, thans te Kortgenete Maarssen de heer B. C. J. van der Meer, thans te Gulpen; te Gulpen de heer G. Y. Blaauw, thans te Om men te Ommen de heer A. C. van Steenbergen, thans sur numerair der registratie en domeinen; te Kortgene de heer H. Budde, thans surnumerair der registratie en domeinen, Op verzoek verplaatst mr. A. C. TI. Geukama Bakker, in zijne betrekking van provinciaal direkteur der direkte belas tingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen uit Overijssel naar Utrecht; voorts is benoemd tot provinciaal direkteur der direkte belastingen, in-en uitgaande regten en akcijnsen in Overijssel de heer F. H. Kruseman Arets, thans kontro- leur bij het zelfde vak te Amsterdam; en de nagemelde kontroleurs der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen verplaatst, naar Amsterdam (voor de aktive dienst) de heer L. R. Wentholt, thans te Schiedamnaar Schiedam de heer B. van Eek, thans te Hellevoetsluis; naar Hellevoetsluis (kontröle Brielle) de heer P. H. Maertens, thans te Oosterhout. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en ak cijnsen te Midwolda e. a. de heer C. G. van Huls, thans in de zelfde betrekking te Noordwolda. dijk- en polderbesturen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. ten Haaf, als dijkgraaf van den polder Oud-Kempenshofstede. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Deurloo, de heer A. Geluk J. Az., en tot dijkgraaf van de vrije polders onder Tholen, de heer H. van Gorsel. Kerk- en schoolnïeuws. In de Kerkelijke courant van 24 dezer lezen we „Met genoegen zagen wij dat de hooge regering des lands aan de hoofdkommissie voor de oprigting van een monument voor 1813 te kennen heeft gegeven dat zij zich niet geroepen acht lusschen heide te kotneu in de kerkelijke liever godsdienstige viering van den 17 november üe aanschrij ving der synode om aan de feestelijke herinnering eene godsdiensoefening te wijden op den zondag voorafgaande aan den 17, dat is dus 15 november, blijft daardoor van kracht. Naar aanleiding van hetgeen de Kerkelijke courant had gezegd, hebben ook andere bladen het doen uitkomen hoe de hoofdkommissie, do.or hare niet-toetreding tot het voorstel der synode der nederduitsche hervormde kerk, Z. M. den koning in eeiie vreemde verhouding tegen over het hooge kerkelijke ligchaam had geplaatst. „De regering beeft de moeijelijkheid, die daaruit kon ont staan, met wijsheid weten te vermijden. Onthouding was de beste gedragslijn, die zij volgen kon." Clemcngdc berigten. Den 21 dezer werden bij den burgerlijken stand te Gent slechts twee gevallen van overlijden aangegeven, name lijk van twee 90 jarige grijsaards, waarvan dc een den naam van Raepsaec en de ander dien van Coolsaet droeg. De Cura9aosche courant van 5 september deelt uit el Federalista van Caracas, een besluit mede van den opperbe velhebber Falcon, president der republiek Venezuela, van den 18 augustus, waarin bepaald wordt, dat de doodstraf in die republiek is afgeschaft. Aan de venezuelanen wordt daarbij gewaarborgd het eigendomsregt, de onschendbaar heid der woning, de vrijheid oin zijne gedachten door woor denen in geschrift uitte drukken, dus vrijheid der drukpers; persoonlijke vrijheid; gelijkheid voor de wet, enz. De sla vernij blijft in die republiek voor altijd afgeschaft. Die bepa lingen blijven in werking tot dat de nationale vergadering de grondwet zal hebben vastgesteld. Aan het reizend publiek is bekend gemaakt, dat met 1 nov. a. s. in alle stations der belgische staatsspoorwegen het luiden der klokken ophouden zal, zoowel dat hetwelk plaats heeft vijftien minuten voor het vertrek der treinen als het klepelen twee minuten voor het vertrek. Algemeen is in Westland de klagt over het groot aantal veldmuizen op weiden en bouwland. Een aanzienlijk persoon van Konstantinopel, die vol strekt niet met de fransche gebruiken bekend is, is dezer dagen te Parijs aangekomen. Hij verhaalde, dat hij aan een der stations, waar tien minuten halt wordt gehouden, aan het buffet eenige vruchten en andere ververschingen had gekocht. De bengel gaf het sein tot vertrek en de turk, die geen woord fransch, even als de bediende aan het buffet geen woord turksch verstond, reikte aan dien bediende een gouden napoleon over. De bediende was door het zien van goud verschrikt en aarzelde het aan te nemen. De turk dacht, dat hij niet genoeg betaalde en gaf een tweeden na poleon. De knecht was nu nog meer beteuterd en de turk gaf een derden napoleon. Op het gelaat van den knecht kwam eene uitdrukking van verbazing, welke de turk deed denken, dat hij nog niet genoeg betaalde. Hij gaf een vier den napoleon, doch ijlde toen van het buffet in den wagen, bevreesd dat hij zijn geheele schat napoleons zou moeten geven. De turk verhaalde het geval bij zijne aankomst te Parijs en de persoon, aan wien hij dit deed, heeft er voor gezorgd, dat hij de 80 franks, na aftrek van fr. 1.25, die hij had verteerd, terug ontving dit geschiedde zonder eenige zwarigheid. Men schrijftuitZutphen dat de zoogenaamde poolsche officier, van wien onlangs melding werd gemaakt, van wege de policie aanzegging heeft ontvangen, om de stad te ver laten. De Art-union te/Londen, heeft voör alle beeldhou wers, onverschillig van'/welke natie, een concours openge steld met een prijs van (500 p. st. voor het bëste mannen- en vrouwenbeeld, het eerste groot 5 voet 8 (j/uim, het andere groot 4 voet 6 duim. BejdeU móeten $jn van het beste Carararaarmer en vóór 1 mïtart lS^e-moeten d ein ode] Uw zijn ingezonden.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1