MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag n 1863. 8 Oktober. N" 121. Editie van woensdag avond 8 ure. Middelburg 7 oktober. In de koloniale kroniek, in het laatste nommer van Het bijblad van de economist voorkomende, wordt op nieuw het stelsel der koffij veilingen ter sprake gebragt. De schrij ver, die zich van harte zal verheugen indien het kunstmatig onnatuurlijk stelsel der kolossale halfjarige veilingen ver laten wordt, neemt tot grond zijner beschouwing de voor stellen tot hervorming, in het februarij-noramer van De economist aangeprezen. De voorgestelde hervormingen waren de volgende: Zes veilingen waarvan ééne te Mid delburg, 14 dagen te voren aangekondigd, met beschikbaar stelling van monsters; kavelingen van 100 en van 50 pond opbieding met 25 ct. per 100 pond betaling uiterlijk bin nen vier weken; herziening der courtage; bepaling dat ieder beëedigd makelaar toegang heeft tot de pakhuizen en in de veiling kan koopen. Onder ééne reserve slechts zou de schrijver van het arti kel dat we thans bespreken deze voorstellen tot de zijne maken en de aanneming zeer gewenscht achten. En daar deze reserve nu juist het eerste punt geldt, voor onze ge meente van bijzonder belang, deelen wij zijne beschouwin gen hier mede, zonder dat wij ons geroepen gevoelen zijne meening voor hetoogenblik te bestrijden of te verdedigen. „We gelooven aldus lezen wij dat het belang onzer koffijmarkt en vooral van den verkooper, het goeverneraent aanvankelijk ten minste nog het behoud van groote veilin gen eischt. Zes of acht veilingen, om de zes weken, met uitzondering der wintermaanden, gehouden, zouden, dunkt ons, aan dien eisch voldoen, omdat dan telkens nog de aan zienlijke hoeveelheid van 100 h 150,000 pikols koffij, zoude kunnen worden geveild. Ten einde schokken te vermijden, in den handel immer nadeelig, zouden we dan, in de eerst volgende jaren ten minste, die maaudelijksche of zesweke- lijksche veilingen behouden wenschen te zien en niet dan trapsgewijze komen tot de wekelijksche veilingen, in de handelscirkulaire der heeren Schöffer en Co. (zie Economist, augustus, blz. 331) voorgestaan. Maar en ziedaar de reserve, onder welke we het in het februarij-nommer van dit tijdschrift gedaan voorstel tot het onze maken we wen schen veilingen ter plaatse waar eene wezenlijke koffij markt bestaat, waar dus de meeste kans bestaat op het verkrijgen der hoogste prijzen, en zijn daarom tegen de voorgestelde veiling te Middelburg. De verkooper zoekt natuurlijk steeds de hoogste markt. In den regel zal hij die vinden ter plaatse, waar de meeste handelsrelatiën geves tigd zijn. alwaar, vooral wanneer het een zoo coulant arti kel als de koffij geldt, eene ruime konkurrenlie steeds de hoogste prijzen zal doen behalen. Die hoogste markt wordt hier te lande gevonden in onze beide groote koopsteden, niet in Middelburg, waar geene koffijmarkt bestaat. Het belang der schatkist, dat is van het algemeen, eischt natuur lijk dat de goevemementsprodukten voor den hoogst mo gelijken prijs worden verkocht. Bij een verkoop te Middel burg zouden meer dan waarschijnlijk die hoogste prijzen niet worden behaald. Die verkoop zou dus zijn eene bevoordeeling van ééne gemeente, maar eene benadeeling van het geheele land, waartoe het goevernement, onzes inziens, de hand niet mag leenen. Wij kennen de aan spraken, die Middelburg op het terugbekoiuen eeuer vei ling van goevemementsprodukten meent te kunnen doen gelden, maar we hebben nimmer kunnen ontdekken, op welk regt die gemeente zich daartoe zoude kunnen be roepen. Bestaat bij den middelburgschen handel energie genoeg om in die stad eene koffijmarkt te doen ontstaan, de steeds toenemende aanvoeren van parlikuliere koffij bieden daartoe de gelegenheid aan en zoodra er zich zoo danige markt zal hebben gevestigd, zal ons bezwaar tegen het aldaar doen houden van veilingen van goevernements- koffij vervallen. Tot zoo lang zouden we het cr voor hou den, dat het begiftigen van Middelburg met een of meer goevernementsveilingen een terugtred ware op den kunst- matigen weg, dien we ons moeten haasten te verlaten, en dat elke cent, welke de aldaar geveilde produktën minder opbragten dan op de meer natuurlijke, beter gelegen mark ten het geval zou zijn, een benadceiing. een diefstal zouden we bijna zeggen, aan het algemeen ten bate van eene enkele gemeente zou wezen. We moeten er ook nog bijvoegen dat, vooral zoo lang het tegenwoordig stelsel zal worden volge houden om niet alleen te Amsterdam en Rotterdam, maar ook in andere havens goevernements-produkten aan te voe ren, waaraan dus pakhuishuur enz. enz. wordt verdiend, bij de aanneming van het bovenbedoelde voorstel, volgens het welk o. a. ieder beëedigd makelaar in de veilingen zou kunnen koopen, aan de billijke wenschen der handelaars buiten onze beide groote koopsteden, en dus ook aan die van Middelburg, in voldoende mateschijntte zullen worden voldaan." De gemeenteraad van Zierikzee heeft aan burgemeester en wethouders een krediet van f500 verleend voor de vie ring van het halve eeuwfeest van ons nationaal volksbestaan in november a. s. Op de jaarlijksche paarden- en veemarkt, den 5 dezer te Hulst gehouden, waren 12 paarden, 44 stuks rundvee en 51 varkens aangebragt. Van het rundvee is nog al veel en van de varkens het meerendeel verkocht, tegen tamelijk goede prijzen. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrikt Dokkum, ter vervanging van den heer mr. J. H. Albarda, die zijne benoeming als zoodanig niet heeft aangenomen, zal geschieden op den 15 oktober aanstaande, en de herstemming, zoo die noodig mogt zijn, den 29 oktober daaraanvolgende. De verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten generaal in het hoofdkiesdistrikt Assen zal geschieden op donderdag den 22 oktober aanstaande en de herstemming, zoo die noodig is, op donderdag den 5 november daaraan volgende. Z. M. de koning heeft toestemmend geantwoord op het verzoek, volgens het jongste besluit der algemeene ver gadering tot oprigting van het nationaal gedenkteeken voor 1813, hoogstdenzelven door Z. K. H. den prins voorzitter overgebragt, om den eersten steen te leggen aan het in 't Park te 'sGravenhage te stichten monument, om „aldus als hoofd, en aan het hoofd zijns volks, het halve eeuwge tijde van Neêrlands herboren onaf hankelijkheid door deze handeling zijne schoonste en ware beteekenis te geven." De heer de Bosch Keraper heeft, naar wij vernemen, be dankt voor de uitnoodiging om den 17 november te 's Hage eene feestrede te houden. In zijne plaats is nu aan den heer J. Bosscha eene uitnoodiging daartoe gerigt. Volgens The shipping and mercantile Gazette zou het huwelijk van prinses Helena Augusta Victoria met den prins van Oranje, „met wien zij eenigen tijd geleden ver loofd is, in het aanstaande voorjaar plaats hebben." Ook dit berigt nemen wij over zonder in staat te zijn het eeniger- mate te bevestigen of tegen te spreken. Naar wij vernemen is tnj ons goevernement ingekomen eene cirkulaire van het te Genève gevestigde „Comité de secours pour les mihtaires blessés en temps de guerre", waarbij de uitnoodiging wordt gedaan tot deelneming aan eene in genoemde stad te houden internationale konferentie, ten einde te beraadslagen over het vestigen van nationale komitees in de verschillende staten van Europa, alsmede over den werkkring van ieder dier komitees. Zoo als men weet, is het koraitee te Genève een uitvloeisel van de bemoeijingen van Henri Dunant, schrijver van „Un souvenir de Solferino", in het nederlandsch vertaald door dr. Basting. Bij beschikking van den 3 oktober jl., is aan den heer C. J. Wilton van Reede, te Rotterdam, tot wederopzegging, vergunning verleend voor eene sleepbootdienst op de rivie ren en stroomen van Zuid-Holland en Zeeland, alsmede in er. uit alle zeegaten van die rivieren en stroomen. Wij kunnen thans met zekerheid mededeelen.dat de heer J. P. de Bordes benoemd is tot hoofdingenieur der aan te leggen spoorweglijn Samarang-Vorstenlanden op Java, en reeds half november per overlandmail met zijne famielje de reis derwaarts zal aanvaarden. Wij vernemen tevens, dat het traktement van dezen ambtenaar op f 15,000 's jaars is bepaald. (ÏV. datjbl. van 's Grao.) De heer Jager heeft maandag onderstaande cirkulaire dato 4 dezer aan de inschrijvers der Arasterdarasche Kanaal maatschappij toegezonden „In mijne hoedanigheid als koncessionaris voor de door graving van Holland op zijn smalst, heb ik de eer u mede te deelen dat, vermits de akte van oprigting der ontworpen Amsterdamsche Kanaal-maatschappij nog niet voor het bedrag (waarvoor door u werd ingeschreven) geteekend is, tot dat einde alsnog zal wordeu gevaceerd dagelijks, tot en met woensdag 7 oktober dezes jaars, ten kantore van den notavis Claasen te Amsterdam van 10 tot 4 ure. „Mogt aan dit berigt niet zoodanig gevolg worden gegeven als vereischt wordt om de maatschappij wettelijk tot stand te brengen, dan zal ik uwe inschrijvingen met alle daaruit voortvloeiende regten en verpligtingen beschouwen als vervallen „In dat geval zal, des yerlangd, na het verstrijken van ge noemden dag, het bewijs van inschrijving kosteloos kunnen terug verkregen worden ten bovengenoemde kautore, van 10 tot 2 ure dagelijks." Te Rotterdam cirkuleert een adres, reeds door vele han delaren onderleekend, waarbij de kamer van koophandel en fabrieken dier gemeente wordt uitgenoodigd om met kracht en klem van redenen bij de regering aan te dringen op het spoedig nemen van maatregelen welke kunnen lei den om. even als de Schelde, ook den Rijnstroom eindelijk in waarheid eene vrije rivier te doen zijn. De kollekte voor de oprigting van een nationaal gedenk teeken voor november 1813 enz. heeft te Werkendam (Noord-Braband), met 1G99 inwoners, opgebrngt eene som van f 170, zijnde gemiddeld 10 cent per hoofd. Nekrologie. Zondag morgen overleed te Arnhem op omstreeks 70jari- gen leeftijd z. exc. de minister van staat G. graaf Scbim- melpenninck, een staatsman wiens nagedachtenis de hulde verdient ook van hen die zijne politieke gevoelens in de verte niet zijn toegedaan. Hij was de eenige zoon van den beroemden raadpension- naris der Bataafsche republiek en diende zijn vaderland in verschillende betrekkingen met eere. Onder koning Wil lem I maakte hij als minister-sekretaris van staat deel uit van het kabinet en was later achtereenvolgens gezant te St. Petersburg en Londen. Toen in maart 1848 koning Willem II, acht geiende op de tijdsomstandigheden, tot liet kloek besluit kwam zijn ministerie te ontslaan en een kabinet meer overeenkomstig de wenschen der natie zaïnen te stellen, werd graaf Schira- nielpeDninck uitgenoodigd daartoe de kandidaten voor te dragen. Hij slaagde spoedig in het volbrengen van deze taak en werd tijdelijk met het beheer der departementen van buitenlandsche zaken en financiën belast. Weldra bleek het echter dat het meerendeel zijner ambtgenooten aan hunne roeping, om mede te werken tot eene herziening der grondwet naar de grondslagen der britsche konstitutie, eene veel ruimer beteekenis hechtten dan hij, waarom hij dan ook reeds in mei van het zelfde jaar zijn ontslag ver zocht. Later bekleedde graaf Schimmelpenninck nog gedu rende eenige jaren de betrekking van nederlandsch gezant te Londen, die hij ook vóór 1818 had vervuld. Ook de regtswetenschap en de nederlandsehe balie, de 's Gravenhaagsche in het bijzonder, hebben een gevoelig verlies geleden. Dingsdag nacht toch bezweek aan eene slechts sedert kort toenemende verzwakking rar. J. C. Faber van Riemsdijk, in den ouderdom van ruim 77 jaren. Gedurende meer dan eene halve eeuw oefende hij in de residentie de praktijk uit en onderscheidde zich daarbij steeds door scherpzinnig oordeel en uitgebreide kennis. ïierk- en schoolnieuws. De heer G. J. Gobius du Sart. predikant bij de hervormde gemeente te Arnemuiden, heeft voor het beroep naar Serooskerkc (Walcheren) bedankt. De heer J. R. A. Nabbeveld, kapellaan bij de roomsch katholieke gemeente teVlissingen, is in die betrek king overgeplaatst naar Delft. Zondag 11 dezer zal in de kerk der hervormde ge meente te Neuzen de plegtige inwijing plaats hebben van het uit bijdragen van verschillende leden dier gemeente aangekochte en geplaatste orgel. De kerkeraad der hervormde gemeente te Utrecht heeft eergisteren tot predikant aldaar beroepen de heer J. W. Felix, te Katwijk aan zee. De heer F. C. A. Pantekoek. predikant bij de neder- duitsche hervormde gemeente te Schiedam, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Tot adjunkt-director van het Zendelinghuis te Rot terdam is benoemd de heer P. Cremer, kandidaat te Gro ningen. De algemeene synode der nederlandsehe hervormde kerk. buitengewoon vergaderd tot herziening van de uit spraak der synode contractu van den 30 julij, waarbij Mari- nus vanLeeuwen Dz.. predikant te Elspeet, in hooger beroep wegens onchristelijken wandel van zijn ambt en bediening als predikant in de nederlandsehe hervormde kerk was ont zet,heeft in hare zitting van 24september gezegde uitspraak bekrachtigd,met vevoordeeling van den ontzetten predikant in de kosten der verschillende instantiën. Marine en leger. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 4 dezer no. 30.wordt Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Prinses Amelia, liggende te Willemsoord, met den 1 november aanstaande in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indië, en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee J. J. Wichers. Verder zijn op het schip geplaatst: de luitenant ter zee le klasse P. van Lelij veld, als le officier de luitenants ter zee 2e klasse J. M. Brevet, L. C. Iloltz- apffel en II. A. de Smit van den Broecke; de adelborsten Ie klasse C. L. de Jong, M. J. van Lakcrveld, II. Bernelot Moens, jhr. P. J. Vegilin van Claerbergen, G. W. L. Die- mont van Langerak, J. L. M. van Gorkum, P. Ilcijning en J. H. Cremer; officieren van gezondheid 2e klasse J. G. Arend, 3e klasse M. C. Pannevis; officier van admini stratie 2e klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren scheeps klerk D. J. van Oosterzee.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1