N° 110. MIDDELBURGSCHE C O GR ANT. Zaturdag 1863. 12 September. Editie van vrijdag avond cS ure. Middelburg 11 september. Hoewel cle gezondheidstoestand gedurende dezen nazomer over het algemeen genomen op ons eiland minder günstig moet genoemd worden dan in de laatste jaren het geval was, schijnt hij echter in vergelijking met eenige andere streken van ons vaderland, tamelijk bevredigend. Wel komen thans te Middelburg betrekkelijk veel koortsen voor, doch het karakter is meestal van geen ernstigen aard. Van. het gar nizoen, omstreeks 180 man bedragende, bevinden zich op hetoogenblik 23 in de infirmerie. Te Veere is het getal koortslijders onder de militairen echter veel aanzienlijker, daar van 1 S augustus tot 8 dezer 80 man van het garnizoen, omstreeks 210 man sterk, naar de in firmerie alhier zijn geëvakueerd, terwijl op laatst genoemden datum nog nagenoeg 10 man in het hospitaal te Veere ach ter bleven. Van het genoemde getal der herwaarts gebrag- ten zijn 23 als hersteld naar hun garnizoen terug gekeerd, zoo dat op ditoogenblik 57 manschappen uit Veere in de infirmerie alhier verpleegd worden. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is ontvangen en ligt voor belanghebbenden ter inzage een exemplaar der handels- en scheepvaart-tabellen van Ham burg en Lubeck, over 1862. Wij vernemen dat bij het gisteren gewoed hebbende on weder de bliksem geslagen is in een der zaagmolens onder de gemeente Nieuw-en Sint Joosland, genaamdHet for tuin. De daardoor ontstane brand is echter met een emmer water kunnen gebluscht worden, zoo dat de schade uiterst gering is. Ook op den Noordstraatweg is de bliksem in den schoor steen eener woning geslagen, zonder ook daar echter veel schade aan te rigten. In de gemeente Oosterland is de bliksem in eene kuiperij geslagen, welke is afgebrand. In de nabijheid van het Zijpe zijn hagelsteenen ter grootte van een duivenei gevallen. In Schouwen inoet een klein bosch in brand zijn geraakt. Wij vinden op de lijst dergenen, die zich als nieuwe leden voor de „Association internationale pour le progrès des sciences sociales" welke weldra-weder te Gent zal vergade ren, hebben laten inschrijven, uit Zeeland de volgende personen vermeld: deheeren II. Broese, predikant te Aar denburg, F. Nagtglas, bibliothekaris van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen te Middelburg, K. R. Pekelharing predikant te Middelburg, Vogelsan (waar schijnlijk Vogelvanger) geneesheer te Hulst. Wij vernemen dat de minister van marine het voornemen heeft aan Vlissingen een bezoek te brengen, hetwelk in verband schijnt te staan met de voorgenomene pantsering van oorlogschepen. Nog altijd heerscht te Baarland de kinderziekte op on rustbarende wijze. In de kom van het dorp, p. m. 300 zielen tellende, zijn alleen 50 lijders. Er zijn onderscheidene gevallen die met den dood eindigen, en ook hier doet zich het verschijnsel voor, dat de ziekte meest onder de niet gevakcineerden zich openbaart. (Goessche courant.) verpleegd werden. Moge deze inrigting even als andere van dien aard, welke sprekende gedènkteekenen zijn van vaderlandschen weldadigheidszin, verder de belangstelling van Nederland blijven ondervinden. De gemeenteraad van Dordrecht heeft, na zich reeds meermalen met dit onderwerp te jbben W£ig gehouden, eindelijk een besluit genomen ten opzigte van het gymna sium, welks reorganisatie, ten gevolge der weinige vruchten die het afwierp, algemeen wenschelijk en noodig werd ge acht. Hij heeft in zijne zitting van 11. dingsdag met alge- ineene stemmen besloten om de afdeeling B geheel op te heffen, en slechts de afdeeling A te behouden, bestemd voor het onderwijs in de oude talen, geschiedenis en mathema tische wetenschappen. Natuurlijk, en dit is bepaaldelijk voorbehouden, moet die afdeeling eene wijziging onder gaan, want haar geheel te schoeijen op de leest vau de voor malige latijnsche scholen gaat in ouze dagen niet meer. De kweekelingen zullen ook ouderwijs in de nieuwemtalen eu letterkunde blijven ontvangen. In de plaats van d? afdee ling B zal de raad pogingen aanwenden om van dè rege ring de vestiging van een rijks burgerschool met 3 of 5 jari gen kursus te verwerven. De uitslag dezer pogingen wordt afgewacht, voor men overgaat tot reorganisatie der afdee ling A. Volgens berigten uit Bern, is II. M. de koningin der Nederlanden aldaar aangekomen. Z. M. dom Ferdinand August Frans Anton, hertog van Saksen-Koburg-Gotha, vader van den regerenden koning van Portugal, Z. M. dom Luïz f, reizende incognito onder den naam van graaf van Vigosa, is woensdag met een talrijk gevolg in de residentie aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen afgestapt. In de vergaderingen der beide kiezersvereenigingen „Gro ningen" en „Eendragt maakt raagt" te Groningen is als kandidaat voor liet lidmaatschap der tweede kamer geko zen mr. C. H. Geertsema Cz., notaris aldaar, lid der provin ciale staten en van den gemeenteraad. Door den minister van binnenlandsche zaken is voldaan aan den geuiten vvensch, om in het belang van het onder wijs bekend te worden met de resultaten der bijeenkomsten van de inspekteurs van het lager onderwijs, onder voorzit ting van gemelden minister, zoo als deze, volgens de wet, in mei van elk jaar plaats hebben. In de Nieuwe bijdragen tot het schoolwezen van augustus 11. zijn althans de notulen dier vergaderingen geplaatst, waardoor men over de behan delde zaken kan oordeelen. Bij al de schitterende blijken van ziekelijke mode-filan- tropie, welke in ons lieve vaderland te over zijn aan te wijzen, bestaan er ook inrigtingen, gelijk de idioten-school te 's Gravenhage, het doofstommen-instituut te Groningen en dergelijke, welke als uitingen eener gezonde en met de eischen van onzen tijd overeenkomende menschlievendheid te beschouwen zijn. Over de eerstgenoemde inrigting spra ken wij eenigen tijd geleden: van de laatstgenoemde ont vingen wij dezer dagen het verslag, gedaan in de jaarlijksche vergadering van kontribuerende leden. Die inrigting gaat, volgens dat verslag, steeds vooruit en heeft sedert hare op- rigting in 1790, blijk gegeven dat ook zij in deze drie en zeventigjaren niet is blijven stilstaan, maar overal de verbe teringen heeft aangebragt, welke de wetenschap eischte. Dorre statistieke opgaven aan dit verslag te ontleenen ach ten wij geheel nutteloos; wij bepalen ons tot de vermelding van het aantal leerlingen, zijnde 163, van welke 126 geheel op kosten der inrigting onderwezen, gehuisvest, gevoed en Woensdag hebbeu de kondukteur der diligence, tus- schen 'sHertogenboschen Utrechteneen aantal ingezetenen van laatstgenoemde gemeente, waaronder een eft'ektenhan- delaar, te 's Hertogenbosch voor den regterkommissaris getuigenis afgelegd in de zaak betrekkelijk den diefstal en den moordaanslag op den aartsbisschop Zwijsen. De be schuldigde schijnt in der tijd in stilte een reisje naar Utrecht te hebben gedaan en men vermoedt dat de ontvreemde effek- ten daar in veiligheid zijn gebragt. De Staatscourant van gisteren bevat het zesde zeer uit voerig verslag van de kommissie voor de staatsspoorwegen aan den minister van binnenlandsche zaken. Betreflende de lijn RoosendaalVlissingen, sektie Woens- drechtGoes, wordt daarin medegedeeld dat de bezwaren tegen de onteigening der perceelen meerendeels zijn geble ken van zeer ondergeschikten aard te zijn. Slechts een vijftal wordt in het bijzonder vermeld. Daaronder komt voor een verzoek tot het verkrijgen van een weg voor ge woon vervoer langs den zuidelijken berm van den ontwor pen dam door de Ooster-Schelde, door verbreeding van den berm aan die zijde. De kommissie stelde den minister voor om, zoo de provinciën Noord-Brabant en Zeeland mog- ten volharden in de meening dat ruim een ton gouds voor de inrigting van den zuidelijken berm des dams, om daarop een verbindingsweg aan te leggen, niet te hoog is, aan de besturen mede te deelen dat die verbreeding zal worden gemaakt zoo de beide provinciën de uitgaven dragen. Aan het verzoek tot plaatsing eener halte voor de ge meente Forth-Bath heeft de kommissie voorgesteld geen gevalg te geven, terwijl zij daarentegen in een verzoek van den gemeenteraad van Kruiningen aanleiding heeft gevon den tot het voorstel, om voor die gemeente eene halte te bepalen waar enkele treinen zullen ophouden. Voorts zegt het verslag omtrent deze sektie nog het vol gende „Een ontwerpbestek voor de aarde- en kunstwerken, benevens de levering van eene hoeveelheid ballast voor den spoorweg op Zuid-Beveland tot Goes en het bouwen van een stationsgebouw te Goes en van haltegebouwen teKrab- bendijke en Ivapelle-Biezelinge, is gereed om ter goedkeu ring te worden ingezonden. Ook het bestek van den onder bouw der draaibrug over het kanaal door Zuid-Beveland met daarbij behoorende brugwachterswoning, zal weldra worden aangeboden, terwijl een ontwerp voor den boven bouw in behandeling is." Ten aanzien der sektie GoesVlissingen bevat het verslag alleen deze weinige woorden: „Een ontwerp voor de rigting, aan deze sektie te geven, is na het volbrengen van de noodige opnemingen in kaart gebragt, en maakt een punt van onderzoek bij de komrais- Betreftende het kanaal door Zuid-Beveland deelen wij de volgende bijzonderheden uit het verslag mede. Meerendeels zijn zij onzen lezers uit vroegere berigten, door onze korres- pondenten geleverd, reeds bekend. De aankoop van gronden voor de suatiesluis met boezem en voor de beide waterleidingen in de Breede watering be westen Yerseke, is ten einde gebragt. De gronden, noodig voor de verbetering van den Schoorschen Zouten weg, zijn onder nadere goedkeuringdes ministers aangekocht, terwijl ook de afstand heeft plaats gehad van het gedeelte van den Schoorschen en van den Vlaakschen Zandweg, voorzoo verre deze door het kanaal worden gesneden. Over den aankoop van gronden, gelegen ter weerszijden van de groote sluizen te Weraeldinge en te Hansweert, wordt dooi de kommissie onderhandeld. De werkzaamheden aan de suatiesluis, den 20 november jl. tijdelijk gestaakt, werden den 9 maart hervat. De beide sleuven voor de zandkisten achter de sluis waren den 30 mei voltooid en aangevuld. Daarna is met de wederaan- aarding der sluis en het aanbrengen van den berm van den ontgraven dijk boven de zandkisten aangevangen, zoo dat de nieuwe dijk nu de hoogte van ruien 1 el boven hoog waterpeil bereikt heeft. Met het graven der suatiekil in de voorgronden en het aanbrengen van de daarnevens gelegen rijshoofden is een aanvang gemaakt. Het binnen stortbed en de pakwerken aan de binnenzijde der sluis, ten gevolge der verzakking opgenomen, zijn weder aangebragt, zoo dat zonder ver dere ongevallen zegt het verslag het zich laat aanzien dat de sluis met bij behoorende werken spoedig zal voltooid zijn. De werkzaamheden aan de twee waterleidingen met bij - behoorende werken voor de Breede Watering bewesten Yerseke zijn eveneens den 9 maart hervat, nadat de bezwa ren van onteigening waren uit den weg geruimd. De beide waterleidingen, te zamen lang 1753 el, zijn voltooid, even als de twee bij de staking der werkzaamheden op 29 okto ber 1862 nog ontbrekende duikers. De dekzerken van den ijzeren duiker door den Kruiningschen zanddijk zijn gelegd, zoo dat het werk nagenoeg voltooid is. Reeds in het vorig verslag werd opgemerkt dat van het noordelijk deel van het kanaal een gedeelte was afgewerkt, doch het dieper graven op liet overige gedeelte, ter lengte van 2010 el, tengevolge van afschuivingen onmogelijk was geworden. Thans deelt de kommissie mede dat dit werk nadat de aannemer is blijven volharden bij zijne weigering om het werk door baggeren tevoltooijen ten zijnen koste volgens ministeriële magtiging onderhands is aanbesteed en aangenomen door D. Bolier, te Scherpenisse, voor 91 cent per teerl. el. Den 8 junij is met het baggeren van omstreeks 70,000 teerl. el aangevangen. Het graven van het kanaal tusschen den Bonzij en den rijksweg is gedurende den geheelen winter voortgezet. Uit dit gedeelte is nu verwerkt eene hoeveelheid van 60,000 teerl. el, waarvan nagenoeg 50,000 teerl. el over hulpspoor vervoerd is naar de kanaaldijken ten zuiden van den rijks weg, over een afstand van gemiddeld IS00 el. De overige grond is gedeeltelijk verwerkt in de wederzijdsche kanaal dijken tot voltooijing van het profil en gedeeltelijk op de binnenbermen geborgen, ten einde later vervoerd te worden. Van de bekleeding van een gedeelte der kanaalboordeu met klei. is het gedeelte van 1,50 el tot 0.50 el onder AP. ter oppervlakte van 5670 vierk. el afgemaakt. Aan de schutsluis te Hansweert zijn de werkzaamheden den 9 januarij begonnen. De waterbemaling geschiedt, be halve met het vaste stoomwerktuig, ook met eene lokomobile van 12 paardenkrachten. Zij werken echteralleen in bijzon dere omstandigheden gelijktijdig. De beide funderings- putten voor het buiten- en binnensluishoofd zijn uitgegra ven tot de diepte van 7 el onder A. P.de verder noodige diepte zal vermoedelijk eerst na het heijen der palen ont graven worden. Den 4 junij is de beheijing van het binnen sluishoofd met eene stooinhei begonnen; zij wordt geregeld voortgezet. Aan de schutsluis te Wemeldinge is den 18 januarij met de werkzaamheden een aanvang gemaakt. De bemaling geschiedt eveneens met een vast stoomwerktuig en eene lokomobile van 12 paardenkracht. Bij de ontlediging van den put bleek het al spoedig dat de glooijingen niet bleven staan en er bij eenige ontgraving belangrijke afschuivingen te verwachten waren. Daar toen, om de noodige diepte te bereiken, nog 3,50 el dieper moest gegraven worden, werd voorgesteld den geheelen put. ter lengte van omstreeks 710 el lengte te omkuipen, waarvan de kosten, ingevolge bepa lingen van het bestek, voor 4/5 door het rijk moeten gedra gen worden. Het maken dezer omkuiping werd den 2 mei door den minister goedgekeurd. Langs de beide zijden van het binnensluishoofd en voor het gedeelte van het buiten- sluishoofd naar de pompstelling van het vaste stoomwerk tuig zijn de palen dezer omkuiping geheid, de gordingen aangebragt en een gedeelte der damplanken geslagen. Met de ontgraving van het binnensluishoofd is men gevorderd

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1