M1DDELBURGSCHE C O U R A N T. N°' 127. Donderdag 22 Oktober. 1863. Editie van woensdag avond 8 ure. AAIVBEITEDIKG. Op vrijdag den 30 October 1863, des voormiddags tenlO ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, inliet 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhouden van 's rijks zeeweringen en spuisluis te Vlissingen en zeeweringen te Veere, gedurende het jaar 1864. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur van Dorth, aldaar. 's Gravenhage29 september 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHllöDER. BIMEALAAD. Middelburg 31 oktober. Het in de troonrede toegezegde wetsontwerp, regelende de opleiding der oost-indische ambtenaren, is reeds bij den raad van state ingediend en zal dus waarschijnlijk spoedig na 't reces in de nfdeelingen der kamers gebragt worden. Uit het voormalig 4e distrikt dezer provincie schrijft inen ons van 19 dezer „Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Oostburg. ter vervulling der vakature, ontstaan door het overlijden van den heer J. W. Ie Nobel, werden ingeleverd 38 stembiljetten. Hiervan waren uitgebragt op de beeren M. L. Mazure 16, B. de Die 9, H. B. M. Henry 4, Z. J. Poissonnier 4. terwijl de overige stemmen tusschen 4 andere personen waren verdeeld. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Mazure en de Die. „LI. vrijdag werd in de gemeente Oostburg gearresteerd llozalia Timmerman, dienstbode bij den landbouwer L. F. Mabesone, onder verdenking van kindermoord. „Men heeft namelijk in het privaat bij genoemden land bouwer het lijk gevonden van een pas geboren kind. waarvan de gearresteerde schijnt te hebben erkend moeder te zijn en daarvan voor omtrent 14 dagen of 3 weken te zijn bevallen. Door eene omstandigheid, van haren wil onafhankelijk, zegt zij, is het kind op de plaats waar men het gevonden heeft, geraakt. Zij is 11. zaturdag naar het huis van verzekering te Middelburg overgebragt. „l)e verpachting der domaniale gronden in de Dioraede en Aavóenburgsche ha ven polders, heeft vpor den tijd van ée'n jaar op vrijdag en zaturdag te Sluis plaats gehad. De opbrengst dier verpachting beloopt ruim f 26,000. De pacht prijs per bunder beliep van f 100 tot f 19S per bunder." Uit Zuid-Beveland schrijft men ons „De tweede en- gelsche polder onder de gemeente Krabbendijke, waarvan de bedijking onlangs geëindigd is, zal vooreerst nog niet bebouwd worden. De grasetling of beweiding daarvan is dezer dagen voor één jaar verpacht aan M. van Stee, land bouwer onder Yerseke, en drie anderen." De Goessehe courant meldt het volgende „Heden bezoekt de heer inspekteur van het middelbaar onderwijs onze stad, ten einde met den burgemeester en met den schoolopziener eene voorloopige konferentie te houden over de oprigting eener schoul voor middelbaar onderwijs in onze gemeente. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze zaak in hooge mate onze belangstelling wekken moet, omdat zij voor de gemeente van zoo groot belang en van zoo ver strekkende gevolgen is. IIe°iste hopen dat de voorloopige znmerikomst tot iets goeds moge leiden." Men schrijft uit Bergen op Zoom, 16 oktober: Het berigt door onderscheidene dagbladen medegedeeld, dat despoor- wegüjn Rosendaal-Bergen op Zoom, met J november a. s. zoude geopend worden is niet juist. Naar men uit eene goede bron verneemt, moet tie voorloopige overeenkomst tusschen de exploitatie-maatschappij der staatsspoorwegen en van den Hollandsch-Belgischen spoorweg, door den minister van binnenlandsche zaken niet zijn goedgekeurd, en is inen dien ten gevolge in de noodzakelijkheid gebragt om teRosendaal een hulpstation te bouwen, hetwelk bereids is aanbesteed en aangenomen door den heer G. Albers voor f3200. Daar nu met het bouwen en de onteigening der daarvoor benoodigde gronden nog al eenige tijd zal verljx^ien. is het voor alsnog onmogelijk om te bepalen wanneer gezegde lijn in gebruik zal genomen kunnen worden. (Nieuwe rott. courant.) Te Kloetingen, met 1002 zielen, heeft de kollekte voor november 1813 enz. f 30.61 opgebragt, zijnde gemiddeld 3 cent per hoofd. De opbrengst te Tholen, met 2523 zielen, bedroeg f 105,35 of gemiddeld 4 cent per hoofd; en te Oud-Yossemeer, met 1618 zielen, f 2S,8S of gemiddeld ruim Ij- cent per hoofd. Te Arnhem, met 24,813 zielen, is f 807,93 of gemiddeld ruitn 3 cent per hoofd gekollekteerd. De kollekte te Breda, met 14,939 zielen, bragt f 470,44j- op, of gemiddeld ruim 3 ceut per hoofd. Bovendien is van de kadetten der Koninklijke militaire akademie f 280,56 en van de onder-officieren en manschappen dier akademie f6.23 ontvangen, zoo dat liet totaal bedi aagt f 757,23j. Te Woerden, met 4199 zielen, is f 439 gekollekteerd, of gemiddeld ruim 10 cent per hoofd le Broek en Waterland, met 1481 zielen, f 125 of gemiddeld ruim S cent per hoofd te Grootegast (Groningen), met 3789 zielen, f 118,50 of gemiddeld ruim 3 cent per hoofd te Zeist, met 4677 zielen, f201,31 j-, of gemiddeld ruim 4 cent per hoofd. Naar wij vernemen, klimt het aantal giften en koliekten ten behoeve van de op te rigten gedenkteekenen voor no vember IS 13 thans met iederen dag. Er zullen nog in den loop dezer maand in een zeer groot aantal gemeenten inza melingen worden gehouden. Dezer dagen is ook bij de hoofdkommissie een berigt ingekomen van Zr. Ms. gezagvoerder van Cura9ao, waaruit blijkt dat de kollekte aldaar heeft opgebragt de aanzien lijke som van f 1031,63. als: van de ingezetenen van het eiland f 578,25van liet garnizoen Lliblde officieren f 1-9j de kompanjie jagers f 50de kompanjie artillerie f 32 de kleine staf f 4. Van Zr. Ms. zeemagt in die wateren f116,25; de officieren van Zr. Ms. stoomschip Vesuvius f 38,50 van de onder-officieren en manschappen f 48,10; van de officie ren van Zr. Ms. schooner Atalante f 17,50; van de onder officieren en manschappen f i 2,85. Yan de onderhoorige eilanden St. Eustatius, Bonaire en Aruba zijn respektiveiijk verkregen de sommen van f 118,904*. f48.22£en f35; ter wijl van het eiland St. Martin alsnog geen berigt te dezer zake is ingekomen. (Dagbl. v. Z.-Holl. en 's Gravenh.) De heeren L. J. Enthoven cornp. te 's I-lage hebben in het Dagblad van Zuid-Holland aangekondigd, dat ten ge volge van de valsche en lasterlijke geruchten, welke ten aanzien van de bedoeling der in hunne fabriek werkende arbeiders in de residentie verspreid worden, door hen in de lokalen hunner fabriek is bekend gemaakt: 1. dat de voor genomen optogt op 17 november niet zal plaats hebben 2. dat hij die deel mogt nemen aan onverhoopte wanorde lijkheden onmiddellijk uit hunne dienst zal worden ontsla gen 3. dat de werklieden den 18 november met hunne vrouwen ten koste van de heeren Enlhoven zullen onthaald worden in de fabriek, waar een feest zal worden gevierd ter herinnering aan Nederlands verlossing en den terugkeer van het dierbaar geslacht van Oranje. De gemeenteraad te Gorinchem heeft besloten om den 17 november eerstkomende, dag van Nederlands bevrijding, door hel uitsteken van vlaggen te vieren, waartoe de bur gerij mede wordt uitgenoodigdterwijl den 20 februarij 1864, dag van Gorinchem's bevrijding en ontruiming dooi de franschen, feest zal worden gehouden voor de regeling van dat feest zijn drie raadsleden benoemd. Wij treffen in eene korrespondentie uit 's Gravenhage aan Le temps het volgende aan De kommissie voor de doorgraving van Holland, onder voorzitterschap van den heer Jager, welke door middel van inschrijving met interessen door den staat gewaar borgd, de vereischte dertig millioenen bijeen moest krij gen, heeft in het volbrengen barer taak schipbreuk ge leden. Het is thans waarschijnlijk dat de staat zich zeiven met de onderneming zal moeten belasten. Men verklaart dit mislukken op verschillende wijzen men zegt onder anderen dat men de finantiële grondslagen beter had moeten regelen en op andere wijze de personen had moeten kiezen, met de uitvoering daarvan belast. Er kan waarheid liggen in deze opmerkingen, maar er ligt ook, en misschien meer waarheid in het feit dat liet rijke Amsterdam vrij ontzenuwd is door spekulatiën in openbare fondsen, aan welk verzwakkend, weinig inspanning vor derend werk het Venetië van het Noorden zich ten nadeele van zich zeiven bijna uitsluitend wijdt. Men mag dit in Frankrijk wel niet vergeten, alwaar men. naar 't mij toe schijnt.. wat te dikwijls de levendigheid der beurs als een teeken van algemeenen voorspoed beschouwt. Van onze twee groote handelssteden ziet men in Amster dam, hetwelk een der voornaamste en invloedrijkste beur zen van Europa bezit en alwaar men iederen dag, ik weet niet hoe veel cuillioen omzet, geen vooruitgang maar eer achteruitgang. Rotterdam daarentegen, alwaar de handel of liever de industrie der openbare fondsen betrekkelijk gering is, alwaar men den eigenlijk gezegden handeldrijft met werkelijke koopwaren van dagelijksch gebruik, ziet hare belangrijkheid en voorspoed van dag tot dag ver meerderen. Wij hebben met genoegen vernomen, dat het bestuur van de Amsterdamsche afdeeling der maatschappij tot bevorde ring der toonkunst het plan heeft opgevat ook dezen winter volkskoncerten te geven, tot aankweeking van den zin voor degelijke muziek onder alle standen. Het eerste koncert zal plaats hebben op zondag 1 november a. s. en opgeluis terd worden door de medewerking van een ui ek d solist. Het sclioone doel, het voortreffelijke orchest. dat ten vori- gen jat-e getoond heeft wat het vermag, onder leiding van den verdienstelijken Verhuist, dien wij, dank zij bovenge noemd bestuur, thans onzen stadgenoot en een groote aan winst voor de kunst in Amsterdam mogen noemen, de ijver van het bestuur in de leiding dier onderneming, dit alles voorspelt aan die koncerten dit jaar weder grooten bijval. Wij vvenschen dat het bestuur iu de waardering van z jne pogingen, in het algemeen belang gedaan, eene aanmoedi ging moge vinden om op den ingeslagen weg voort te gaan. (Handelsblad.) Bertocmiintgeit ers livesitalSen. ridderorden. Benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde, de luitenant ter zee 2e klasse J. C. Joekc-s, ter zake van zijne verrigt/ngen bij het door's rijks schroefstoomsehip Retell, op den I S april 1862 geleverde gevecht tegen de zeeroovers op een klein eiland in de baai van Lobo, op de Westkust van liet eiland Karatelong (Ta- laut-groep). REGTEitiiijKE magt. Benoemd tot kantonregters te Sluis, jhr. inr. J. J. Pompe van Meerdervoort, advokaat te Voorschoten en te Kortgene, tnr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, advokaat alhier. Benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Axel, de lieer S. A. de Smidt, notaris aldaar. Kerk- ea sekottïnseawts. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Harderwijk is beroepen de heer J. Drost, predikant te Goes. Rcgtszakcti. Ter teregtzitting van de arrondissements regtbank te Goes deed zich eergisteren liet volgende incident voor. Blij kens een voorgelezen proces verbaal had zekere Apa. van Boven zich beklaagd mishandeld te zijn door een ander. Ter zitting hield zij onder eede het tegenovergestelde vol. Twee andere getuigen verklaarden het tegendeel, waarop zij, onder beschuldiging van valsche getuigenis, dadelijk in hechtenis genomen vvenl. ©enteng«te Itoerigten. Men verneemt dat ook te Zwolle liet voornemen be staat om een vereenigings-lokaal voor werklieden tot stand tebiengen, waar deze, met onthouding van sterker, drank, nuttige lekluur en andere verpoozing kunnen vinden. Te Londen is eene nieuwe maatschappij opgerigt tot de onderneming der theekuituur in Indië op ruime schaal. Het vereischte kapitaal bedraagt 250,000 pond sterling, verdeeld in 12,500 aandeelen van 20 pond sterling. De geschorste predikant van Rijn. die sedert den brand in het huis van arrest te Zwolle op het gemeentehuis aldaar bewaakt werd, is weder in de gevangenis terngge- bragt. Een groote volksmenigte begeleidde het rijtuig waarin hij gezeten was. Er zijn ongeveer 24,000 balen katoen door de over strooming in Egypte verloren gegaan. De keizerin van Frankrijk is te Madrid aller luister rijkst ontvangen. Een prachtig diner ten hove en voorts den volgenden dag een echt spaansch schouwspel, een stie rengevecht, zullen ter barer eere worden gegeven. De horologiemaker Backer te Nauen (Pruissen), die reeds dikwijls belangrijke astronomische ontdekkingen heeft gedaan, heeft in den nacht i an den 9 oktober le 9 ure 36 min., in het sterrebeeld De leeuw, eene komeet met grooten staart ontdekt, die men den 13 ook le Marseille ge durende de morgenschemering, als wanneer zij het gun stigst is waar te nemen, heeft gezien. De direkteur van het koninklijk theater te Kopenha-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1