MIDDELBÜRGSCHE COURANT. Donderdag 1863. 17 September. N" 112. tV.l WK.US j/TN. '<.o,S 'V) O'lKlu xdv^Vs»^ Editie van woensdig avond 8 ure. BERENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Goes, maken bekend, dat, uithoofde van het op handen zijnde vertrek van mejuf- vrouw Tar.na Cornelia Vertregt, den eersten October aan staande vakant zal worden, de betrekking van Vroed vrouw dier gemeente, aan welkeeene jaarwedde van f240 uit de gemeentekas verhonden is. Zij roepen diegenen welke genegen zouden zijn die plaats te vervullen, bij deze op. om hare sollicitatiën, vergezeld van de vereischte bewijzen van bekwaamheid, in persoon of met eigenhandig geschreven brieven, vrachtvrij in te dienen bij den burgemeester van deze gemeente, vóór het einde der loopende maand. Goes, den 12 september 1863. Burgemeestev en wethouders voornoemd. M. P. BLAAUBEEN. De secretaris, H. C. P I L A A R. BIAAEVLVAD. Middelburg 16 september. De opper-ceremonieineester deelt in de Staatscourant van gisteren het gewone programma mede voor de opening van de vergadering der staten generaal te 's Hage, op maandag den 21 september. Gisteren heeftin het kiesdistriktGroningen de verkie zing plaats gehad van een lid voor de tweede kamer der staten-generaul, in de plaats van den heer B. Wichers, die zijn omslag heeft genomen. Bij de opening der stembus is heden gebleken dat de heer mr. j. H. Geertsema Czn., notaris te Groningen, lid van de provinciale staten en van den gemeenteraad, met 389 van de 521 uitgebragte stemmen is gekozen. Z. M. de koning is gisteren avond van zijne buitenland- sche reis iti de residentie terug gekeerd. Uit Stuttgart schrijft inen, dat de koning van Wurtera- berg in de laatste dagen een ernstigen aanval van ongesteld heid gehad heeft, doch dat deze, naar het schijnt, spoedig weder geweken is. „Een ander sieraad der stad is de nieuwe katholieke kerk in de Teertuinen. Het valt niet te ontkennen dat er in de laatste twintig jaren hier vele nieuwe, of althans vernieuwde roomsche kerken zijn gekomen. Jammer slechts dat inde regel elk nieuw gewrocht een gedrocht was, doch gelukkig kan men in den laatsten tijd daarin een opinerkelijken voor uitgang ontdekken. Reeds de kerk op de Keizersgracht bij de Westermarkt, voor weinige jaren gebouwd, getuigt daar van, en de nu volbouwde is waarKik. naar het mij voorkomt, een uitmuntend bouwkunstig werk, waarbij zelfs de eigen aardige moeijelijkheid bij de meeste roomsche kerken aan wezig, namelijk dat zij eene pastorij bij de kerk moet aansluiten, glansrijk is overwonnen. Hetgekombineerde gebouw kerk met pastorij heeft een sti-rk midden - eeuwsch, kloosterachtig *oorkomen, en het geheel, versierd meteen fraaije torenspits, doet vooral als men de stad van de ïkant nadert, een goed etfekt. „Nog een enkel woord overeen ander nieuw gebouw, dat wel met bogen mag op architektonische schoonheid, maar toch ook eene groote verbetering is, uit een praktisch oog puntik bedoel de nieuwe vischinarkt bij de Nieuwmarkt. Het uitwendige doet denken aan onze beurs, niettegen staande twee afwijkingen van belang zijn aan te toonen. Heeft namelijk de beurs hoegenaamd geen dak. de visch inarkt gaat als het ware gebukt onder haar dak, en heeft de beurs nagenoeg geene ramen, de vischraarkt bezit ze aan alle kanten, maar toch doen de betrekkelijke laagte van het gebouw, de steensoorten die men gebezigd heeft, de verdee lingen en de ligging (met de achterfa5ade als fond van een gracht), denken aan onze groote handelsbeurs. Waarlijk geene aanbeveling, zal men zeggen, en ik ben ook reeds begonnen met toe te geven dat onze vischinarkt juist geen architektonisch meesterstuk is. Men is echter voor eene vischinarkt niet zoo veel eischend als voor eene beurs, en werkelijk overtreft de eerste de andere verre ook wat de schoonheid, maar voornamelijk wat de doelmatigheid, de inwendige inrigting betreft. Lucht, licht, ruimte, zinde lijkheid. ziedaar, dunkt raij.de hoofdvereischten en die zijn allen hier aanwezig. Ze is stellig de beste vischinarkt, die wij ooit hebben gehad. JMen is zeer bezig ons beroemd genootschap Natura artis magistra belangrijk uit te breiden." Wij vernemen, dat de inspekteur van den waterstaat Conrad naar Holstein vertrokken is, tot het doen van een aan hem opgedragen lokaal onderzoek van het ontwerp voor een groot scheepvaart-kanaal tusschen de Noordzee en de Oostzee, waarvoor door de deensche regering kon cessie gegeven is. {Amterd. courant.) Uit Amsterdam schrijft uien ons, 13 dezer „Wat is er weinig nieuws, en vooral wat is er weinig ver- blijdends uit de hoofdstad te meldenPlannen voorzeker in overvloed. Zoo heb ik vernomen dat het plan bestaal om een groot blok huizen, op den Dam tusschen den Nieuwen- dijk en het Damrak,weg te werpen en daarvoor een hotel in de plaats te zetten. Liet zal echter daarmede zijn als met zoo vele andere zaken, men verslijt hier zijn leven met plan nen maken en niets schijnt tot stand te kunnen komen Zelfs met de verbreeding van de Muntsluis, hoe dringend noodzakelijk, ter verkrijging van eene onteigeningswet, die zaak ook is voorgesteld, heeft men nog geen begin gemaakt. Misschien wil men nogeenige ongelukken afwach ten, alvorens daartoe over te gaan. Ook met de Kanaal maatschappij is het voortdurend ongelukkig gesteld. Men beeft de stellige overtuiging gekregen dat de zaak. als ze ondernomen wordt, in zich zelve niet alleen uitvoerbaar, maar zelfs niet zoo heel moeijelijk uit te voeren is, maar belaas! men kan geen middelen vinden om het kapitaal bijeen te brengenLiet is niet anders dan de geest des tijds. Had uien er slechts voor gezorgd, iets aanlokkelijks voor de spekulanten in de bepalingen te leggen, het geld was even zoo voor deze zaak toegevloeid als voor de massa krediet- vereenigingen en bauken. „En toch mag ik niet onbillijk zijn. Al zijn het zaken van geheel anderen aard, er is in den laatsten tijd het een en ander tot stand gekomen, wat mij verblijdt. „In de eerste plaats nadert het nij verheidspaleiszijne vol- tooijing met rassche schreden, en het komt mij voor dat dit gewrocht een waar sieraad onzer stad zal worden. Het ver gulde, zinken beeld staat reeds op den koepel en voldoet zeer wel. De vorm is gepast, vlug en sierlijk, en dat is het voorname wat men van zulk een beeld verlangen kan om de gelaatstrekken goed te onderscheiden, daarvoor is de afstand te groot. Misschien had het watgrootermoeten zijn. doch ik wil daarover liever mijn oordeel opschorten tot «lat het geheele gebouw gereed zal zijn, daar er nu nog hier en daar wat omheen slaat, dat aan de proporties ligt kwaad kan doen. Zaturdag is te Rotterdam de tweejaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte. Op de vier in 1861 uit geschreven prijsvrngen was thans een antwoord ingekomen, vermoedelijk als een gunstig gevolg der genomen maatre gelen tot meer algemeene verspreiding in het buitenland van het programma desgenooischaps. hetwelk in hetfransch was vertaald, alsmede van een voor het eerstgeopenden wed strijd betreffende de fysische werktuigkunde voor werktuig kundigen in Nederland. De uitslag der prijsantwoorden was volgens de Rotter- damsche courant als volgt „Hei eerste stuk, in het fransch geschreven, handelende over een geschikt werktuig om de middelbare snelheid in eenig riviervak te meten, beter dan de bekende stroomme ters, werd, overeenkomstig het advies van beoordeelaars, ter zijde gelegd als met voldoende aan den eisch der ge stelde vraag. Het tweede antwoord op eene vraag over het ontstaan der melksapvaten in het plantenrijk, in het duitsch geschreven, werd, op eenstemmiggunstig advies, de bekroo ning waardig gekeurd. Aan de derde verhandeling, inliet fransch geschreven, ten onderwerp hebbende den aard van de krachts-uitingen licht, warmte, elektriciteit, magnetis- mus, werd eene voorwaardelijke bekrooning toegekend, indien de schrijver zijn in vele opzigten verdienstelijk werk wijzigde naar de opgegeven bedenkingen en volgens het door hem zeiven uitgedrukt verlangen. „Nog waren naar aanleiding van de uitgeschreven prijs, vragen ingekomen tvree boekwerken, elk het onderwerp van eene der prijsvragen betreffende: een van den heer G. A. Hirn te Logelbach bij Colmar, een van prof. A. du Bary te Freiburg in Baden. Deze werken konden tot mededinging naar den prijs niet in aanmerkiug worden genomen, wat trouwens de schrijvers zeiven niet verwachtten. Toch werd besloten hun den dank des genootschaps te betuigen voor het geschenk van hunne werken en voor de opmerkzaam heid door hen bewezen aan den arbeid van het genootschap, en beiden zou het lidmaatschap als korrespondent wor den aangeboden. „Op de voor het eerst uitgeschreven fysisch werktuig kundige vragen was een galvanometer ingekomen. „Aangezien dit werktuig geoordeeld wordt op een niet aannemelijk beginsel te berusten en ook als werkstuk niet onberispelijk is in de uitvoering, wordt aan dit werktuig de uitgeloofde prijs niet toegekend. Evenwel wordt aan den inzender, die het eerst aan de oproeping van het genoot schap aan de nederlandsche werktuigkundigen heeft beant woord, eene premie vnn vijf en twintig gulden aangeboden tot belooning van gebleken ijver en tot aanmoediging." De verslagen omtrent den toestand der verschillende onderdeelen van het genootschap luiden gunstig. Er hebben weder verschillende benoemingen van leden zoo binnen als buitenslands plaatsgehad. Benoemlageu en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den heer F. L. H. van Rijckevorsel, belgisch konsul te 's Hertogenbosch, lot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds-orde, hem door Z. M. den koning der belgen geschonken. leger. Benoemd bij het personeel van de geneeskun dige dienst der landmagt: tot apotheker 1 e klasse (naar ouderdom van rang), de apotheker 2e kiasse P. F. Ras; tot apotheker 2e klasse (naar ouderdom van rang), de apothe kers 3e klasse M. J. W. H. Muysers en W. Wolthuis, alle van gemeld personeel. Benoemd tot officier vari gezondheid 2e klassenaar ouderdom van rang, de officier van gezondheid 3e klasse B. M. li. A. van den Goorbergh, van het 5e regement in fanterie. Benoemd bij den staf van het wapen der artillerie tot generaal-majoor en direkteur in de le artillerie direktie, de kolonel J. C. Wagner, korainandant van het regement veld artillerie; bij het regement veld artillerie, tot kommandant van het korps, de luitenant-kolonel A. C. W. L. J. F. Kell- ner, van het korps; bij het le regement vesting-artillerie, tot luitenant-kolonel de majoor F. C. W. Moorreestot majoor de kapitein le klasse J. J. Stieltjes, en tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant F. M. Collard. allen van het korps. waterstaat. Eervol ontslag verleend aan den hoofd ingenieur-titulair van den waterstaat R. Musqueiier, onder dankbetuiging voor de aan den lande bewezen trouwe diensten -, alsmede, op verzoek, aan tien ingenieur le klasse J. G. W. Fijnje, onder toekenning van den titel van hoofd ingenieur. Bevorderd tot ingenieur le klasse de ingenieur 2eklasse J. Lebret, met bepaling dat hij belast blijft met het onder wijs in de waterbouwkunde aan de Konmklijlie akademie te Delft, en de ingenieurs 2e klasse N. T. Michaëlis en F. W. IT. van Opstall; tol ingenieurs 2e klasse tie aspirant- ingenieurs E. Steuerwald en J. M. F. Wellan; en tot aspi rant-ingenieurs de surnumerairen W. F. Leemans en W. H. Hubrecht. Kerk- ca schoolafieiuixvs. De heer J. A. van Hamel, beroepen tweede predikant bij de waalsclie gemeente te Leiden, aunvaitrdde 11. zondag avond z<ine evangeliebediening in haar midden, predikende over Rum. 1:16. Hij was des voormiddags bij de gemeente ingeleid door zijn ambtgenoot den heer j. W. van Goens. Zondag heeft de heer Krüger. beroepen leeraar bij de evangelisch duitsche gemeente te's Hage, zijne intreerede gehouden, naar aanleiding van LukasXVll 11—19. De heer Taube, uit Barmen, had hem vooraf bij de gemeente ingeleid ineteene rede volgens I Kor. IV 14. De algemeene kerkeraad der nederduitsche hervormde gemeente ie Amsterdam heeft het volgende alfabetisch ge stelde zestal van predikanten opgemaakt, ter vervulling der vakatuve ontslaan door het overlijden van den heer IT J. Tol: de heeren dr. W. B. J. van Eijk, te Deventer; W. Francken Az., te Rotterdam B. ter Haar Bz., te Nij megen F. C. A. Pantekoek, te Schiedam; J. C. Tol, te Meppel, en IT. de Veer, te Delft. Gemengde bcrigten. Men verwacht dat spoedig het tiendeelig stelsel van maten en gewigten in Pruissen zal wórden ingevoerd, daar vele ligebamen, zoo wel wetenschappelijke instellingen als kamers van koophandel, op die spoedige invoering aan dringen. De wijnoogst is in onderscheidene streken van Frank rijk begonnen er is reeds nieuwe wijn geperst, welke uit muntend wordt genoemd. Men ziet een overvloedigen opbrengst te gemoet. De prijs is van 60 op 57 franken ge daald. Te ITeusden, met eene bevolking van 2200 zielen, lu'eft de kollekte voor het nationaal gedenkteeken opge- bragt f S7, zijnde gemiddeld 4 cent per hoofd. Op de 11. zondag en maandag te Dordrecht gehouden 26e tentoonstelling van het genootschap voor tuin-en land bouw, Dordrechtsche Flora, welke uitmuntend geslaagd is, zijn twee hollandsche dames, mevrouw de wed. Visser te Dordrecht, en mevrouw, de wed. W. Stonn, geb. van der Chijs te Delft, bekroond. Aan de eerste werd een zilveren medalje toegewezen voor eene verzameling rijpe tafelvruch ten, aan de laatste eene der voornaamste an de uitgeloofde zilver-vergulde medaljes voor eene nieuwe verscheidenheid van tafelvrueht van uitmuntende hoedanigheid, benevens eene zilveren medalje voor noord-amerikaansche groenten en wortelgewassen en eene zilveren medalje voor noord- amerikaansche vruchten en tuinzaden.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1