5 trent het al of niet ivenschelijke der ver zekering wees de heer de Jonge er op dat de toren waarschijnlijk nooit anders dan door het bliksemvuur zal kunnen afbranden en dat men, otn het gevaar hiervoor te voorkomen, misschien beter en zeker goedkooper deed als men bij den bestaandeu afleider nog een koperen afleider langs den toren aanbragt. Bij hoofdelijke omvraag is met 10 tegen 6 stemmen besloten dat de assurantie zal plaats hebben.Tegen stemden de heeren Caland, Verbrugge, van Diggelen, Damme, de Jonge en Rekker.Omtrent de wijze der verzekering, namelijk voor den geheelen of gedeeltelijken herbouw, wordt verschillend gedacht. De heer Lambrechtsen van Ritthem o. a. meent dat de verzekering niet voor geheelen herbouw moet geschie den omdat, zoo de toren afbrandde, het niet noodig is dien weder zoo hoog op te bouwen met de houten spits en de kostbare speelwerken, die reeds zoo veel onderhoud kos ten. Dat hiertoe geen noodzaak zou bestaan erkent de voorzitter, maar hij zou toch niet gaarne medewerken om den fraaijen toren van Middelburg, die na twee malen te zijn afgebrand telkens fraaijeren hooger is opgebouwd, tot een torentje le doen afdalen. Hij gelooft niet dat Middel burg reeds zoo laag gedaald is om voor eene geringe vermin dering in de assurantiepenningen, misschieu van hoogstens f 100. dit te willen of te moeten doen. Hierop antwoordt de heer Lambrechtsen van Ritthem dat hij ook niet de bedoeling had om den toren tot een torentje te maken maar dat het slechts een bij hem opgekomen gedachte is die hij heeft geuit, of de toren niet minder hoog zou kunnen opge bouwd worden. Hij berust overigens in anderer zienswijze. Nadat over de wijze der assurantie uog nader is beraad slaagd, is op voorstel van den heer Lantsheer besloten, aan burgemeester en wethouders, in ovevleg met de kommissie van fabrikage, een onderzoek op te dragen op welke wijze de assurantie zal behooren te geschieden.Omtrent het bedrag der assurantiepenningen is aan alle hier gevestigde brandwaarborgmaatschappijen eene opgavegevraagd,welke echter nog niet alle zijn ingekomen, zoo dat is besloten inmiddels het door de financiële kommissie voorgedragen cijfer goed te keuren. Bij het artikel: kosten voor openbare feesten f 400: is opgemerkt dat deze verhooging van f300 boven het gewoon bedrag het gevolg is van de toelage voor het alhier m junij te houden kongres der Maatschappij tot bevordering van nijverheid.Het totaal cijfer van dit hoofdstuk is alsnu, in plaats van f94.817,59$, geworden f 94.548.91$ en het totaal der uitgaven, met uitzondering van de onvoorziene, f 261.839,60$. Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling der inkom sten. Hoofdstuk I blijft onveranderd f9.9l 1,57. Hoofdstuk II. De inkomsten van vaste eigendommen wordeu met f 1.585 vermeerderd en alzoo gebragt op f 8.78b,60, ten gevolge van meerdere opbrengst der ver pachting van landerijen. De opbrengst van tienden en grondrenten, geraamd op f 1.304,67 wordt met f 6 vermeer, derd uithoofde van meerdere erfpacht. Het totaal cijfer van dit hoofdstuk wordt van f 25.551.35 alzoo gebragt op f27.142,35. Hoofdstuk IJl f212,726,59 blijft onveranderd. Hoofdstuk IV. Bij het artikelalle niet reeds genoemde ontvangsten f 1.002,45, is f55 te veel berekend, waardoor het totaal van dit hoofdstuk wordt f 9.404,86. Hoofdstuk V blijft onveranderd f 7-020. zoo dat het totaal der inkomsten is f 266.205,37. Het totaal van hoofdstuk IX der uitgaven blijkt alzoo te bedragen f 4 365,67$. De begrooting is daarop in haar geheel in omvraag ge bragt en goedgekeurd tot een bedrag van f 266.205,37 in ontvang en uitgaaf, zijnde f 1.536 meer dan geraamd was. De voorzitter sluit daarna de openbare zitting. BUITENXANB. Algemeen overzigt. Het gerucht dat Engeland eene depeche aan Rusland zou hebbeu gezonden, waarbij werd verklaard dat Rusland door het niet opvolgen der bepalingen van het traktaat van Weenen, ipso facto zijne regten op Polen verloren heeft, wordt heden door den Courtier du dimanche bevestigd, welk blad als datum van afzending der engelsche depeche 10 oktober noemt. Intusschen wordt door het dagblad La nation verzekerd dat de engelsche regering wel het plan heeft opgevat tot het zenden der bedoelde depeche, maar nog niet ten uitvoer gelegd. Zatunlag heeft op staatskosten de ter aarde bestelling plaats gehad van het lijk van den minister Billault. De pleg- tigheid had weder geheel de militaire kleur, welke wij bij dergelijke gelegenheid in Frankrijk steeds plegen te aau- schouwen. Dragonders, jagers, linietroepen, artillerie, volti- geurs,waren in grooten getale tegenwoordig, geheel als de afspiegeling van het tweede keizerrijk. Het bovenste ge deelte der koets waarop het lijk was geplaatst rustte op vier zilveren beelden, welke de kracht, den wil, de werkzaam heid en de studie voorsteldende koets was bespannen met zes paarden met prachtige vederbossen en fluweelen dek- kleeden getooid. Met uitzondering van den heer Troplong, president van den senaat, die zeer ernstig ziek is naar men verzekert, waren alle hooge staatsambtenaren bij deze pleg- tigheid tegenwoordig. De heer Baroche heeft uit naam der regering eene redevoering uitgesproken bij liet graf. Omtrent den opvoiger van den heer Billault en de ge ruchten van aanstaande wijzigingen in het fransch minis terie verkeert men nog in het onzekere. Men zegt dat de heer Billault door den heer Baroche of Rouher, de heer Fould door den heer de Vuitry zal opgevolgd worden. Men zegt dat de ministers van binnenlandsche zaken en oorlog, Boudet en Rundon 2ulleu aftreden. Men zegt dat den maarschalk OUivier de gouverneurszetel der In validen van den graaf d'Ornano zal ten deel vallen. Dit alles zijn evenwel slechts onderstellingen, welke in een volgend oogenblik weder voor andere kunnen plaats maken. De keizerin van Frankrijk heeft de uitnoodiging van koningin Isabella aangenomen om een bezoek te brengen aan de spaansche hoofdstad. Hare terugkomst wordt te Parijs in het laatste gedeelte dezer maand le gemoet gezien. De geruchten volgens welke zij ook Syrië en Rome zou bezoeken zijn tot dus verre nog door niets bevestigd. Bestaat er veel waarschijnlijkheid dat de duitscbe bond in de tegenwoordige omstandigheden voor eene executie in de holsteinsche kwestie zal terugdeinzen, toch neemt Deneraarken eene houding aan om op alle eventualiteiten te zijn voorbereid. Uit Koppenhagen toch wordt medege deeld dat een vrij groot aantal troepen op de grenzen van Sleeswijk zullen zamengetrokken worden. De laatste berigien uit New-York van 10 oktober maken melding van de inneming der steden Shelbyville en Mac- ininnville, twee vrij belangrijke plaatsen in Tennessee gele gen tusschen Nashvilleen Chattanoga,waardoor dnsdekom- munikatie der noordelijken niet meer geheel vrij is; duov de zuidelijken zijn ongeveer 15,000 man der noordelijken krijgsgevangen gemaakt. In een kai allerie-gevecht in Ken tucky behaalden de noordelijken daarentegen eenige voor- deelen,en maakten ongeveereen vijfhonderdial gevangenen. De gewoDe klausule der laatste aanmerikaansche berig- ten dat men weldra een beslissenden veldslag verwachtte ontbrak ook thans niet. Onder de streken waarvan de toestand niet meer dan zeer oppervlakkig aan het publiek bekend is, behoort voorzeker Nieuw-Zeeland. Daar vindt nog altijd Vepée de la civilisa tion. gelijk de bijl van den kolonist door zeker fransch schrijver genoemd wordt, werk te over en slechts het verdringen van de inboorlingen door de engelsche volks plantingen naar het binnenland is het kenmerk der heden- daagsche geschiedenis dier gewesten. Volgens over Engeland onivangene mededelingen ma ken zich de verschillende stammen in het noorden van dit uitgestrekt bergachtig ejland gereed om een uitgebreide» oorlog tegen de vreemdelingen aan te vangen. Men verzekert dat de engelsche koloniën uitliet eigenlijk Australië zoo veel mogelijk hulp zenden naar de bedreigde kolonisten op Nieuw-Zeeland, bij hunne aanstaande worsteling, welke zal beslissen of de suprematie voortaan aan de zijde der engel- schen dan wel aan die der inboorlingen zal wezen. Het schijnt dat de engelsche natie niet ongaarne eene expeditie zou zien afgezonden om hare zonen in de verre oorden van Nieuw-Zeeland bij te staan, en verschillende dagbladen in Engeland bevatten in dien zin artikelen en rertoogen. The limes en The morning post vooral houden zich met dit onderwerp bezig. Het eerste dagblad wil voor altijd een einde zien gemaakt aan den strijd tusschen de inboorlingen en de kolonisten door eene sterke expeditie naar Australië te zenden. Ook The morning post dringt daarop aan. Dit dagblad begint met eene verdediging te leveren van zijne bewering dat men aan beschaafde natiën het regt moet toekennen om een oorlog te ondernemen, welke moet strekken om hare koloniën te verdedigen. Het regt om volksplantingen uit te zenden kan dan ook volgens The morning post slechts door diegenen ontkend worden, die aan de beschaving baar voornaamste werktuig willen ontnemen. De kolonist heeft derhalve het regt om leven en goed te verdedigen tegen de inboorlingen, die hij verdrongen heeft. Engeland heeft dus het regt om de inboorl.ngen van Nieuw-Zeeland te beoorlogeu, die door droit de conquête zijne onderdanen zijn geworden. Overigens beweert The morning post nog, dal Engeland zich altijd geneigd heeft betoond om aan de oorspronkelijke bewoners van Nieuw- Zeeland alle voorregteu te verleenen, welke zij mogten wenschen, maar dat alle vriendschappelijke voorkomend heid van Engeland steeds met vijandschap is beantwoord. The morning post had wel eenige bewijzen mogen bij brengen voor Engeland's voorkomendheid jegens inboor lingen. Velen kwam het altijd voor dat de engeLche staat kunde jegens dergelijke volksstammen altijd de minst riendschappelijke en minst voorkomenden maar de meest dubbelzinnigste en verraderlijkste was. Trouwens, niet alleen de engelsche geschiedenis levert van dit laatste de schitterendste voorbeelden. BOEKBESCHOUWING. PARIS EN AMKRiaUS. In het „politiek overzigt" van een der laatste Gids- nommers wordt ter loops gewag gemaakt van dit boek, waarvan wij de 5e parijssche uitgave in handen hebben en dat merkwaardig genoeg is om nog met een enkel woord ter sprake te worden gebragt. De schrijver er van, ofschoon achter een pseudonym zich verbergende, is vrij vermoedelijk de bekende Edouard Laboulaye. de zelfde wiens karak teristiek door Sainte Beuve gegeven (zie in het zelfde Gidsnommer het „letterkuudig overzigt" pag. 334, 335) al- dusluidt„Hij is in den gunstigen zin van het woord een man van de amerikaansche school. Hij is in opregtheid overtuigd dat vrijheid in alles, het stelsel van laten gaan en begaan en doorgaan, eene nuttige en weldadige zaak is; dat op het ge bied van godsdienst, van onderwijs, van drukpers, van han del en nijverheid, op allerlei gebied, de meest volkomene vrijheid ten slotte de verblijdendate resultaten opleveren zou en dat het kwade zou opgewogen worden door het Zonder met de beoordeeling van Laboulaye's zienswijze, die daarop volgt, ons verder in te laten, gelooven wij velen onzer lezers geen ondienst te doen met op bovenge-i meld werkje hun aandacht te vestigen. Het behelst niet alleen eene ontwikkeling en toelichting van zijne eigene gevoelens maar leyens eene doorgaande allergeestigste per- sifflage van den aktuelen toestand in Frankrijk. Vormen inkleeding zijn aller gelukkigst gekozen. Men zou wegens den puntigen, geestigen stijlen den lossen boeijenden ver haaltrant het boekje gerust ouder de uitspannings-lektuur durven rangschikken en toch geeft schier iedere volzin stof tot diep en ernstig en veelzijdig nadenken. De gewigtigste problemen v an onzen tijd worden er in ter sprake gebragt. De heer Mannier in de Bibliotheek van moderne theologie, Ille deel; 3e afl. deelde reeds een hoogst belangrijk hoofd stuk er uit mede, handelende over de betrekking van kerk en staat, waaruit men den geest des schrijvers kan proeven. Naar onze overtuiging zal geen beschaafd, dat is ontwikkeld en belangstellend, menscli het boekje uit de hand kunnen leggeu zonder getroffen te zijn door den ernst waarmee de auteur is bezield en zonder ook voor zich zelf geleerd en gewonnen te hebben aan diepte en helderheid van inzigt, al waren ook de persoonlijke sympathie» van den schrijver de zijne niet. „Du choc des opinions zegt het spreekwoord jaillit la vérité". Warme en edele zielsuitingen als deze, hoe men ook over hun materieel gewigt oordeele, verdienen in elk geval geboord en gewaardeerd te worden. Wij nederlanders vooral, die in een vrij land leven en de vrijheid zoozeer ten leuze stellen, mogen verschijnselen als deze niet onopge merkt laten voorbijgaan. Bij het lezen van vele plaatsen zal men zich als gedrongen voelen in den geest den manmoedi gen schrijver de hand te drukken. Zullen er ook niet zijn die zich ergerenHoort, wat de schrijver in de inlei ding zegt: „Zoo dit boekske u bevalt, is het welzoo het u ergert, nog beter; zoo gij het wegsmijt, doet gij verkeerd. Zoo gij het begrijpt, dan weet gij er uieer van dan Machia- velli. Laat het uw vade-mecum zijn in verloren oogenblikken, en het zal u niet berouwen. De paradoxen van den vorigen, zijn de waarheden van den volgenden dag. De groete aan wie mij begrepen heeft." Ziet hier een pioefje van stijl, ver beneden bet origineel - zij het eene uitlokking tot kennismaking. ZEETIJ HINGEN. Volgens berigt van den gezagvoerder J. Botesz, voerende het barkschip Minerva, was hij den 31 augustus 11. ter reede Batavia gereed, de tehuisreis aan te nemen. Schip en eki- page waren in goeden slaat. Op bovengemelden datum was hel klipperschip gezagv. W. Blaakhert, in straat Sunila opzeilende naar B atavia. HAN BEJLS S3 Eirll GTEN. He ekrapprijxes*. Rotterdam 19 oktober. Bij eene tiaauwe markt werd voor racineflö, mooije onberoofde f 19 en goede f IS be steed. Graanmarkten enz. Amsterdam 19 oktober. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f41Lijnolie op zes weken f4 5$. Rotterdam 19 oktober. Witte- en bruineboonen en koolzaad waren lieden 20 cent per mud lager, de overige artikelen bleven onveranderd. Axel. 17 oktober. Tarwe (oude) f7,70 a f8,05. Dito (nieuwe) f 8,20 a f 8,85; Rogge f 5,70 a f6,05, Wintergerst f5,15 af5,50; Zomer dito f4,65 af4,95; Haver f2,SO a f3,05; Paardenboonen f 5,15 a f 5,60; Bruineboonen f 7.45 a f8,40; Groene erwten f 6,35 a f 0,70; Gele dito f 0,Üj a f6,55; Boekweit f 5,60 a f 6,05. 2*rjjzen van eflekien. Amsterdam 19 oktober. Nederland. Certiflk. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aand. Handelmaatschappij Certitikaten bij Rothschild België. Rusland. Oblig. dito dito 1855, f dito Leenir Polen, Aand. spoorweg 2Jpct. 62$ 3 75$ 4 4$ 2$ 5 101$ 4 75$ 5 90$ 4i 91 6 198$ 4 5 63$ 2$ 32 85j| 68^ 3 5 Italië. Leening IS6I Spanje. Obligatiën (binnenlandsche)3 dito3 thans 2$ Amortisable schuld Portugal. Obligatiën 1853 3 dito 18561862 3 Griekenl. dito (blaauwe)5 Vereen.Stat. dito (1874)5 Illinois. dito 7 Mexiko. dito 3 Grenada. dito (afgestempeld)4J Venezuela, dito 2 Coupons en losbare obligatiën Amsterdam 15 oktober. Metalliek f25,45 f.Diverse engelsche in f 11,77$; 3 pet. Eng. Port. f 11,77$; Fran.sehe f 55,62$; Belgische f 55,75; Pruissische f34,S7$; Spaansche piasters f—Spaansche coupons per fr. fÜamburger Russen f 36,12$; Russische in zilveren roebels f 36,37$; Poolsche infl.fNational^ metalliek f2S,40. 51$ 48* 478 472 29$ 68^ 80| 40 Napels

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3