11 ter voorkoming van vergissingen, aanbevolen zich van eenig ander stuk te voorzien, waaruit des noods hunne identiteit kan blijken.) Groothertogdom Hessen. (Zij moeten voor zien zijn van andere papieren ter legitimatie van hun per soon en van het doel hunner reis.) Zwitserland. (Ieder stuk, door de bevoegde raagt van het land van den houder afge geven, en zijn signalement inhoudende, is, ongeviseerd, vol doende voorde toelating.) Hertogdom Nassau. (Ingeval van noodzakelijkheid, kunnen zij hunne identiteit bewijzen op den voet der artikelen 3 en 4 der nederlandsche wet van 13 augustus 1849, Staatsblad no. 39.) Spanje. (Zij moeten voorzien zijn van andere papieren tot legitimatie van hun persoon en van het doel hunner reis, en kunnen, ook zon der papieren, worden toegelaten op hunne verklaring, ge staafd door twee inwoners.) Groothertogdom Saksen-Wei- mar-Eisenach. (In geval van noodzakelijkheid om hunne identiteit te bewijzen, kunnen zij volstaan met de vertoo ning hunner geboorteaktp, van een certifikaat van het be stuur hunner woonplaats of ander dergelijk stuk.) Vrije stad Lübeek. (Werklieden, fabriekarbeiders, dienstboden, 1 enz. die aldaar werk of dienst zoeken, en niet slechts door- I reizen, moeten voldoende legitimatiepapieren reisboek, t zakboek, paspoort, enz. vertoonen). De staten, waar een paspoort wordt vereisclit, maar waar liet gewone visa js afgeschaft, zijn: Pruissen. Hannover, j Bei j eren, Oostenrijk, koningrijk Saksen, groothertogdom j Oldenburg, met inbegrip van de vorstendommen Lübeek en Birkenfeld. Benocnilnscn en besluiten. ministeriele depaktementen. Met ingang van 1 januarij 1864, op verzoek, op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan jhr. I. J. Rammelman Elsevier jr., otid- gocverneur van Curasao en onderhoorigheden, uit zijne betrekking van raad-ad viseur bij het departement van kolo niën. onder dankbetuiging voor de door hem als zoodanig beu ezen dienstenop de meest eervolle wijze den heer N.C. Mulder tijdelijk ontheven van de uitoefening zijner betrek king als raad-adviseur bij het zelfde departement, onder dankbetuiging voorde door hem bewezen diensten en onder toekenning van wachtgeld; tijdelijk eervol ontslag verleend aan de heeren J. A. van den Bossche en P. L. van Driel, m-pektivelijk kommies en arljunkt-kommies bij het depar tement van koloniën, onder toekenning van wachtgeld; en op verzoek eervol ontslagen den kamerbewaarder bij ge meld departement A. F. Bangert, met 1 oktober a. s. Bevovdevd bij genoemd departementtot referendaris de hoofil-komuiies J. C. Jansen en de kommies jhr. C. A. van Sypesteyntot kommies, de adjunkt- kommies A- Mond t Hz.; tot adjunkt-kommies, de eerste klerken J. A. Prohn en F. J. Haus; en tot kamerbewaarder, de bode G. Engelen. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer H. J. Bool, als kommies hij het departement van binnenlnndsche zaken; en als zoodanig benoemd de heer J. van Reijer- 'dam, thans lijdelijk corrector bij de Nederlandsche staats courant. Pensioen verleend, ten bedrage van f3400, aan den heer J. K. Mazel, raad van legatie, laatst sekretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zakeo. nu rgrme esters. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer W. F. del Campo genaamd Camp, als burge- mee>ter van St. Philipslanden tot burgemeester dier ge meente benoemd den lieer J. W. del Campogenaamd Camp. belastingen enz. Verplaatst van Heusden naar Alk maar de kontroleuv derdivektebelastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen P. A. de Bergh. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den beer J. Sprée, benoemd kontroleur der belastingen in de kolonie Suri name, uit zijne tegenwoordige betrekking van kontroleur der direkte belastingen, in-en uitgaande regten en akcijn sen te 's Hertogenbosch (stad)en aan den heer M. D. van O pst all, uit zijne betrekking van surnumerair der direkte belastingen, in en uitgaande regten en akcijnsen in Gelder land. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akcijnsen te Ovezandc c. a., de heer H. G. Smits Verburg, ilians in de zelfde betrekking te Vriezen veen te Vriezen- veen, de heer R. D. van Wageningen, thans surnumerair der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijn sen te Leeuwarden. Marine en leger. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen berigt, heeft Zr. Ms. echroefstoomschip Vesuvius, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee A. Schotborgh, iu den avond van den 9 dezer de reede van Yarmouth verlaten, om zijne reis naar de kust van Guinea voort te zetten. Kegtszaken. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft heden uit spraak gedaan in het hooger beroep van den officier van justitie bij de arrondissements regtbank alhier en A. Cara- rnaert. te St. Anna ter Muiden, bij vonnis der regtbank van den Ï5 junij jl. wegens eenvoudigen diefstal tot een jaar gevangenisstraf en in de kosten van het geding veroordeeld. De regtbank had bij haar vonnis als bewezen aangenomen dat de beklaagde, bij het voldoen eener rekening van f49,10 liet bedrag dier gelden op de tafel gelegd en nadat zijne rekening was gekwiteerd weder tot zich heeft genomen. De grieven van den mede appellant, tegen het gemelde vonnis aangevoerd, waren dat hij ten onregte is schuldig verklaard en dat de regelen van het bewijs, bij de wet voor geschreven, niet behoorlijk zijn in achtgenomen. Het re- kvvisitoir van den prokureur-generaal strekte tot bevesti ging van het vonnis; de konklusie van den verdediger rar. A. J. van Deinse jr. tot vrijspraak. Het hof heeft de plaats gehad hebbende feiten, het betalen en kwiteren der rekening en de vermissing der gelden a 1 wettig gebleken aangenomen. Ten aanzien der schuldplig- tigheid heeft het echter overwogen dat hoewel eene der getuigen bepaald heeft verklaard dat zij heeft gezien dat de beklaagde het geld weder heeft opgestreken, en zulks dadelijk tegen eene andere getuige heeft gezegd, die dit ech ter niet heeft gehoord daardoor niet de volledige over tuiging is ontstaan dat de beklaagde en niet een ander de gelden heeft weggenomen, zoo dat hij, hoevelebezwaren er ook tegen hem mogen bestaan, behoort te worden vrijge sproken. Op deze gronden lieeft het hof het vonnis der regtbank vernietigd en, op nieuw regtdoende, den beklaagde vrijge sproken, de kosten te dragen door den staat. Mede heeft het hof uitspraak gedaan in het hooger beroep van den officier van justitie bij de arrondissements regtbank alhier en van Pietemella Boogaard, vrouw van Jacobus Kaboord, tegen liet vonnis der regtbank van den 19 junij jl., waarbij de mede-appellante is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van driejaren, geldboete van f150 en ontzetting voor den tijd van tien jaren van de regten ver meld bij de artt. 334 en 335 van het wetboek van strafregt, alsmede in de kosten, ter zake van hare 18jarige dochter herhaaldelijk tot het leiden van een ontuchtig leven te heb ben aangezet, dit bevorderd en aangemoedigd, haar daartoe in hare woning de gelegenheid verschaft te hebben, en zich een gedeelte der door hare dochter op die wijze verkregen gelden te hebben doen afgeven. Het bof heeft, in overeenstemming met het vekwisitoir van den prokureur-generaal, het appèl te niet gedaan en het vonnis der regtbank bevestigd. Gemengde berlgten. Ten opzigte der ongelukken bij het onvveder van jl. don derdag voorgevallen, vernemen wij nader dat bij een land bouwer onder Oostkapelle, drie koeijen in de weide door den bliksem zijn getroffen en gedood. In de omstreken van Reading, 11 uur ten w.z.w. van Londen, heeft 11. woensdag een vreeselijke onweersbui ge woed, vergezeld van een zwaren hagelslag, waardoor hazen, konijnen, patrijzen enz. bij menigte gedood en de granen op de velden vernietigd zijn. De onkosten door de stad Frankfort gemaakt, ter ge legenheid van het vorsten-kongres, beloopen fi. 130,000. De I4jnrige jongejufvrouw Bastiaans, die bij het be zoek van den italiaanschen prins Amedeus te Haarlem in de Groote kerk het orgel bespeelde, heeft van Z. K. H. een gouden broche en een paar gouden oorringen ten geschenke gekregen als blijk zijner tevredenheid over hethooren eener zoo talentvolle kunstenares. Uit een rapport van de academie des sciences te Parijs blijkt dat de lijst der vergiften weder vermeerderd is. Het thallium, een nieuw door den heer Lamy ontdekt metaal, is een sterk werkend vergif. De Amateur photographic association te Londen heeft dr. P. J. Kaiser te Leiden eene schriftelijke hulde gebragt wegens zijne zeer belangrijke fotografische afbeel dingen der maan, vervaardigd aan de sterrewaebt te Leiden. Donderdag middag ten 3 ure is boven Brussel een geweldig onweder, vergezeld van hagelslag en regen, losge broken. Ten kwartier voor vieren ging de bliksem langs den afleider op den stadhuistoren en verbrijzelde een der zij torentjes, dat in duizende brokken omlaag viel. Gelukkig is niemand door het neêrvallend puin gekwetst en is er geen brand veroorzaakt. Alle elektrieke klokken stonden op dat oogenblik stil. De schade aan het stadhuis is zeer aan zienlijk. Het onweder was zoo vreesselijk, dat op het oogen blik dat de bliksem in het stadhuis sloeg, een twintigtal dames, die in de passage St. Hubert schuilden, in onmagt vielen. Gedurende de in de vorige week door de Nederland sche handelmaatschappij gehouden koffijveiling zijn aan het rijks-telegraafkantoor te Rotterdam ruim 700 telegram men verzonden, die te zaraen een bedrag van omstreeks f 1S00 vertegenwoordigen. Een fransch reeder heeft op het kaperschip Florida te Brest beslag laten leggen. Hij verlangt 100,000 franken schadevergoeding voor een schip dat door de Florida in den grond is geboord. Te Echt nabij Maastricht is in de vorige week een landbouwersgezin teruggekeerd dat weinige maanden gele den. op raad van een agent, naar Amerika vertrok. Het wilde de landverhuizers daar volstrekt niet bevallen. Zij hadden gelukkig nog middelen om terug te keeren, en heb ben alzoo een uitstapje naar de Nieuwe wereld gemaakt dat ongeveer f1200 heeft gekost. Door eenige werkliedendie herstellingen verrigt- ten aan het klooster teMonteCapanno, in deitaliaansche provincie Capitanate, zijn dezer dagen achter een muur vier vrouwenlijken gevonden roet afgehouwen hoofden; een daarvan had een kind in de armen. Een verder onderzoek zou tot de ontdekking van nog andere lijken hebben geleid. De bevoegde magt heeft onmiddellijk een onderzoek be volen. Uit Wiesbaden wordt geroeid dat op vrijdag 6 septem ber een jeugdig persoon, die zijn laatste geld aan de bank verloren had, zich te midden van het publiek een kogel door bet hoofd heeft gejaagd. De bank hield vijf minuten met spelen op en zette toen haar spel voort. Uit Nunspeet wordt berigt dat de angina diphteritica, welke reeds voor eenige weken teErmelo uitbrak, thans ook te Elspeet is uitgebroken en reeds vele kinderen ten grave heeft gesleept. Zij heerscht ook in vrij ernstigen aard in het gehucht Uddel nabij Apeldoorn. Aldaar worden zoo veel mogelijk maatregelen genomen om de besmetting tegen te gaan, terwijl debegravenis thans op den derden dag moet plaats hebben vroeger bestond aldaar de gewoonte om de lijken vijf of zes dagen boven aarde te houden. Onlangs heeft eene. bende roovers in het napelsche eene andere soortgelijke verdelgd. De bende van den gevreesden Panedigrano stond sedert lang in openbare vijandschap met Campo, die door Panedigrano doodelijk beleedigd, eene eigen bende geformeerd en gezworen had zich te zullen wreken. Eindelijk had Campo het geluk zijn vijandjin eene hinderlaag te lokken, waar hij hem, te tfelijk met zijn zoogenaarnden sekretaris Piccoli, doodschoot. Campo, nismede de o\erige manschappen van beide benden stelden zich toen in banden der justitie. De provincie Co- tronekan nu weder vrij adem halen. Panedigrano was zeker de bloeddorstigste en vermetelste van alle roovers. Als bewijs daarvoor inoge dienen, dat hij zijne vrouw en zijn zoon met eigen hand om het leven gebragt heeft. Bovendien had hij zich nog dertig moorden te verwijten. Zijn lijk werd in stukken gehouwen en in verschillende hooge hoornen opgehangen. Het hoofd heeft men ineen ijzeren kooi opliet openbare plein te Policastro ten toon gesteld. Uit Baden meldt men dat bij de onlangs aldaar gehou- tlene wedrennen als prijs o. a. eene verrassing was uitgeloofd. Deze bestond uit fr. 500 en een souvenir, aangeboden door Z. M. den koning iler Nederlanden. Het laatst bedoelde bestond uiteen kompleetschrijfgarnituur van verguld brons met jagtattributen. Daarbij was een fotografisch portret gevoegd van Z. M., op welks keerzijde koning Willem III eigenhandig geschreven had „Herinnering voorden winner van den door mij gegeven prijs bij de wedrennen te Baden. 7 september 1863. (get.) WILLEM." Zekere heer Wilson was met zijn paard Radji Stavvos de gelukkige winner. De koning van Pruissen heeft aan mw. Charlotte Birch-Pfeiffer, de zoo gunstig bekende tooneelsehrijfster en aktrice aan het koninklijk tooneel te Berlijn,vergunnipg ver leend tot het aannemen en dragen der gouden medalje voor verdiensten, haar door den groorhertog van Mecklenburg- Schwerin geschonken. Sedert eenigen tijd werd op de badhoeve te Haarlem mermeer eene witte zwaluw gezien. Op verzoek van den direkteur van het museum van natuurlijke historie te Lei den, werd zij den 7 september 11. geschoten door Pieter Smit, in twee schoten. liet beestje is op den rug getroffen en aan gemelden direkteur verzonden. De gemeenteraad te Gouda heeft voor de feestelijkhe den in november a. s. f3000 toegestaan. Het Handelsblad deelt mede dat, op last der justitie te 's Hertogenbosch een fotografisch portret zal worden ver vaardigd van den beschuldigde van moord pn diefstal betref fende den aartsbisschop Zwijsen, ten einde algemeen te worden verzonden en 7.00 doende deze zaak tot meerdere klaarheid te brengen. Volgens het jongste rapport van den opper-intendant der schoone kunsten te Parijs over de herstellingen en aan winsten, in de musea sedert 1849 tot stand gebragt,bedroe gen de verzamelingen schilderijen in het Louvre, het Luxembourg en te Versailles in i850 een getal van 10,000 doeken, welk cijfer sedert met ruim S0 schilderstukken uit de verschillende scholen is vermeerderd. Onder de nieuw aangekochte stukken merkt men op: in 1850 een Hobbema, voor fr. 18,000; een portret van baron de Vieq, van Rubens, eneene H. Familie, door Perugini,algemeen voor diens uit- muntendst voortbreng!?! gehouden, gezamelijk aangekocht uit de galerij van wijlen koning Willem II der Nederlanden, respektievelijk voor fr. 15,934 en fr, 53.302. Uit de zelfde verzameling waren afkomstig de in 1851 voor fr. 11,728 van baron Fagel aangekochte Johannes de Dooper en Maria Magdalena, beide van Memling. Voorts verkreeg men drie stukken van Géricault, waaronder een officier der jagers en een gewond cuirassier, aangekocht uit de verzameling van koning Lode wijk Filips, voor fr. 23,400. In 1852 werd het Louvre verrijkt met 16 doeken, zoowel door schenking als aankoop. Daaronder behoort Murillo's Onbevlekte ontvan genis, bij de verkooping van maarschalk Soult aangekocht voor fr. 613,300; een zeestuk van van de Velde, voor fr. 11,550, en een vrouwenportret van Denner, laatstgenoemde van graaf de Morny gekocht voor fr. 18,900. Een stuk van Rembraudt (een Os) werd men in 1857 meester voor fr. 5000. In 1858 werd het Louvre met niet minder dan 18 nieuwe schilderijen verrijkt, waarondereen paard in vrij heid van Paulus Potter, bij de verkooping van den heer Hope voor fr. 7000bekomen vijfstukken van Murillo,Zur- baran en Herrero, de oude, voor fr. 300,000. afkomstig uit de galerij van Maarschalk Soult; verder een Henry Scheffer, door hem zelf voorfr. 4500afgestaan. Vier aanwinsten deed men in 1859, waarbij twee stukken van Rubens, uit den boedel van Ary Scheffer aangekocht voor fr. 5567. Einde lijk behoorde onder de aankoopen in 1861 een Watermolen van Hobbema, van den baron von Witzleben, verkregen voor fr. 52,500. Een stuk van Ary Scheffer werd verder nog door den minister van staat in 1S62 geschonken. Daarenbo ven stond het kapittel der O. L. Vrouwekerk in het zelfde jaar aan het Louvre ter expositie af 41 schilderijen van de fransche school in de 17e, 18e en 19e eeuw. Hieronder be hoort het Magnificat, door Jouvenet in 1716, nadat hij gedeeltelijk verlamd was, met de linkerhand geschilderd. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. September 1863. f5 ■NWest. W.NW. W.NW. W.ZW. NWest. NWest. 5,5 760.7 752.5 762.9 759.1 757.6 766.7 769.0 14.4 16.8 15.2 16.0 15.0 12.4 15.0 a B 13 c J 0 w o? Pi 0.62 7.84 1.1 0.88 12.64 3.0 0.61 8.12 0.2 0.75 10.25 t).U 0.82 10.60 8.0 0.87 9.64 5.7 0.71 9.30 7.7 Aanmerkingen, ligt bew. buïj. reg. bew. buij. regen, ligt bewolkt, bew.betr.reg.onw. bew.buij.r.onw.w. bew. onweer reg. bewolkt.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2