Jl. zondag heeft in de kerk der hervormde gemeente te Neuzen de inwijing plaats gehad van het orgel. De predi kant P. van den Hoofakker Houtzagers hield eene toepas selijke rede naar aanleiding van I Kor. XIV 5&. Het orgel en de wijze waarop de heeren P. M. en C. P. van Sprang, te Vlissingen, het in orde hebben gebragt worden zeer geroemd. Marine en leger. Wij vernemen dat tegen 3 november weder een dertigtal jongelingen is opgeroepen om hij het instruktie-bataljon te Kampen geplaatst te worden. Koloniën De laatste noramers van bet west-indisch goevemeraents* blad. welke wij heden ontvangen, leeren ons in bijzonder den de onderwerping kennen van het beruchte kamp van wegloopers achter de plantage Rac a Rac. Wij ontleenen daaromtrent aan de nommers van 1 en 5 september het volgende: Zaturdag den 29 augustus werden met de koloniale stoom boot Nickerie te Paramaribo aangebragt 42 personen uit genoemd kamp afkomstig. Daaronder bevond zich het i opperhoofd van het kamp B:oos, zijn broeder en eeuige jeugdige leden zijner famielje. Eenige dagen te voren was Broos in aanraking gekomen met den heer Drexler, een zendeling van de moravische broederschap. Hij verzocht dezen hem opheldering te geven omtrent de verleende am nestie en deed de vraag of hij en de zijnen op de vergiffenis j van de regering mogten rekenen en in de regten deelen aan de bevredigde boschnegers toegekend,indien hij de wegloo pers die zich met hem hebben vereenigd, uitleverten hij zich en de zijnen die in het woud geboren zijn. aan de boorden der rivier komt nederzetten, waartoe hij van het goever- nement een streek lands wenschte te erlangen. Broos werd, nadat er nog eenige verdere onderhandelingen hadden plaars gegrepen, uitgenoodigd zich naar de stad te begeven ten einde in persoon met den goeverneur te kunnen onder handelen. In het begin scheen hij huiverig om daaraan te voldoen, doch de verzekeringen dat hij zich gerust op de goede trouw verlaten kon. stelde hem gerust. Bij de aankomst van het veertigtal te Paramaribo werden Broos en. de leden zijner famielje in het huis der moravische broederschap opgenomen, waar de goede ontvangst hen de verklaring deed afleggen, „dat zij niet wisten dat de blan ken zulke goede menschen waren." Zij deelden mede dat de tijdens de laatste expeditie achtergebleven militair aan de gevolgen zijner wonden overleden en behoorlijk begra ven was en dat bij de zelfde gelegenheid zeren van het kamp het leven hadden verloren. Een kistje met zilvergoed, dat in dertijd van den direkteur van de plantage Rae a Rac ontvreemd was, werd thans terug gebragt. De negers die hun opperhoofd gevolgd zijn worden voorloopig op 's lands grond Boniface gehuisvest. De laatste berigten melden dat de goeverneur gehoor heeft gegeven aan het verlangen van Broos, onder zoo danige bepalingen als het meest ten nutte van de kolonie kunnen strekken. Dien ten gevolge zouden allen die in het bosch geboren zijn, benevens de wegloopers die langer dan driejaar hun verblijf in het kamp gehad hebben, als ingeze tenen worden beschouwd en als zoodanig behoorlijk inge schreven. Voorts zou hen een stuk lands aan de boorden der Suriname worden aangewezen waar zij zich zullen nederzetten en hun bedrijf, de landbouw, uitoefenen. Binnen zes weken zouden zij met die nederzetting moe ten aanvangen, en binnen een jaar gereed zijn met de inoogsting hunne'' nu te veld staande voedingsmiddelen en alsdan de velden vernielen. Godsdienstig onderwijs zal hen op verlangen door de moravische broederschap gegeven worden. De overige wegloopers uit het kamp worden onder staatstoezigt geplaatst. Deze handelwijze van het west-indische goevernement is waarlijk wel eeti zonderlijk kontrast met de zoo ondoor dachte als noodelooze expeditie van het vorig jaar, waarbij zoo veel bloed op roekelooze wijze verspild is. Voorts vernemen wij nog uit eene partikuliere korres- pondentie dat het verlangen naar een krachtig, flink en energiek bestuur in Suriname algemeen is. Regtszaken. De hoogeraad der Nederlanden heeft woensdag behan deld twee voorzieningen in kassatie, beiden ingesteld door mr. C. A. W. A. van Baerle. advocaat te Breda, tegen: 1. een arrest van het hof in Zuid-Holland, waarbij hij is schuldig verklaard aan het beleedigeu met woorden van een magistraatspersoon, in de uitoefening zijner bedie ning, en deswege veroordeeld tot eene maand cellulaire ge vangenisstraf en 2. een arrest van het hof in Zeeland, waarbij hij is schuldig verklaard aan moedwillige mishan deling zijner wettige moeder, en deswege veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf. Nadat de raadsheeren mrs. Voorduin en van IJsselstein in deze zaken respektievelijk hadden gerapporteerd en door den vice-president jhr. mr. van de Velden den rekvvi- rant, die in beide zaken zelf als advokaat optrad, was aangemaand om zijne voorzieningen met kalmte erx gema tigdheid toe te lichten, werden door den advokaat-rekwirant twaalf kassatieraiddelen tegen beide arresten, of we! tegen ieder derzeive zes middelen voorgedragen en toegelicht. De advokaat-generaal mr. Karseboom zal den 26oktob.e.k. in beide zaken konklusie nemen. (iV. dagbl. v.sGrctvenh Gemengde berigten. Bij de annkomst der stoomboot Stad Goes verneemt de Goessche courant dat ter hoogte van Dordrecht het vol gende ongeluk is gebeurd. Een rijtuigmaker, die een der goessche passagiers, aan boord van genoemd stoomschip wilde spreken, zou bij het aanleggen en overreiken der touwen overboord gevallenen vergeefs gezochtzijn. Nadere bijzonderheden ontbreken. De aartsbisschop van Marseille heeft in een herder lijken brief, waarin hij het „Leven van Jezus" door Renan verdoemt, het houden van openbare gebeden bevolen. Deze zullen eiken vrijdag ia alle kerken zijner diocese worden gehouden, ten einde God om vergeving te bidden wegens de be'eediging welke hem, den algoeden schepper en onder houder der wereld, door Renan is aangedaan. Iedere geloo- vige die deze gebeden doet, krijgt vergeving van zonden. De tweede opstijging van den ballon Le Ge'ant te Parijs, blijft op zondag a. s. bepaald. Voor het aanvaarden der reis zal een ballon eenige malen met de personen opstij gen die Parijs en de omstreken a vol d'oiseau willen bezig- tigen. Dit zal echter met een kleineren ballon plaats hebben, ten einde tevens de reusachtige afmetingen van Le Ge'ant des te beter te doen uitkomen. Te Luino (Lombardije) heeft zich eene kommissie gevormd, met het doel om door middel van openbare inschrijvingen, een reusachtig standbeeld ter eere van Gari baldi op te rigten. Er zal een beroep gedaan worden op alle italianen en de gemeenten, genootschappen of andere zede- lijke ligchamen, die voor 100 franks inschrijven, zullen als zoodanig vermeld staan op het voetstuk van het standbeeld. Indien er meer gelden ontvangen worden dan voor het monument vereischt wordt, zal het overschot aangewend worden voor andere ontwerpen van den zelfden aard, of voor weldadige doeleinden. In de afgeloopen week zijn door de de vjsschers te Amiuerstol 75 zalmen gevangen, gemiddeld ter zwaarte van 8 p., die aan den afslag var. f 1.40 tot f 1.65 opbragten. In de afdeeling onderwijs van het kongres voor sociale wetenschappen, dezer dagen te Edinburgh gehouden, is ter sprake geweest het gradueren van vrouwen. De voorstanders beweerden dat niets in de verstandelijke vermogens dei' vrouw haar, zoo zij er neiging toe gevoelt, belet te promove ren en mede te dingen naar wetenschappelijke betrekkingen. De tegenstanders meenden dat de roeping der vrouw haar in haar huishouden hield en dat elke poging om haar van de uitoefening der maatschappelijke deugden af te trekken, waarvoor zij bijzonderlijk begiftigd is, met de belangen der maatschappij strijdig ware. De heer Strutber van Aberdeen deelde mede dat miss Garret hem herhaaldelijk verzocht had, tot de lessen der geneeskundige fakulteit te worden toegelaten en hij haar er zeer geschikt toe acht. Hij was van oordeel dat het moeijelijk was, eene dame op de kollegiën toe te laten maar men kon dan afzonderlijke kollegiën voor dames hebben. Hij had die willen organiseren, maar was er door zijne kollega's in verhinderd. Hij zeide zijne meening te gronden op het regt van gelijkheid van alle burgersmaar zou, wat hem betreft, niet gaarne zijne vrouw, zijne dochters of zijne zusters zijn vak zien beoefenen. Ter gelegenheid der opening van den staatsspoo-weg Harlingen-Leeuwarden is een buitengewoon no miner van de Friesehe courant verschenen. Het is omgeven door een rooden rand en voor een groot deel gevuld met artikelen op deze gebeurtenis toepasselijk. Men merkt daaronder op een gedicht en een stuk in proza in het friesehe dialekt gesteld. Eene kommissie uit het kerkbestuur van Overijssel, klassis Zwolle, is dingsdag middag bij den predikant van Rijn, die zich nog in hechtenis bevindt, toegelaten, om dien heer te hoortn over de tegen hem ingebragte beschuldigin gen. De geregtelijke instruktie, in zake de ontvoering van het dochtertje van mevrouw de wed. Pruimers, wordt voort gezet. Thcrniometerstand 14 okt. 's av. 11 u. 54 gr. 15 *s morg. 7u. 56 's raidd. 1 u. 61 's av. llu. 56 gr. 16 'stnorg. 7 u. 52 's midd. u. 60 gr. Staten generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren zijn ingekomen: 1. een wetsontwerp tot het bouwen van een paleis voor de beide kamers der staten generaal '2. een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk XI der staatsbegrooting voor 1862, kosten van het bezoek van het japansch gezantschap in Nederland 3. een wetsontwerp tot nadere regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1861 4. een wetsontwerp tot nadere verlenging met een jaar van den termijn tot het doen van rekening en verantwoor ding aan de wetgevende magt van de gedane ontvangsten en uitgaven tot uitvoering der wet op het muntwezen in Indië. Tot rapporteurs zijn benoemd voor de hoofdstukken IV A en IV B der staatsbegrooting voor 1864 de heeren van Voorthuysen, van Goltstein, Bots, Kien en van Heem stra voor hoofdstuk V de heeren van Muiken, Godefroi, Blnssé, van Eek en de Meester; voor hoofdstuk Vide heeren Storm van 's Gravesande, Mijer, Hugenholtz, van der Poel en Luyben; voor hoofdstuk VII A, de heeren de Brauw, Wybenga, Dumbar, van Nispen van Sevenaer en Gevers Deynoot; voor hoofdstuk VII B, de heeren van Voorthuysen, van Goltstein, Bots, Kien en van Heemstra; voor hoofdstuk VIII, de heeren Storm van 's Gravesande, Mijer, Hugenholtz, van der Poel en Luybenvoor hoofd stuk IX, de heeren Storm van 's Gravesande, Dullert, van Heukelom, van Nispen van Sevenaer en Luybenvoor hoofdstuk X, de heeren de Brauw, Wybenga, Dumbar, van Nispen van Sevenaer en Gevers Deynoot; voorde wet op de middelen, de heeren de Brauw, Wijbenga, Dumbar, van Nispen van Sevenaer en Gevers Deynoot. Daarna is de vergadering gescheiden. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 14 oktober. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Bij de opening der zitting zijn afwezig de heeren van de Graft en Damme, die volgens kennisgeving des voorzitters later zullen komen. De notulen der vorige zitting zijn gelezen en goedgekeurd. Daarna is voor kennisgeving aangenomen de raededeeling dat gedeputeerde staten blijkens hunne missiveaan burge meester en wethouders hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot uitgifte in erfpacht van -1- roeden 80 vierkante ellen ge meentegrond aan de haven. Met algemeene stemmen is goedgekeurd eene voordragt van den gemeente-ontvanger tot af-en overschrijving uit de onvoorziene uitgaven ten behoeve van onvoorziene be hoeften,tot een bedrag van f 62,64-,en tot beschikking uit de onvoorziene uitgaven over f21 tot betaling der kosten voor drinkwater tijdens de jongste droogte. De voorzitter legt over een staat van verleende of te ver- leenen restitutie van hoofdelijken omslag, t. w. 4 maanden aan de erfgenamen van wijlen den heer G. L. H. P. Stern, ten bedrage van f 12,10. Naar aanleiding van een tweeden staat, ten gevolge van twee ingekomen verzoeken vanmejuf- vronvv M. C. van der Horst Serie' en jonkvr. C. van Teylin- gen, namens de erfgenamen van wijlen den heer D. J. van dev Horst Serlé en jhr. D. G. van Teylingen, beide alhier overleden, zijn twee posten, voor de eerste f 38,25£ en voor de laatste f69,58, als van onwaarde geroijeerd. Het proces-verbaal der opname van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat alles in orde is bevonden, zijnde in kas f 15.047,25, is goedgekeurd. Volgens mededeeling des voorzitters hebben zich drie personen aangemeld voor de betrekking van vijfden hulp onderwijzer op de school voor onvermogenden, zijnde II. A. Luijk, hulponderwijzer te Tholen, G. J. Tamson en C. Heeröldt, beide hulponderwijzers te Vlissingen, die alle op de voordragt zijn geplaatst. Tot de dadelijke benoeming overgegaan zijnde, wordt H. A. Luijk benoemd met 13 stemmen; G. J. Tamson verkreeg 1 stem en een biljet was in blanko ingeleverd. De openbare zitting wordt voor eenige oogenbhkken geschorst. Na de heropening deelt de voorzitter mede dat de kamer van koophandel en fabrieken, volgens een door haar ingezonden brief, geen bezwaar heeft tegen het open baar maken van het ministeriële antwoord op het verzoek der kamer ooi eene kommissie ter audiëntie toe te laten en dat zij het aan den raad overlaat of hij dat antwoord al of niet wil doen voorlezen. De voorzitter brengt in omvraag of die voorlezing zal geschieden, waartoe met 10 tegen 4 stemmen besloten wordt. Tegen stemmen de heeren van Uije, van Deinse, van Visvliet en Fokker.Daarop leest de sekretaris het antwoord van den minister voor, waaruit blijkt dat zijne excellentie gaarne de kommissie zal ontvan gen, doch dat hij ook zonder hare komst niet ongenegen is het verzoek van den gemeenteraad betreffende het kanaal door Walcheren enz. te ondersteunen, waartoe na zijn bezoek aan Zeeland geen verdere aanzoeken meer noodig zijn.Het schrijven der kamer wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter herinnert dat den 17 november de ge denkdag der verlossing van Nederland in alle steden van het vaderland gevierd zal worden. Burgemeester en wet houders stellen voor, hun een krediet van f 1200 te verleenen om daarvan op dien dag de armen in de gestichten en de kinderen op de scholen voor on- en minvermogenden te onthalen, waartoe f700 a f800 noodig zal wezen, en het overschietende te bestemmen voor eenige festiviteiten. Hij meent dat, waar die dag zoo wel godsdienstig als feestelijk zal worden gevierd, ook Middelburg bij hare tegenwoordige vooruitzigten niet achter kan blijven om ook iets te doen. Op eene vraag van den heer Lantslieer, of de bedoeling is om bepaald f 700 of f S00 voor de gestichten en de scholen te bestemmen en alleen het overschietende voor feesten, antwoordt de voorzitter toestemmend.De heer A. W. Snouck Hurgronje motiveert zijne uit te brengen stem. Hij juicht het voorstel om de armen te onthalen toe, doch daar hiermede ook gepaard gaat het geven van gelden voor fees ten is hij er tegen. De heer van Visvliet verklaart zich voor het voorstel omdat het onthalen der armen binnens huis en niet in het openbaar zal plaatshebben en hij het van belang acht dat er ook eene openbare manifestatie ge schiede. De heer van Deinse zegt dat hij voor het eerste deel van het voorstel is en daarom ook het andere wil laten meegaan. Dc heer Caland meent dat men wel iets mag besteden voor die heugelijke gebeurtenis, bij de herinnering aan de verlossing in 1813 van de lasten en den druk welke ons land in den franschen tijd waren opgelegd. De heer Verbrugge is het eens met den heer Caland ook hij gelooft dat de geheele nederlaudsche natie met dankbaarheid zich die verlossing herinneren zal. De voorzitter zegt dat hij het zou betreuren als het voorstel niet werd aangenomen. De meesten hebben het tijdstip der verlossing wel niet be leefd, maar zij die het beleefd hebben kunnen het dan ook het best waarderen, en ookWalcheren behoorde tot bet her stelde Nederland. De heer Sifflé wees eindelijk nog op bet groot belang (lat de gebeurtenissen van 1813 ook voor Walcheren hebben gehad. Nadat de beraadslagingen zijn gesloten is het voorstel van burgemeester en wethouders in omvraag gebragt en aange- genomen met 12 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Lambrechtsen van Ritthem, A. W. Snouck Hurgronje en Fokker. Wordt overgelegd de rekening van de Vereeniging tot bevordering van toonkunst, makende met een goed slot van f 15,09 een totaal van f 1479,22. In overeenstemming met het advies der financiële kommissie, welke deze rekening heeft onderzocht en akkoord bevonden, is zij met eenparige

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2