MIDDELBURGSCHE C O R A N T. N" 109. Donderdag 1863. 10 September. «ote» v j Editie van woensdag avond 8 ure. HURBESTEmXG. Gedeputeerde staten van Zeeland, Brengen ter kennis van de belanghebbenden, datop vrij dag den 18 september 1863, des vuonniddags ten tien ure, door een hunner léden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den hoofd-ingenieur in het 11de district van den waterstaat, in een der lokalen van het provinciaal bestuur te Middelburg, onder nadere goedkeuring, zal worden her besteed Het herstellen en versterken van den steiger te Zijpe. Deze herbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving en volgens het bestek en de voorwaarden, goedgekeurd bij beschikking van den 31 julij 1863, no. 19. Met wijziging ot' aanvulling van dat bestek, wordt echter bepaald 1. dat voor zoo verre het uithalen der stompen van de te vernieuwen palen te veel bezwaar mogt opleveren, die met vergunning van de directie kunnen blijven staan, en liet inheijen der nieuwe palen alsdan daarnevens moet geschieden 2. dat de palen onder nos. 15, 16, 17 en 18 vermeld, in plaats van 13 el, 12 el lang zullen zijn, en al de palen van den steiger, alsmede de later vermelde wrijfpalen, eene dikte van 10 bij 10 duim op 2 el van den kop, en niet in het midden moeten hebben 3. dat tijdens de uitvoering gedurende veertien achter- eènvolgende dagen geene stoombooten, noch andere vaartuigen aan den steiger zullen mogen aanleggen, ten einde met het werk geregeld te kunnen voortgaan 4. dat de kosten der eerste aanbesteding ten laste van den aannemer komen. Het bestek en de voorwaarden liggen ter lezing op de plaatsen in de bekendmaking van 31 julij laatstleden aan gewezen. Nadere inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van den hoofd-ingenieur te Middelburg eri bij den ingenieur te Zierikzee. Middelburg, den 3 september 1863. De gedeputeerde statenv oornoemd, B E C I U S. loco voorzitter. S. VAN DER SWALME, griffier. zaken, zal worden uitgeoefend door den inspekteur dr. D. J. Steijn Pa'rvé. De gemeenteraad alhier zal aanstaanden vrijdag middag ten twee ure eene openbare zitting houden, ter behandeling dér 'navolgende zaken installatie van liet raadslid jhr, mr. A. W. Snouck Ilurgronje; voorstel tot begrinding van den arnemuidschen weg; missive van de kommissie van bestuur over den vlissingschen rijweg, met voorwaarden voor de ver pachting der tollen in 1864. Wij vernemen dat de kamer van koophandelen fabrieken alhier bij den minister van binnenlandsche zaken audiëntie heeft gevraagd, om de belangen van den handel te bespre ken niet betrekking tot het adres door den gemeenteraad ingediend, waarbij met aanbieding van eene zeer belang rijke geldelijke bijdrage op eene spoedige en gunstige beschikking ten opzigte van het ontworpen kanaal door Walcheren wordt aangedrongen. middelburg september. Nog geen vier jaar is het geleden dat door het oprigten van eene provinciale bibliotheek in eene hier reeds lang gevoelde behoefte ten deele werd voorzien. Sedert deze verzameling voor het eerst toegankelijk werd gesteld, is zij aanmerkelijk uitgebreid. Dit toont ons de katalogus waar van dezer dagen eene nieuwe uitgave is verschenen. Dat nog vele vakken van wetenschap gebrekkig of in 't geheel niet vertegenwoordigd zijn behoeft naauwelijks te worden gezegd, maar de kommissie aan wie het toezigt over deze bibliotheek is opgedragen, gaat zoo als liet voorberigt ons leert voort met de hoofdvakken, die bij de oprigting in meerdere of mindere mate vertegenwoordigd waren, aan te vullen en tot meerdere volledigheid te brengen, zoo dat geschiedenis en oudheden (vooral van het vaderland), regts- geleerdheid en staatswetenschap, godgeleerdheid en kerk geschiedenis, fraaije letteren en letterkunde, de kern dei- verzameling uitmaken. Eene belangrijke aanwinst werd verkregen door het in bruikleen ontvangen der boekerij van predikanten en den kerkeraad der nederduitscb hervormde gemeente alhier, welke uit omstreeks 800 werken bestaat, waaronder zeer vele belangrijke en zeldzame voorkomen meest over godgeleerdheid en kerkgeschiedenis, maar ook over geschie denis, aardrijkskunde en oude letteren handelende. De werken over zeeuwsche geschiedenis, oudheden, plaats- en levensbeschrijving zijn mede aanmerkelijk ver meerderd, terwijl eene afzonderlijke rubriek van dicht-en rijmwerken van zeeuwen is aangelegd, waarvan vele wer ken. zoo als de kommissie zelve erkent, zich wel niet hoven het gehalte van rijmwerk verheffen, doch, als tot Zeeland in betrekking staande, hier eene geschikte plaats vinden. Een met zorg bewerkt alfabetisch register strekt voorts om het gebruik \an den nieuwen katalogus zeer gemakke lijk te maken. De kommissaris des konings in deze provincie heeft, bij Provinciaal blad no. 88, aan de gemeentebesturen de benoe ming medegedeeld der drie inspekteurs van het middelbaar onderwijs, alsmede dat hpt toezigt op de openbare en bij zondere scholen van middelbaar onderwijsin deze provincie, onder oppertoezigt vau den minister van binneulandsche I-Iet besluit door de maatschappij Tot bevordering van nijverheid in have onlangs te Rotterdam gehouden alge- nieene vergadering genomen, om in 1864 te Middelburg bijeen te komen, heeft het bestuur vau ons departement middelen doen beramen, oin aan die vergadering en het bij die gelegenheid te houden nijverheids-kongres, zoo veel mogelijk belangrijkheid bij te zetten. [Iel denkbeeld van het houden eener algerueene nijverheids-tentoonstelling was daarbij in overweging gekomen, maar door het bestuur verworpen, omdat naar zijn oordeel speciale tentoonstellin gen boven algemeene de voorkeur verdienen. Dit oordeel, geheel in overeenstemming met de tueening door ons bij onderscheidene gelegenheden met bepaaldheid uitgedrukt, kunnen wij niet anders dan toejuichen. Alleen van tentoonstellingen die een zeer klein gedeelte van het zoo uitgestrekt gebied der nij verheid omvatten, kan men in dezen tijd en in ous land nut verwachten. Op een zeer gewigtig onderwerp vestigde het departe ment nader zijn aandacht. Het besloot alle mogelijke brand spuiten, brandbluseh- en brandreffdingtoestelien tot onder werp voor eene tentoonstelling en wedstrijd te nemen. Uit gaande van het denkbeeld dat in Nederland opditgebicd nog zeer veel te leereri valt en het buitenland ons daarin in veleopzigten verre vooruit is. besloot het departement de deelneming onbeperkt open te stellen en zoo ruim mogelijk te maken, en tot die deelneming zouden belangrijke prijzen en pveoiien in geld moeten uitlokken. Tot het nemen van voorloopige maatregelen om het beoogde doel te bevorderen, werd in de jongste verga dering eene kommissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. W. C. Borsius, mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, dr. L- J. de Marree, W. J. Muller en jhr. A, W. Tcding van Berkhout. Deze kommissie heeft thans aan bijna alle in Nederland gevestigde en in Nederland werkende verzeke- rings-maatschappijen nitnoodigingen gerigt tot het verstrek ken van ruimegeiilelijke bijdragen, welke uitsluitend voor de kosten van den eigenlijken wedstrijd, waaronder de prijzen en premiën begrepen ziju, zullen worden aange wend, terwijl alle andere kosten, ook die der tentoonstel- ling, geheel voor rekening van het departement worden genomen. Van den uitslag dezer poging zal het afhangen of het op gevat voornemen op ruime schaal zal kunnen verwezenlijkt worden. II. M. de koningin van Engeland is heffen middag ten één ure, aan boord van liet koninklijk jacht Victoria en Albert, de reede van Vlissingen gepasseerd. De plaatselijke kommissie te Westkapelle voor de oprig ting van een nationaal gedenkteeken voor 1813 enz. heeft aan de hoofdkommissie medegedeeld, dat zij zich met het bekende drieledige plan niet kan vereenigen. Zij acht slechts eene enkele stichting wenschelijk en wel zulk eene, die het schoone en der aandacht waardige met het nuttige in zich vereenigt. Zij geeft namelijk aan een asyl voor oude en gebrekkige militairen en zeelieden verre de voorkeur boven het door de hoofdkommissie voorge stelde plan. Hieraan, meende zij, bestaat niet minder be hoefte dan aan eene ambachtschool, terwijl het meer zou strooken met hetgeen men vereeuwigen wil, daar toch de land- en zeemagt ten allen tijde een schier onmisbaar mid del is tot het herkrijgen van de verlorene of het bewaren van de bestaande onafhankelijkheid. Overigens zou, volgens baar, dat gebouw vau zoodanige konstruktie moeten zijnen zoo geplaatst behooren te worden, dat het dienen kon om den tijdgenoot en den nakomeling aan de groote gebeurtenissen van 1813 op eene waardige wijze te herinneren. LI. maandag is te Zierikzee weder eene vergadering van den gemeenteraad gehouden, waarin o. a. mededeeling is gedaan van de beslissing van gedeputeerde staten tot toe lating der in julij gekozen raadsleden. De raad heeftdaarop met 6 tegen 2 stemmen besloten bij den koning van gemelde beslissing in hooger beroep te komen. I-Iet beknopt verslag der zitting deelen wij in een volgend oomnier mede. Naar men verneemt, wordt Z. M. de koning den 15 dezer van zijne buitenlandsche reis in de residentie terug verwacht. Z. M. zal, naar men verzekert, nog de wedrennen, welke te Frankfort zullen plaats hebben, bijwonen. Dora Ferdinand van Portugal, vader van den regerenden koning van dat rijk, wordt heden in de residentie verwacht. In een te Dokkum gehouden kiezers-vergadering, die door 124 kiezers werd bijgewoond, is mr. A. F. Jongstra met 63 stemmen tot kandidaat voor het lidmaatschap dei- tweede kamer benoemd. Op mr. P. A. S. van Limburg Brouwer werden 61 stemmen uitgebragt. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogen bosch, heeft zich tot den minister van financiën gewend, met verzoek 1. een wetsontwerp voor te dragen tot invoe ring vari een uniform briefport ad 5 cent per brief'2. tot spoedige afschaffing der buitengewone betaling van 2£ cent per brief, welke van de ingezetenen ten platten lande ge vorderd wordt. Voor de spoovwegliju Groningen-Winschoten is uien reeds met hel uitbakeneu begonnen en zal weldra de opme ting aanvangen; eene kommissie tot regeling der onteige* nings-aangelegenlieden voor den spoorweg vau Visvliet tot Groningen is reeds benoemd. Uit Leiden schrijft men ons „In de voorgaande week heeft dr. I. W. Colenso, de bekende schrijver van het werk over den Pentateuch, dat in Engeland zulk een hevigen strijd heeft verwekt, eenige dagen alhier teil huize van den hoogleeraar Kuenen doorge- bragt. Vele belangstellenden waren daardoor in de aange name gelegenheid den in zijn omgang ook bescheiden en heminnelijken man persoonlijk te leeren kennen, die op allen een zeer gunstigen indruk achterliet. Hij was blijkbaar getroffen zoo vele geestverwanten hier te ontmoeten en gevoelig voor het onthaal dat hem te beurt viel. Hij is voor nemens, zoo wij vernamen, om, in Engeland teruggekeerd, eene verkorte populaire uitgave van zijn werk het licht te doen zien, ten einde ook voor een uitgebreider publiek de gronden zijner gevoelens duidelijk in het lichttestellen. Van hier vertrok hij naar Duitschland om vervolgens over België naar Engeland terug te keeren.'' ISeEioenaniiiii^eïa caa besluiten. leger. Benoemd tot len officier van gezondheid 2e klasse, de officieren van gezondheid le klasse: J. Weteliug, dienst doende bij bet garnizoen te Utrecht, en II. Z. Wol- tersern, dienst doende bij de goi-nizoens-infirmerie te Venlo, en zulks op het thans door hen genoten wordend trakte ment tot officier van gezondheid Ie klasse, naar ouder dom van rang. de officier van gezondheid 2e klasse J. R. de Brouwer, dienst doende hij de garnizoens-infirmerie te Grave; tot officier van gezondheid 2e klasse, naar ouderdom van rang, de officier van gezondheid 3e klasse J. M. II. G. Theunissen, van het 5e regement infanterie. hoog militair geregtshof. Op verzoek eervol ont slag met pensioen, tot een bedrag van f 2400'sjaars, ver leend aan den generaal-majoor J. W Grunebosch, lid van het hoog militair geregtshof, met toekenning van den rang van luitenant-generaal. Benoemd tot lid van het zelfde regterlijke kollegie de generaal-majoor W. II. Doorman, direkteuv in de eerste artillerie-direktie. Kerk- en selïooïnïeaws. De algemeene synode der nederduitsche hervormde kerk heeft aan de synode der afgescheidene gemeente eene uitnoodiging gezonden om het feest van Neêrlands 50javige onafhankelijkheid te doen voorafgaan door eene plegtige godsdienstoefening, op den aan den dag der burgerlijke feestviering voorafgnanden zondag. Maandag is door den algemeenen kerkeraad der neder duitsche hervormde gemeente re Amsterdam, ter vervulling der vakature van eene predikantsplaats, veroorzaakt door het overlijden van den heer II. J.Tol, de volgende alfabe tisch gestelde nominatie opgemaakt: de heeren W. B. J. van Eijk, theol. doet. en pred. te Deventer; W. Francken Az., pred. te Rotterdam; G. van Gorkom. theol. doet. eu pred. te Leiden B. ter Haar Bz„ pred, te Nijmegen II. G. Hagen, theol. doet. en pred. te Leiden II. J. E. \an Hoorn,

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1