MIDDELBÜRGSCHE COURANT. N°" 108. Dingsdag 1863. 8 September. vfAWKXS fcv Editie van maandag avond 8 ure. Middelburg september. Wij vernemen dat de kamer van koophandel en fabrieken alhier, even als andere reeds vroeger door ons genoemde kamers, bij den minister van financiën heeft aangedrongen op de invoering van een uniform-port van 5 cent. Uit Vlissingen schrijft men ons heden „Het koninklijk engelsclie jacht Victoria and Albert is zaturdag avond alhier ter reede gekomen en zondag morgen naar Antwerpen vertrokken, om II. M. de koningin van Engeland aldaar aan boord te neineu en naar Engeland terug te voeren. Een drietal andere stoomvaartuigen, die nende tot begeleiding van het koninklijk jacht, zijn mede alhier voorbij gestoomd." UitZierikzee schrijft men ons 5 dezer „Naar men verneemt is alhier de beslissing van gedepu teerde staten ontvangen tot toelating der heeren II. G. Mulock Houwer, mv. B. C. Cau, J. H. Ochtman Jz., M. J. Moolenburgh en D. B. P. Zuurdeeg, als leden van den raad, tot wier niet toelating de raad in zijne zitting van 27 augus tus besloten had. Gedeputeerde staten hebben voor die toe lating de zelfde gronden aangevoerd, als door den voorzit ter van den gemeenteraad jhr. de Jonge in gemelde zitting zijn bijgebragt. Indien sommigen der raadsleden nu niet van zienswijze zijn veranderd, dan is het niet twijfelachtig of de raad zal van die beslissing in hooger beroep komen." De Staatscourant van zaturdag bevat de namen van een tiental leden, waarmede de plaatselijke kommissie voor de oprigting van een nationaal gedenkteeken voor november 1813 enz. te Biervliet is aangevuld. Men schrijft ons uit 's Graven huge, 5 september „Daar uw bei'igt, dat de verkoop van ons Oud dagblad aan het Nieuwe werkelijk is rot stand gekomen, door geen dezer beide bladen tegengesproken is. mag ik het wel als bewezen aannemen, dat ik juist geïnformeerd was, toen ik u die overdragt meldde. De overgang schijnt den 1 januarij aanstaande te zullen geschieden en als de definitieve koop prijs noemt men mij nu de som van f 200,000. „Het muziekfeest, dat van 2 september tot heden heeft plaats gehad, droeg den naam van „nationaal," ofschoon er o. a. kompositiën van Stradella, Mendelssohn Bartholdy, Vieuxteraps en Auber werden uitgevoerd, en daarentegen Verhulst er geheel ontbrak. Het „nationale" moet dus hoofdzakelijk gelegen zijn in de roode, witte en blaauwe sjerpen der dames van de koren en in de bestemming dei- opbrengst voor de oude krijgers van 1S13, als er namelijk na aftrek van de aanzienlijke kosten iets overblijft. Over het geheel is de uitvoering bevredigend geweest, doch geens zins vlekkeloos, hetgeen voor een gedeelte het gevolg was van te weinige en te korte repetitiën, zoo dat al deze exeku- tanten uit verschillende oorden niet volkomen op elkander konden sluiten. De opkomst van het publiek was ook maar matig, hetgeen niet te verwonderen was bij een entreeprijs van f voor elk der beide groote koncerten of f 6 wanneer men eene kaart voor beiden tegelijk nam, hetgeen tot f7.50 steeg indien men ook de repetitiën wilde bijwonen. Men scheen echter een druk bezoek verwacht te hebben, want vier dragonders en een schildwacht stonden op postvoorden ingang der zaal, om orde onder de menigte te houden. De dekoratiën der zaal, die door eenige bladen met ophef ver meld en prachtig genoemd zijn, hebben over het algemeen niet bevallen en zijn grof en stijf genoemd." Een ander korrespondent uit 's Hage schrijft ons meer bijzonder over het Rationale muziekfeest, dat daar den 3 en 5 september gehouden is, het volgende „Het feest is thans afgeloopen en ik vind nu gelegenheid om u den algemeeoen indruk mede te deelen, dien het op mij gemaakt heeft. Ik bepaal mij daarbij tot de hoofdpun ten, daar eene te zeer in bijzonderheden afdalende beschou wing zeker niet geschikt zou zijn, om de aandacht uwer lezers te bocijen. „De eerste dag ving aan met de ouverture voor orkest met koor over de koraal-melodie van psalm 65 (E mineur) van J. C. Boers, eene verdienstelijke kompositie, die zeer goed voldeed,maar geene bijzondere punten ter bespreking ople verde. Leidens ontzet, van Richard Hol, voor mannenstem men (soli en koor) en orkest, is een romantisch en fraai geïnstrumenteerd toonwerk, dat getuigenis aflegt van een grooten vooruitgang hij den koraponist; hij is hier meer meester van de kompositie dan in vroegere werken en weet duidelijker wat hij w,l. Er komen zeer fraaije koren in voor, en de aria, waarmede burgemeester van der Werff optreedt, is buitengewoon schoon. In den zegezang over het ontzet is de intonatie wat moeijelijk geweest voor de zangers, die hier liefhebbers waren, en in allen gevalle zouden hier bij eene latere uitvoering eenige coupures wenschelijk zijn. De koraponist heeft het geluk gehad dat een 50 of 60 tal leden van zijne amsterdamsche liedertafel de koren, die wel wat zwak waren, zijn komen versterken, en daar hieronder ver scheidene fraaije en krachtige stemme;; waren, heeft dit niet weinig tot de reüssite van het werk bijgedragen. Een groot gedeelte van die eer komt ook toe aan den dilettant D. uit 's Hertogenbosch, die als van der Werff optrad. „De zelfde verdienstelijke dilettant droeg ook eene zeer schoone aria voor in het oratorium Die Auferstehung voer soli, koor en orkest, door G. A. Heinze, een fraai geschreven en geïnstrumenteerd werk, dat echter niet in den zuiver kerkelijken stijl gehouden, maar eenigzins gemoderniseerd is; eene rigting die den toets der theorie niet doorstaan kan, maar met verloop van tijd langzamerhand in gebruik is gekomen en als zoodanig minder onaangenaam aandoet dan men volgens de regelen zou moeten verwachten. „De tweede koncertdag droeg een minder streng karak ter dan de eerste. De ouverture met koor van W.F. G. Nicolaï viel bepaald tegen, Na de groote introduktie moest, men verwachten dat eindelijk het hoofdthema zou komen doch het bleef uit: wat er kwam was onbeduidend. Des niettemin hebben wij fraai klinkende gedeelten in dit stuk opgemerkt, en vooral was bet laatste koor melodieus, „De kerk-aria van Stradella, uit het jaar 1675 dagteeke- nende, heeft een groot sukces gehad, vooral door de wanne uitdrukking van den zanger, den heer Warnots die groot gevoel en smaak aan den dag legde en ten duidelijkste toonde wat hij als zanger vermogt. „In het koncert van Mendelssohn Bartholdy voor piano en orkest, no. 2 in D mol, droeg de pianist, de heer Maurice flageman, de cantilenas en hoofdzakelijk het adagio zeer fraai voor. Echter mag men niet van hem zeggen, dat hij de moeijelijke plaatsen met glans overwonnen heeft. Welligt mag men tot zijne verschooning aanvoeren, dat het de schuld van het resonneren der zaal kan geweest zijn, dat de vlugge passages niet heel goed uitlywuneii. „De psalm van J. II. Lubeck, voor sopraan solo, koor en orkest was eene edele kompositie en had even veel sukces als in 1S-L2, toen zij hier voor het eerst werd uitgevoerd. De daarin voorkomende koren zijn bijzonder statig en liefelijk. „Otn onbekende redenen is de ouverture in La mineur, yan C. van der Does, den tweeden dag van het program vervallen, en vervangen door het laatste nounner van het program, de feest-ouverture in Es majeur vau W.Hutschen- ruyter, die wij liever niet gehoord liauden dan hadden de toehoorders vroeger naar huis knnnen keeren, zonder iets noemenswaardigs te verliezen, „De koncert-aria Ah. Pevfido van Beethoven werd door mej, Frosschart gezongen, die wij kunnen het kort ma ken toonde, dat zij van de muziek van Beethoven geen begrip had. Zij is niet artiste genoeg om die te zingen. Het programma kondigde aan, dat de heer G. Hekking het eerste allegro uit het koncert in E majeur voor viool van H. Vieuxteraps zou spelen met accompagnement van het orkest. Dat accompagnement nu is geen kleinigheid en oude kenners schudden reeds op onheilspellende wijze hun hoofd toen zij dat nomraer op het program zagen. In dat allegro moesten de 80 leden van het orkest drie fff (twee /fis for tissimo, en de derde /"beteekent dus fortiraissimo) spelen, en over dat kelscke geweld moet de viool domineren. Vieux teraps volvoerde dien tour de force slechts in zijne krachtig ste mannenjaren; thans, op zijn gevorderden leeftijd, waagt hij zelf er zich niet meer aan, en violisten van den eersten rang zijn er over gestruikeld. Ter elfder ure is de heer Hek king gelukkig tot een klaar begrip gekomen van het vraag stuk dat hij ging ondernemen, zoo dat hij wijselijk een kon cert van Mendelssohn iri de plaats heeft gekozen. Wanneer bij het adagio vrijer gespeeld en zich niet zoo slaafs aan de maatgehouden had, zou hij warmer zijn geweest. Wij mogen hem echter lof toezwaaijen, dat hij in eene zoo groote zaal zooveel toon heeft weten te ontwikkelen. Alles bijeengeno men mogen wij gelooveu, dat hij eene goede toekomst te gemoet gaat. De barcarolle uitFra Diavolo van Auber werd door den heer Warnots met zijne gewone artistieke opvatting en veel smaak gezongen. ïlij handhaafde zijn roem ten volle als goed zanger. Het koncert werd besloten met het Fvülingserwachen, voor koor met orkest, van Nikolai, eene kleine welluidende kompositie, die zich echter door geene bijzondere eigen schappen onderscheidt. Na de uitvoering van dit stuk werd den heer Nicolaï, die zich met het instuderen der koren be last en ook de solostukken gedirigeerd bad, door de dilet tanten van het koor-personeel een praclitigen dirigeerstok aangeboden. Deze plegtigheid geschiedde echter zoo haastig en als het ware onder de roos, dat liet publiek er weinig van bemerkte. „Resumerende kunnen wij als slotsom onzer bovenstaande beschouwingen stellen dat de uitvoering over 't algemeen goed is geweest. Koren en orkest hebben zich verdienstelijk van hunne taak gekweten, „Deze lof moet echter cum grana salis worden opgenomen. Het feest zou zeer verdienstelijk zijn geweest voor eene uit voering van de Maatschappij van toonkunst, maar bij kon certen wier entree prijs f L b.-.lroeg, bad men degelijker zaken, uiogen verwachten. Men had ro-^t te verlangen dat de solo zangers artisten waven geweest, aan welken eisch alleen de. heer Warnots en de dilettant uit 'sHertogenbosch voldeden- Het publiek schijnt daarvan een voorgevoel gehad te hebr ben, want de opkomst op de beide koncertdagen is maat gering geweest. De uitkomst zal dan ook vermoedelijk nie verblijdend voor den heer Lefèbre, den ondernemer, zijn. Hij heeft geen tegenwerking, maar ook geen medewerking onderronden, omdat hij, de muziekhatidelaar, zich tot hoofd en bestuurder vaneen muziekaal festival heeft, opgeworpen. Dit is de reden waarom de heer Verhuist zijne medewerking geweigerd heeft. Mevrouw Offermans van Hove is ora famieljeredenen, zoo geene andere overwegingen haar weerhouden hadden, buiten de mogelijkheid geweest om hare medewerking tot de uitvoering te veL.oiu Deze twee veelvermogende faktoren zijn daardoor den heer Le fèbre ontgaan, die daarentegen wel hel orkest van den fran- schen schouwburg, door de beschikking van burgemeester en wethouders, geheel voorniet gehad heeft, doch de ver sterking van dat orkest door artisten uit andere steden heeft moeten betalen, even als de kosten der zangers die van elders overgekomen zijn, terwijl ook het opslaan van het orkest en dc clekovatie der zaal die door eene fransche reizigster, welke daarop haar ervaren lorgnet rigtte, met een. kort woord „abominably' genoemd werd, hem groote kosten li -> ^oorzaak;. Ik •.««-•en dus ten sterkste te kun nen betwijfelen, of de minvermogende oude krijgers van 1813" raagtgebaat zullen worden door de opbrengst vau dit muziekfeest." Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden wordt morgen op.hct hui? ilc Paauw terug verwacht. Men verneemt, dat kort na de terugkomst van Z. K. 11. onder zijn presidium eene vergadering van de hoofdkommissie voor het monu ment zal gehouden worden tot het nemen eener beslissing nopens de geopperde plannen ter herdenking aan Neder lands bevrijding in 1813. De heer C. Soetens heeft aan den gemeenteraad te 's Ilage aanvraag gedaan voor eene koncessie tot het leggen eener railroute van Rotterdam door de gemeenten Overschie, Delft en Rijswijk naar 's Gravenhage Volgens thans gedane opgave van mgr. Zwijsen, aartsbis schop van Utrecht, zou iti den loop van dit jaar, en meer bepaaldelijk tusschen april en 15 julij jl., op den huize Gerra onder Haaren, onder anderen zijn vermist een pakje van blaauw papier, bevattende 5 nederlandsche effekten, elk jroot f 1000 ad pet., met de coupons van oktober 1863 en volgenden. Dc noinmers van twee dezer effekten zouden kunnen zijn 25S33 en 32839. Men vindt in de Amsterdamsche courant de volgende bij zonderheden omtrent de overijsselsche gemeente Vriezen- veen. Volgens de oude overleveringen waren ue eerste bewo ners vriezen, (de vreemde taal, die nog op het dorp gesproken wordt, bewijst dat zij uit eene andere streek daar zijn geko men). De voormalige heer van Almelo en Vriezen veen verleende hun vrijheid om zich daar te vestigen, tegen eene jaarlijksche opbrengst aan dien heer van „eenen emmer botter bij Swollescher maat van iedere hoeve" (overijsselsche kronijk), welke boterpacht tot heden aan de grafelijke fauiielje vanRecliteren Litnpurg voldaan wordt. Vóór eenige jaren weigerden sommigen daaraan te voldoen. Dehooge raad besliste echter dat de graaf in zijn regt was, en thans hoort men geene opposanten. De bewoners van die bijna ontoegankelijke en van alle verkeer afgescheiden veenkolo nie vonden echter weinig middelen voor hun bestaan; om die ie verbeteren zochten 2ij (vereenigd in troepjes van zes a acht personen) handel te drijven naar verre gewesten, bijv. Spanje, Engeland, Polen en Rusland. De eerste drie leverden geene blijvende resultaten, doch de betrekkingen met het laatste hebben zich zóó ontwikkeld, dat er thans velegeachtehandelshuizen te St. Petersburg (van die famiel- jes afstammende) zijn gevestigd. Bijzonder is het ook nog dat de famieljes of huisgezinnen steeds te Vriezenveen of te Amsterdam wonen en dus steeds nederlanders blijven. Voegt hier nu bij, dat van dit zelfde dorp 20 k 30 personen alle steden en vlekken in ons land bezoeken, afwisselend te koop biedende tuinzaden, of linnen- en servetgoeder g

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1