de burgemeester van Breskens gezegd wordt zijne gemeen tenaren door den modder te sleuren, tegenover die staat, dat alle scholieren om den prijs schrijven, meent de pleiter van het openbaar ministerie dat zij bepaald geschreven is met het doel oin den burgemeester te beleedigen. Ook ge looft hij niet dat het noodig is het gevraagd bewijs van boos opzet nader te leveren, daar dit reeds bij het vonnis is aan genomen. Het is spreker niet bekend of er in De gids en andere geschriften dergelijke stukken voorkomen; is het zoo, dan beduidt dit zijns inziens niets, daar er geene klagt tegen ingebragt is en zij' welligt onopgemerkt zijn gebleven. Ten slotte staat het bij hem vast dat iemand die een ander door den modder sleurt wel degelijk een misdrijf, en wel het misdrijf van mishandeling begaat. Hij gelooft te mogen volhouden dat de uitdrukking beleedigend is; dat die uit drukking door toedoen der beklaagden in het Sluisch weekblad is opgenomen en zij als schrijvers daarvan moeten worden veroordeeld. De verdediger vestigt er bij de dupliek o. a. nogmaals de aandacht op, dat het openbaar ministerie in gebreke is gebleven het bewijs te leveren van dolus malus. Ook kan er hier niet aan een feitelijk over 't paard tillen en door den modder sleuren en alzooook niet aan mishandeling gedacht worden. Daar het openbaar ministerie heeft gezegd dat het wel mogelijk is dat er dergelijke stukken in De gids en in den Spectator voorkomen, maar dat daartegen geen klagte is gedaan, geeft de verdediger als zijn gevoelen te kennen dat het openbaar ministerie ambtshalve de scherpe stukken niet betrekking tot ministers in dagbladen voorkomende vervolden moet als zij hem daartoe vatbaar schijnen. Na ten slotte no» omtrent de bedoelde zinsnede als eene bloote kritiek zijne°raeer.ing te hebben toegelicht, persisteert ook de verdediger bij zijne genomen konklusie. De uitspraak is bepaald op aanstaanden donderdag. Gemengde berlgten. Te Leiden zal de feestelijke herdenking van het herstel van Neêrlands onafhankelijkheid in 1813 op den 19 novem ber a. s. plaats hebben. Zaturdag ochtend heeft in eene steenkolenmijn in Glamorganshire, naar men meent ten gevolge van het onvoorzigtig omgaan met licht, eene geduchte gasontplof fing plaats gevonden, waardoor van omtrent 400 arbeiders, die op dat oogenblik onder den grond waren, waarschijnlijk 36 het leven hebben verloren; reeds zijn 12 lijken naar boven gebragt. Volgens berigten uit Napels heeft de roover-hoofd- man Libero Albanese een burgemeester en een komman- dant der nationale garde, die, volgens gemaakte afspraak, tot hem waren gekomen om over zijne onderwerping te onderhandelen, op verraderlijke wijze gevangen genomen. Hij eischt thans een losgeld van 3000 dukaten. De gedenkschriften van den heer Billault zullen door zijne nabestaanden worden uitgegeven, doch niet dan nadat keizer Napoleon ze onderzocht en van sommige mededee- lingen, die niet voor publiciteit geschikt zijn, gezuiverd zal hebben. Maandag is te Parijs het eerste nommer van een nieuw dagblad La Pologne verschenen; daarin wordt be weerd dat de keizer van Rusland niets voor Polen kan doen, daar hij in dit geval groot gevaar zou loopeu door de oud- russische partij te worden gewurgd. De keizerin van Frankrijk heeft te Madrid het tot dus verre bewaard incognito opgeheven en in het paleis der fransche ambassade aldaar het corps diplomatique ontvan gen. De ter harer eere gegevenë feesten waren aller schitte rendst. Het stierengevecht is door keizerin Eu génie echter niet bijgewoond als minder overeenkomende met hare denkbeelden der moderne beschavin». Den 13 dezer had op het kerkhof te Wahringen de op graving plaats van het stoffelijk overschot van Beethoven en Schubert. Deze handeling werd door een kring van genees kundigen, notabiliteiten op het gebied der kunsten kunst vrienden uit Weenen bijgewoond. Het overschot van Beet hoven we.-d geheel gevonden, met uitzondering van de beide slaapbeenen. en in een gereedstaande metalen kist gelegd. Van Schubert werd de schedel gaaf terug gevonden doch ontbraken enkele ribben en andere kleine beenderen. Beide kisten werden daarop gesloten, verzegeld in de kapel van het kerkhof geplaatst, waar zij zullen blijven tot dat de grafkelders gereed zijn. Overigens zal van het stoffelijk overschot van beide heroën der toonkunst nog eene foto grafische afbeelding worden gemaakt. Verltoopingeu en aanbestedingen. Gisteren heeft ten raadhuize alhier de verpachting plaats gehad van het gedurende het jaar 1S64 te heften tolgeld op den straatweg tusschen Middelburg enVlissingen, aan J. P. Walther te Vlissingen, voor f2400, zijnde f 345 meer dan voor 1863 en f994 meer dan voor 1862. Woensdag jl. is alhier ten verkoop aangeboden een huis en erve, staande in de Korte Gortstraat, wijk I no. 345. Verkocht voor f1050. «IflTE^LAA'B. Algemeen o\*erzigt. Meer en meer wordt de poolsche kwestie met de oos- tersche in verband gebragt. Sommige dagbladen verzekeren dat Engeland zelfs geneigd is om in de tegenwoordige omstandigheden, met het oog op nieuwe verwikkelingen in het oosten, met het oog op het schenden der geslotene traktaten door Rusland in de Zwarte zee, aan Oostenrijk eenige waarborgen te geven, welke deze mogendheid zou hebben geëischt, alvorens verdere stappen te doen. De meer oorlogzuchtige gezindheid van Engeland moet evenwel eerst nader blijken alvorens men mag aannemen dat het engelsch kabinet zoo eensklaps tot eene andere staatkunde zou zijn overgegaan. Dergelijk denkbeeld zou overigens den engelschen handelaar juist niet bijzonder toelagchen, zoo dat een oorlog tegen den czaar zeer zeker niet populair zou wezen. In Rusland daarentegen is de natie tot allerlei opofferingen bereid, daar het gelijk on zen lezers reeds dikwijls uit verschillende mededeelingen zal gebleken zijnde nationale eerzucht heeft gekrenkt dat Europa zich heeft gemengd in zaken, „welke alleen de russische regering betroffen." De diplomatieke overwin ning van vorst Gortschakoff op Europa heeft de ontvlamde gemoederen minder bevredigd dan wel opgewekt om nog meer lauweren te behalen. Gelijk wel te verwachten was, heeft de liberale partij bij de primaire verkiezingen in Pruissen te Berlijn, Koenigs- berg, Dantzig, Maagdenburg, Keulen, Minden, Bonn, Due- ren, Crefeld, Elberfeld, Dusseldorp enz. een volkomen zegepraal behaald. Woensdag e. k. zullen de definitieve verkiezingen plaats hebben. In Duitschland wordt thans de vijftigste jaardag van den slag bij Leipzig herdacht, terwijl de europesche diplo matie juist bezig is met bet bepeinzen der noodzakelijk heid om op nieuw een gedeelte der traktaten, waartoe deze slag aanleiding gaf, uit te wisschen. Overigens wordt mis schien de slag bij Leipzig de VÖlkerschlacht genoemd, omdat gelijk wij dezer dagen ergens aantroffen alleen de vorsten daarvan voordeel hebben genoten. Groote geestdrift bestaat dan ook voor de feestviering van 1813 niet. Een manifest der liberale partij in de Rijnprovinciën noo- digt ten overvloede de duitsehers uit om te wachten met vreugdeblijken over den slag bij Leipzig tot dat zij de vrij heid zullen erlangd hebben, welke ue eer en waardigheid eener natie uitmaakt. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de bedouinen een aanval hadden gedaan op St. Jean d'Acre, maar door de troepen onder bevel van Kabul-Effendi waren teruggedre ven en tot nabij Nazareth vervolgd. Volgens telegrafische berigten uit New-York aan Reu- ter's agentschap van 9 en 10 oktober werd aldaar verzekerd dat de noordelijken, bij Port-Hudson, eene nederlaag had den geleden eu met een verlies van 1500 man waren terug gedreven. Sedert 12 oktober hebben er intusschen voortdurend ontmoetingen plaats tusschen beide partijen in de om streken van Chattanoga en Nashville. Zoo was niet verre van de onlangs door de zuidelijken ingenomene plaats Shelbyville eene afdeeling kavallerie der gekonfedereerden door den vijand overvallen en met verlies van een honderd tal dooden en gekwetsten teruggetrokken. De vesting Charleston werd bij het afzenden dezer berigten nog altijd door den generaal Beauregard verdedigd. Volgens een telegram uit Caïro, 19 oktober ten 3 uur afgezonden, welk telegram door graaf Russell aan de en- gelsche dagbladen is medegedeeld, bad het engelsch eska der in de japansche wateren, na vruchteloos onderhandeld te hebben, voor de stad Kagosima het anker laten vallen en het bombardement op zaturdag 15 augustus geopend. Wel dra was de stad op verschillende plaatsen in brand gescho ten en den volgenden dag was de stad slechts eene puin hoop meer. Het verlies der engelschen bedroeg bij die gelegenheid 11 dooden en 39 gekwetsten, onder welke eerste de kommandant der Euryalus, Wilmott, en de luite nant Gosling behooren. Mededeelingen omtrent den opstand op het eiland St.Do- mingo bevatten het berigt dat de spaansche bevelhebber de hoofdstad aan de opstandelingen, onderbevel van den gene raal Florentine, had overgegeven. Te San-Yago had zich een voorloopig bewind gevestigd, hetwelk den kolonel Gaspard Patengo tot algemeen opperbevelhebber over het leger had benoemd. Frankrijk. Met het oog op de verschillende geruchten omtrent de rol, waartoe Turkije in de poolsche kwestie zou geroepen worden, achten wij den volgenden brief aau Le temps be trekkelijk het uitrusten van russische vaartuigen in de Zwarte zee, in strijd met de traktaten, de aandacht niet onwaardig: Parijs, 17 oktober. „Mijnheer, „Uw overzigt van 16 oktober bevat eene zinspeling op de zeeuiagt, welke Rusland in de Zwarte zee bezit, onder den naam of bet voorwendsel van handelsvaartuigen. „Indien het voor u van eenig belang is omtrent dit punt meer inlichtingen te ontvangen, dan ben ik ten volle in staat omu d ie te verschaften. „De europesche mogendheden bezitten in de Middel - landsche en Zwarte zee drie groote maatschappijen voor de postdienst, namelijk de Messageries imperiales voor Frank rijk, de Peninsular and oriental Company voor Engeland en de Lloyd voor Oostenrijk. Ook Rusland heeft de zijne wil len hebben, welke thans te Odessa is gevestigd en den naam draagt van Russische maatschappij voor handel en scheep vaart. Zij doorkruist vooral de Zwarte zee, vaart op Kon stantinopel en strekt zich in de Middellandsche zee tot nog toe slechts uit tot Alexandrië, terwijl zij de havens van Anatolië en Syrië aandoet. „Even als de drie eerstgenoemde maatschappijen wordt de russische door hare regering ondersteund, maar op meer vrijgevige wijze dan de anderen. Zonder daaromtrent in bijzonderheden te treden, zij het genoegzaam te zeggen dat voor geene der drie engelsche, oostenrijksche en fransche maatschappijen de subsidie vijf en twintig franken voor iedere mijl ter zee bedraagt, terwijl voordien zelfden af stand die der russische regering tot 75 franken opklimt. „Van waar deze belangrijke vrijgevigheid? Twee redenen bestaan daarvoor. In de eerste plaats zijn alle aandeelen der russische maatschappij in handen der eerste personen des rijks. Men beweert zelfs dat de keizer persoonlijk en wel in zeer hooge mate belanghebbende is. „De tweede reden is duidelijk van staatkundige strekking. De inrigting der drie andere kompanjiën is geheel van com- merciëlen aard; ten hoogste is de fransche maatschappij be voegd om het bevel van ongeveer twee derde gedeelte harer pakketbooten aan luitenants ter zee op te dragen, terwijl op de russische pakketbooten de geheele bemanning van den kommandant tot den scheepsjongen tot de keizerlijke ma rine behoort, zoo dat men eens een pakketboot dezer kom- panjie onder het bevel van een zeeofficier met den rang van schout bij nacht heeft. Dit was nu wel eene uitzondering, maar toch is zij voorgekomen. Gij begrijpt dat Rusland uit deze zoo militaire als kommerciële organisatie het voordeel trekt van altijd een geoefend korps officieren en zeelieden te bezittendaar nu de kompanjie ongeveer vijftig vaartui gen in de vaart heeft, is dit personeel vrij belangrijk, te meer daar hare pakketbooten veel sterker bemand zijn dan de vaartuigen der andere kompanjiën. „In dit opzigt zijn dus de diensten, welke deze organisatie aan de russische marine doet, zeer belangrijk. „Kunnen nu op een gegeven oogenblik al deze handels vaartuigen in oorlogschepen worden veranderd Voor mij is liet niet te betwijfelen dat, toen het plan dezer kompanjie werd ontworpen, dit zekerlijk de bedoeling der russische regering is geweest, maar uien moet ook in aanmerking nemen dat de laatste verbeteringen in de marine-vaartuigen dit denkbeeld geheel illusoir hebben gemaakt. „De russische pakketbooten toch bezitten geenegeschuts poorten en tusschendeks geloof ik niet dat zich eene batterij zou kunnen bevindenwat het dek voorts betreft, meen ik dat men daarop niet meer dan zes of acht stukken, ten hoogste tien misschien, zou kunnen plaatsen. Het eenig gebruik, waartoe zij geschikt konden zijn, zou wezen als transport-vaartuigen, als fluitschepen uitgerust, of voor de snelste als verkennings-vaartuigen of avisos. Bij de ver schrikkelijke vernielingswerktuigen, waarover echter de marine tegenwoordig beschikken kan, zou een magt van dergelijken aard bijna gelijk staan met niets. „Ik geloof derhalve dat Rusland wel werkelijk de bedoe ling heeft gehad om in de Zwarte zee eene militaire magt onder een anderen naam uit te rusten dat zij belangrijke sommen voor de verwezenlijking var. dit plan heeft veil gehad, maar dat de verbeteringen in den bouw van oorlog schepen dergelijke poging krachteloos hebben gemaakt." Het dagblad Le temps heeft een „communiqué" ont vangen van den minister van binnenlandsche zaken wegens eene beoordeeling van eene cirkulaire, onlangs door den minister van openbaar onderwijs uitgevaardigd. De ballon van den heer Nader is zondag avond van Parijs komende boven de stad Beauvais gepasseerd. De bevelhebber der lucht-expeditie riep door zijn grooten scheepsroeper aan de aardbewoners aldaar toe „alles gaat welen zette daarop de reis verder voort. Gelijk wij mededeelden passeerde de ballon maandag morgen boven Enschede, terwijl hij naar het grondgebied van Hannover werd heen gedreven. Te Eystrup, een dorp op twee mijlen afstands van Nienburg in Hannover, is de ballon ten 12 uur daarop nedergekomen. Daar de ankers bij de nederdaling braken, werd de ballon verscheidene uren langs den grond gesleept, waarbij de bevelhebber der luchtreis, zijne vrouw en de heer Suint-Félix ernstig werden gekwetst. Aan den moed en vastberadenheid van den bekenden luchtreiziger Jules Godanl, die der. ballon met een bijl openhakte, waar door het gas ontsnapte, schijnende passagiers het leven te hebben te danken. De heer Adolphe Richard, een der meest bekende chirurgen uit de fransche hoofdstad is onmiddellijk naar Nienburg vertrokken om hulp te verleenen. Volgens eene mededeeling uit Hannover aau L'indépendance werd het reisgezelschap maandag avond te Hannover verwacht. ZEETIJ »L\GM. In de haven te Vlissingen zijn binnengekomen de nederlandsche galjootschepen Twee Gebroeders gezagv. H. Persoon, Adriana Francisea gezagv. J. van Eijk, beide van Engeland met steenkolen. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de engelsche schooner Hannaït, gezagv. \V. H. Gibbs, van Newcastle met kolen naar Middelburg bestemd. UHVDËLSBERIGTEK Graanmarkten enz. Amsterdam 23 oktober. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f40j. Lijnolie op zes weken f j-5j, Dordrecht 22 oktober. Witte tarwe werd tot vorige prijzen meerder begeerd, rogge werd 10 cent lager ver kocht, gerst bleef onveranderd, haver gezocht, paarden- boonen prijshoudend, witte-en bruineboonen zonder omzet. Van blaauwe erwten zijn alleen de goed kokende gewild. Koolzaad bleef zonder handel. Raapolie is a f 3S£ en lijnolie a f 43£ kontant gedaan. Oostburg 21 oktober. De aanvoer van granen was heden weder niet groot en er bestond redelijke vraag voor goede kwaliteiten, waarvan juist weinig ter markt was. In zonderheid waren wigtige gerst en haver begadigd en zijn daarvoor ten volle vorige prijzen bedongen. Men betaalde de volgende prijzenJarige en tweejarige tarwe f7 af8. Puike nieuwe, gemeenere eu blaauwe f8 a f8,50. Rogge, nieuwe f 5,80 a f 6,15. Nieuwe w-iajergerst f 5 a f 5,50, dito zomer f5 a f5.20. Haver f-2^0 a £$,10. Paardenboonen f5,25 a f5,75. Groen,erwten f 6 a'fjA Middelburg 22 oktober. De nog blijvende^Wikte van den landman was oorzaak dat de aanvoer heden zeer onbe duidend was, zoo van een als ander. Puike jarige walcher- sclie turwe bleef heden zonder handel. Nieuwe dito tarwe in een doen, echter mètivveinig omgang. Rogge was niet dan met moeite bij uitslijting-fce^plaa.tserfTGerst, ofschoon drin gend gevraagd, was bijna niet ter veil. Walchersche witte*

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3