MïDDELBURGSCHE C O IRA N Zaturdag 17 Oktober. N- 125. (r; >f\ 1863. Editie van vrijdag avond 8 ore. AANBESTEDE*». Op vrijdag den 30 October 1863, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den commissaris des konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezig heid, door een der leden van de gedeputeerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat, in het 11e district, aan het lokaal van het provinciaal bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het onderhouden ven den rijksdam en "bij - behoorende voorwerpen te Bath, van 1 januarij 1864 tot en niet31 december 1866. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving, voor het geheele onderhoud in massa. Het bestek ligt ter lezing aan het lokaal van het ministe rie van binneulandsche zaken, aan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de bestekken van waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende den 7en en 4en dag vóór de besteding de noo- dige aanwijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere inlichtingen te bekomen zijn aan het bureau van den hoofd ingenieur van den waterstaat jbr. Ortt, te Middelburg, en bij den ingenieur Bleckmannte Goes. 's Gravenhage10 september 1863. Van wege den minister, De secretaris-generaal J. SCHRöDER. BmEALAAII. Middelburg 16 oktober. Te Oostkapelle, met 819 zielen, heeft de kollekte ge houden voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. f42 of gemiddeld 5 cent per hoofd op- gebragt. Te Amersfoort bedroeg de opbrengst f 325, zijnde op eene bevolking var. 12,6S3 zielen gemiddeld 2fc cent per hoofd. Te Wageningen, met 5326 zielen, werd f327,28 gekol- lekteerd, of gemiddeld ruina 6 cent per hoofd. Uit Dordrecht schrijft men ons van 15 dezer: „De alhier voor de gedachtenisviering enz. van 1S1 3 op gisteren gehouden kollekte heeft opgebragt, niet gelijk sommige bladen hebben vermeld, de som van 11 a 1200 gulden, maar die van f1345. Van deze gelden zijn f650 op de open schalen ingezameld, het overige bij inschrijving verkregen. De uitslag heeft aller verwachting overtroffen. Naar evenredigheid der bevolking is er ongeveer 6 cent per hoofd gestort. Voeg hierbij dat de leerlingen van het gym nasium, en ik geloof ook van de openbare scholen, aan wie kennis was gegeven dat een paar leden der kommissie ook hun giften zouden komen inzamelen, te vergeefs den gan- schen morgen dat bezoek hebben gewacht en niemand zagen verschijnen en dus hunne bijdragen niet konden offeren, roet welke de totale opbrengst welligt tot f 1400 gestegen zou zijn, dan zou men wel zeggen dat Dordrecht, vergeleken bij andere steden, zich wel heeft gekweten." Woensdag morgen hebben de belgische ministers met gevolg zich met den spoortrein uit 's Hage naar Rotterdam begeven, van waar zij naar Antwerpen vertrekken zullen. De belgische gezant, de baron Dujardin, heeft H.II. Exc. tot aan het station uitgeleide gedaan. De tweede kamer zal vrijdag in eene openbare zitting keunis krijgen van de indiening van een belangrijk wets ontwerp. liet zal strekken om de noodige fondsen aan te vragen tot oprigting van een nationaal gedenkteeken van het halve eeuwfeest der herinnering van Nederlands onaf hankelijkheid. Dit monument zal bestaan in een „paleis voorde vertegenwoordiging" tot herdenking van de ver nieuwing van den band tusschen Nederland en Oranje op konstitutionele grondslagen. Dit gebouw zal de vertegen woordiging van een vrijheidlievend volk waardig zijn. Men wil weten, dat het denkbeeld van dit nationaal gedenktee ken voor de gebeurtenissen van 1813 uitgegaan is van Z. M. den koning en dat voor de verwezenlijking een millioen gulden zal worden beschikbaar gesteld, opdat dit zigtbaar gedenkteeken van de liefde welke ons vorstenhuis en de natie volgens grondwettige grondslagen aan elkander ver bindt, steeds in allen deele grootsch en waardig zij. Dagblvan Z.-Holl. en 's Gravcn/i.) bouwen, die niet gehuisvest is gelijk hare waardigheid ver- eischen zou. De tweede kamer heeft gebrekkige en de eerste kamer ellendige lokalen. I-Iet wetsontwerp is echter nog niet gedrukt, zoo dat de bijzonderheden van het plan voor alsnogonbekend zijn. Alleen meent men te weten, dat het denkbeeld van den koning uitgegaan en het ontwerp met ongeloofelijken spoed door de ministers opgemaakt en door den raad van state onderzocht is. „In het nieuwe ontwerp van regelwet is de voornaamste karaktertrek, dat nieuwsbladen, tijdschriften, andere ge drukte stukken van allerlei aard, en advertentien en aan kondigingen, vrijgesteld worden van zegel. De pers zal echter nog een geruimen tijd naar die ontheffing moeten wachten, want al wordt deze wet aangenomen, zoo treedt zij eerst den 1 januarij 1865 in werking. Te gelijk zal dan ook het buitengewoon zegelregt op de buitenlandsche nieuwspapieren vervallen, en deze maatregel zal weder op zich zeiven eene vermindering van het brievenport met Engeland ten gevolge hebben, want de engelsche regering heeft volstandig geweigerd om het port te verminderen tot bet cijfer, waarop thans bijv. dat tusschen Engeland en België bepaald is, zoo lang de engelsche bladen hier te lande met zegelregt worden belast. En dat dit geen onbillijke eisch is, blijkt uit een tevens door onze rege ring overgelegden staat, uit welken men ziet dat de Times die ruim f 103 'sjaars kost, hier nog bovendien met f64.60 zegelregt bezwaard wordt. De KÖlnische Zeitung kost bij abonnement ruim f 27 en hier te lande bovendien f32,54 zegelregt! Een andere staat toont aan hoe het zegelregt onze binnenlandsche bladen drukt. De Nieuwe rotterdamsche courant die f33 kost, betaalt daarvan f 16,88 of ruim 51 pereent aan zegelregt; het Handelsblad van f 30 ruim f 16 of meer dan 53 percenthet Effectenblad van f30 bijna f 17£ of meer dan 57 percent enz. „De overige veranderingen van meer of minder belang, die het nieuwe ontwerp in den tegen woordigen toestand met betrekking tot het zegelregt brengt, zijn deze. 1. dat onder- handsche akten van verhuring en onderhandsche akten van beleening op effekten enz. niet meer aan zegelregt, geëven- redigd aan de uitgedrukte geldsommen, onderhevig zullen zijn 2. dat binnenlandsch handelspapier aan een gering vast regt wordt onderworpen, en het evenredig zegelregt op buitenlandsch papier aanmerkelijk wordt verlaagd, terwijl de betaling der regten wordt vergemakkelijkt door de invoe ring van plakzegels; 3. datkwitantiën, polissen en dergelijke aan een gering vast regt worden onderworpen3. dat er geene opcenten zullen geheven worden, enz. t Men schrijft ons uit 's Gravenhage 15 oktober: „Ge zult reeds het berigt vernomen hebben van de indie ning van een wetsontwerp, strekkende om als nationaal gedenkteeken en ten koste van een millioen gulden, een prachtig paleis voor onze volksvertegenwoordiging te Betreffende de zamenscholingen te 's Hage waarom trent wij eergisteren eenige mededeeling deden, schrijft een ander korrespondent ons het volgende „De zelfde ongemotiveerde gisting als ten vorigen jare begint weder in deze residentie te heerschen. Geen raensch weet wat er eigenlijk gaande is, maar verleden zaturdag avond begonnen zich weder de zelfde teekenen te vertoo- nen, die men in den afgeloopen winter heeft leeren kennen: bijzondere drukte van passage op verschillende plaatsen, bijeenscholingen enz., alles echter dit is het verwonder lijkste verschijnsel bij deze raadselachtige opschuddingen in de diepste stilte en zonder eenige baldadigheden. Zondag avond waren de Spui- en Veenestraten opgepropt met heen en weder wandelende personen, naar het schijnt vol verwachting naar de dingen die komen zouden maar er kwam niets. De wandeling had overigens weder onder doodelijke stilte en zonder wanorde plaats. De maandag avond onderscheidde zich door niets bijzonders, maar op diugsdag morgen heeft de raad wijselijk dadelijk eene ver ordening tegen zamenscholingen vastgesteld en optogten zonder verlof van den burgemeester verboden, alles onder bedreiging van drie dagen gevangenis tegen de overtreders. Een der aangeplakte exemplaren van deze verordening werd beden morgen met drek besmeerd gevonden. Bij eene tweede verordening verbiedt de raad het afsteken van vuur werken op de openbare straat, met f 1 boete of een dag ge vangenisstraf voor elke overtreding. Deze bepaling is zeer noodzakelijk, daar straatjongens zeer dikwijls zoogenaamde slangetjes of zwermers des avonds onder de menschenmenigte werpen, waarschijnlijk met het doel om verwarring te doen ontstaan. Het ontbreekt, gelijk verleden jaar, niet aan ge ruchten. dat deftig gekleede personen gezien zouden zijn, pakken van dergelijke vuurwerken uitdeelende. Mogt dit waar zijn, dan is het van iedergoedburgertehopen.dat hij, iets dergelijks ziende, den delinquent bij de kraag vat ten en hem aan de bevoegde magt overleveren zal. „Sommige voorvallen der laatste dagen kunnen bijgedra gen hebbenom wrevel onder de mindere klassen te doen ontstaan. Zoo heeft men op eene der stadsscholen (mis schien op de andere ook, doch dit is mij niet bekend) het niet aan de kinderen vrijgelaten of zij iets offeren wilden in de mislukte kollekte voor de trits van nationale gedenkteekens, maar hun gelast een stuiver mede te brengen voor dat doel. Ik behoef u niet indachtig te maken, dat één stuiver eene kapitale som is voor gezinnen, waar men dikwijls 's morgens niet weet of men 's middags te eten zal hebben, en dat die afpersing, ofschoon men er zich niet aan durfde onttrekken, velen onaangenaam kan geweest zijn. Een tweede geval is het volgende. Verleden zaturdag hield men in de ijzer fabriek der firma Enthoven eene inzameling van giften onder de werklieden voor het zelfde doel. Ieder gaf naar zijn vermogen, doch verleden maandag werd er genotifiëerd, dat de opbrengst te gering was geweest, dat er eene nieuwe inzameling zou plaats hebben 'en dat van iederen werkman ten minste een halve gulden verwacht werd. Dit was een groot bezwaar voor de werklieden, die doorgaans niet zoo ruim bezoldigd worden dat 50 cent hun eene onverschillige som is, en die bovendien reeds gestort hadden. „De meeste werklieden van deze en andere fabrieken schijnen overigens het plan te koesteren om bij gelegenheid van de feesten der volgende maand eene soort van nationale demonstratie te doen. Zoo veel mogelijk gekostumeerd zul len zij zich in de Maliebaan vereenigen en van daar in op- togt trekken naar het Willemspark, waar dan de fondamen ten voor één der gedenkteekenen gelegd zullen zijn, en vervolgens naar Scheveningen ter plaatse waar Willem I in 1813 aangeland is. Wat die werklieden op de,.o bc.de plaat sen zullen doen blijkt nog niet; misschien blijft alles bij eena pelgrimaadje. Er schijnt althans geene sprake van te zijn, om eenige hulde aan den koning te gaan brengen." Naar wij vernemen is den officier van gezondheid dr. Basting de missie naar Genève opgedragen, ter bijwoning van de aldaar op den 26 dezer te houden internationale konferentie, waarbij zal worden beraadslaagd over het op- rigten van „maatschappijen tot hulpbetoon aan gebles seerde militairen in tijden van oorlog" in de verschillende landen van Europa. Ook te Roermond wenscht de minister van binnenland sche zaken eene rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen kursus te vestigen en heeft daartoe voorstellen aan den gemeenteraad gedaan. Deze is echter niet gezind de aanzien lijke webonwen, door hem aau Jen bisschop tot vestiging van een bisschoppelijk kollegie afgestaan, aan het rijk daar toe in o-ebruik te geven. De reden dat te Roermond, in plaats van te Maastricht, eene rijks hoogere burgerschool zou cevestml worden, ligt daarin, dat liet rijk reeds te Maastricht eene rijks lagere school, alsmede een athenaeum, waar meer dan middelbaar en industrieel ouderwijs wordt gege ven, in stand houd. Misschien zullen nu wel op rijks kosten ook de gebouwen voor die rijks hoogere burgerschool worden daargesteld. Arnhemsche courant.) Woensdag beeft de opening van den spoorweg van Har- lingen op Leeuwarden plaats gehad. Verschillende festivi teiten deden daarbij van feestvreugde blijken. Bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 1864 in den gemeenteraad van's Gravenhage, hebben burgemees ter en wethouders toezegging gedaan van een voorstel tot opheffing van de belasting op tooneelvertooningen en andere openbare vermakelijkheden, waarvoor nog f 50U op de begrooting is uitgetrokken. Bcuoeiitingcn ea besluiten. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen de officier van administratie 3e klasse G. J. G. Verdooren, thans in de West-Indiën. kegterdijke magt. Herbenoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Axel rar. J. P. Dronkers. Indische dienst. Benoemd voor de dienst der neder- landsche bezittingen ter kuste van Guineatot boekhouder kassier en officier van justitie, tevens belast met de funktiën van griffier bij de regtbank te St. George d'Elmina. de resi dent voor de dienst der gemelde bezittingen C. H. D. van Hien; tot fabriek- en magazijnmeester de heer H. J. J. Jansen, bouwkundige te Amsterdam; en tot assistent de heer K. H. Variet, te Amsterdam. Benoemd voor de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië: tot ambtenaar le klasje mr. A. J. Immink; en tot ambtenaar 2e klasse de heer F. Mayor, beiden gewezen kweekelingen aan de koninklijke akademie te Delft. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den met verlof hier te lande aanwezigen oost-indischen ambtenaar W. A. Duvelaar vanCampen, laatstelijk assisient-resident van Saparoea en Haroeko (Moluksche eilanden). Spoorwegen. Benoemd tot lid en voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten de adjudant des konings in buitengewone dienst en generaal-majoor C. Th. van Meurs. Reik- en §e"socIzueuws. De heer J. H. Maller, kapellaan bij de roomsch katho lieke gemeente teGoes, wordt hij zijn vertrek naar Zierikzee vervangen door den heer J. Koekhoven, van Delft.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1