„Zoolang door-hetgoevernement geene beslissing isgeno- men omtrent het gevolg, te geven aan de nieuwe regeling van het beheer der kalamiteuse polders, door de staten van Zeeland in hunne zomervergadering vastgesteld, schijnt het ongeraden uit te maken, welke vermeerdering in de eigen bijdragen dier polders en daarmede overeenstemmende ver mindering van het rijkssubsidie moet plaats hebben. „Bovendien, zoodra de eigen bijdragen dier polders in overeenstemming zullen zijn met het bedrag,bij de hestaande verordeningen bepaald of nader te bepalen, zal uitvoering der voorstellen, door eene kommissie uit den waterstaat bij het bekende rapport van oktober 1861 gedaan, niet achter wege mogen blijven. „In geen geval zal dus een te hoog bedrag worden gesteld, indien, even als in 1802, eene som van f350,000 wordt uit getrokken." t Men schrijft ons uit 's Gravenhage van 26 september": De zitting der tweede kamer, in welke de heer van Ree- nen zijn betrekking als voorzitter aanvaard heeft, kenmerkte zich, als naar gewoonte, doorliet inkomen van een stort vloed besluiten, kennisgevingen, adressen, boekwerken, en een heirleger van wetsontwerpen, waaronder de indisclie koraptabiliteitswet, de begrooting der staatsspoorwegen voor 1864-, een ontwerp tot intrekking der quarantaine-maatre gelen enz., door hare belangrijkheid de aandacht trokken. Erwas ook een ontwerpje onder, dat geen sensatie maakte, daar men elk jaar gewoon is het te ontvangen en bij de inzage ontwaart dat het eenvoudig nederkomt op eene toevoeging van eene bate uitliet domeinfonds aan de gewone middelen der schatkist tot bestrijding van 's rijks uitgaven. Dit jaar is het echter anders en heeft dat. wetje (getiteld: Regeling van het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domei nen voor de dienst van 1861) een hijzonder belang voor de provincie Zeeland. Het strekt om uitvoering te geven aan regten van den staat tegenover de koncessie van Dnmme c.s., eu stelt dus voor, om uit het genoemde fonds f50,000 te bestemmen voor kosten van indijking van schorren inliet Zwin. Deze aanvrage wordt door de regering als volgt toegelicht „Na dat de hooge raad bij arrest van 5 december 1SG2 in revisie heeft bevestigd eene vroegere uitspraak van dal kol- legie, waarbij wordt verklaard dat de koncessie, verleend in Jiet jaar 1805 door den franschen keizer aan den generaal van Damme, tot indijking der schorren in het Zwin, met 23 september 1857 is geëindigd, bestaat er voor de regering de gelegenheid, otn aldaar een nieuwen polder te maken van schonen, liggende lusschen Sluis en RetTanchement. Deze polder zal eene oppervlakte beslaan van ruim 213 bunders, welke na de indijking, volgens hetoordeel van deskundigen, eene waarde zullen hebben var, nagenoeg f100,000. Daar van beliooren ongeveer 200 bunders aan den staat. Het overige behoort aan parlikulieren. „„Bij koninklijk besluit van den 25 maart 1863,en daarop gevolgde beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van den 28 dier maand, is aan het domeitibestuur ver gunning tot indijking verleend en zijn de voorwaarden vast gesteld, welke door den waterstaat voor de indijking der schorren noodig zijn geoordeeld. „„Bij de inwoners \ati liet voormalig vierde distrikt van Zeeland heeft zich algemeen liet verlangen geopenbaard, dat de indijking voor rekening van den staat worde bewerk stelligd. en dat daarna de bedijkte rijksgrond in kleine kavels in het openbaar worde verkocht. Dit verlangen is gegrond op de meening, dat de schorren, worden ze verkocht, in hunnen legenwoordigen toestand tot indijking, of na indijking in kavels van grooten omvang, enkel bereikbaar zullen zijn voor groote kapitalisten, en dat dus aan hen de mogelijkheid van mededinging is ontnomen. Die meening schijnt gegrond. Bij eene verkoojjing in kleine kavels, bijv. van o bunders of daaromtrent, heeft men zoowel de konkur- jentie van den kapitalist, als van de landbouwers in Zeeland te wachten. Zoowel dus in het belang v*n den nedtrland- sclien landbouwer, als in dat van den staat, is eene indijking voor rekening van den staat en de verkooping in kleine kavels aan te prijzen. „„Dekosten van indijking worden geraamd op nagenoeg f 50,000, daaronder begrepen het maken van wegen, water leidingen, oprillen enz. Tot de openbare aanbesteding der benoodigde werken zal worden overgegaan zoodra de wet gevende raagt de daartoe vereischie gelden zal hebben toe gestaan. „Hiervóór is gezegd dat een gedeelte van de ingedijkt wordende schorren eigendom van dertien is. Ditisseene ïeden om de indijking niet van wege den slaat te onderne men. Deze mede eigenaren moeten «Ie kosten, naar evenre digheid. vergoeden. Zij hebben zich daartoe dan ook bereid verklaard, en zouden er bovendien toe verpligt zijn krach tens het keizeilijk dekreet van 11 jannarij 1811. „„De bedoelde indijking is eene onderneming, die aan den staat een aanzienlijk voordeel verzekert en den land bouw krachtig bevorderen zal. Zij zal bovendien den aan leg van een nieuwen straatweg tusschen Sluis en Nieuwvliet mogelijk maken, waardoor de bewoners van het Land van Cftdzand en omgekeerd die van den Vrijen van Sluisunaf* gebroken wederkeerige gemeenschap zullen kunnen hebben, hetgeen tegenwoordig, veelal per as, bezwaarlijk en bij hoog water ondoenlijk is, omdat «le in te dijken grond thans bloot ligt voor den golfslag der zee."" „De bovengenoemde indisclie komptahiliteitswet neemt het beginsel van eene jaarlijksche indisclie begrooting, dooi de wet vast te stellen, aan. Volgens dit ontwerp zal de be grooting uit twee hoofdstukken heslaan, 1. uitgaven in Nederland, 2. uitgaven in Indië. Elk dier hoofdstukken zal in afdeelingen gesplitst zijn. Doch daar houdt de bevoegd heid der kamers op, en het verdeelen der afdeelingen in omler-afdeelingen en artikelen wordt aan den koning voor behouden. De begrooting wordt uiterlijk op den zelfden tijd als de nederlandsche begrooting ingediend, en wan neer zij niet op 1 januarij van het betrokken dienstjaar in Indië isafgekondigd, bl ij ft daar tie begrooting van het vorige jaar van kracht. Geldleeningen ten laste van Indië mogen niet dan krachtens de wet worden aangegaan. De verant woording van de koloniale ontvangsten en uitgaven van Nederlaiidsch-Indië geschiedt over elk dienstjaar afzonder- lijk aan de wetgevende magt, terwijl het slot der rekening door de wet wordt vastgesteld. „Voor de rigtige verantwoording door de koraptabele ambtenaren wegens hun beheer en wegens de ontvangen en verzonden goeverneuients produkten wordt bij dit ont werp door een aantal artikelen gezorgd. De geldelijke ver antwoordelijkheid van den minister van koloniën en van den goeverneur-generaal zal geregeld worden bij de alge- meene wet op de geldelijke verantwoordelijkheid dei- ministers. „Wanneer dit wetsontwerp mogt worden aangenomen, zullen er nog vele verordeningen moeten opgesteld worden, om de uitvoering te verzekeren. Daarom wordt 1 januarij 1866 voorgesteld als de dag voor het in werking treden der wet." Z. M. de koning heeft goedgekeurd de statuten van de vereeniging: Het patronaat voor behoeftige herstelde krankzinnigen in Noord-Holland, en die vereeniging als regtspersoon erkend. Z. K. H. prins Frederik heeft vrijdag de residentie ver laten en zich naar H. M. de koningin-moeder te Soestdijlc i begeven, om zaturdag van daar de reis naar Muskau voort te zetten. Tot voorzitter van de tweede kamer der staten generaal gedurende de tegenwoordige zitting heeft Z. M. de koning benoemd den heer mr. G. C. J. van Reenen, lid dier kamer. Bij de regering bestaat het plan om in 1864 van de rijks hoogere burgerscholen op te rigten drie met vijf- en drie met driejarigen kursus. De plaatsen, waar deze gevestigd zullen worden, zijn nog niet bekend. Ook aan de polytechnische school is de regering voornemens de hand te slaan, zoo dat zij vastgesteld heeft dat de lessen daar uiterlijk den 1 julij 1864 moeten worden geopend. Als subsidiën aan raiddel- bare scholen heeft de regering voorshands f70,000 op de begrooting gebragt. Voor de amortisatie, die thans weder kan plaatshebben, zal geene afzonderlijke wet worden aangeboden. Er is voor dat doel op liet hoofdstuk der nationale schuld eene som van f 0,009,253.33 uitgetrokken. Tot dekking der uitgaven, voorgesteld bij de thans inge diende begrooting voor den aanleg van staatsspoorwegen in 1S64, is op de begrooting van het departement van binnen landsche zaken eene som van 15£ inillioen gulden uitge trokken, of 5^ millioen meer dan daarvoor tot nog toe jaar lijks beschikbaav werd gesteld. Er is te 's Ilertogenbosch eene geregtelijke vervolging ingesteld tegen het dagblad de Noordbrabanter. In een dei- laatste nommers komt een hoofdartikel voor, waarin de wijze van handelen der justitie in de zaak van den aarts bisschop Zwijsen zeer gehekeld wordt. De verantwoorde lijke redakteur van genoemd dagblad is woensdag voor den regter-kommissaris in verhoor geweest. Te Purmerend, met eene bevolking van 42S0 zielen, heeft de kollekte voor de oprigting van een nationaal gedenktee- ken voor november 1813 enz. opgebragt eene som van f313,31^., of gemiddeld 7jr cent per hoofd. Te Zoetermeer was die opbvengst niet f 180, zoo als is gemeld, rnaav f98,80, of gemiddeld ongeveer lOcent per hoofd. Te Koog aan de Zaan, met 2305 zielen, bedroeg zij f 111,11, of ge middeld ongeveer 5 cent per hoofd. Donderdag is in het lokaal Eensgezindheid, op het Spui te Amsrerdam, gehouden de buitengewone vergadering van het bestuur en de afdeelings-afgevaanligden der maat schappij van weldadigheid, waartoe op de gewone algemeene vergadering dezes jaars was besloten, ten einde nader te beslissen ten opzigte van de voorstellen tot behoud der maatschappij door kommissarissen gedaan, en onderworpen aan het onderzoek eener speciale kommissie, welker rapport nu was uitgebragt. De beslissing omtrent die voorstellen en rapport is ge weest a. Evacuatie van onwerkvatbare gezinnen. Besloten,roet 70 tegen 21 stemmen, niet daartoe over te gaan. b. Stichting van hoerdevijen. Besloten een tweetal te bou wen tot proef; met 51 tegen 35 stemmen. c Verkoop van bezittino-en. Besloten dat kolonie no. 7 en eenige verwijderd liggende gronden zullen verkocht wor den; niet 62 tegen 22 stemmen. d. Opname van kapitaal. Met 82 tegen 9 stemmen isbeslo- ten op te nemen kapitaal tot een maximum van f 1 50.000 voor uitbreiding van fabriekwezen, landbouw en houtteelt. Na dezen uitslag hebben kommissarissen. deheerenjhr. rav, O. R. van Andrmgade Kempenaer, voorzitter, mr. P. van der Veen, mr. G. A. de Meester, W. F. Heshuijsen. jlir. mr. J. J. de la Bassecour Caan, sekretaris, gemeend hun mandaat te moeten nedeileggen, als oordeelende zij niet in staat te zijn maatregelen ten uitvoer te brenger, in strijd met de doorben aangegevene middelen tot behoud der maat schappij. Eenparig werd door de vergadering dit besluit van koinmissavissen diep betreui-d. Kommissanssen hebben zich echter op dringend verzoek der vergadering bereid ver klaard. tijdelijk in funktie te blijven. Verder kwam ter tafel een voorstel der afdeeling 's Hage, strekkende om de kontributie der leden van f2.60 te ver- hoogentotfö. Dit is uitgesteld. Het voorstel van jhr. mr. P. N. Quarles van Ufford dat alle afdelingsbesturen en korrespondenten zouden wor den uitgenoodigd, om ter gelegenheid van het aanstaande feest onzer herkregen onafhankelijkheid, op de wijze als zij geraden zullen oordeelen, pogingen te doen ten einde de belangstelling in de maatschappij op te wekken en ruime inzamelingen te doen, is aangenomen met 40 tegen 33 stem men. Een voorstel van den heer mr. G. Heshuijsen, strekkende tot naamsverandering der maatschappij, werd uitgesteld. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 16 afdeelingen, uitbrengende 91 stemmen. {Amst. courant.) BenocinÈngcn en besluiten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. J. P. Amersfoordt; en tot broe der dier orde de heer G. Hendriks, opzigter le klasse bij den waterstaat minibtkriele departementen. Benoemd tot adjunkt- koramies bij het departement van financiën de heer P. D. van Bienema. erger. Op verzoek pensioen verleend, ten bedrage van f1020 's jaars, aan den kapitein-administrateur van klee dingen wapening van het regement rijdende artillerie H. L. Mulder. Benoemd tot 2en luitenant-administrateur van kleeding en wapening bij het instruktie-bataljon, deadjudant-onder- j officier van het regement grenadiers en jagers J. Bogaerts. Kerk- en schoolmieuws. Te Steenderen en Bronkhorst is tot predikant beroepen dr. F. L. Rutgers, predikant te Soesterberg. Op het drietal kwam mede voor de heer J. C. de Vijver, predikant te Vlis- singen. Marine en leger. Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Nederlanden wordt heden te Vlissingen in het droogedok gezet om te worden nagezien, en zal daarna, zoo wij vernemen, onmiddellijk gereed gemaakt worden om in liet begin van november weder naar Indië te vertrekken. Nadat men reeds eenigen tijd aan het nieuwe drooge dok te Nieuwediep bezig was geweest met te onderzoeken, op welke wijze de mogelijkheid te vinden zou zijn,dit kolossale werk te herstellen eu voor de marine te behouden, heeft er zich eergisteren eene nieuwe ramp geopenbaard. Aan een der beide hoofden, buiten de schipileur, die geheel ontgra ven zijn, heeft eene verzakking plaats gehad, waardoor van boven tot beneden eene diepe scheur zigtbaar is, die aan de bovenzijde eene wijdte heeft van ongeveer een halve palm. De werkzaamheden zijn daarna voorloopig gestaakt. Ncourant van den Helder.) Koloniën. De oost-indisclie landmail, gisteren hier aangekomen, be vat tijdingen van Batavia, tot 15 augustus loopende. De aanneming door de tweede kamer van het wetsontwerp tot bekrachtiging der koncessie van den spoorweg van Sama- rang naar de vorstenlanden was toen aldaar reeds bekend en had groote vreugde teweeg gebragt. Overigens zijn de tijdingen van geen groote beteekenis. Van de buitenbezit tingen luiden zij bevredigend alleen van Sumatra's west kust zijn zij wat de gezondheidstoestand betreft minder gunstig, ilaav pokken en keelziekten de hevolking teister den. In Banjermassing blijken onze bemoeijingen voortdu rend nog zeer weinig afdoende te zijn. Zoo ons gezag er al meer gevestigd is, schijnt men daarmede toch zeer langzaam te werk te gaan. ïÈegiszaHcen. De arrondissement» regtbank te Rotterdam heeft eer gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den uilgever H. A. M. Roelants, le Schiedam door de firma Gebroeders Biu* gei-, te Amsterdam, beklaagd wegens nadruk van de werken van J. van Vondel. De regtbank heeft den beklaagde niet schuldig verklaavd en hem vrijgesproken. Gemengde berlgtcn. Jl. zaturdag heeft te Vlissingen in een der lokalen van 's rijks marinewerf een assaut plaats gehad van onderoffi cieren en manschappen van het korps mariniers en eenige bootsmans-leerlingen van Zr. Ms. instruktie-brik de Wesp. Een aantal heeren en dames, daartoe uitgenoodigd, woon den het bij. Als eene bijzonderheid wordt ons medegedeeld dat bij een landbouwer te Zoutelande eene geit in dit jaar twee maal jongen heeft ter wereld gebragt; in maart drie en 11. zaturdag twee, allen volwassen en levend. Het. beeld van de faam, dat door nederlandsche dames zal worden opgerigt, als een bewijs van hulde aan Z M. den koning, voor iioogstdeszelfs gedrag tijdens den watersnood in 1861, zal met Zr. Ms. vergunning op het Loo, achter het paleis in het park geplaatst worden. De heer van der Want, pijpenfabriekant te Gouda, heeft dezer dagen eene nieuwe soort pijpjes in den handel gebragt, gewijd aan de herinnering der bevrijding van ons vaderland van de fransche overheersching. Op de voorzijde van den kop prijkt het nederlandsche wapen, waaronder in cijfers 1863 en de woorden jubeljaar staanop de achterzijde vindt men het jaartal 1 SI 3, omgeven door de zon der blijde toekomst; op de schenk leest men Het vaderland gegrond vest 1579. overheerscht 179-5. bevrijd ir. 1813. De kardinaal-patriarch van Venetië heeft onlangs het verbod uitgevaardigd, waarbij wordt gezegd, dat niemand liet „Leven van Jezus", van den heer Renan zonderzijn verlof mag drukken, verknopen, lezen of bij zich in huis hebben, op straffe van doodzonde. Te Londen is een aantal handschriften van Beaumar- chais op een zolder ontdekt. Men vermoedt dat de schrijver

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2