MIDDELBÜRGSCHE C O R A N T. N- 122. Zaturdag 1863. 10 Oktober. ..uKrwüA.s Editie van vrijdag avond 8. ure.o middelburg 9 oktober. De maatschappij Tot bevordering-van landbouw en vee teelt in Zeeland besloot op.hare laatste algemeene vergade ring, omstreeks half junij dezes jaars te Goes gehouden, tot het zenden van een adres aan Z. M. den koning, ten einde in het belang van den landbouw vrijdom te verkrijgen van zegelen registratie-regten bij* afkoop van tienden of kon versie van tienden.grondrenten. Velen onzer lezers zullen zich ditwelligt nog herinneren, althans wij deelden het adres in zijn geheel mede in ons notnmer van 27 junij. Thans vernemen wij met genoegen dat aan den wensch van genoemde maatschappij op de meest volledige wijze is voldaan, en de koning, onder dagteekening van Baden Baden 30 julij 11., eeu besluit heeft genomen van den vol genden inhoud. „Op het rekest van hetbestuuv der Maatschappij tot be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland „Gelet op de voordragt van onzen minister van financiën van den 11 julij 1863, no. S7 (registratie); „Gelet op art. 44 der wet van den 3 oktober 1813 (Staats blad no. 47) en art. 29 der wet van den 31 mei 1824 (Staats blad no. 36); „Hebben goedgevonden en verstaan „1. Vrijstelling te verleenen van het regt van zegel voor: a. de akten, waarbij eene, vóór de invoering van het burger lijk wetboek gevestigde schuldpligtigheid van tienden of van eenige andere evenredige hoeveelheid van vruchten, wordt afgekocht of verwisseld in eene grondrente, mits de akten geene andere op zich zelf staande handelingen of overeenkomsten inhouden; b. de akten, houdende de reg- terlijke of administratieve magtiging tot het aangaan van voorschreven overeenkomst, mitsgaders die, waarvan de opmaking tot het verkrijgen dezer magtiging wordt vereischt. „2. Te bepalen a. dat voorschreven akten, voor zoo veel zij aan de formaliteiten der registratie zijn, en binnen den bij de wet bepaalden termijn, worden onderworpen, gratis zullen worden geregistreerd; b. dat, ingeval akten, welke voorschreven overeenkomst inhouden, tevens andere op zich zelf staande handelingen of overeenkomsten inhou den, bij derzelver registratie alleen ter zake dezer laatsten het bij de wet vastgestelde regt zal worden betaald.; c. dat, op verbeurte van voorschreven vrijstellingen op al de voor melde stukken moet worden gesteld: „vrij van de regten van zegel en registratie, ingevolge het koninklijk besluit van den 30 julij 1863, no. 51. „Onze minister voornoemd is belast met de uitvoering van dit besluit." Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Zr.Ms. stoomfregat Zeeland,kommandant de kaptein ter zee Pels Rijcken, is gisteren middag onder het wisselen van saluutschoten.van het Nieuwediep alhier ter reede gekomen. Volgens de Nieuwe rotterd. courant en het Handelsblad is het doel der reis ekipage over te geven aan de Adolf Hertog van Nassau, die bestemd zou wezen om naar Japan te gaan. Ik heb echter reden om de juistheid hiervan in twijfel te trekken, al moge er ook overgaaf van manschappen plaats hebben. Ik breng de komst van hel fregat eerder in verband met die van het koninklijk jagt De leeuw, mede gisteren hier aangekomen, laatst van Antwerpen. Aan boord van dit vaartuig bevinden zich de heeren ridder Huijssens van Kattendijke, onze minister van marine, Charles Rogier, minister van buitenlandsche zaken en van der Stichelen, minister van openbare werken in België, L. baron Gericke van Herwijnen, onze buitengewone gezanten gevolmagtigd minister te Brussel, en Firmin Rogier, de belgische gezant bij het fransche hof, de permanente kommissie voor de Schelde, benevens eenige andere autoriteiten en eukele dames. „De minister van marine heeft heden voormiddag de werf geïnspekteerd, en in het bijzonder de te pantseren stooui- batterij De Ruyter. Ook heeft z. exc. een onderhoud gehad met den kommissaris des konings in deze provincie. Ten half drie ure begaf z. exc. zich, vergezeld van de vreemde gasten en de dames, naar het op de reede liggend fregat Zeeland, waarvan het gezelschap omstreeks ten half vijf wederkeerde. Bij beide gelegenheden werd het gewoon salvo met het geschut gedaan. De vice admiraal Wipff' dineert heden aan boord van het koninklijk jagt. „Morgen vroeg vertrekt het laatstgenoemde naar Rotter dam: de belgische autoriteiten gaan met het belgisch jagt van het loodswezen naar Antwerpen terug. Ook de Zeeland zal morgen of zondag weder vertrekken." De heeren Charles Rogier, Jules van der Stichelen, Fer- rain Rogier en L. baron Gericke van Ilervvijnen, deden heden middag, begeleid door jonkhr. II. O. Wichers, adju dant van den minister van marine, een uitstapje naar Middelburgen bezochten o. a. het kabinet van het Zeeuwscb genootschap der wetenschappen, het raadhuis en de Oost- kerk, Ook werd getracht een bezoek te brengen aan den kommissaris des konings, die echter, zoo als uit bovenstaand berigt blijkt, afwezig was. De kinderziekte, welke, gelijk men weet, sedert eenigen tijd in de gemeente Baarland geheerscht heeft, is in de laat ste dagen zeer verminderd. Sedert 30 september is slechts een geval meer voorkomen. Het aantal lijders bedroeg in het geheel vier en zestig;'van dpze zijn er 5 overleden, 52 hersteld en nog 7 onder behandeling. Uit Dordrecht schrijft meii ons van 7 dezer: Aanstaanden woensdag zullen de leden der plaatselijke kommissie voor de monumenten enz. enz. ter herinnering aan 1813, in persoon de door hen verspreide cirkulaires en lijsten van inteekening komen ophalen. Zij zullen echter voorzien zijn van een zak, waarin diegenen die niet inge schreven hebben hunne bijdrage zullen kunnen storten. Men is regt benieuwd naar uen uitslag hunner betnoeijin- gen, want heel veel sympathie vindt de gansche zaak hier niet. Wat de feestviering betreft: Dordrecht zal den dag van 17 november, die alom luisterrijk belooft gevierd te worden, onopgemerkt laten voorbijgaan en hare kracht bewaren voor 24 november, den dag van Dordrechts ontzet en bevrij ding. Burgemeester en wethouders hebben een krediet ont vangen van-f 2500 tot opluistering van het feest. Men zegt dat de inwoners uitgenoodigd zullen worden te vlaggen en zamen te illumineren. Wat er van wege de gemeente ge schieden zal ligt nog in het duister." De hoofdkommissie tot oprigting van een nationaal ge* denkteeken voor november 1813 enz., heeft onder dagtee kening van 6 dezer, no. 10205, de volgende cirkulaire gerigt aan heeren voorzitters der plaatselijke kommissiën. „Onze cirkulaire van 30 september 11. no. 10179 heeft, met opzigt tot het verzoek, vervat in de 5e alinea, aanleiding gegeven tot eene bedenking, die wij ons haasten op telossen. Het is namelijk geenszins de bedoeling de leden der plaatselijke kommissiën te verkorten in het regt dat zij allen uit art. 7 der algemeene regelen ontleenen. De hoofdkom- missie heeft alleen, uit aanmerking der aanzienlijke uitbrei ding, die het ledental der plaatselijke kommissiën allengs heeft ondergaan, gemeend dat het in het belang van allen, en dd&roin wenschelijk ware. alle plaatselijke kommissiën bij vertegenwoordiging te vereenigen in e'e'ne bepaalde tribune en voor deze vertegenwoordigers vaste plaatsen te be stemmen. Dien onverminderd echter blijft aan de overige leden der plaatselijke kommissiën die de plegtigheid verlangen bij te wonen, het regt yan toegang verzekerd, en zullen ook aan hen daartoe kaarten worden verstrekt. Wat evenwel de plaatsing betreft, zullen deze leden zich, in de aan te wijzen ruimte, behooren te schikken naar omstandigheden. Voor deze leden zullen wij de eer hebben u een toereikend aantal kaarten in blanko toe te zenden, zoodra wij van u zullen hebben mogen vernemen, hoe velen hunner u ver klaard hebben als zoodanig bij de plegtigheid tegenwoordig te willen zijn. Heeren bestuurders der plaatselijke kommissiën zullen slechts gelieven zorg te dragen dat, bij de uitreiking, de naam van den houder op elke kaart ingevuld zij. Zeer aangenaam zal het ons wezen alsnu gelijktijdig van u te mogen vernemen, èn den naam des vertegenwoordigers uwer plaatselijke kommissie èn het aantal harer gewone leden, die voornemens zijn als zoodanig gebruik te maken van het regt, bij art. 7 der algemeene regelen toegekend." In eene den 6 dezer te Leiden gehouden vergadering der plaatselijke kommissie tot het oprigten van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. is besloten: 1. op maandag 26 oktober eene kollekte te houden en daarmede de leden der plaatselijke kommissie te belasten: 2. gehoor te geven aan de uitnoodiging, om een lid der plaatselijke kommissie te benoemen ter bijwoning der feesten te 's Gra- venhage op dingsdag 17 november, ingevolge waarvan de voorzitter tot afgevaardigde gekozen werd; en 3. geen ge volg te geven aan de uitnoodiging, om den wensch der hoofd-kommissie, betreffende het doen houden eener kol lekte in alle scholen des rijks, aan het gemeentebestuur be kend te maken. De kollekte voor de oprigting van een nationaal gedenk teeken voor november 1813 enz. heeft te Zalt-Bommel, met 3686 zielen, opgebragt f 90 of ruim 2 cent per hoofd. Te 's Gravenhage, met 78,318 zielen, heeft de kollekte gisteren opgebragt f 5,713,45, of ruim 7 cent per hoofd. Onder dit bedrag is niet begrepen eene som van f 34.20, als bijdrage der onderofficieren en manschappen van het rege- ment grenadiers en jagers, eene som van f 14,35 van die van het regement dragonders, eenig vreemd geld en coupons, alsmede eene gift van f 51,20 van de leerlingen der vijfde klasse van het gymnasium. üe beslissing van de regering is, zoo als men weet, inge roepen in het geschil tusschen den heer van Middagten en kerkvoogden in de bekende Ellecomsche zaak. Naar men verneemt is deze zaak aanhangig bij den raad van state. De gemeenteraad van Arnhem heeft een plan tot uitleg der stad tusschen de Klarendaalsche en Roozendaalsche wegen, dat omstreeks f 300,000 aan de stad voor aankoop van ter rein zou kosten, terwijl het terrein, slechts voor huizen voor den minderen stand geschikt, niet genoeg zou renderen, met 10 tegen 8 stemmen verworpen. Voorts zal aan den minis ter van binnenlandsche zaken te kennen worden gegeven, dat de raad veel belang stelt in de vestiging eener hoogere burgerschool, waartoe de stad de lokaliteit aanbiedt. Men schrijft uit Amsterdam 0 oktober In het lokaal de Eensgezindheid op het Spui alhier vond een vreemd schouwspel plaats. Het komitee voor de oprig ting der kanaal-maatschappij voor de doorgraving van Hol land op zijn smalst maakte in een door hetzelve opgeroepen vergadering van inschrijvers in het kapitaal dier maatschap pij, aan de talrijk opgekomenen bekend, dat het door den koncessionaris der doorgraving, den beer Ja<r~ wr ontsla gen. Vermits genoemde heer de inschrijvers had opgeroepen om vóór of uiterlijk op 7 oktober de akte der oprigting te teekenen en mitsdien zich van het komitee feitelijk had afgescheiden, achtte dit zich verpligt verantwoording te geven van zijne handelingen. Deze verantwoording werd gegeven bij monde van den voorzitter, den heer F. van Heu- kelom. Daaruit bleek onder anderen, dat het hoofdpunt van verschil tusschen het komitee en den koncessionaris hierin bestond, dat het komitee de akte van oprigting niet wilde doen verlijden voordat het maatschappelijk kapitaal voltee- kend was, terwijl de koncessionaris dit wilde verlijden en de maatschappij konstitueren voor het bij de wet gevor derde een-vijfde gedeelte van het kapitaal was ingeschreven. Reeds op het eind der maand julij had de koncessionaris de inschrijvers tot het kompareren bij de akte opgeroepenver mits echter een groot deel hunner aan die oproeping geen gevolg had gegeven, had de koncessionaris in overeenstem ming met het komitee, eene verlenging van den termijn der koncessie aangevraagd. De alsnu verkregen verlengde ter mijn van twee maanden expireerde op 30 september. Op 15 september noodigde de heer Jager de leden van het komitee uit om mede te werken tot het doen verlijden der akte. Aan die uitnoodiging geen gevolg gegeven zijnde, werden die leden door dien koncessionaris voor hunne moeite bedankt, en hun berigt gezonden dat de oproeping der inschrijvers zonder hen had plaats gevonden. De voorzitter gaf wijders mededeeling van een aantal bij het komitee ingekomen briesen van den heer Jager, met berigt dat aan een en ander eene volledige publiciteit zou worden gegeven. Benoemingen en besluiten. ridderouden. Vergunning verleend aan jhr. inr. L.C. J. van Nispen, lid der provinciale staten van Gelderland, te 's Heerenberg. tot het aannemen en dragen der versierselen van het Eerekruis der 2e klasse van de vorstelijk Mohenzol- lerusche huisorde, hein door Z. K. H. Carel Anton vorst van Hohenzollern Sigmaringen met goedkeuring van Z. M. den koning van Prnissen geschonken. eeretëekenen. Vergunning verleend aan den heer P. van der Leeuw, gezaghebber van den goeverneinentsstoo- mer Bronbeek, in Nederlandsch Indië, tot het aannemen van een gouden eeremedalje der 2e klasse, hern door Z. M. den keizer der franschen geschonken. marine. Met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Vlissingen de kapitein ter zee W. H. A. Wesselink, en dat bevel met den 1 november a. s. opgedragen aan den kapitein ter zee W. A. de Gelder. leger. Op verzoek eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst verleend aan den officier van gezondheid 3e klasse bij de militaire geneeskundige dienst in West-Indië C. P. Ublig. onderwijzers. Pensioen verleend ten laste van den staat, tot een bedrag van f 494's jaars, aan J. Hage, zich schrijvende J. Hage Dz., gewezen hoofdonderwijzer te St. Maartensdijk. Kerk- en schoolnieuivs. De heer J. H. L. Roozemeijer, predikant te Vleuten, heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Kat tendijke bedankt. In de residentie is aangekomen de bisschop van Jeru zalem, behoorende tot de orde van den Griekschen ritus, afgezonden door den patriarch van Jeruzalem, tot inzame ling van gelden, voor de in vervallen staat verkeerenile ker ken dier orde. Hij heeft bij den deken en pastoor van 's Gravenhage, den heer G. ElseD, van de II. Tlieresiakerk, zijn intrek genomen. Marine en leger. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 6 dezer, wordt het te Willemsoord liggende schroefstoomschip Het meta-

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1