N" 113. MÏDDELBURGSCHE COUR A~N T. Donderdag 24 September. sxi'OKivllVNVtV> S Editie van woensdag avond 8 ure. middelburg S3 september. De troonrede, waarmede Z. M. de koning eergisteren de beide kamers der stat n generaal geopend heeft en welke wij in ons vorig nommer slechts verkort mededeelden, luidt woordelijk altlus: „Mijne heeren „De voldoening waarmede ik mij in uw midden bevinde, „8 gepaard uset dankbaarheid voor het vele goede, dat aan ons land in liet vorig jaar weder mogt le beurl vallen. „De vriendschappelijke betrekkingen met de andere mo gendheden bleven ongestoord. De goede verstandhouding met België werd door de onlangs gesloten traktaten op breeden, hechten grondslag gevestigd. „Zee- en landmagt beantwoorden, zoo in het moederland als in de overzeesche bezittingen, loffelijk aan hare roeping. „De weerbaarheid des lands inoet worden verhoogd door de nieuwe regeling der schutterijen, waarvan het ontwerp U zal worden voorgelegd. „De aanleg van spoorwegen op Java zal nieuw leven en vertier, ook onder de inlandsche bevolking, verspreiden. „De negerbevolking in onze west-inilische bezittingen beeft aanvankelijk blijk gegeven, hare vrijverklaring op prijs te stellen. „Onder de wetsontwerpen, welke onze koloniën betreffen en aan uwe beraadslagingen zullen onderworpen worden, behooren die tot regeling van het beheer en de verantwoor ding der indische geldmiddelen en die tot vaststelling der reglementen op het beleid der regering in West-Indië. „Bij de toenemende bevolking des rijks vordert art. 77 der grondwet, dat het getal leden van de tweede kamer der staten generaal worde vermeerderd. „Oprigting van instellingen van middelbaar onderwijs, in overeenstemming inet de wet, wordt ijverig voorbereid. „Ter voorziening in de opleiding van hen, die zich voor Indië bestemmen, raoogtgij eene voord ragt verwachten. „De ontwerpen tot regeling van het geneeskundig staats- toezigt zullen u weder worden voorgelegd. „De landbouw schijnt zich in het algemeen over eene uiine opbrengst te mogen verheugen. Ook waren de uit komsten der zee-, rivier- en ktistvisscherïjen in menig opzigt bevredigend. „De vooruitgang onzer nijverheid is blijkbaar. „liet gebied /Ier werken van algemeen nut, van rijkswege of door provinciën, gemeenten en andere besturen of ver- eenigingeu ondernomen, breidt zich steeds uit, „Het plan der staatsspoorwegwerken voor het volgende jaar zal u worden onderworpen. Binnen kort kan, krach tens de regeling der exploitatie, in de vorige zitting tot stand gebragt, tie dienst gedeeltelijk worden geopend. Voor den bouw van lijnen, welke het net zullen aanvullen, zijn koncessiën verleend of in overleg. „Van de wetten, welke strekken moeten om de wet op de regterlijke inrigtingin werking te kunnen brengen, zul len u de ontwerpen, ter vervanging van het tegenwoordig wetboek van strafvordering, spoedig worden aangeboden. Het ontwerp van een nieuw wetboek van burgerlijke regts- vordering nadert zijne voltooijing. „De toestand van 's rijks geldmiddelen blijft gunstig. Hoewel tot krachtige voortzetting van den aanleg der staats spoorwegen grootere sommen dan de gewone worden gevor derd, kan daarin worden voorzien, zonder tot buitengewone maatregelen de toevlugt te nemen, en zonder het amortise ren van schuld te staken. „Onderscheidene wetsontwerpen, betrekking hebbende tot het plan eener geleidelijke herziening van ons belasting wezen, zullen u worden voorgesteld. „Moge de vervulling der taak, welke 11, mijne heeren. in dit zittingjaar wacht, onder Gods zegen, tot heil van het vaderland strekken „Ik verklaar de gewone zitting der staten generaal geo pend" Wij vernemen dat de minister van binnenlandsche zaken een schrijven heeft gerigt aan de kamer van koophandel en fabrieken alhier, in antwoord op het aan zijne exc. gerigt verzoek oin audiëntie tot het bespreken van het onlangs door den gemeenteraad ingediend adres, In dezen brief geeft de minister zoo wij wel ingelicht zijnde verzekerin van zijne gunstige gezindheid om het tot stand komen van een kanaal door Walcheren en de afdamming van het Sloe te bevorderen. Naar aanleiding van dezen brief, welke als zeer bevredigend is aangemerkt, heeft de kamer van koop handel en fabrieken het onnoodig geoordeeld eene kommis sie bij zijne exc. ter audiëntie te zenden. De post en de telegraaf hebben dezer dagen weder een wedstrijd aangevangen om het belangstellend publiek in zijn verlangen naar nieuws teleur te stellen. Een gemeente van omstreeks 16,000 zielen, waar slechts eenmaal daags gelegenheid is om zich met de buitenwereld door, briefwis seling in betrekking te stellen', is in Nederland gelukkig uniek. Maar in die eene gemeei/e wat is natuur lijker wordt het uur van aankomst der post steeds in zekere spanning verbeid. Niet toch Heen voor nieuwsgie rigen, die zich door de couranten op :>innen- en buitpnland- sche tijdingen verlangen te vergast i, maar voor ieder wiens maatschappelijken werkkring niet 01 men de enge grenzen onzer veste besloten ligt, voor ieder die handel drijft of een anderen tak van nijverheid beo -ft t, is het eenige uur waarop men brieven van V iten provincie ontvangen kan, van ongewoon gewigt. liaafH»,. r beteekenis het voor hen wier bloedverwanten elders gevestigd zijn en die, in geval van ziekte of andere omstandigheden, soms he- rigten wachten welke hen dadelijk nopen op reis te gaan. Voor dezulken is eene vertraging in de aankomst van eenige uren, in verband met den staat onzer middelen van vervoer, soms van de treurigste gevolgen. Een dier vertragingen, welke niet tot de zeldzaamheden behooren, had gisteren weder met een gedeelte der postpa- ketten plaats. Het grootste gedeelte van hetgeen uit Hol land en andere provinciën verzonden werd, kwam in plaats van gisteren middag eerst in den afgeloopen nacht hier aan. Of de post onderweg door roovers is aangehouden, of er eene andere tragische gebeurtenis heeft plaats gegrepen, dan wel of de paketten eenvoudig door vergissing op het een of ander postkantoor zijn achtergebleven, is voor ons een raadsel, maar wij hopen dater een onderzoek zal plaats hebben, opdat al te veelvuldige herhalingen van dergelijke vertraging, die zeer nadeelig voor het publiek is, worde voorkomen. Wij voor ons hadden ons over de vergissing, of wat het. zijn mogt, geenszins te beklagen zij was oorzaak dat onze franseheen belgische dagbladen, die anders 22 uur te Bergen op Zoom blijven liggen, ons eenige uren vroeger dan gewoonlijk in banden kwamen. Van de telegraaf zullen wij dit ditmaal niet veel zeggen. Iedereen zal ons toestemmen dat wanneer er nagenoeg twee uren noodig zijn om berigten van Amsterdam herwaarts te zenden zoo als wij door onderscheidene depeches van de laatste dagen kunnen aantoonen dat werkelijk geschied is een dergelijk middel van gemeenschap slechts op zeer ge brekkige wijze aan zijne bestemming beantwoordt. Heden is (le 85e algemeene vergadering gehouden van dirigerende en honoraire leden der alhier gevestigde tee- ken-akadeinie, bijgewoond door den heer Bij le veld van Serooskerke, burgemeester, vertegenwoordigende het ge meentebestuur van Middelburg. De sekretaris gaf verslag van den staat der inrigting en mededeelmg van eenige daartoe betrekking hebbende bij zonderheden. De penningmeester deed vervolgens verantwoording van het beheer der geldmiddelen, waarvan de rekening ter bewijze van goedkeuring door twee der honoraire leden is onderteekend. Daarna zijn weder ter aflossing uitgeloot twee aandeelen a f 1Ü0 inde geldleening groot f6000 en wel nos. 8 en 55. Na opening der naambriefjes van de vervaardigers der bekroonde prijsteekeningen werden opgeroepen tot. aanne ming uit handen van den burgemeester dezer gemeente der groote zilveren medalje van 's konings wege Johannes Hendrik Will, hoogste klasse der bouwkunde, der gewone zilveren medalje vau 's konings wege aan Izaak Levinus van Wuijckhuijse, primus der le klasse in de bouwkunde, en der groote bronzen medalje met inskriptie aan Lambertus van der Heydt; voorts zijn bronzen medaljes, geslagen op den stempel der akademie, en kleine bronzen medaljes, geslagen op een nieuwen stempel, benevens getuigschriften, door een der leden van het bestuur uitgereikt aan de volgende primussen hunner klasse, te weten groote medalje in de 2e klasse naar pleister aan Adriaan Lievense,in de le klasse naar prent aan Martinus Johannes Bosman, in de 2e klasse der bouwkunde aan Jacobus Johannes Hollebrandse kleine medaljes in de 2e klasse naar prent aan Theodorus Wilhel mus den Doop, in de klasse naar ornement Abraham Hol lebrandse, in de ie klasse der bouwkunde aan Bemardus Kanaar; getuigschriften aan Johannes Jacobus Pundke, Anthonij Snijders. Anthonij Willem Janse, Comelis Johan nes van Sluijs en Willem Johannes Klaassen. Daarna zijn door den heer A H. G. Fokker, voorzitter der kommissie van hetbestuur van de industrieschool, boek geschenken alsmede verschillendegereedsehappen of instru menten voor timmerlieden uitgereikt aan de volgende leerlingen: L. J. van Page, J. J. Wiüemse, M. C. Roest. C. A. Qoethals, J. L. van Wuijckhuijze, W. Vreke, J. J. Si mons, F. J. van de Ransou. J. de Man, A. van der Bilt en C. J. van der Harst. De sekretaris heeft de bekroonden doeltreffend toegespro ken en bragtten besluite de hulde der erkentenis van diri gerende leden aan de beoordeelaars der prijsteekeningen en aan de leermeesters. De leerlingen verkregen van 2 tot 3 ure de gelegenheid om met den rang bekend te worden waarin hunne prijstee keningen na beoordeeling waren geplaatst, zijnde ook heden en morgen aan het publiek de gelegenheid gegeven oia de prijsteekeningen en liet ten toon gestelde te bezigtigen. J1. maandag is te Leiden tot dokter in de verloskunde bevorderd, na verdediging van stellingen, de heer A. P. Fokker, med. doet., geboren alhier. In verband met hetgeen wij onlangs betrekkelijk den gezondheidstoestand van het garnizoen te Veere gemeld hebben, is het niet onbelangrijk mede te deelen dat van het garnizo•: iVlissingeu, ongeveer 1000 a 1100 manschap pen sterk, gedurende de eerste acht maanden van J t jaa/ slechts 3 militairen overleden zijn, terwijl in deze maand twee sterfgevallen hebben plaatsgehad. Het getal zieken in het hospitaal aldaar van genoemd garnizoen bedraagt, naar wij vernemen, slechts ongeveer 80. Wij vernemen dat in de gisteren te Zierikzee gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van zeeuwsche muziekfeesten is besloten, het zevende zeeuwsche muziek feest in junij 1864 aldaar te doen plaats hebbf De eenige kandidaat die zich tot het admissie examen voor de Iioogeschool te Groningen bad aangemeld, is zatur- dag door de letterkundige fakulteit geëxamineerd, maar afgewezen. Naar wij vernemen zal de sektie Breda-Tilburg van den staatsspoorweg den 1 oktober met veel plegtigheid geopend worden, in tegenwoordigheid van den minister van biunen- landsche zaken en verschillende autoriteiten. Bij die gele genheid zullen verschillende feesten te Breda worden gege ven. De lijnen TilburgBredaen Leeuwarden Harlingen zullen deti 1 5 oktober voor het publiek worden geopend. Uit Enschedé schrijft men Ofschoon de prijzen der katoenen manufakturen op Java eene aanzienlijke verbetering hebben ondergaan, is hier nog weinig levendigheid in de zaken te bespeuren. De vrees voor eene plotselinge dalmg, zoowel dergrondstoffën als der prij zen op Java, schijnt onze industriëlen terug te houden. De meeste fabrieken blijven nog gesloten slechts die der hee ren van Heek en co. is voortdurend ook in den ongunstig- sten lijd in werking gebleven. Beuoeminjieii en besluiten. legek, Benoemd hij het wapen der infanteriebij het Je regement tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang) de le luitenant-adjudant N. E. Perebooin, van het korps; hij het 3e regement tot majoor, de kapitein Ie klasse II. A. Hamming, van het regementgrenadiers en jageis; bij het He regetnent tot 1 en luitenant(naarouderdoin van rang) de 2e luitenant J. H. Weenink, van het korps; tot majoor zonder bezwaar der schatkist, de kapitein der infanterie E. K. Hamming, thans op non -akti viteic. Verplaatst bij het regement grenadiers en jagers, de kapi tein jhr. A. R. j. Klerck, van het le regement infanterie. Rerk- cn schooS nieuws. Tot predikant bij de hervormde gemeente te Katten- dijke is thans beroepen de heer Rozeineijer, te Vleuten. Bij de nederduitsche hervormde gemeente te Amster dam is tot predikant beroepen de heer F. C. A. Pantekoek, te Schiedam. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, onderberel van den kapitein ter zee J. Andreas. komende van Suriname, is in den voormiddag van ilen 21 dezer in het Nieuwediep binnen gevallen. Rcgtszaken. Jl. zaturdag is voor de arrondissements regtbank te Rot terdam behandeld de zaak van H. A. M. Roelants, uitgever te Schiedam, beklaagd dat hij de door de Gebrs. Binger, te Amsterdam, uitgegeven werkc-n van J. van Vondel, met aanteekeningen van mr. J. van Lennep, grootendeels heeft nagedrukt en dat de zoogenaamde aanteekeningen van den hoogleeraar van Vloten slechts nageschreven noten van mr. van Lennep zijn. Volgens de Rotterdamsche courant heeft het openbaar ministerie de aanklagt volgehouden en door menig voor beeld aangetoond hoe de editie van Roelants overal de spo ren draagt van te zijn een eenvoudige nadruk van die van Gebrs. Bmger. zoo zelfs dat hier en daar ook typografische onnaauwkeurigheden, bij Binger voorkomende, letterlijk bij Roelants worden teruggevonden. Daar ten gevolge van dezen nadruk een ander openlijk is benadeeld, rekwireerde het openbaar ministerie de schuldigverklaring van den be klaagde en veroordeeling in eene geldboete van f 100 tot f 1000 ten behoeve van de algemeene armen van Schiedam; verbeurd verklaring van alle binnen het rijk voo'rhaiulen

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1