Op juridisch terrein zich in de tweede plaats begevende, bestrijdt de verdediger het juiste der kwaüfikatiediefstal in dienstbaarheid, daar hier geen arglistig wegnemen met het doel om een mede dienstbode te berooven heeft plaats gehad. Zoo ook kan. naar pleiters meening. ten aanzien der kwalifikatiemisbruik van vertrouwen, alleen hoogstens sprake wezen van eene slordige administratie door de beklaagde, terwijl overigens aan den getuige Meeuwsen het hem toekomende betaald is; ook van opligting kan hier geen sprake zijn, daar moet worden in aanmerking genomen het verregaand gemis aan voorzigtigheid bij den getuige Loois. Ten slotte wijst de spreker op de verzachtende omstan digheden en merkt hij op dat tusschen deze zaak en de vroeger voor de regtbank behandelde een hemelsbreed ver schil bestaat, waarotn hij met vertrouwen de beslissing van den regter afwacht. Bij de repliek komt het openbaar ministerie niet op de feiten terug. Op juridisch terrein is hij het echter niet eens met wat de verdediger ten opzigte der verschillende kvvali- fikatien heeft gepleit en tracht hij dit te wederleggen. Ten slotte deelt de spi eker mede dat hij gelooft bij zijn rekvvisi- toir te hebben voorbijgezien het vragen van twee geldboe ten, bij de wet voorgeschreven, waarom hij rekwireert dat de beklaagde ook zal worden veroordeeld in eene geldboete van f 12,50 en eene van f15, terwijl hij overigens bij het genomen rekwisitoir persisteert. Na eene korte dupliek persisteert ook de verdediger bij zij negenomen konklusie, en is de uitspraak bepaald op a. s. v rij dag. Maandag stond voor de avrondissements regtbank te Goes teregt de hoofdonderwijzer L. B., beklaagd van een zijner scholieren te hebben geslagen en den arm ontwricht. Bij vonnis van heden heeft de regtbank den beklaagde, op grond van gebrek aan wettig bewijs, vrijgesproken, daar de onbiëedigde verklaring van twee schoolkinderen geen bewijs oplevert, de overige getuigen niets hadden gezien en de beklaagde het feit niet bekende. Gremcngde berigten. Gisteren avond omstreeks half twaalf ure, zocht schipper P. van den Bent met zijn tjalkschip voor eene opkomende bui schuilplaats m de Zandkreek. Bij helbergen der zeilen schoot een der trossen los, waardoor hij over boord viel en verdronk. Zijn broeder, de eenige getuige bij dit ongeval, was buiten magie eenige hulp toe te biengen. Hij laat eene weduwe met een kind na. De kollekte voor de oprigting van een nationaal ge- denkteekeu voor november 1813 enz. heeft te Zoetermeer (Luid-Holland), met eene bevolking van 1000 zielen, opge- bragt eene som van f 180, of gemiddeld 18 cent per hoofd. Te Zegwaard (Zuiu-llolland). met eene bevolking van 13-17 zielen, was de opbrengst f 60, of gemiddeld per hoofd ruim 'IJ cent. Te Beverwijk (Noord-Holland), met 2720 inwoners, bedroeg de opbrengst f 99,08of gemiddeld ruim 3j cent per hoofd. Op de maandag te Utrecht gehouden paardenmarkt waren aangebragt 661 paarden. De handel, vooral in paar den van weelde, was onbeduidend. Te Londen schijnt meer geld van paaiden te maken te zijn. Voor eenige dagen zijn de paaiden van sir Thomas Sykes in het openbaar ver kocht, waartoe zelfs koopers uit de meest verwijderde stre ken van Europa waren overgekomen. Voor sommige paar den werd 300 pond sterling, ja zelfs '150 en 480 guinjes besteed. De geheele verkoop bragt 21,171 pond sterling op. De op verscheidene plaatsen in Duitschland genomen proeven met japansche zijdewormen hebben goede uitkom sten opgeleverd. De poppen van deze soort zijn iets kleiner dan de gewone, doch zijn zeer gezocht omdat zij even veel zijde opleveren en tot dusver niet van de ziekte te lijden hebben. Tot liet leveren van eijeren, tegen twee thalers per lood, worden bij het bestuur der vereeniging voor de zijde teelt te Breslau tol het einde van dit jaar bestellingen aan genomen. Jl. zaturdag is de laatste wol van het eiland Texel afgescheept. Men berekent dat aldaar in ditsaizoen 130,000 kilo's zijn van de hand gezet, die meestal voor fransche rekening waren opgekocht. De ongewasschen wol heeft opgebragt f J .70. de gewasschen f2.20 Bi| de wedrennen te Linz bad onlangs een eigenaardig oorv&l plaats. Op ongeveer 50 vademen van het doel begon het voorste paard te steigeren en weigerde voort te gaan. Eindelijk nam de ruiter een kort besluithij sprong van het paard, nam het bij den teugel en trok het m allerijl voort, met het gunstig gevolg dut hij nog vóór zijne te paard zittende mededingers het einde van het renperk bereikte. De schilderij vau Eugene Delacroix, voorstellende den dood van den bischop van Luik, welke voor eeu der beste werken van wijlen dezen meester gehouden wordt, is voor 40,000 franken aangekocht door den heet- van Praet, minis ter van het huis des konings van België. liet berigt van de engelsche dagbladen, dat er bij de Indische regering plan bestaat om de veelwijverij onder de Hindoes tegen te gaan en daartoe eene wet uit te vaardi gen, is ongegrond. De veelwijverij der Hindoes is op gods dienst gegrond. Vrijwillig en alleen om aan zijn zingenot te voldoen, raag geen Hindoe eene tweede vrouw nemen, maar aangezien hij ter helle vaart, wanneer hij geen zoon nalaat, die de voorgeschreven lijkplegtigheiii bij zijne be- gravenis kan doen plaats hebben, zoo mag hij eene tweede vrouw nemen, wanneer zijne eerste geen zoon baart, en zoo vervolgens een derde, vierde enz. In den regel huwt de Hindoe slechts eene vrouw, doch liet zou een waagstuk zijn, wanneer men de veelwijverij wilde verbieden. I)e wet, waarvan sprake is, geldt alleen deKulins. eene hoog geëerde kaste van Brahmitien, daar de vaders hen zoo hoog vereeren, dat zij groote sommen betalen, indien een Kulin hunne dochter huw t. Een Kulin huwt dus uil spekulatie zoo veel j j vrouwen als hij slechts krijgen kan, mits zij hem geld aan brengen, en dit misbruik wil men tegengaan. Onlangs is in Sleeswijk op den zoogenaaraden Nydam een voor oudheidkundigen zeer belangrijke vond gedaan, namelijk een oud vaartuig, dat bedolven lag in een moeras, hetwelk vroeger eene kreek vormde. Het schip is ongeveer 80 voet lang, heeft op den voorsteven een ontzaggelijken draak en is geheel beladen met wapens. Dergelijke wapens, I van romeinschen oorsprong, maar sedert lang door de bar bare» gebezigd, zijn in andere moerassen van den omtrek I in groote hoeveelheid gevonden. Men onderstelt, dat het J schip uit de derde eeuw der christelijke jaartelling dagtee- kent. J Door de vereeniging tot regeling en verbetering der j vruchtsoorten, te Boskoop, zal aldaar op 1 oktober eene tentoonstelling van vruchten worden gehouden, j Bij geregtelijk vonnis is te Weenen de verspreiding j verboden, zoowel van de brochure: „Lesamours de Napo léon III, par l'auteur de La femme de Cesar", als van de kor- j telings daarvan verschenen vertaling: „Die Liebschaften Napoleon's III", Als grond voor dit verbod is overwogen, dat bedoeld geschrift aanleiding kan geven totopenlijke en grove ergernis en tot kwetsing der zeden. In het Thé&tre Lyrique is de opera Joseph, van Méhul, weder opgevoerd. De rol van Joseph werd door een jong I akteur uit Dyon vervuld. In de laatste scène van de tweede akte komt een eerewagen voor, die door slaven wordt ge trokken en waarin Joseph, als minister van Farao, wordt I rondgereden. Joseph ontmoet op dien eeretogt den ouden Jakob; hij heikent hem en doet hem naast zich in den wa gen plaats nemen. Deze wagen scheen echter niet geschikt om de dubbele zwaarte van een basse-taille en een tenor te i kunnen torschen, want hij begon te wankelen. Jakob viel op Joseph, Joseph op zijne elf broeders en de elf broeders op de koristen; gelukkig waren deze sterk genoeg om de fatnielje Jakob te kunnen tegenhouden. Een algemeen gelach ging van alle kanten op. -De dagbladen van Berlijn bevatten de treurige tijding van het overlijden van Jakob Grimm, den beroemden taal kundige. Geboren op 4januavij 1785, overleed hij 20 sep tember 11. aan de gevolgen ecner beroerte. Men schrijft uit Philadelphia, de vrome kwakerstad, het volgende „Onze stad is dronken, niet geheel op eens, maar wijk voor wijk. Wij loten bij wijken; zij, wien het lot niet gunstig is, drinken zich dronken uit baloorigheid, en zij die vrij loten, trakteren uit vreugde wegens het geluk dat hun te beurt viel. Het natuurlijke gevolg is, dat wij wijk voor wijk veel meer drinken dan ons dienstig is en dat telkens een gedeelte van Philadelphia dronken naar bed gaat!" Alexander Dumas is in de armen der romantiek terug gekeerd. Hij heeft een nieuwe roman onder handen, of liever bijna reeds voltooid, die in het dagblad La presse als feuilleton zal worden geplaatst. Het werk draagt tot titel „San Felice," en de stof is ontleend aan de geschiedenis var. Napels (tijdvak van Ferdinand IV). Uit Turijn wordt gemeld dat de proeven, die in Italië genomen zijn met de kuituur van katoen, zeer goed geslaagd schijnen te zijn. De heer Vincenzy, president van de rege- rings-kommissie, aan wie de taak opgedragen is om alles wat uiet de kuituur van dit produkt in verband staat te onderzoeken, heeft het plan ontworpen, om eene tentoon stelling te houden van monsters, die dit jaar in verschillende provinciën des lands gewonnen zijn. De regering heeft zich met dit plan vereenigd, en de tentoonstelling zal binnen kort te Turijn geopend worden. Verkoopltigcn esa aanbestedingen. Jl. woensdag zijn te Koudekerke de navolgende perceelen ter verkoop aangeboden I. Eene hofstede met 2 bund. 97 roed. 10 ell. wei- en bouwland, gelegen te Koudekerke. Verk. voor f7421. II. 1 bund. 57 roed. 30 ell. weiland en sprink. gelegen als voren. Verk. voor f 2450. lil. 84 roed. 90 ell. weiland, gelegen als voren. Verk. voor f 1204. IV. 63 roed. 50 eil. weiland gelegen als voren. Verk. voor f960. V. 75 roed. 20 ell. weiland en sprink, gelegen als voren. Verk. voorf880. VI. 1 bund. 17 roed. (J0 ell. wei land en sprink, gelegen als voren. Verk, voor f 1801. VII. 69 roed. 90 ell. weiland, gelegen als voren. Verk. voor f 1145. VIII. 31 roed. 50 e!l. bouwland, gelegen als voren. Verk. voor f521,50. IX. 69 roed. 60 ell. weiland en sprink, gelegen als voren. Verk. voor f 1130,50. X. 7-4 roed. 40 ell. weiland, gelegen als voren. Verk. voor f 1350. XI. 77 roed. 80 ell. bouwland, gelegen als voren. Verk. voor f1635. XII. 2 bund. 48 roed. wei- en bouwland, gelegen als voren. Verk. voor f3890. XIII. 81 roed. .10 ell. bouwland, gele gen als voren. Verk. voor f1270. XIV. 77 roed. 50 ell. bouwland, gelegen als voren. Verk. voor f1345. XV. 64 roed. 30 ell. bouwland, gelegen als voren. Verk. voor f1056. XVI. 59 roed. 45 ell. bouwland en bosch, gelegen als voren. Verk. voor f 1067. XVII. 89 roed. 5 ell. bouwland en bosch. gelegen als voren. Verk. voor f1353. XVIII. 1 bund. 8 roed. 30 ell. bouwland .gelegen als voren. Verk. voor f 1613. XIX. 69 roed. 40 ell. bouwland en sprinkgelegen als voren. Verk. voor f1225. XX. 61 roed. 50 ell. bouwland en sprink, gelegen als vuren. Verk. voor f 1301. XXI. 49 roed. 20 ell. bouwland en sprink, gelegen als voren. Verk. voor f960. XXII. 51 roed. 30 ell. weiland, gelegen te Grijpskerke. Verk. voor f775. XX.UI. I bund. 70 roed. 30 ell. weiland, gelegen als voren. Verk. voor f21 55. XXIV. 1 bund. 54 roed. 40 ell. weiland, gelegen als voren. Verk. voor f2125. XXV. 1 bund. 74roed. 20 ell. weiland, gele gen als voren. Verk. voor f2350. XXVI. 2 bund. 34 roed. 70 ell. weiland en sprink. gelegen als voren. Verk. voor f2820.50. Te zaaien 28 bund. 14 voed. 80 ell. Verk voor f45,803,50. Bij den op woensdag teZierikzee gehouden publieken verkoop van de Baandersbeerlijkheid van Haamstede met het slot, koetshuis, erven, bosschen, duingronden. duinen, cijnsen, erfpachten en renten, ter grootte van 332 bunders 99 roeden 02 ellen, zijn daarvan koopers geworden de hee- ren rar. C. van der Lek de Clercq. aldaar, en jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, te 's Gravenhage, voor de som van f43,800. De toebedingen voor hoornen enz. bedroeden f11,010. Alzoo te zaraen f 54,810. TJierniometerstandL 23sept.'sav. 11 u. 50 gr. 24 's morg. 7 u. 52'smidd. 1 u. 58 'sav. 11 u. 54gr. 25 'smorg. 7 u. 52 's midd. 1 u. 58 gr. Staten generaal. KERSTE KAMER. De kamer heeft woensdag ten 11 ure eene korte zit ting gehouden. De voorzitter deelde mede 1. dat is inge komen een brief van den heer A. Hartevelt Jz., lid voor Zuid-Holland, waarbij li ij wegens zijne klimmende jaren zijn ontslag neemt; 2. dat tot leder, van de kommissie,be last met het ontwerpen van een koneept-adres van antwoord op de troonrede, benoemd zijn de heerenvan Swinderen, van Eysinga, van der Heira van Duivendijke en van der Oudermeulen. Het koncept-adres is daarop naar de sektiën verzonden. Ten half vier ure is de openbare zitting hervat. In deze zitting heeft de kamer herkozen tot leden der huishoudelijke kommissie de heeren van Nispen van Pan- nerden en van Beeck Vollenhoven, terwijl door den voor zitter herbenoemd zijn tot leden van de gemengde kommis sie voor de stenografie uit de beide kamers, de heeren: Blankenheym, 't Hooft van Benthuizen en Bosch van Drakestein. De voorzitter stelt daarna voor om de beraadslagingen over het adres van antwoord op de troonrede vast te stellen op vrijdag a. s. Op voorstel van den heer van Amerongen wordt de diskussie echter op donderdag bepaald. In de zitting van gisteren is het ontwerp-adres van ant woord op de troonrede vastgesteld. De diskussiën waren van weinig belang. De algemeene strekking van het ont werp werd zonder beraadslaging goedgekeurd. Bij de behandeling van 1, handelende over de betrek kingen met het buitenland, besprak de heer Boreel van Hogelanden ouze verhouding tot den duitschen bond. Hij wierp een blik op de gebeurtenissen van 1848 en uitte den wensch, dat de regering geen stap mogt doen op dén weg, die leiden kon tot eene andere orde van zaken, maar zich aan het londensche traktaat van 1839 zou vasthouden. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de rege ring reeds in januarij geweigerd had mede te werken tot een voorstel tot herziening van de burgerlijke regtsvordering in den bonddat de heer van Scherft'reeds toer. had doen uit komen, dat Limburg nooit deel zou uitmaken van een ge centraliseerd Duitschland, en dat op dien grond door den koning was geweigerd deel te nemen aan het vorstenkongres te Frankfort. Bij de behandeling van 4 deed de heer Cremers de noodzakelijkheid uitkomen eener spoedige regeling van het hooger onderwijs, en wilde daarom aan het slot van deze voegen „en eene spoedige regeling van het hooger onder wijs niet verhinderen." De heer van Eysinga, lid der kommissie, verklaarde zich tegen het amendement, opgrond dat men een blooten weer klank op de troonrede wilde en dus geene nieuwe elemen ten in het adres had willen brengen. Bovendien had de regering door de regeling van het middelbaar onderwijs hare belangstelling in de zaak getoond. De minister van binnenlandsche zaken zeide dat de rege ring meer wilde doen dan zeggen en de koning niet van hooger onderwijs had gesproken, alleen omdat het niet zeker was of het daartoe betrekkelijk wetsontwerp nog tijdig genoeg in deze zitting kon worden ingediend. De heer Cremers trok hierop zijn amendement in. Bij 5 vroeg de heer Fransen van de Putte waarom in de troonrede niet gesproken was van den toestand van handel en scheepvaart. De minister van binnenlandsche zaken antwoordde dat dit niet elk jaar geschiedde, en de troonrede alleen melding had gemaakt van feiten die kenbaar waren geworden in den loop van het jaar. Na eene geringe wijziging van redaktie van 9 werd het adres verder goedgekeurd en met algemeene stemmen aan genomen. Het zal den koning worden aangeboden door den voor zitter, de kommissie van redaktie, zijnde de heeren van Swin deren. van Eysinga, van der Heitu van Duivendijke en van der Ouderuieulen, benevens de heeren Nobel en Hengst. De kamer is daarna tot nadere bijeenkomst gescheiden. JBCTMLAltB. Algemeen overzlgl, De opneming van een manifest door het voorloopig natio naal bewind in Polen aan zijn hoofdagent prins Czartoryski gezonden, in den franschen Moniteur. heeft de poolsche kwestie, sedert wij ons vorig overzigt schreven, nog meer op den voorgrond gebvagt. Sommigen zien daarin zelfs den eersten stap tot erkenning der polen als oorlogvoerende partij en aan de beuismannen is evenzeer de schrik om liet harte geslagen. Trouwens het hart van kapitalisten klopt al spoedig in dergelijke omstandigheden sneller. Was er echter ooit iets onbetwistbaars,dan is hetzeker wel de nederlaag, welke de hand van Rusland aan de europesche diplomatie heeft toegebragt. Men moet erkennen dat vorst GortschakofF het voorlegt heeft gehad der wereld een nieuw schouwspel aan te bieden. Men had in verschillende oogen- blikken der hedendaagsche geschiedenis gezien dat eene groote mogendheid door alle overigen kon worden in bedwang gehouden; men had ook wel dikwijls, welligtte

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2