mmmmm tot puim 6 el onder AP., met die van het buitensluishoofd is I een aanvang gemaakt. Met het maken eener wachterswoning nabij de suatiesluis j van de Breede watering bewesten Yerseke, den 22 januarij aanbesteed, werd den 11 maart aangevangen. Het metsel werk is voltooid met de binnenbetimmering en het verw- werk is men bezig, zoo dat het gebouw spoedig gereed zal zijn. Den 2 april werd het maken van de havendatnraen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal door Zuid-Beveland voor f 2S7,000 aangenomen door J. van Haaften te Sliedrecht. De aannemer werd echter op zijn verzoek den 26 mei van die aanneming ontslagen en eene herbesteding tegen den 2julij vastgesteld. De aanbesteding van het verbrceden, verhoogen en be- grinden van den Schoorschen Zoutenweg, het leggen van twee duikers in dien weg, het voor tijdelijk gebruik omleg gen van dien weg en het verhoogen en begrinden van den Vlaakschen zandweg van Vlake tot aan het kanaal door Zuid-Beveland werd op 30 julij bepaald. Op voorstel der kommissie had den 15,16 en 17 april door den ontvanger der registratie en domeinen te Goes de verkoop plaats eener belangrijke hoeveelheid materialen en werktuigen, afkomstig van de voormalige indijkingsraaat- schappij, welke aan het kanaal aanwezig waren, tnet uitzon dering van die werktuigen welke geacht konden worden bij de werken van het kanaal van dienst te kunnen zijn. De overgave dier goederen geschiedde door den hooftl-inge- nieur van den waterstaat in deze provincie, terwijl de ver koop, gelijk in het verslag gezegd wordt, zeer gunstig is uitgevallen, hebbende f 26,040,50 opgebragt. Kerk- en schoolnieuws. De heer A. Mac Pherson, predikant bij de hervormde gemeente te Nijkerk op de Veluwe, heeft voor het beroep naar Wolfaartsdijk bedankt. Tien malen is alzoo reeds te vergeefs een beroep in die gemeente uitgebragt. -- Naar wij vernemen heeft ook de kerkeraad der neder- duitscbe portugesche israëlitische gemeente te Amsterdam besloten aan den wensch van den minister van justitie niet toe te geven, en alzoo niet toe te treden tot de beoogde gemeenschap van het israëlitische kerkgenootschap hier te lande. {Utr. dagblad.) Koloniën. Per fransche mail zijn weder berigten aangebragt uit Nederlandsch-Imlië', Ioopende van Batavia tot 27 julij. „Sedert het laatst door ons gegeven overzigt zegt de Javabode bad alhier zeer weinig belangrijks plaats." Deze aanhaling zal ons, naar wij hopen, in de oogen onzer lezers regtvaardigen wanneer we hen niet met uitvoerige uittreksels uit de indische dagbladen bezig houden. We wil len hier dan ook alleen vermelden dat de gezondheidstoe stand der bevolking over het geheel genomen weinig te wenschen overliet (behalve in Salatiga waar vele militaire aan de granuleuse oogontsteking leden); dat de oogst goede uitkomsten beloofde; dat voor de uitbesteding van de stoompakketvaart in den Indischen archipel, waarvan de toekenning nog niet heeft plaats gehad zich twee inschrijvers hadden opgedaan, zijnde de heeren Robinson voor f293,827.32 of f6,97 per geogr. mijl en Van Vlissin- gen en co. voor f 29J-.24S.S8 of f (i,9S per geogr. mijl einde lijk dat de handel vooral in de buiten bezittingen vrij leven dig was en nergens de rust verstoord is. Gcincngde berigten. Woensdag voormiddag verspreidde zich te Zierikzeehet gerucht dat in de Zuidwellestraat aldaar een moord en zelf moord gepleegd waren. In de woning van Dirk van der Aar, zijnde een blinde, had men dezen opgehangen en zijne vrouw in knar bloed builende, te bed liggende gevonden juist op lid uur dat /ij met de zierikzeesche stoomboot naar s Mage mor.-lcii vtrti i kkeu. om aldaar als getuigen voor het provinciaal geregtshof te crschijnen. Aan hare beide armen waren verscheidene sneden meteen scheermes toege- bragt. Heelkundige hulp werd lerstond ingeroepen en ver leend. Ook de justitie en policie waren spoedig verschenen. Met belangstelling wordt de uitslag van liet geregtelijk ondeizopk ie gemoet gezien. De man was reeds overleden toen men het ontdekte; de vrouw hoopte men aanvankelijk nog in het leven te behouden, doch zij is gisteren morgen ann de gevolgen barer wonden overleden. Volgens hare herhaalde verklaring moei haar man haar die wonden heb- I ben toegebragt en daarna zich zeiven hebben opgehangen, hetgeen echter bij velen geen geloof vindt omdat de man blind was en een goedaardig karakter had. Meermalen hadden er echter htusselijke twisten plaats. De zaak waarin van der Aar en zijne vrouw benevens hunne dochter moesten gehoord worden, betrof eene be sehuldiging van valsche getuigenis, waarvoor een hunner stadgenooten feregt stond en welke zaak door den hoogen raad naar het hof van Zuid-Holland was verwezen. Toen gisteren de zaak zou behandeld «orden en de lijst van de getuigen werd voorgelezen bleek, dat de le, 3e en 4e. vader, moeder en dochter afwezig warenals reilen daarvoor legde de ad vokaat-generaal een telegram over, op de zitting bij hem ontvangen, en waaruit bleek, dat van der Aar zijne huisvrouw zoodanig had verwond, dat zij aan de gevolgen is overleden en dat hij zich zei ven daarna door ophanging had van het leven beroofd, ten gevolge waarvan de 4e getuige, hunne dochter, was achter gebleven. De be handeling is daarop verdaagd tot 3 oktober. Het „Leven van Jezus" van Ernest Rénan heeft in het Oosten ook opgang gemaakt. Te Konstantinopel zijn van dat werk 200 exemplaren verkocht. Den volgenden brief vindt men in hetengelsch dagblad The star mijnheer de redaktcur, daar hare majesteit ko ningin Victoria op hare reize naar het vaste land zich den naacn en den titel van hertogin van Lancaster heeft aange matigd, want dit is het woord, zie ik mij genoodzaakt mij daartegen te verzetten. Ik ben de eenige persoon, welke bevoegd is dien titel te voeren, welken ik heb geërfd van wijlen de prinses van Cumberland en Lancaster, „Lavinia, prinses van Cumberland en Lancaster," De uitvoer naar Engeland is te Harlingen thans zoo groot, dat de engelsche stoorabooten alles niet kunnen laden en meermalen vele goederen moeten laten liggen. In Frankrijk is dezer dagen een prachtige eik geveld, dieniet minder dan zes eeuwen bestaan had. Iemand heeft berekend, dat, zoo de boom bij het planten slechts één cen time heeft gekosten niet meer dan vijf eeuwen heeft geleefd, hij nu zoo wat 260 millioen moet opbrengen, ongerekend, nog al het nadeel, dat de eik aan zijne omgeving heeft toe gebragt. Een ander wiskundige heeft berekend, dat, zoo de eigenaar van den boom dien tegen 50 franks had verkocht, toen hij 5 jaar bestond en die som op interest had gesteld, zijne erfgenamen thans eene nalatenschap zouden gevonden hebben van 70 millioen, in ronde cijfers. De portugezen zijn bekend wegens hunne overdrij ving. Daarvan heeft de--portugesche regering onlangs een voorbeeld gegeven door een kanonneerboot te doen bou wen met één kanon en daaraan den naam te geven van Ter ror dos Mares, de schrik der zeeën. De Army and Navy Gazette meldt, dat lord Clyde in der tijd door koningin Victoria naar Potsdam is gezonden om aan den kroonprins van Pruissen, destijds den verloofde van hare oudste dochter, de insigniën van de Bathorde te overhandigen. Toen lord Clyde van Windsor vertrok waren de insigniën nog niet gereed, doch de koningin gafhem bevel naar Londen te vertrekken, daar men hem die naar Londen zou toezenden. De lord ontving dan ook eene ver zegelde doos uit Windsor en vertrok daarmede naar Pots dam. Hij werd bij den kroonprins ten gehoore toegelaten, verbrak het zegel van de doos en voml, in plaats van de insigniën een gebak. De zaak had zich aldus toegedragen. De kroonprinses had van de reis van lord Clyde gebruik willen maken om aan haar verloofde een echt engelsch gebak te zenden. Zij had het ingepakt en naar Londen gezonden, denkende dat lord Clyde de doos wel zou openen. De lord, vast overtuigd dat de insigniën daarin waren, had dit echter niet gedaan en was zonder de ridderorde vertrok ken. Deze werd later naar Potsdam opgezonden. Volgens eene mededeeling uit Peking aan den fran sehen Monifeur zou de keizer van China aan den heer Lebouc, fransch zendeling, een buitengewoon en zeer zeld zaam eereblijk hebben gegeven. Terwijl de heer Gibson, geattacheerd aan hetengelsch gezantschap, den chineschen goevemeur Tehong-tagen in eene expeditie tegen de opstan delingen vergezelde om als tolk te dienen bij de europesche officieren, die over sommige onderafdeelingen der keizerlijke troepen het bevel voerden, werd hij gekwetst. Zijne betrek king werd daarop vervuld door den franschen geestelijke Lebouc, welke laatste belangrijke diensten bewees en niet lang daarna de „schitterende gouden star met de blaauwe parel" ontving. De plaatselijke kommissie voor het gedenk teeken van 1813 te Ulrum heeft weder op eene andere wijze een einde aan den plannen -strijd gemaakt en eenvoudig haar ontslag genomen, zoo dat de president alleen overgebleven is. Er is te Londen een Ghost-club (geestenklub) opge- rigt met het doel om het spiritismus te beoefenen. Deze ver- eeniging vraagt in de dagbladen een spookhuis te huur, doch zij zal spoedig blijken een ander doel te hebben. De stichters zijn namelijk personen, die het voornemen heb ben de waarheid ten opzigte der Homes en andere geesten bezweerders aan te toonen. De heer Duruy, minister van onderwijs in Frankrijk, heeft zelf de taak op zich genomen een geschiedenis van Napoleon III, ten gebruike op de scholen, te schrijven. Men schrijft uit Zwolle, als een bewijs hoe de landgoe deren in de laatste 40 jaren in waarde zijn geklommen, dat een boerenerf, gelegen onderdegeraeente Wijhe. in publieke veiling heeft opgebragt de som van f 65,410, terwijl het om streeks het jaar 1820 voor f20,000 was aangekocht. Thcrniovnetersfand. 9 sept.'s av. 11 u. 58 gr. 10 'smorg. 7u. 55 'smicld. 1 u. 62 'sav.ll u. 52gr. 11 *s movg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 58 gr. Gemeenteraad Tan Middelburg. Zitting van 11 september. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren N. J. C. Snouck Hurgronje, van Uije, van Dein se, Cal and en Verbrugge. Later komen de heeren Lantsheeren van Diggelen. In de eerste plaats wordt overgegaan tot debeëedigingen installatie van het nieuw benoemd raadslid jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, die in de vorige zitting afwezig was. Hij legt in handen des voorzitters de bij art. S3 der grond wet en art. 39 der gemeentewet voorgeschreven eeden af, waarna de voorzitter hem geluk wenscht en zijne overtui ging uitdrukt dat de benoemde aan het vertrouwen der kiezers zal beantwoorden en de belangen der gemeente behartigen zal. Nadat de heer Snouck Hurgronje heeft zitting genomen, worden de notulen der vorige zitting gelezen en gearresteerd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mededeeling des voorzitters, dat bij uitlandigheid van den gemeente- sekretaris burgemeester en wethouders den heer J. W. de Raad, hoofdkommies ter gemeente-sekretarie, hebben uit- genoodigd den sekretaris als zoodanig tijdelijk te vervan gen; alsmede dat aan den beer mr. N. J. C. Snouck Hurgronje is kennis gegeven van zijne herbenoeming tot wethouder en dat deze zijne benoeming heeft aanvaard. Verder deelt de voorzitter mede dat bij burgemeester en wethouders is ingekomen eene missive van de kommissie voor de provinciale bibliotheek van Zeeland, waarbij zij, onder aanbieding van den nieuwen katalogus, zich veroor looft die inrigting in de voortdurende belangstelling van het gemeentebestuur beleefdelijk aan te bevelen. De katalogus wordt voor de leden ter inzage gelegd. De voorzitter doet mededeeling van een bij burgemeester en wethouders ingekomen voorstel van de kommissie van bestuur over den rijweg VlissingenMiddelburg, om de heffing van het tolgeld over 1864 weder bij verpachting te doen plaats hebben, onder overlegging der koncept-voor- waarden voor die verpachting en met berigt dat de gemeen teraad van Vlissingen die voorwaarden, welke gelijk zijn aan die des vorigen jaars, heeft goedgekeurd. Op voor stel des voorzitters is besloten dit voorstel mede goed te' keuren. Wordt overgelegd eene voordragt van twee personen voor de vacerende betrekking van lid der gezondheidskom missie, opengevallen door het vertrek van den heer L. JanseBz., Daarop zijn door de plaatselijke kommissie van geneeskundig toevoorzigt geplaatst de heeren dr. G. van Hennekeler en L. Koole. Tot de dadelijke benoeming overgegaan zijnde, waarbij de heeren Lambrechtsen van Ritthem en A. W. Snouck Hurgronje, met den voorzitter en sekretaris, het stembureau uitmaken, is met algemeene steramen benoemd dr. G. van Hennekeler. Aan burgemeester en wethouders wordt opge dragen aan dit besluit de noodige uitvoering te geven. De voorzitter deelt mede dat, ten gevolge der vergroot ing van de school voor onvermogenden, er behoefte bestaat aan een vijfden hulponderwijzer op die school, aan wien eene jaarwedde van f 300 zou worden toegekend. Wanneer de raad hieraan zijne goedkeuring hecht zal daarop door de financiële kommissie bij het onderzoek der gemeentebe- grooting voor 1864behooren te worden gelet. Overeen komstig het voorstel heeft de raad besloten, terwijl een voor dragt zal worden ingewacht. Is ingekomen een verzoek van de firma Wolterbeek, van Baggen eo., die verlangt een muur bij de gasfabriek te plaatsen, ora een gedeelte der aan de fabriek gelegen sloot in erfpacht te mogen hebben. Het daaromtrent van den gemeente-bouwmeester inge wonnen advies strekt tot inwilliging van het verzoek, onder eenige bepalingen. Dienovereenkomstig is besloten het gevraagde gedeelte in erfpacht af te staan voor 99 jaren, tegen een jaarlijksche cijns van fl, met bepaling dat het gedeelte sloot het eigendom der gemeente blijft. De voorzitter brengt, namens burgemeester en wethou ders, rapport uit betreffende de voorgenomen verbetering en begrinding van een gedeelte van den Zaagraolendijk. Bij besluit van den raad van den 10 december 1862 is aan bur gemeester en wethouders van Arnemuiden te kennen gege ven, dat de raad genegen is aan hun verzoek te voldoen, in zoo verre de te verwachten uitkomsten de te docne uitgaven zullen billijken, en dat het dagelijksch bestuur van Middel burg met dat van Arnemuiden op dien grondslag in overleg zou treden a. over het plan van uitvoering, b. over 't bedrag door elke gemeente in de kosten daarvan, nagedanebegroo- ting, te dragen, c. over de heffing van tolgeld, d. over het treffen van overeenkomst met de eigenaren van den zaag- molendijk, zoo voor hunne toestemming, zonder eenig voor behoud, tot het veranderen van den kleiweg in een grind weg, als wat het gewoon onderhoud van laatstgemelden weg aangaat; en 2. het resultaat dier onderhandelingen en daar op gegrond voorstel van burgemeester en wethouders af te wachten. Blijkens liet alsnu door den voorzitter uitgebragt rapport is het plan om den geheelen dijk, ter lengte van 1600 ellen op eene breedte van 3 ellen te begrinden; hiertoe zouden f 4200 worden vereischt. te vinden uit een voor 1864 van de provincie te vragen renteloos voorschot, terwijl de uit voering van het werk zou worden aanbesteed. Daar echter de voorwaarden, door de eigenaren van den Zaagmolendijk gesteld, weinig aannemelijk schijnen, stellen burgemeester en wethouders voor dat de raad hen diligent verklare en de verschillende stukken ter inzage der leden worden gelegd. Overeenkomstig dit voorstel is besloten en daarna de open bare zitting gesloten. Gemeenteraad van Ziciikzee. Zitting van 7 september. Voorzitter de heer Cau. De notulen der vorige vergadering worden gelezen eu goedgekeurd. Daarna wordt medegedeeld eene missive van gedeputeerde staten betrekkelijk de verordening op de petroleum. Op grond van dit schrijven stellen burgemeester en wethouders voor, die verordening in te trekken. Hierover beraadslaagd zijnde,wordt overeenkomstig het voorstel van den heer van der Grijp besloten dit tot een volgende ver gadering aan te houden. Artikelsgewijze worden vastgesteld de voorwaarden van de 7 jarige verpachting der gemeente-eigendommen aan art. 23 wordt de bepaling toegevoegd dat de etting slechts toegestaan wordt, zoo lang de dijksdirektie het verlof niet zal opzeggen. Art. 27, luidende: „Hij (de pachter van het huis en de schuur op en bij den Westhavendijk) is verpligt enz., en in zijne woning gelegenheid te geven tot bet tegen billijke prijzen verkrijgen van eenige verversching" geeft aan den wethouder de Jonge aanleiding tot het doen van een breed voerig gemotiveerd amendement strekkende om dit artikel te doen luiden „Hij is verpligt enz. In zijne woning zal hij gelegenheid moeten geven dat tegen billijke prijzen eenige verversching, immers met bepaalde uitsluiting van alle sterke dranken, te bekomen zij." De voorsteller meent, dat onder vervirsching ook sterke drank wordt verstaan en dat dus door die bepaling aan den pachter de verpligting wordt opgelegd om sterken drank te verkoopen. Hij doet

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2