MIDDELBURG8CHE COURANT. N" 128. Zaturdag 24 Oktober. 1863. Editie van vrijdag avond 8 ure. AANBESTEDING. Op vrijdag den 30 october 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door.den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud van den grindweg tusschen de stad Axel en de losplaats aan de Axelsche Sassing, van 1 januarij 1864 tot en met 31 december 1866. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, per onderhoudsjaar. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 'leu dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Rose, te Neuzen. 'sGravcnhage, 29 september 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCÜRöDER. BÏAAEVLAMI. Middelburg 23 oktober. De gedeputeerde staten dezer provincie hebben in hunne vergadering van den 16 dezer vastgesteld de volgende lijst der te behandelen zaken, in de najaars-vergadering der provinciale staten van Zeeland, van I6C3, welke zal geopend worden dingsdag avond 3 november. 1. Het onderzoek der geloofsbrieven van den heer J. M. Hennequin te Sluis, nieuw gekozen lid der provinciale sta ten in het hoofd-kiesdistrikt Sluis, ter vervanging van den heer C. Schout Velthuijs, die zijn ontslag als zoodanig heeft genomen. 2. Het koninklijk besluit van den 7 julij 1863, no. 51 waarbij, naar aanleiding van het besluit der provinciale staten van den 7 november 1862, no. 10. wordt goedgekeurd dat de havenmuren en paalbeschoeijingen te Veere, te reke nen van 1 januarij 1864, aan die gemeente in onderhoud en beheer overgaan. 3. Het koninklijk besluit van den 24 augustus 1S63, no. 62, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 10 julij 1S63, tot wijziging van art. 64 van het reglement op het beheer en onderhoud en de policie der buurtwegen en voetpaden in deze provincie. 4. Het koninklijk besluit van den 22 augustus 1863.no. 72, houdende goedkeuriug der besluiten van de provinciale staten van den 10 julij 1863, nis. 14 en 16, tot het verleenen eener tegemoetkoming van f150 aan den betaalmeester te Middelburg, voor buitengewone werkzaamheden en verant woordelijkheid ter zake der provinciale geldleeningen, en van eene gratifikatie van f 60 aan J. van den Heuvel, als gewezen steigerschuitschipper op het veer van Vlissingen op Breskens. 5. Het koninklijk besluit van den 14 september 1863, no. 71, houdende goedkeuring van het besluit der provinciale staten van den 10 julij te voren, no. 17, waarbij is goedge keurd het gehouden beheer van gedeputeerde staten, met betrekking tot de inkomsten en uitgaven van de provincie, over het dienstjaar 1S61. 6. Het koninklijk besluit van den 31 augustus 1863, no. 50, houdende goedkeuring van de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1864. 7. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 6 oktober 1863, no. 151, 2de afdeeling. houdende toezending van een staat der bij de staatsbegrooting voor 1S64 voorgedragen sommen voor de kosten van het provin ciaal bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1864. 8. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken van den 26 augustus 1863, no. 146, 3e afdeeling, houdende kennisgeving dat zijne majesteit de beslissing heeft verdaagd omtrent de door de provinciale staten, bij besluit van den 22 mei 1863 vastgestelde wijzigingen in het reglement van administratie der polders in Zeeland. 9. Eene mededeeling van gedeputeerde staten, omtrent den toestand der overzetveren in deze provincie. 10. Een brief van de hoofd-direktie van het instituut voor doofstommen te Groningen van den 21 augustus 1863, ten geleide van een exemplaar van het laatst gedaan verslag wegens dat instituut. 11. Het verslag van den toestand van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht, over 1862. 12. Betoog over de afschaffing van fransch keizerlijke dekreten, van jhr. rar. C. J. van Nispen tot Pannerden. Geschenk van den schrijver aan de staten. 13. Een voorstel van gedeputeerde .'..'en, betrekkelijk het adres van den gemeenteraad van Hontenisse, om toe passing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter zake van de kosten voor den bouw van onderscheidene nieuwe schoollokalen met ondervvijzerswoningen in die gemeente. 14. Een voorstel van gedeputeerde staten, betreffende de adressen van den gemeenteraad van St. Philipsland, om ruimere toepassing van art. 36 der wet op het lager onder wijs, ter zake van de gewone kosten van dat onderwijs in die gemeente. 15. Een voorstel van gedeputeerde staten, nopens het adres van den gemeenteraad van Hoofdplaat, om toepas sing van art. 36 der wet op het lager onderwijs, ter zake van de kosten voor den bouw van een nieuw schoollokaal aldaar. 16. Een voorstel van gedeputeerde staten, tot het ver strekken van rentelooze voorschotten ter verbetering van wegen. [Aanvragen zijn voor 1864gedaan doora. het gemeente bestuur van Aagtekerke, voor begrinding van den Klooster- weg, loopende van den straat- en zandweg tusschen Aagte kerke en Oostkapelle naar het bestrate gedeelte van den weg tusschen Meliskerke en Middelburg, f 14.000b. het gemeentebestuur van Kats, voor begrinding van den weg, loopende van de dorpsstraat naa>- den grindweg in den Leendert-Abraham-polder naar de haven, f928,85; c. de gemeentebesturen van Zierikzee, Brouwershaven. Kerk- werve. Duivendijke. Zonneraaire, Bommenede, Eikerzee, Ellemeet, Serooskerke, Noordwelle en Renesse, voor be grinding en ten deele bestrating van 1. den Nieuwen- of Zandweg, loopende van Zierikzee tot den Ringdijk, verder den Ringdijk, overKerkwerve, Nieuwerkerke in Schouwen, Brijdovpe tot het oude kerkhof van Ellemeet, met aanslui ting aan den grindweg 'loopende van don Schelphoek naar Repard, met zijtakken van den Ringdijk tot Eikerzee, van den Ringdijk tot Looperskapelle, van den Ringdijk naar Brouwershaven (Schendersweg), van den Ringdijk te Nieu werkerke naar den Ouden Schouwschen dijk, ter. zuiden van den Zuidernieuwlandpolder of de zoogenaamde Turelure- weg; verder over den gemelden dijk en een gedeelte van den Schenkeldijk. met aansluiting aan den straatweg tus schen Zierikzee en Brouwershaven 2. den weg loopende van Renesse over Noordwelle tot nabij Serooskerke met aansluiting aan den boven getnelden grindweg (verbindings weg van den polder Schouwen), f25.000, zijnde de eerste helft van de benoodigde somd. de besturen der polders van St. Annaland, Oud-Vossemeer en Poortvliet, voor be grinding en gedeeltelijke bestrating van den weg, loopende van St. Annaland naar Oud-Vossemeer, tot een bedrag van respektievelijk f 7.424,SI j, f 14.544,08k en f 2.441,10. Deze aanvragen bedragen alzoo te zamen f 64.33S.S5 tegen f 126.937,90 in het vorige jaar.] 17. Een voorstel van gedeputeerde staten omtrent de stoorabootdienst op de Wester-Schelde. 18. Een voorstel van gedeputeerde staten tot vermeerde ring van het getal opcenten ten behoeve der provincie, op de grond- en personele belasting, en tot wijziging der enkel provinciale en huishoudelijke begrooting voor 1864. [De bouw van een aantal schoollokalen en onderwijzers woningen, welke vermoedelijk in 1864 zal totstandkomen, en waarvoor de geldelijke hulp van het rijk en de provincie, volgens art. 36 der wet op het lager onderwijs, is of waar schijnlijk zal worden toegezegd, maakt dat de som van f4000 daartoe op de begrooting van uitgaven voor 1864 uitgetrokken, ouvoldoende tot de bestrijding van al de hier voor gevorderde betalingen zijn zal.Volgens berekening toch zal er ongeveer f 15.000 worden vereischt, zoo dateen voor stel tot verhooging van de uitgetrokken som noodig is. Tot deze verhooging zal men echter alleen kunnen geraken door in plaats van zes en vijf opcenten, gelijk vroeger bepaald was, te heften zeven opcenten op de grond- en evenzoo zeven op de personele belastingen. Hiertoe strekt dan ook het eerste voorstel, daar tot dekking van de voor 1864 ge raamde uitgaven van enkel provincialen en huishoudelijken aard de heffing van provinciale opcenten tot een bedrag van ongeveer f 62.000 wordt vereischt; en bet tweede tot de door een en ander in de provinciale begrooting van 1864 noodzakelijk geworden wijzigingen, met inbegrip van de wijziging als gevolg van den met 1864 plaats hebbenden overgang in onderhoud en beheer van de havenwerken te Veere aan de gemeente van dien naam.] J. F. Schutz ter bezigtiging gesteld. Voor het meerendeel wijken zij eenigzins af van hetgeen wij van dezen schilder gewoon zijn te zien. Het grootste dezer schilderstukken vertoont ons een rivier die voor een stadskade kalm en effen heen vloeit. Een beurtschip aan eene due d'Alve vast gemaakt, neemt een belangrijk Heel van den tweeden grond in, terwijl verder zich nog een aantal schepen vertoonen van verschillende soort. Hoewel we, wat ons betreft, liever van den heerSchntz schilderijen met woelend water zien, 'twelk hij zoo flink weet te penseelen.zoo erkennen wij toch gaarne dat in deze schilderij veel verdienstelijks ligt. De kompositie heeft iets bevalligshet koloriet is levendig misschien wel wat al te kleurig en vooral zijn de figuren los en natuur lijk geteekend. Ook de overige stukken komen ons voor ruimschoots de bezigtiging waardig te zijn. RozaliaTimmerman, van wie wij in ons vorig nommer de aanhouding onder verdenking van kindermoord berigtten, is daags na hare aankomst alhier op vrije voeten gesteld. Er schijnen dusgeene termen te zijn gevonden voor hare onmiddellijke gevangenneming. Uit het oostelijk gedeelte van Zuid-B. v dav. schrijft men ons „Het rooijen der aardappelen is in onze streken zoo goed als geëindigd. Hoewel de ziekte grooter verwoesting heeft aangerigt dan men aanvankelijk verwachtte, is het schot niettemin ruim. De hoedanigheid is uitmuntend en de prijs f 1,10 a f 1,40 de mud. „De delving der tneede is bij sommigen afgeloopen bij auderen nog in vollen gang. Algemeen verheugt men zich in eene rijke opbrengst en eene goede kwaliteit. Jammer dat de prijs van dit hier zoo algemeen geteelde artikel, door de onlusten in Amerika, zoo laag is. Het is te hopen dat de bouwing van dit produkt. waaraan zoo veel arbeid verbonden is. daardoor niet vennindere. „Het koolzaad is bij velen nog klein en dun, bij anderen daarentegen vol en welig, en strekt den vervolgden haas tot eene geliefkoosde wijkplaats. „Het zaaijen der rogge en tarwe is meestal overal geëin digd. Veelal heeft gunstig weder den arbeid vergezeld. De eerste is algemeen, de laatste reeds hier en daar opgekomen. „De paardeupeën eu mangel wortels zijn goed. De rooi- jing is algemeen aangevangen. Overigens spoeden de veid- bezighedeu ten einde, eu ziju de akkers ontkleed, waarover het geritsel der vallende bladeren als het ware den lijkzang aanheft. Het milde verleden stemt echter tot dankbaar heid, met kalmte ziet men die slooping, en met vertrouwen wacht men den tijd, waarin de ontwikkelingsstaf weder over de velden zal worden gezwaaid." In het gebouw der Teekenakademie alhier zijn sedert eenige dagen weder een vijftal schilderijen van den heer Wij vernemen dat zich te Baarland, na ouze laatste opgave, nog drie gevallen van kinderziekte hebben voor gedaan. Ook te St. Maartensdijk (Tholen) is een geval van kinderziekte waargenomen, hoogstwaarschijnlijk uit Oos- terland aangebragt. Uit zeer goede bronnen kunnen wij mededeelen, dat het gerucht, als zou prins Alexander als kweekeling de koninklijke militaire akademie bezoeken enz. van allen grond ontbloot is. Naar men verneemt wordt H. M. de koningin tegen den 10 der volgende maand van hare buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Ook HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en hunne dochter, prinses Maria, worden tegen dien tijd aldaar verwacht. De eerste kamer der staten generaal is bijeen geroepen tegen donderdag 29 dezer. Inliet hoofdkiesdistrikt Tilburg zal, ten gevolge van de herbenoeming van den heer mr. C. A. Beens tot kantonreg- ler te Breda, eene verkiezing voor het lidmaatschap der tweede kamer moeten plaats hebben. Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 22 oktober „De verslageu der tweede kamer over de verschillende hoofdstukken der begrooting beginnen langzamerhand de pers der landsdrukkerij te verlaten. Dat aangaande hoofd stuk 1 (huis des konings) bevat als naar gewoonte de alge- raeene beschouwingen over het beleid der regering en de begrooting als geheel. Er zijn dat spreekt van zelf weder tegenstanders en voorstanders van het ministerie. De eersten keuren, vooral bij het departement van binnenland sche zaken, eene neiging tot centralisatie af, die weinig strookt met het beginsel van zelfregering des volks. Na tuurlijk, het is prettiger, gelijk men dat populair noemt, de grutjes in den donker te kloppen, zonder dat de regering er haar neus in steekt en eenheid brengt in den bajert. Maar dien tijd hebben wij achter ons, en bij komt niet terug. Zelfs de grondwet, zeggen de tegenstanders, wordt niet altijd in haren geest toegepast. Ook de homogeniteit tus schen de ministers laat te wenschen over. Het zal niemand

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1