deeling van alle de roerende en onroerende goedereu, welke door het klooster worden bezeten. Deze vordering steunt voornamenlijk daarop, dat de kloosters in Nederland geen wettig bestaan zouden hebben, verboden vereenigingen zijn, althans regtspersoonlijkheid missen. De belangrijkheid dezer zaak valt in het oog, daarliet de eerste maal ;s, dat de nederlandsche regter over den regtstoestand der kloosters zal hebben te beslissen. Als advokaten zullen optreden mr. Launllard voor den eischer, en uir. Sassen voor de gedaagden. Gemengde berlgten. Dat de goochelkunst nog voor veel vooruitgang vatbaar is, of liever dat zij meer en meer eene geheel andere rigting zal nemen, laat zich bij een snellen vooruitgang en meer algemeene toepassing van physica,schei- en werktuigkunde allezins verwachten. Reeds zien we dit door de toeren van onderscheidene goochelaars van naam bevestigd. Men denke slechts aan de voorstellingen van Robin welke, hoe wel het lang geleden is dat zij hier gegeven werden, zeker nog bij vele onzer lezers in herinnering zijn. Zij verkrijgt op die wijze ook eene meer nuttige zijde, want behalve dat zij de toeschouwers vermaakt kan zij tot nadenken en onderzoek opwekken. Dat <le heer Magnus, die thans alhier zijne kunsiverrigtingen vertoont, op (1e hoogte van enkele zijner in dat vak vermaarde tijdgenooten staat, is ons door zijne eerste voorstelling op 11. zaturdag niet gebleken. IIij schijnt zich dan ook minder te bewegen in de rigting die wij hierboven aanwezen, maar zich meer op vaardigheid in het verrigten van kunsten met de kaart toe te leggen, en daarvan geeft hij zeker verwonderingwekkende proeven. Te Haamslede is gisteren nacht het stamphuis der meestoof, met. stoom werkende, afgebrand. Omstreeks ten half drie uie werd de brand ontdekt; spoedig was de brand weer o)i de plaats van het onheil aanwezig, aan wier ijverige pogingen men het te danken heeft dat de koude stoof is ge- spaaid gebleven. Van de meevaten die zich in het stamphuis bevonden zijn maar weinige gered kannen worden en 19 stuks verbrand, die slechts gedeeltelijk bij verschillende maatschappijen verzekerd waren, liet gebouw zelf was, behalve de machine, mede tegen b.andschade verzekerd. Waaraan men dien brand moet toeschrijven weet men niet. Ter gelegenheid der opening van den staatsspoorweg Harlingen-Leeuwarden is een buitengewoon nommer van de Friesche couvant verschenen. Het is omgeven door een rooden rand en voor een groot deel gevuld met artikelen op deze gebeurtenis toepasselijk. Men merkt daaronder op een gedicht en een stuk in proza in het friesche dialekt gesteld. Jl. woensdag is in het stadje Ahaus (koningrijkPruis- sen) een hevige brand uitgebarsten, waardoor 500 huizen zijn in de ascli gelegd en slechts een 20tal werden gespaard. Volgens berigten uit Enschede' hebben de heeren van Heek I en Co. aldaar onmiddellijk een wagen met levensmiddelen afgezonden later is een tweede wagen voor rekening dier gemeente derwaarts vertrokken. I De arrondissements regtbank te Arnhem heefteen heer tot twee geldboeten, van f15 en f10, veroordeeld wegens het plukken van tarwe-aren zonder korrels en rebellie jegens den veldwachter die hem dit wilde beletten. De ledige aren bezigde de beklaagde als geneesmiddel. I Tocu de officier van justitie eene maand gevangenisstraf I had gerekwireerd, verklaarde de beklaagde dat hij een zelfmoord zou begaan zoo hij tot gevangenisstraf werd i veroordeeld. In de aiuerikaansche bladen wordt berigt dat de echtgenoot van generaal „Torn Thumb" zich in gezegende omstandigheden bevindt. De gemeenteraad te Nantes heeft besloten een stand- i beeld op te rigten ter eere van den overleden minister i Billault. Te Ellen is uit Engeland aangekomen eene ketting ten gebrutke bij het stoomvlot over den Rijn,in de nabij heid van 't Spijk. Deze ketting besloeg eene ruimte van twee spoorwaggons en kostte aan inkomende regten ruim f 1 100. De keizerlijke bibliotheek te Parijs is door aankoop iti het bezit gekomen van eene volledige biografie en biblio grafie der italiaansche opera, van haren aanvang tot op den tegen woordigen tijd. Het manuskript, geschreven in de italiaansche taal, is ongeveer S000 bladzijden groot. In Zutphen zag men dezer dagen een heer in vreemde kleederdragt. Naar men zegt is het een poolscli officier, die vrijwilligers zoekt te vinden voor het leger der insurgenten in Polen. Men voegt er bij, dat hij de zelfde persoon is, die I voor eenigen tijd in Groningen was, en dat hij aldaar, vol- gens zijn zeggen, vrij goed geslaagd is. Vrijdag nacht is er te Delft brand ontstaan in hethuis van den beer Stillebroer, stadsdrukker aldaar. Ilij heeft zich i be, aald tot de bovenverdieping en het dak der woning, hoewel de schade, vooral door het verlies der geheele druk- kerij, zeer aanzienlijk is. In de aangrenzende gebouwen werden veel koopmanschappen en huisraad door het water bedorven. De studenten, die juist een ontgroenpartij had- den, waren spoedig toegesneld en lubben de brandweer krachtig ter zijde gestaan. In de jongste vergadering der letterkundige afdeeiing van de Koninklijke akademie van wetenschappen te Am- sterdam deelde de heer Deljirat eenige bedenkingen mede tegen het vroeger gezegde \an den heer van Lennep, dat het Sr. Nikolaasfeest door ons van de Spanjaarden is over- j genomen. Ilij meende dat het feest van anderen oor- sprong is en in verband staat met de oud-germaansche mythologie. Zoo als men weet is dit ook het gevoelen van den dr. Eelco Vei wijs, van wiens wetenschappelijk onder- zoek naar den oorsprong van dit feest wij in februarij 11. j uitvoerig hebben melding gemaakt. De Punch bevat de volgende tijding„De koning van Dahomey wordt te St. Petersburg verwacht om een bezoek j bij den keizer van Rusland af te leggen. Na een kort opont houd bij Alexander II zal.Z. zwarte M. zich naar Wilna be geven en eenigen tijd bij generaal Murawieff doorbrengen, om getuige te zijn van de slagtingen in Polen." Te Saint-Gobain, gelegen aan den Noonler-spoorweg in Frankrijk, zijn (lezer dagen proeven genomen met eene nieuwe lokomotief,bestemd om stoomtreinen tegen hellingen op te trekken en met minder bezwaar te brengen doorgroote bogten of krommingen dan thans kan geschieden. Deze lokomotief, als het ware een zamenstel van twee lokomotie- ven, weegt 60,000 kilo's en bestaat uit vier cylinders. Het reusachtige voertuig rust op 12 paarsgewijze verbondene wielen, en vermits de plaats voor den voorraad steenkolen en water daarop wordt gevonden, is de tender of voor raadwagen vervallen, waardoor de zwaarte van de lokomo tief op (le spoorregels nog is vermeerderd. De proeven schijnen allezins aan de verwachting te hebben beantwoord. Verkoopiiigeu en aanbestedingen. Heden avond zijn alhier ten verkoop aangeboden 1. Een huis en erf, genaamd Delfshaven, op den Kinderdijk alhier, wijk P no. 119. Verkocht voor f 1912. 2. De buitenplaats: De parel, in de gemeente Koude- kerke, aan den rijweg van Middelburg naar Vlissingen, wijk P no. 60, met heerenhuis, tuinmanswoning, stal, koets huis, moestuin, bosch, vijvers en boomgaard, ter grootte van 2 bunders 5 roeden 41 ellen. Verkocht voor f 13-011. 3. Een stuk weiland, groot 38 roeden 10 ellen, in de ge meente Kondekerke, aan genoemden rijweg. Verkocht voor f970. De afloop der verkooping van een viertal aandeelen in schepenen van een aandeel in de Middelburgsche stoom- pellerij en meelfabriek kunnen wij in dit nommer niet mededeelen, daar de verkooping bij het afdrukken nog niet geëindigd was. Tiicrmometcrstas&d. 17 okt. 's morg. 7 u. 54'smidd.lu. 59 'sav. 11 u. 50 gr. 18 's movg. 7 u. 53 's inidd. 1 u. 62 'sav. llu. 54 gr. 19 'smorg. 7 u. 54 's midd. 1 u. 62 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van zaturdag, ten 3 ure geopend, is inge komen het wetsontwerj) tot vaststelling der begrooting van de landsdrukkerij voor 1864. De voorzitter deelde mede dat tot rapporteurs zijn be noemd over het wetsontwerp tot regeling van het beheer en de verantwoording der indische geldmiddelen de heeren de Brauw, Mijer, Kappeyne van de Coppello, van Bosse en Gevers Deynoot, en voor het bouwen vaneen paleis voor de staten generaal de heeren: van Muiken, Dullert, van Heulcelom, Groen van Prinsterer en Hoyinck van Papen- drecht. De voorzitter stelde voor de beraadslaging over het laatst genoemd wetsontwerp, waarvan het eindverslag gereed is, te bepalen op maandag 19 dezer, ten 11 ure. De heer van Goltstein stelde daarentegen voor de behan deling ie verdagen tot na het te houden reces, op grond dat de zaak belangrijk, en het daarom wenschelijk was, dat (ie beslissing plaats had in eene voltallige vergadering. Vele leden waren reeds vertrokken, met het oog op het reces, en niet verwachtende dat zulk een belangrijk voorstel zou wor den gedaan. Met 25 tegen 20 stemmen werd echter het voorstel van den voorzitter aangenomen, en besloten na afloop van de diskussie over bedoeld wetsontwerp te behandelen de ont eigeningswetten voor den aanleg van een voetpad in de gemeente Vaals, tot verbetering van de hoofdstraat te Mep- pel, voor den waterweg van Rotterdam naar zee, bene vens liet wetsontwerj» lot wijziging van hoofdstuk III der staatshegruoung voor 1S62. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 14 oktober. (Vervolg.) Alsnu wordt overgegaan tot de behandeling dergemeente- begrooimg zelve (welke wij in het nommer dezer courant van 29 augustus jl. in haar geheel mededeelden), waarom trent geene algemeene beschouwingen worden kenbaar ge maakt. De ojmierkingen en voorstellen in het rapport der finan ciële kommissie, hetwelk in de vorige zitting is uitgebragt, wor..en in herinnering gebragt en besproken bij de artikels- gewijze behandeling, waartoe nu wordt overgegaan, beginneiule met de uitgaven, Hoofdstuk I. De jiost van f 26.336,01 voor leeraars, on derwijzers enz. wordt met f 300 verhoogd, ten gevolge van de benoeming van een vijfden huljionderw ijzer op de school voor on vermogenden.De jaarwedde van de torenwachters, wier bezoldiging f 1 daags bedraagt, wordt voor 1864, zijnde een schrikkeljaar, gebragt oji f 366, terwijl er slechts f365 was uitgetrokken. Het totaal van het eerste hoofd stuk wordt alsnu van f 73.797,25 gebragt op f74.098,25. Hoofdstuk II. De kommissie slelde voor de jiost van onderhoud en aankoop van meubelen, waartoe f 250 is uit getrokken, te verminderen tot f 150, daar dit bedrag steeds voldoende is gebleken. Dit voorstel is aangenomen met 16 stemmen tegen 1, van den heer N. J. C. Snouck Hurgronje. Daar er overigens geene wijzigingen in dit hoofdstuk ziju gebragt, is het totaal cijfer f 5.190,50. Hoofdstuk III. Op voorstel der kommissie is besloten de post van f23.560 voor onderhoud van haven- en kauaalwer- ken voorloopig te alloueren, doch de beschikking daarover afhankelijk te stellen van de beslissing der regering omtrent het kanaal door Walcheren.De meerderheid der kom missie stelde voor om de post van f 4.200 voor vernieuwing van de beschoeijing aan de kleine werf te roijeren en bij de onvoorziene uitgaven te voegen. De heer van Uije zegt dat de kommissie van fabrikage de beschoeijing in oogenschouw heeft genomen en deherstelling daarvan wenschelijk acht. De heer Caland merkt op dat de beschoeij ing dreigt voor over te zullen storten, en dat langer wachten misschien groo- tere kosten voor vernieuwing zou ten gevolge hebben.De heer Fokker zegt dat de minderheid der financiële kommis sie er voor was om de post oji de begrooting te laten. Volgens den heer Lantsheer is het niet zekér dat bij het tot stand komen van een kanaal de kleine werf zal blijven be staan daarom heeft de meerderheid der kommissie de beslis sing omtrent het kanaal willen afwachten alvorens die uit gaaf te doen. - De heer Caland antwoordt hierop, dat zijns inziens de kleine werf niet in het kanaal zal vallen, daar het graven van een kanaal daar ter plaatse ongerijmd zou we zen. Dezer dagen heeft hij hierover nog gesproken met den hoofd-ingenieurOrtt, die eene aanschrijving heeft ontvangen om een koncejit van het kanaal te maken. In allen gevalle acht hij het echter niet goed de vernieuwing der beschoei- jing uit te stellen. De heer Lantsheer wijst er op dat de beslissing omtrent het kanaal zeer spoedig, misschien reeds binnen een week of zes, kan worden te gemoet gezien.De voorzitter verdedigt de voordragt van burgemeester en wet houders. Ook hij heeft tot de minderheid der kommissie behoord. Al slaat de post op de begrooting, dan zullen bur gemeester en wethouders de uitgaaf niet doen wanneer zij blijkt niet noodig te wezen; tevwijl er gevaar bestaat dat men, zoo men die j:ost onder de onvoorziene uitgaven brengt, bij urge nee van andere voorname werken, zelfs bij noodzakelijkheid, niet tot de uitvoering instaat is.De heer Sifflé, die eerst tot de meerderheid der kommissie heeft behoord, verklaart na liet gehoorde de overtuiging verkre gen te hebben, dat het niet noodig is de post te roijeren en onder de onvoorziene uitgaven te brengen. De voorzitter brengt de voordragt van burgemeester en wethouders, om de post op de begrooting te laten, in omvraag; zij wordt goedgekeurd met 14 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Lantsheer en van Visvliet. Betreffende het artikel: overdekte ijzeren goten in een gedeelte der Noordstraat, waarvoor f 1.463 is uitgetrokken, heeft de financiële kommissie verklaard dat zij de beraad slaging hieromtrent niet wilde voornitloopen, doch dat sommigen barer leden die goten als eene luxe beschouwden. Hierover heeft eene gedachienwisseling plaats, waarbij de gevoelens over het al of niet wenschelijke van dien aanleg verdeeld schijnen. De heer Caland meent dat, als men bij het systeem blijft om de goten in het algemeen te verwijde ren, er niet anders dan oj> de voorgestelde wijze kan gehan deld worden. De voorzitter merkt op dat zulk eene uitgaaf als is voorgedragen alleen gevorderd wordt op die plaatsen wanr geen stadskanalen zijn of kunnen wezen. Hij beschouwt het artikel half als een sanitaire maatregel en voor de andere helft als luxe. De heer Damme betwijfelt het of de aanleg uit een sanitair oogpunt wel zoo te verde digen is als dit bij andere zaken het geval kan wezen. De heer Lantsheer beschouwt het geheel als luxe. Volgens hem is die aanleg in het gedeelte der Noordstraat, welke zoo breed is, onnoodig en geen f 1.463 waard, vooral met het oog Oji de anderhalve ton gouds welke vermoedelijk in de eerstvolgende jaren voor groote werken zullen moeten wor den uitgegeven. De heer Lambrechtsen van Ritthem verklaart zich ook tegen de voordragt, daar het alleen luxe geldt en te meer omdat straks een verzoek van den heer Abe'e is moeten worden afgewezen als te bezwarend voor de financiën der gemeente. De lieer Sifflé vraagt of bij het aanleggen der voorgestelde goten het te verwachten is dat dergelijke uitgaaf ook voor andere straten in het vervolg verpligteud zal worden als men zich gelijk wil blij ven. De voorzitter antwoordt dat uit den voorgestelden aanleg de verpligting voor het vervolg niet voortvloeit om in andere straten eveneens te handelen, waarbij de heer N. J. C. Snouck Hurgronje nog voegt dat volgens den geineente- bouwmeesier alleen nog in een ander klein gedeelte dier straat dergelijke goten zouden behooren te worden aangelegd, doch dat voor het vervolg daarvoor geene groote uitgaven meer te verwachten zijn. De voordragt van burgemeester en wethouders om het artikel op de begrooting te brengen is bij hoofdelijke omvraag goedgekeurd met 11 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Sifflé, van Diggelen, Lambrechtsen van Ritthem, Damme, Lantsheer en van Deinse. Naar aanleiding van een verzoek van den heer Verbrugge zullen burgemeester en wethouders onderzoeken of de muur die de haven van de Punt scheidt niet vatbaar is om te wor den verlaagd, daar hij de plaats aldaar ontsiert. Eene vervanging door een hek of barrière, waartoe de heer Ver- brugge mede het denkbeeld opjierde, kwam den voorzitter bezwarend voor, vooral omdat dit zijns inziens versterking van surveillance der ambtenaren zou vorderen. Hij verwacht bovendien dat de muur, die zeker niet tot sieraad strekt, spoedig door de aldaar staande boomen aan het gezigt zal onttrokken worden. In de cijfers van dit hoofdstuk zijn geene veranderingen gebragt, zoo dat het totaal is gebleven f61.511. De hoofdstukken IV: f 2.307, V f 17775, VI: f 2.407 en VIIf 4.002 zijn onveranderd goedgekeurd. Hoofdstuk VIII. De post van f 4.964 voor verdere kosten van het onderwijs is gebragt op f 4.814 ten gevolge van het aan deschoolkommissie minder te verleenen krediet voor de gymnastie dan primitief was voorgedragen. Het artikel assurantiejienningen wegens verwaarborging tegen brand schade is van f 173,65 gebragt oj> f 525, ten gevolge van het besluit om ook den abdijtoren tegen brandschade te verze keren. Volgens het rapport der kommissie is de waarde van den toren in het geheel f500.000, gesplitst als volgt: de steenen onderbouw f200.000; houten bovenbouw f150,000 het inwendig gedeelte van den bovenbouw f 100.000, en het inwendig gedeelte van den benedenbouw f 50.000. Het advies der kommissie strekt echter om den steenen onderbouw niet te verzekeren. Bij de beraadslaging om-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2