dikwijls zelfs, regeringen van den tweeden rang zien buigen voor den wil van magtige goeverneraenten. Men had echter nooit het schouwspel bijgewoond, waarbij eene mogend heid de eischen van drie anderen, welke deze als de uiting van het europeesch volkenregt beschouwden, door zulke depeches beantwoordde als wij hebben gelezen. Men zou kunnen gelooien dat Rusland wraak heeft willen nemen over den Krimoorlog en het woord in praktijk brengen, hetwelk uien een zijner staatslieden in den mond legtwij zijn aan den hiel gewond te Sebastopol, maar Europa zal zich wel wachten ons in het hart te willen kwetsen, want dit zou stroomen bloeds moeten kosten. Het gerucht meldde gedurende een paar dagen, en half officiële dagbladen bevestigden het, dat de depeche van vorst Gortschakoff gevolgd zou worden door eene beraad slaging der drie mogendheden omtrent de thans te volgen gedragslijn. Bij de ontvangst der russische nota en het memo randum schijnen er eenige gedachten wisselingen tusschen Londen, Parijs en Weenen te zijn gevoerd. Het is evenwel moeijelijk te onderstellen dat men zich lang met de geza menlijk te nemen besluiten zal hebben bezig gehouden. Vorst Gortschakoff toch heeft gezegd Het is nu genoeg De drie mogendheden konden dus slechts twee wegen in slaan, öf voor het oogenblik te zwijgen, öf te zeggen het is nu teveel! Men schijnt zich dan ook te hebben afgevraagd of men thans niet een ultimatum naar St. Peterburg moest opzenden, doch waarschijnlijk is daaromtrent nog geen besluit genomen. De voorloopige verkiezingen inPruissen, de laatste lank moedige poging van den heer von Bismarck volgens de feodale partij om de natie tot gehoorzaamheid te brengen zullen naar men verzekert op 21 oktober plaats hebben en de definitieve verkiezingen op 29 dier maand volgen. Nadat de tweede kamer van den oostenrijkschen Reichs- rath bij de behandeling v.an het vraagstuk van konstititio- neel regt betrekkelijk de arrestatie van een harer leden de onschendbaarheid van deze had aangenomen in den meest uitgestrekten zin, heeft zij thans ook geweigerd autorisatie te verleenen ter vervolging van den heer Rogawskimaar men zegt deel uitmakende van het voorloopig poolsch be wind. UitKonstantinopel wordt gemeld dat de vertegenwoordi gers der mogendheden bij het turksche hof eene nota heb ben ingediend, waarbij wordt aangedrongen op eene betere regeling van het eigendomsregt der vreemdelingen. Bedoeld stuk houdt overigens de verzekering in dat, als men aan deze billijke eischen wil voldoen, de sultan medewerking zal ondervinden hij deze vertegenwoordigers, waarbij tevens de waardigheid des sultans en de zeden en gewoonten des lands ten volle geëerbiedigd zullen worden. Uit de hoofdstad van het turksche rijk wordt ook berigt dat de cirkassische bergvolken, de onverzoenlijke vijanden van Rusland, weder eene meer aanvallende houding hebben aangenomen, ten gevolge waarvan eene aanzienlijke ver sterkingder russische troepen in deze gewesten noodzakelijk is geworden. Duitscliland. Wij hebben in onze vorige nummers de depeches van Rusland aan Frankrijk en Engeland medegedeeld. Het antwoord van vorst Gortschakoff aan Oostenrijk luidt aldus: „Tsarkoe-Silo, 2b augustus/7 september 1803. „Gij zult hierbij de kopie eener depeche vinden van graaf von Rechberg. welke de zaakgelastigde van Oostenrijk in last had mij ineile te deelen. „Zij bevat de opmerkingen, welke de minister van buiten- landsche zaken in Oostenrijk omtrent de in mijne depeche van 1/18 julij opgenomene mededeelingen gemaakt heeft en bewijst, tot ons hevig leedwezen, dat ilc regering zijner apostolische keizerlijke en koninklijke majesteit omtrent het grootste deel der daarin vermelde punten met ons van opinie verschilt. „Onze voorstellen hadden juist de bedoeling om tot de overeenstemming te leiden, waarvan graaf von Rechberg ons de noodzakelijkheid betoogt. Mijne depeche van 18 julij had ten doel gehad om van deze bedoeling te doen blijken en reeds te voren alle tegenwerping en misverstand weg te nemen, waartoe zij aanleiding zou kunnen geven. „Tot ons leedwezen heeft zij bij het kabinet van Weenen geene adhesie gevonden. Even veel prijs als wij er op gesteld zouden hebben om ons daarmede te verstaan omtrent eene kwestie waarin wij de zelfde belangen meenen te hebben, even ver zijn wij er van verwijderd om eene diskussie te willen verlengen, welke slechts ons verschil van opinie zou konstateren. „Wij zijn overtuigd dat dit gevoelen door den graaf von Rechberg zal gedeeld worden. „Van de verschillende punten zijner depeches willen wij ons liever bepalen tot diegene, waaromtrent wij ten minste in bedoeling overeenstemmen. „De regering zijner apostolische keizerlijke en konink lijke majesteit verlangt in het koningrijk Polen spoedig een staat van zaken te zien, welke aan dit land de rust, aan Europa den vrede en aan de betrekkingen der kabinetten de kalmte teruggeve." Het slot dezer depeche komt woordelijk overeen met het slot der depeche aan Frankrijk. Daartoe verwijzen wij naar ons vorig nommer. In het rapport van het pruissisch ministerie aan den koning betrekkelijk de hervormingskwestie van den duit- schen bond beklaagt het zich over de omstandigheid dat het oostenrijksch hervorraingsontwerp slechts onvolledig aan den koning is medegedeeld en later dan de dagteekening der brieven aan de overige vorsten het verzoek inhoudende om de vergadering bij te wonen. Het rapport eischt voorts, voor de tweede groote mogend heden het regt van veto omtrent alle oorlogsverklaring, zoo lang het bondsgebied niet wordt aangevallen. Het wenscht ook dat Pruissen en Oostenrijk in het directorium een ge lijken rang zullen hekleeden, terwijl de verkiezingen direkt en de bevoegdheid der nationale vertegenwoordiging meer uitgebreid zal moeten wezen. Het ministerie stelt derhalve het volgende aan den koning voor 1. om zijne adhesie te weigeren aan het tegenwoordig ontwerp en met zijne medeleden van den bond in nadere onderhandeling te treden 2. om, in geval men geneigd inogt zijn aan ministeriële konferentiën deel te nemen,deze bijeen te roepen ter zamenstelling van een ander hervormingsplan, en 3. om dit plan ter overweging te geven aan de uit de natie gekozene vertegenwoordigers of aan de landdagen der verschillende rijken. Frankrijk. In het dagblad La presae wijdt de heer Etnile de Girardin een artikel aan den tegenwoordigen toestand der mogendheden tegenover Rusland. „Zonder twijfel zoo begint het stuk is het onaange naam in her. belang van een derde iets als vvenschelijks te vragen zonder het te erlangen. Zonder twijfel treedt de goede bedoeling hier niet in «ie plaats van eene overwinning, maar bestaat er misschien eene nederlaag, er kan geen sprake zijn van beleediginganders zou Frankrijk, hetwelk sedert veertien jaren aan Rome hervormingen vraagt, zonder dat deze hervormingen verleend zijn, zich door den paus belee- digd moeten achten; anders zouFranknjk, hetwelk teWash- ington zijne bemiddeling heeft aangeboden, zonder deze te zien aangenomen, zich beleedigd moeten achten door den president Lincoln Heeft de heer Drouyn de Lhuys zoowel te St. Petersburg als te Rome en te Washington schipbreuk geleden, dan bewijst dit dat hij noch een juisten blik heeft noch gelukkig is; dan bewijst dit misschieu dat hij moest aftreden; maar het bewijst uietdat Frankrijk, om deze drie ledige diplomatieke nederlaag te wreken zich in een oorlog moet wikkelen met Washington, Rome en St. Petersburg, wederom de bloem van een opkomend geslacht weg te maaijen en wederom het groote boek der publieke schuld te openen niet om onze aangevangene grootsche werken te voleindigen, maar om het ijzer der spaden in bajonetten voor het geweer, het lood in kogels en het koper in kanon nen te veranderen. „Het woord „overeenstemming der drie mogendheden" is na het eind-antwoord van vorst Gortschakoff'een woord zonder zin, indien het niet beteekent: „oorlog van Enge land, van Oostenrijk en van Frankrijk tegen Rusland." „Welnu, Engeland wil geen oorlog voeren lord Pal- merston en lord John Russell hebben het dikwijls genoeg in het hoogerhuis en in het lagerhuis gezegd en Oostenrijk kan geen oorlog voeren." De schrijver betoogt verder dat er voor Frankrijk van geene beleediging of vernedering sprake kan wezen. „Wat blijft er dan over van het vraagstuk? Er blijven depeches van den heer Drouyn de Lhuys, welke die van den heer Guizot gezelschap zulleu gaan houden en depeches van lord Russell, welke die van lord Palraerston in het oostenrijksch graf zullen gaan opzoeken. „Wat bewijst dit?" Dit bewijst dat vnenveedsvan den aan vang af, dadelijk eene meer bepaalde houding had moeten aannemen. Men kan nooit te spaarzaam wezen met notas en depeches. De mannen, die zoo sterk zijn in diplomatieke stellingen gelijken sprekend op den zelfzuchtige van Cham- fort, die een huis in brand zou hebben gestoken om twee eijeren voor zich te koken. Zij zouden twee staten, die op den vriendschappelijksten voet staan, elkander laten beoor logen voor de glorie van eene depeche, eene nota, een memorandum, een manifest, een ultimatum, een ultimatis- simum... O Molière!" De heer de Girardin herinnert ten slotte aan de goede bedoelingen van Rusland en wenscht in de plaats der diplo matie, wier taak thans geëindigd is, de beschaving te doen optreden om van Rusland voor Polen, zoo niet de onafhan kelijkheid dan toch de vrijheid te erlangen. Men verzekert dat koning George van Griekenland zich op 12 oktober te Toulon zal inschepen om naar zijn nieuw vaderland te worden overgevoerd. Volgens Le temps heeft de heer van Budberg, russisch ambassadeur bij het fransche hof,een verlof verkregen en zal hij weldra naar St. Petersburg vertrekken. ZEETIJDINGEN. Gisteren is van Veere naar zee gezeild het schoonersehip Catharina Elisabethgezagv. J. Pander, van Middelburg in ballast naar Newcastle. «IANDELiSBEKIGTEN. Craanmarklcn enz. Amsterdam 25 september. Tarwe en gerst onveranderd. Raapolie op zes weken f 41^. Lijnolie op zes weken f 48 J. Dordrecht 21- september. Bij de weinige kooplust die er heden voor witte tarwe bestond moest de jarige 20 en de nieuwe 40 cent lager worden afgegeven. In rogge en haver was geen verandering; gerst bleef in een doen; paanlenboo- nen werden 20 cent lager betaald. Witieboonen waren niet ter veil. Nieuwe bruineboonen vonden van f8 tot f9,50 koopers. Blaauwe erwten in de voedersoort iets lager. Met koolzaad was het iets flaauwer, mooi zeeuwsch zakmaat werd voor f 13,40, afwijkend f 13 a f 12,80 verkocht. Raap olie is f39 en lijnolie f IS a kontant gedaan. Oostburg 23 september. De aanvoer was weder ruimer dan vorige week en er bestond iets meer vraag, zoo dat goede tarwe, rogge en wintergerst tot eenigzins verminderde pr.ij- zen goed opruimden. Boonen en erwten werden echter te hoog gehouden even als de puike nieuwe tarwe. Meijfbe-; taalde de volgende prijzen: Jarige en tweejarige tarwjc'fft a f S,25. Puike nieuwe, gemeenere en blaauwe f7,50 a f8,u0. Rogge, nieuwe f6 a f6,10. Wintergerst, nieuwe fi.70-a f5,20. Zotner dito f4,60 a f4,80. Haver f2,50 af3,l9,^ Paardenboonen f5,50 a f 5,60. Groene erwten f 6 a f7- Middelburg 24 september. De aanvoer uit onze nabu rige eilanden was grooter dan voorgaande weekuit Wal cheren was er weder veel graan ter markt. Jarige walchersche tarwe die weder met aandrang werd geveild, bleef zonder handel. Nieuwe tarwe, vooral puike voor de zaai was nog al begeerd. Baktarwe bleef met weinig handel. Rogge bijna zonder handel. Gerst, alleen de puike soorten, hadden koo pers. Nieuwe walchersche witte en bruineboonen 25 cent lager en alzoo algemeen gevraagd. Jarige paardenboonen zonder handel. Nieuwe dito gingen vlug van de hand. Erw ten ofschoon ruimer ter veil, hadden genegen koopers. Koolzaad prijshoudend met weinig omgang. Nieuwe zeeuw- sche baktarwe f 8,50. voor de zaai f9. Puike eenjarige wal chersche tarwe werd vruchteloos aan f9 verlaten. Puike nieuwe walchersche tarwe voor de zaai f9,25. Baktarwe f9 a f 8,50. Puike nieuwe zeeuwsehe rogge f 6,50 a f 6.25, voor de zaai is daarboven betaald. Puike zeeuwsehe wintergerst f 5,60 a f 5,40, voorts f 5,30 a f 5. Puike walchersche zomer- gerst f5,30, zeeuwsehe f5,05. Puike nieuwe walchersche witteboonen f 9, a f S,75. mindere f S,50 de mud. Dito brui neboonen f9 a f 8,75. mindere f8.50. Puike jarige paarden boonen werden aan f 6 verlaten. Puike nieuwe walchersche paardenboonen f6 a f5,50. Zeeuwsehe dito f5,50. Puike walchersche groene erwten veel gevraagd, de beste bragten willig f7 op. Koolzaad f 13. Raapolie f 41,25. Patentolie f 43.25. Lijnolie f 51,50, per vat op 6 weken, op kontant fl lager. Harde lijnkoeken flQ,5Qafll per 104 stuks. Harde raapkoeken f72 per 1040 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middenprijzen van bakbare tarwe f9, en rogge f6, Aardappelen f 1,50 af 1,90 perned.mud. Versche boter f 1,a f 1,02 per ned. pond. Prijzen van effekfen. Amsterdam 25 september. Nederland. CertÜik. Werkelijke schuld 2jpct dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4j Certitikaten bij Rothschild 2\ België. Rusland. Obligation 1798/1816 5 Certifik. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6de serie 5 dito dito Leening 1860. 41 Certifikaten 6 Aand. spoorweg Schatkisiobligatiën4 Oostenrijk. Obligatiën metalliek5 dito 1847/1852 21 dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktiën3 Leening 1S61 5 Obligatiën (binnenlandsche)3 dito3 thans 2^ Amortisable schuld Obligatiën 1853 3 dito 18561862 3 Griekenl. dito (blaauwe)5 Vereen.Stat. dito (1874)5 Illinois. dito 7 Mexiko. dito 3 Grenada. dito (afgestempeld)4;j Venezuela, dito 2 Polen. Italië. Spanje. Portugal. 64 761 142 102g 761 ooa 91 19S1 641 321 851 69§ 5H 481 361 4S& 48 36 731 84 451 25| AD VERTEN Tl EN. Tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen over leed heden, na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van 54 jaren, de WelEdele Heer J. W. LE NOBEL, Notaris enz. alhier, na eene genoegelijke Echtvereeniging van 26 jaren. Oostburg, J. M. VAN UIJE den 22 September 1863. Wed. J. W. le Nobel. Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot mijne, mijner Kinderen en Behuwrl- kinderen droefheid, mijne Echtgenoot JANNA ANTHEU- NISSE, in den ouderdom van ruim 77 jaren, na eene genoegelijke Echtvereeniging van ruim 51 jaren. den 1863. M. SLIMMEN. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze veel geliefde Moeder ADRIAN A GEERTSE. Wed. ABm. DE PAGTER, in den ouderdom van ruim 66 jaren. Oost-Souburg, Uitnaam van Broeders en Zusters, den 25 September 1863. I. DE PAGTER. Algemeene kennisgeving. Midilelbnrg, den 25 September 1863. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderenmijn geliefde Echtgenoot ABRAHAM ROOSE WALEF, in den ouderdom van 58 jaren in leven Con ducteur bij de Middelburgsche Maatschappij van Stoom vaart. Ieder die hem kende in zijn werkzaam leven, zal beseffen wat ik met mijn talrijk gezin in hem verlieze. Wed. A. ROOSE WALEF Castenmiller. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen Wfj; 'het.overlijden mijner geliefde Echtgenoot, JOHANNA!; ACKERMANS, betuig ik, ook namens mijne Kinddjjjïlj en Behuwdzoonden welmeenenden dank. \''^y H. J. VAN DEINSE.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3