!d a rt leger. Benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse bij de geneeskundige dienst der landraagt inWest-Indie de heer M. Vis. geboren te Heenvliet (Zuid-Holland) den 22 januarij 1835. Benoemd bij het wapen der artillerie, bij het regement veld-artillerie, totlen luitenant (naar ouderdom van rang), de 2e luitenant H. H. Ramaer, van het korps; bij het le regement vesting-artillerietot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant A. Suy, van het rege ment veld-artillerie. Op verzoek op non-aktiviieit gesteld de kapitein G. J. Maris, van het regement veld-artillerie, en zulks in afwach ting dat nader omtrent hem zal worden beschikt. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den luitenant kolonel J. A. van den Bosch, van dengroolen staf, adjudant des konings in buitengewone dienst, als adjudant van Z. K. I-I. den prins van Oranje, en hem tevens benoemd tot Zr. Ms. adjudant in gewone dienst, en zulks in plaats van den generaal-majoor graaf van Lynden, onlangs als zoodanig afgetreden. belastingen enz. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer F. Luypen, als ontvanger der in- en uitgaande regten te Locht, behoudens aanspraak op pensioenen aan den heer J. Keller jr., uit zijne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Maarssen. Benoemd tot ontvangers van 's rijks belastingen, te Brui- nisse c. a., de heer J. Moolenburgh, thans te Eede; te Eede de heer G. W. F. G. Callenfels, thans te Nieuw-Schoone- beek. Kerk- en schoolnieuws. De heer P. J. Aarsen, kapellaan bij de roomsch katho lieke gemeente te Zierikzee, is benoemd tot pastoor bij de roomsch katholieke gemeente te Yeere. Gisteren namiddag heeft hij zijne gemeente een hartelijk afscheidswoord toe gesproken. Marine en leger. Het état-major van Zr. Ms. stoomschip Zeeland, bestemd naar de Kaap de Goede hoop, is zaraengesteld als volgt: kommandant, kapitein ter zee G. C. C. Pels Rijcken kapi tein luitenant ter zee C. J. Damme; luitenants ter zee Ie klasse A. A. A. Gaijmans, E. J. van der Sleijden; luitenants ter zee 2e kl. J. A. Greve, A. J. A. Kellner, A. J.Visser, D. J. A. D. v. d. Steen, R. H.Jarman; adelborsten Ie klasse A. van Linden v. d. Heuvell, H. A. Schippers, H. G. Hilde- brandt, J. Fichet, G. H. van Steijn, J. Dalen, J. W. F. rid der Huijssen van Kattendijke, W. F. Wesselink, F. G. M. van der Wijck, C. Adriani, D. L. M. E. Keus, P. M. W. T. Kraijenhoff van de Leur, C. H. Cornelissen, A. W. Vink- huijzen, C. J. Damme; officieren van gezondheid le klasse F. W. I. Meijer2e klasse II. L. Reeder3e kl. J. F. Mani- kus; officier van administratie le klasse M. J. Duvelaer van Campen scheepsklerken F. W. Merhottein, W. F. Marga- dant, E. Fabius; officier-machinist G. B. Hardes; kapitein der marine H. de Haan Hugenholtz; le luitenant der marine W. L. G. J. F. Cramer van Baumgarten. Z. exc. ile minister van marine heeft bepaald, dat de adelborsten 3e klasse, welke na het eerste studiejaar niet geschikt worden bevonden om in de 2e afdeeling over te gaan in den regel van het instituut te Willemsoord zullen worden verwijderd. RegtszaKen. liet provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. zaturdag uitspraak gedaan inde zaak van schipper J. B. van de Mee berg. 63 jaren, geboren te Steenbergen, laatst wonende te Wissekerke. thans gedetineerd alhier, beschuldigd: I. van twee diefstallen var. goederen welke hem in zijne hoedanig heid van schipper waren toevertrouwd, en 2. van het des bewust gebruik maken van een valsch onderhandsch ge schrift, waarop eene voor voldaan strekkende handteeke- ning nagemaakt was. Van de behandeling van dit regtsge- ding gaven wij een overzigt in het nommer dezer courant van 1 dezer. Ten opzigte van de ontvreemding van kolen der door den beschuldigde in december 1862 aangebragte lading voor de meestoof De hoop onder Wissekerke, heeft het hof in hoofd zaak overwogen dat daar de beschuldigde die ontvreem ding ontkent en er bij aankomst der lading geen nameting der kolen is geschied, noch eene vermissing heeft plaats gehad, en de getuigenis van den knecht des schippers te dien aanzien op zich zelve staat de eerste diefstal nietis bewe zen. Op dien grond sprak het den beschuldigde daarvan Betreffende den tweeden diefstal van ongeveer vier mud den kolen uit de lading, welke, hij in januari] jl. voor reke ning der zelfde nieestoof bij den heer van Kuijk te Dord recht heeft ingenomen en in februari] te Wissekerke gelost, waarbij tevens een zak is vermist, heeft het hof als bewezen aangenomen, \olgensde verklaringen van de verschillende onder eede gehoorde getuigen, dat die diefstal heeft plaats gehad,op grond dat de heer van Kuvk heeft gezien dat kolen door den schipper in het logies werden gestuwd en hem daarover heeft onderhouden, terwijl de knecht heeft ver klaard dat de schipper die kolen in graanzakken gedaan en naar zijne woning heeft doen brengen; dat die met kolen gevulde graanzakken ook door andere getuigen zijn gezien en bij nameting een te kort van vier mudden op de lading is ontdektdat de beschuldigde, hoewel volhoudende dat hij die kolen voor zich van een onbekende had gekocht, even wel de ondermaat van vier mudden heeft erkend »n zich Daarvoor korting opzijn vracht heeft laten welgevallen. Ten aanzien van het des bewust gebruik maken van een valsch onderhandsch geschrift, waarop eene voor voldaan strekkende handteekening nagemaakt was, heeft het hof als in regten vaststaande aangenomen, dat de beschuldigde tot regtvaardiging van de on 11 reemde steenkolen een briefje heeft aangewend, wetende dat het valsch was; dat hij dat briefje niet dadelijk bij de aanvrage maar eerst veertien dagen later heeft te voorschijn gebragtdat hij wel beweert dat dit briefje, hetwelk blijkbaar eene versierde over eenkomst en eene valsche handteekening bevat, van een onbekenden jongen in een herberg te Dordrecht heeft ontvangen, maar dat in verband met de verklaringen der getuigen moet worden aangenomen dat de beschuldigde de ondermaat heeft willen goedmaken en daartoe gebruik heeft gemaakt van een papier waarvan hij de valschheid kende, zoo dat ook dit feit is bewezen. Het hof heeft mitsdien den beschuldigde, met vrijspraak van den eersten hem ten laste gelegden diefstal, schuldig verklaard aan de hierboven gekwalificeerde feiten en ver oordeeld, met in achtneming der verzachtende wetsbepaling van de wet van 29 junij 1854 (Staatsblad no. 102), tot eene korrektionele gevangenisstraf van twee jaren, eene geld boete van f50 en in de kosten van het geding, boete en kosten des noods te verhalen bij lijfsdwang. Gemengde berigten. De gemeenteraad van Kampen heeft besloten een onbe paalde som beschikbaar te stellen ter feestelijke viering van den 28 november 1863, ten einde die viering op luisterrijke wijze plaats vinde. Te Leiden heeft de raad tot feestelijke viering van Nederlands herstel in 1813 in november a. s. eene som van f 2000 aangewezen, te voegen bij def 600 welke op de begrooting voor openbare vermakelijkheden zijn uitgetrokken. De gemeenteraad van Delft heeft voor volksfeesten en festiviteiten f 5000 beschikbaar gesteld. Dezer dagen is te Madrid overleden de hertog de Hijar, grande van Spanje le klasse, wiens famieljehet voor- regt heeft elk jaar al de kleederen te krijgen, welke de koningin op Driekoningendag heeft gedragen. Deze voor werpen vormen reeds een zeer merkwaardig museum, dat de reizigers die Madrid bezoeken niet verzuimen te bezigtigen. De anamietische gezanten bezoeken te Parijs voort durend de verschillende belangrijke inrigtingen. De voor stellingen in den schouwburg trekken weinig hunne belang stelling, maar de industriële inrigtingen zoo veel te meer. Zij toonen bezield te zijn met den lust om zich te onderrig- ten en hetgeen zij gezien hebben in hun land toe te passen. Vooral heeft net gas hunne verbazing opgewekt; zij hebben dan ook den wensch geuit dat er spoedig ingenieurs naar het kolenrijke Cochinchina mogen vertrekken om Hue en andere steden met gas te verlichten. Op hunne vraag of de anamietische jongelingen het zelfde voorregt mogen genie ten als jongelieden uit China, Perzië en andere oostersche landen, om in verschillende vakken te studeren, ontvingen zij natuurlijk een toestemmend antwoord, waarop zij hun voornemen te kennen gaven om na hunne terugkomst eenige jongelieden over te zenden, ten einde de fransclie beschaving in hun land over te planten. -- Ook wij deelden in een onzer laatste nomraers het vreesselijk verhaal mede uit de Indipendente van Napels omtrent het inmetselen eener vrouw in een muur. Het blijkt thans dat dit een ontzaggelijke canard is geweest uit de volière van den heer Alexauu«r Dumas, die in den laat- sten tijd in dit italiaansch dagblad aan dergelijke geschiede nissen zijn pen wijdt. Het aanhouden van een rijtuig door roovers, op zes mijlen afstands van Napels, vormde in een volgend nommer een tegenhanger met bovenbedoeld ver haal. De gemeenteraad te Meppel heeft bij de behandeling van de gemeente-begrooting besloten tot het zenden van een adres aan den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek om ontheven te worden van de dienstdoende schut terij aldaar, daar de diensten van deze niet in aanmerking kunnen koir.en bij de onkosten, die de gemeente jaarlijks daarvoor ten offsr moet brengen. Een brief uit Charleston zegt, dat de militaire bevel hebber aan den kommandant van het eskader der federalen heeft doen weten, dat hij bij een aanval op fort Sumter de noordelijke gevangenen op de wallen zoude plaatsen. Deze onraenschelijke kennisgeving is door eene gelijksoortige beantwoord, hebbende namelijk de kommandant van het eskader geantwoord, dat hij, indien door de gekonfedereer- den tot uitvoering van dit plan werd overgegaan, alle in zijne magt zich bevindende gevangenen aan de koepeltorens der monitors zoude doen vastbinden en zoo den strijd be ginnen. De onderkoning van Egypte heeft, blijkens berigt uit Konstantinopel, bevel gegeven om 10,000 paarden aan te koopen. Reeds heeft men een 400 tal naar Alexandrië ver scheept. Te Dordrecht is eene vereeniging gevormd voor de geschied- en oudheidkunde van Dordrecht, welker hoofd doel zal bestaan in het verzamelen van oudheden en zaken welke betrekking hebben op de geschiedenis van Dordrecht of op eenige andere x%ijs voor die stad belangrijk zijn. Naar men verneemt, zal met 1 januarij e. k. door de direktie der gasfabriek te 's Gravenhage eene prijsvermin dering van 10 pet. aan de verbruikers worden verleend. Ten gevolge van de overgroote menigte vlinders welke gedurende een gedeelte van den afgeloopen zomer in het zwitsersche kanton Bazel een groote plaag waren, had de regering premiën uitgeloofd voor het inleveren van een bepaald aantal vlinders, waarvoor zij te zamen 100,000 franken heeft uitbetaald, daar er meer dan 12,000,000 stuks gevangen zijn. Waren deze niet gevangen, dan zou een aan tal van plus minus 216,000,000 larven in den volgenden zomer het nu aangevangen verwoestingswerk op uitgebrei der schaal hebben voortgeset, daar van de 100 vlinders er doorgaans 45 van liet vrouwelijk geslacht zijn en elk wijfje gewoonlijk 40 vruchtdragende eijeren voortbrengt. --De heer Genard, archivaris te Antwerpen, heeft in het archief dier stad het origineel testament van den schilder Rubbens ontdekt. Dit belangrijk dokument zal met nog andere stukken daarbij behoorende eerstdaags in eene bro chure worden uitgegeven. Het verdient opmerking dat onder het getal van 5.798.967 voor de bevolking var. Ierland, bij den census van 1861 opgemaakt, 742 personen boven den honderdjarigen leeftijd voorkwamen. Daaronder bevonden zich 464 vrou wen en 278 mannen. Volgens een rapport van de „Children'sEmployment Commission" bestaat in Engeland de gewoonte om de huid der jongens,welke voor het schoorsteenvegers beroep worden opgeleid, van de knieën en ellebogen met pekel in te wrij ven voor een heet vuur, Bij de diskussiën in het parlement over bedoeld rapport noemde lord Shaftesbury dit eene afschuwelijke wreedheid en onmenschelijkheid. Uit Egypte wordt gemeld, dat de overstrooming van den Nijl nog steeds toeneemten zeer dreigend wordt. De spoorweg van Alexandrië is nu reeds over eene lengte van tien kilometers overstroomd. Eene groote brug is zwaar beschadigd. De onderkoning is voortdurend werkzaam ruethet nemen van maatregelen tot voorzorg. Te Palermo zijn 50 policie-agenten wegens de ge brekkige wijze waarop zij hun dienst vervullen ontslagen. Meteorologische waarnemingen, gedaan op's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September oktober 1863. Wind. =W== 0 c 1 .ff 1 SO s 12 bo a Aanmerkingen. R 2 2 -§ Si 5 w"0 £-1 1 2 cl"3 37 w. t. z. 5,5 769.1 14.4~ 0.64- 8.08 0.0 helder heijig. 28 ZWest. 15 759.6 13.8 0.77 9.20 0.0 bew. buijig regen. 29 Z\Yest. 4 7G5.1 13.0 0.67 7.80 0.6 ligt bewolkt. 30 ZO.t.O. 3 760.8 14.6 0.82 10.32 0.0 bijna helder. 1 Z.ZW. 11 748.0 15.2 0.80 10.42 2.1 bew. betr. regen, bew. regen heijig. 2 Nw.t.W 6.5 757-0 13.3 0.82 9.58 3.8 31 ZWcst. 12 763.5 14.6 0.88 ,12.02 0.1 bew. heijig regen. De grootste wind kracht is geweest op den 7 september des Z. 82">w. 8,417 759,8 15,14 0,74 9,05 1,66 ZW. gemidd. drnk op ds vierkante el tt p. zwaarste druk 40 pond. De onderste regel bevat do opgaaf der gemiddelde meteorologische waarnemingen gedurende de maand september, des middags ten 12 ure Tlicrmometerstand. 3 okt. 's uiorg. 7 u. 56 'sinidd. 1 u. GO 'sav. 11 u. 59 gr. 4 's morg. 7 u. 58 's inidd.l u. 64 'sav.llu. 60 gr. 5 'smorg. 7 u. 58 's midd. 1 u. 62 gr. Staten generaal. tweede kamer. In de zitting van vrijdag, welke ten 3J ure werd geopend, heeft de voorzitter medegedeeld: 1. dat de kommissie uit de kamer belast met het aanbieden van het adres van ant woord op de troonrede, gisteren ten 5£ ure door Z. M. den koning is ontvangen. 2. Dat zijn ingekomen verschillende naturalisatiewetten en een wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten be hoeve der verbetering van den waterweg van Rotterdam uaar zee. 3. Dat tot rapporteurs zijn benoemd over het wetsont werp houdende voorzieningen met betrekking tot de Ne- derlandsche bank, de heerenViruly, Heemskerk Az., Kappeyne van de Coppello, van Bosse en de Meester. De heer Groen van Prinsterer vroeg het woord en zeide dat hij, tijdens de diskussie over het adres van antwoord op de troonrede, niet gesproken had over de uitvoering aan de wet op het lager onderwijs gegeven. Hij bleef echter bij zijne reeds vroeger geuite meening, dat die wet niet behoor lijk werd nageleefd,ja zelfs dat zij partijdig werd ten uitvoer gelegd. Zijns inziens is echter eene openbare diskussie van e'én dag in deze kamer bij de behandeling der begrooting niet voldoende om zulk een hoogst gewigtig onderwerp na te gaan, en daarom deed sprekerxhet voorstel om. zich reser verende later een wetsontwerp tot wijziging van de wet op het lager onderwijs in te dienen waartoe spreker reeds vroe ger was uitgenoodigd, in de afdeelingen, bij het onderzoek der staatsbegrooting voor 1864 naauwgezet de vraag te onderzoeken of sommige hoofdbepalingen der wet op het lager onderwijs naar behooren worden ten uitvoer gelegd. De vergadering is hierop gescheiden. BUITEAUAAlö, Algemeen overzigt. Volgens mededeelingen uit New-York heeft er eene ont moeting plaats gehad tusschen de noordelijken onder den generaal Rosencranz en de zuidelijken onder den generaal Bragg, waarin de eersten met verlies op Chattanoga moesten terugtrekken. Gelijk men weet is Chattanoga eenigen tijd geleden zonder eenigen tegenstand te bieden door de zuide lijken overgegeven, evenzeer als Cumberland-Gap, welke plaats dadelijk hare poorten opende voor de troepen van den generaal Rosencranz. De belangrijke vraag van het oogenblik is thans vooral of de op Chattanoga geretireerde troepen der noordelijken zich aldaar zullen kunnen handhaven. Een oppervlakkige blik op de kaart der Vereenigde Staten doet reeds dadelijk de belangrijkheid dier vesting kennen. Chat tanoga toch is eene soort van centrale positie, welke tot uitgangspunt van gewigtige krijgsoperatiën kan strekken; het ligt op 151 mijlen van Nashville, op 432 mijlen van Sa vannah, op 250 mijlen van Mobile in Alabama en op 447 mijlen van Charleston, welke vesting zich bij het afzenden der laatste berigten nog tegen de noordelijken verdedigde. Eenigen tijd geleden werd door sommige dagbladen mede gedeeld dat de maatschalk Forov iu Frankrijk was aange komen later bleek evenwel dit bengt onjuist te zijn. Thans meldt de Moniteur de l'arme'e dat de generaal Bazaine op

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2