MIDDELBURGSCHE COURANT. r 126. Dingsdag 1863. 20 Oktober. V J Editie van maandag avond 8 ure MNBE§TE»I\G Op vrijdag den 30 October 1863. dës voormidd&gs ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of. bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het driejarig onderhoud der aanleg-en los plaats voor vissehers in den Brakman bij de Isabellasluis, van 1 januarij 1804 tot en met 31 december 1866. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor de drie onderhouilsjaren in massa. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binnenlandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in getnelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jhr. Ortt, te Middelburg, en bij den aspirant-ingenieur van HoofF, te Breskens. 's Gravenhage29 september 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRÖDER. B1MEALAAO. Middelburg 19 oktober. Het wetsontwerp tot het bouwen van een paleis voor de beide kamers der staten generaal is door de tweede kamer in hare zitting van heden met 29 tegen 19 stemmen aange nomen. Vooraf was verworpen een voorstel van den heer Groen van Prinsterer om een gebouw te stichten zonder bepaling tot welk einde het dienen zou. De kames is op reces gescheiden tot 11 november. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben heden tot lid van de eerste kamer der staten generaal gekozen den heer Joost van Vollenhoven, te Rotterdam, in de plaats van den heer A. Ilartevelt Jz., die zijn ontslag heeft genomen. Tot lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het kiesdistrikt Dokkurn is met 856 van de 1 483 uitgebragte stemmen gekozen jhr. mr. S. W. H. A. van Beyma thoe Kingma. Het muntkollegie te Utrecht heeft jl. vrijdag o. a. tot handels-essayeur toegelaten jhr. J. II. van Reigersberg Ver- sluys alhier. LI. vrijdag is in eene openbare zitting der arrondisse- ments regtbank te Zierikzee, door den heer mr. P. van der Meer Mohr, onlangs tot kantonregter aldaar benoemd, zijn ambtseed afgelegd. t Men schrijft ons uit's Gravenhage 16 oktober „Naar men uit goede bronnen verneemt is het denkbeeld om een paleis voor de volksvertegenwoordiging op te rigten, werkelijk van den koning uitgegaan. Men vindt daarvan het bewijs in de boodschap met welke het wetsontwerp inge diend is en die geheel afwijkt van den gewonen dorren en lakor.ieken stijl dier missives. „Verlangende," zegt de ko ning, „tot erkentelijke gedachtenis aan de vestiging vau de hoofdbeginselen onzer staatsregeling en het grondwettig verbond tusschen ons stamhuis en het nederlandsche volk sedert 1813, een blijvend teeken te doen oprigten, stellen wij u bij nevensgaand ontwerp van wet voor, te dien einde het stichten van een paleis voor de beide kamers der staten- generaal in overweging te nemen." Het ontwerp zelf stelt in zijn eenig artikel alleen het beginsel vast„Te 's Graven hage wordt voor de vergaderingen van de beide kamers der staten-generaal een paleis van staatswege opgerigt." Maar in de korte memorie van toelichting komen eenige karak teristieke opmerkingen voor. De regering zegt, dat zij meende zich te moeten onthouden van allen invloed op de uiting der nationale dankbaarheid voor het in 1813 her wonnen volksbestaan, en dat zij oordeelde aan de viering der november-dagen het karakter eener geheel en alleen uit het volk voortspruitende hulde te moeten laten. Doch zij behield zich voor de medewerking der wetgevende ma»t in te roepen, om de vestiging der hoofdbeginselen onzer staats regeling te doen herdenken, hetgeen op geen gepaster wijze schijnt te kunnen geschieden dan door liet bouwen van een paleis voor de staten-generaal. die eerste en voornaamste der instellingen, zonder welke Willem I verklaarde het een hoofdig bestuur niet te willen aanvaarden. Het gebouw, be kostigd uit de algemeene middelen, zal aldus door bijdragen van het gansche 'volk tot stand komen. „De begrooting van dit werk kan niet overgelegd worden dan nadat men in het-bezit van een uitgewerkt plan zal zijn, doch het schijnt dat men zelfs vooreen inillioen gulden niet terugdeinst. Vermoedelijk zal er eene prijsvraag wor den uitgeschreven, daar de regering zegt dat zij aan uitste kende bouwkundigen tijd en gelegenheid tothet ontwerpen van een doeltreffend plan wensclit tf goveq. „Indien de kamers hunne goedkeuring aan het plan hech ten, kan er zeker, op de onbekrompen wijze waarop men deze maal te werk gaat. iets schoons tot stand gebragt wor den, een gebouw dat, uitmuntende in arehitektuur en door penseel en beitel opgeluisterd met de hoofdtafereelen der geschiedenis des vaderlands en de beelden zijner beroemde mannen en vorsten, een nationaal tuuseura zal zijn, hetwelk stoffelijke schoonheid aan sjmibolische beteek^nis paart. „De belangrijke wetsontwevpen zijn dezer dagen ver meerderd met een nieuw ontwerp van registrfttiewet. strek kende om de oude wet en de talrijke onduidelijke of tegen strijdige besluiten te vervangen. Het wetsontwerp beslaat 54 en de memorie van toelichting 91 bladzijden in folio. Het doel der nieuwe wet is: 1. om de bezwaren weg te nemen die uit de menigvuldige verordeningen op dit stuk voortspruiten en de wetgeving op de registratie in over eenstemming. te brengen met onze tegenwoordige burger lijke wetgeving; 2. om door verbetering der bepalingen de toepassing te vergemakkelijken 3. om meer waarbor gen aan de belanghebbenden te geven 4. om door wij- zigingen der tarieven de belasting billijker te verdeelen; 5. om door ineensmelting der regten van in- en over schrijving met die van registratie, en door vereeniging der opcenten met het hoofdregt, vereenvoudiging in de heffing te brengen." H. K. H. prinses Marianne der Nederlanden heeft eene som van f4000 geschonken voor de oprigting van het ge- denkteeken. Met inbegrip hiervan is het totaal der in de residentie ontvangen gelden gestegen tot f 11.953,52. Te Deventer, met 16.346 zielen, heeft de kollekte voor een gedenkteeken voor november 1813 enz. opgebragt f295, zijnde gemiddeld 2 cent per hoofd. De opbrengst te Maastricht, met 27.028 zielen, bedroeg f S3S, of gemiddeld 3 cent per hoofd. In de gemeenten Driebergen en Rijsen- burg, nabij Utrecht, te zamen met eene bevolking van 2134 zielen, werd f392,63 of gemiddeld ruim 18 cent per hoofd gekollekteerd. Te Texel, met 6176 zielen, is f 360 of gemid deld ruim 5£ cent per hoofd ontvangen. Te Tiel, met 6991 zielen, is ontvangen f 201.69 of gemiddeld ongeveer 3 cent per hoofd te Weesperkarspel (Noord-Holland), met 1379 zielen, f63.16 of gemiddeld ruim 4J cent per hoofd; te Maasland (Zuid-Holland), met 2061 zielen, f263,23 of ge middeld ruim I2J cent per hoofd teRozendaal, met 7055 zielen, f219 of gemiddeld ruim 3 cent per hoofdte Was senaar (Zuid-Holland), met 3089 zielen, f417,39£ of gemid deld per hoofd 13£ cent. De gemeenteraad van Amsterdam heeft aan burgemees ter en wethouders een krediet van f 10.000 verleend voor de viering der herdenking van Neêrlands onafhankelijk heid. Die viering zal godsdienstig en huisselijk plaats heb ben zondag 15 november, de volgende dag is voor openbaar vreugdebetoon bestemd, waarin het dagelijksch bestuur wenscht voor te gaan door volksvermakelijkheden, het uit steken van vlaggen en illuminatie. De reden waarotu de 15 november als dag der feestviering gekozen is ligt hierin dat op dien dag in 1813 aldaar de eerste krachtige stoot werd gegeven aan de gebeurtenissen welke twee dagen later plaats hadden. Tot het sluiten der beurs op 16 november willen burgemeester en wethouders het initiatief niet nemen; raogt de handel dit verlangen, dan zou er misschien aan vol daan worden. Tegen het vlaggen op zondag bestaat bij het bestuur geen bezwaar. Een der raadsleden noemde het een gunstig denkbeeld den 16 cn niet den 17 november te vieren,opdat het den schijn niethebbe als vierde Amsterdam feest wegens de oprigting van twee monumenten te 's Ilage. Door den gemeenteraad van 's Hertogenbosch is op voor stel van burgemeester en wethouders besloten, dat op den 17 november aanstaande het herstel van Nederlands onafhankelijkheid plegtig en luisterrijk zal worden gevierd door illuminatie, koncerten, enz. De raad heeft ter bestrij ding der kosten uit de gemeentekas f 2000 toegestaan. De raad heeft mede besloten aan den minister van binnenland sche zaken te verzoeken, dat eene der rijks hoogere scholen voor het middelbaar onderwijs te 's Hertogenbosch zal wor den geplaatst, met kostelooze aanbieding van wege de ge meente der daartoe vereischte lokalen. Men verneemt dat ook de heer J. Bosscha heeft bedankt voor de uitnoodiging tot het houden eener feestrede bij het leggen van den eersten steen van het monument in het Wil lemspark te 's Hage op 17 november e. k. Op daartoe uitgedrukt verlangen van den minister van justitie, hebben de kommissarissen des konings in de pro vinciën de burgemeesters en wethouders uitgenoodigd toe te zien dat nagekomen worde de verpligting aan den amb tenaar van den burgerlijken stand opgedragen, om ten allen tijde, zelfs zonder onderscheiding tusschen zon- en werkda gen, aan de ingezetenen de gelegenheid te geven tot het doen der aangiften, zoo lang de daartoe door de wet gestelde termijn niet is verstreken, en, indien dit noodig wordt bevon den, vooral voor aangiften welke aan een bepaalden korten termijn zijn gebonden, zonder dat dit belet dat. bij \wge van administratieve regeling, zekere dagen en uren worden aangewezen, welke meer opzettelijk bestemd zijn voor het ontvangen der aangiften. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de hoofdingenieur J. G. W. Fijnje. leger. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt in West-Indië, de heer Hendrik Johannes de Boer, geboren te Joure in Fries land den 9 april 183S. belastingen enz. Benoemd tot ontvan rs d- r direkte belastingen en akcijnsen te Holwerd, de heer K. R. Steringa, thans te Ballum; van de direkte belastingen, in- en uit gaande regten en akcijnsen te Ballum c. a., op Ameland, de heer C. C. Exalto d' Almaras, thans kommies le klasse bij 's rijks belastingen te Vlaardingender direkte belastingen en akcijnsen te Nieuwolda, de heer P. M. Sehweig, thans te Bourlange en der in- en uitgaande regten en akcijnsen te Bourtange, de heer G. Moesman, thans kommies ter direktie van 's rijks belastingen in Utrecht. Indische dienst. Goedgekeurd het besluit van den goe- verneur-generaai van Nederlaudscli Indië waarbij, onder nadere goedkeuring des konings, aan den heer jhr. J.F. HoraSiccama, laatstelijk lid van den raad van Nederlandsch Indië, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit 's lands dienst is verleend, en zulks onder dankbetuiging voor de langdu rige en goede diensten door hem aan den lande bewezen, en met behoud van zijne aanspraak op pensioen aan het lid van gemelden raad, den heer W. J, van de Graaff, onder gelijke dankbetuiging en tevens met behoud v/?n aanspraak op pensioen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met bepaling, dat hij in de bedoelde betrek king werkzaam blijft tot dat zijn opvolger zal kunnen zit ting nemen; tot lid van den raad van Nederlandsch Indië benoemd de heer mr. A. Loudon, thans algemeen sekretavis bij liet goevernement van Nederlandsch Indië. Kerk- en «selioolnïeuws. De heer J. J. van Toorenenbergen, predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen, heeft gisteren aan de gemeente bekend gemaakt dat hij de benoeming tot direc tor der utrechtscbe zendingsvereeniging heeft aangenomen. In het begin des volgenden jaars zal hij deze betrekking aanvaarden en tot dien tijd zijne tegenwoordige betrekking blijven vervullen. Het klassikaal bestuur van Zwolle heeft den predikant J.G. van Rijn voorloopig geschorsten zijne bediening en zijn ambt als evangeliedienaar bij de nederlandsche hervormde kerk, De kerkeraad der waalsche gemeente te Leiden heeft, ter vervulling der plaats door het vertrek van jhr. B.H.C.K van der Wijck als hoogleeraar naar Groningen openstaande, den heer J. II. T. de Vogel tot hulpprediker benoemd. Marine en leger. Er loopt een gerucht, dat prins Alexander als kweekeling de koninklijke militaire akadeuiie te Breda zal bezoeken, en dat in het begin des volgenden jaars een bataljon van het regement grenadiers en jagers aldaar in bezetting zal komen. Door den kommandant van Zr. Ms. zeeinagt in Oost- Indië, is aan de indische regering het voorstel gedaan, ora, indien de politieke toestand in Japan zulks mogt vorderen, zich met Zr. Ms. stoomschepen Djauibi.Vice-admiraal Koop man, Citadel van Antwerpen en Amsterdam derwaarts te begeven. Met 1 december aanstaande zullen vermoedelijk Zr. Ms. stoomschepen Prinses Amelia en Metalen Kruis, ter verster king van het eskader, naarOost-lndië vertrekken, terwijl uit Suriname de schroef-stoomscliepen 4e klasse Stavoren en Delfzijl hunne bestemming naar Oost-lndië reeds opvol gen. Staatscourant Rcgtsiaken. Het provinciaal geregtshof in Gelderland heeft in de vorige week S. M.Poppers veroordeeld tot de straf des doods, wegens brandstichting te Winterswijk, waarbij te voorzien was dat menscbenlevens in gevaar zouden worden gebragt. Woensdag werd voor de regtbank te 's Hertogenbosch aangebragt eene vordering van den heer Takken, voormalig kruisheer, tegen den lieer van den Wijmelenberg en zeven andere kruisheeren van het klooster te St. Agaiha. strek kende tot teruggave van zijnen inbreng ad f 500, en tot ver-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1