MÏDDELRURGSCHE C O R A N T. N°- '107. Zaturdag 1863. 5 September. Editie van vrijdag avond 8 ure Middelburg september. Eergisteren en gisteren had alhier voor de bevoegde kommissie, het gewone examen plaats-voor gezworen land meter. Van de 12 aspiranten zijn slechts 6 geadmitteerd geworden, te weten: de heeren J. L. van Wuijkhuijse te Middelburg, G. Kam te Dreischor, J. Flohil te Öosterlanu, J. A. Waeijhart den Decker te Aardenburg, W. Boot te Haamstede, en W. W. Dekkers te Middelburg. Eenigen tijd geleden werd te Bruinisse van elders een knaap aangebragt, die door de kinderpokken was aange tast. Zijne ouders waren onwillig geweest om hun zoon te laten vakcineren, wegens gemoedsbezwaren. In het zelfde huis, waarin de lijder zich bevond, woonde een huisgezin, waaruit thans een kind van twee jaren, door de zelfde ziekte aangetast, binnen drie dagen overleden is. Met is niet te berekenen hoeveel slagtoffers de kwaal in deze gemeente nog eisehen zal, daar vele ingezetenen eveneens wegens gemoedsbezwaren tegen de heilzame koepok-inenting ge stemd zijn. Terwijl de gemeenteraad bevoegd is om maatregelen te nemen tegen de verspreiding van dergelijke ziekten, is het te wenschen dat daarin op krachtige wijze moge worden voorzien. liet nut van strenge algemeene bepalingen om trent het vakcineren, gelijk in Engeland bestaan, is overi gens reeds te dikwijls betoogd dan dat eene onjuiste opvat ting van het begrip vrijheid, welke het eene huisgezin in de gelegenheid wil gesteld zien om andere in droefheid en rouw te storten, nog op eenigen redelijken grond kan verdedigd worden. Men schrijft uit Groede, 2 dezer„Heden is uit deze ge meente aan z. exc. den minister van binnenlandsche zaken verzonden een rekwest,geteekend dooréén -1-0tal ingezetenen van Groede en Breskens. allen in meerdere of mindere mate onderworpen aan de verpligting tot het laten ijken der tot hun beroep benoodigde maten ofgewigten. Het rekwest behelst het verzoek om het ijk-arroudiss'-ment Oostburg te herstellen, te Oostburg weder een ijker te plaatsen en aldus de inwoners van het voormalig 4e distrikt van Zeeland te ontheffen van den last, op hen gelegd door de vereeniging der ijk-arrondissementen Hulst en Oostburg in e'én arron dissement Sas van Gent. Als argument is onder meer aan gevoerd de slechte korumtuiikarie tusschen de meeste plaatsen in ons distrikt en Sas van Gent, waardoor de kosten van transport van nieuwe maten en gewigten, die men wil laten ijken, zeer hoog worden." Sluisch weekblad.) De minister van binnenlandsche zaken is woensdag na middag van zijne buitenlandsche reis in de residentie terug gekeerd. In de residentie is aangekomen baron de Butenval, bui tengewoon gezant en gevolmagtigd minister en lid van den staatsraad, komende van Parijs. De kamer van koophandel te Dordrecht, heeft besloten zich, even als die te Rotterdam, bij adres te wenden tot de tweede kamer der staten generaal, met hare bedenkingen tegen het ontwerp van wet nopens de Nederlandsche bank, voor zoo veel betreft het monopolie der uitgifte van biljetten. Volgens het regerings-telegram, uit Batavia medegedeeld hebben zich twee inschrijvers opgedaan voor de stoomvaart dienst in Nederlandsch Indië. Nader verneemt men daarom trent dat het waren: 1. de firma Dummler en comp., qq. Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, te Amsterdam 2. de heer Robinson van Londen, voor eene engelsche korabi- natie. Beide konkurrenten waren afwisselend de laagste inschrijvers voor de perceelen afzonderlijk. Voor al de lijnen te zamen vorderde de heer Robinson eene subsidie van f6.97 per mijl, tegen f6.98. door de firma Dummler en comp. ingeschreven. De tegenwoordige aannemer, de heer W. Cores de Vries, schijnt niet te hebben ingeschreven. In eene partikuliere korrespondentie uit Batavia aan de Arnhemsche courant leest men het volgende „Naauvvelijks is deze expeditie (naar Nias) ten einde, of «r wordt over eene nieuwe expeditie naar Boni gemompeld. Niet naar het oude Boni, dat twee expedition noodig heeft gemaakt (generaal Steinraetz's zaliger gedachtenismaar naar een ander deel van het rijk, waar een geest van opstand moet heerschen. Naar men zegt, zullen de daarheen be stemde troepen weldra vertrekken. „Op Bandjermasin blijft het in den laatsten tijd in één doen. De resident, kommandant der troepen aldaar, heeft schipbreuk geleden, of liever de boot. waarmede hij naar de oostkust stevende, geraakte aan den grond en heeft een poos vastgezeten. Nadat zij vlot geraakt en gerepareerd was, heeft hij zijne reis kunnen voortzetten." Reitocuiinsen ca besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein luitenant ter zee C. J. Danune, en de luitenants ter zee le klasse F. M. Parker Verboom en F. II. P. van Alphen tot het aannemen en dragen der versierselen van officier dei- orde van Nischan Iftahar, hun door Z. II. den bey van Tunis geschonken; en aan den heer J. A. M. van Berkel, gewezen vice-konsul van Italië le Re terdaio, tot hetaanne- men en dragen der versierselen van ridder der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus, hem door Z. M. den koning van Italië geschonken. belastingen enz. Benoemd tot ontvangers der direkte belastingen en akcijnsen te 't Zandt, de heer M. P. J. F. Groshans, thans ontvanger te Str.jbeek; der in- en uit gaande regten te Strijbeek, de heer J. P. Reede, thans ont- ganger te Wieringen der direkte belastingen, in- en uit- vaaride regten en akcijnsen te Wieringen, de heer J. Bolhuis, thans meter en taxateur van den turf te Steen wijk. Benoemd tot surnumerairs der registratie en domeinen, de heeren J. E. J. Jordaan, te Almelo S. B. Everts, te Assen W. F. Mensing. te 's Gravenhage-, D. C. H. Smits, te Am sterdam G. Mulder, te Almelo; E. Groeneveld de Cocq. te Winschoten F. W. Moorrees. te Eindhoven, en J. G. Ever wijn, te Utrecht. fterk- cu scboolnleuws. Volgens de schoolberigten in de Nieuwe bijdragen over augustus 1863 bedraagt liet getal vakfnite scholenopen bare voor gewoon lager onderwijs-IS, bijzondere voor ge woon lager onderwijs 1 en gesubsidieerde bijzondere voor meer uitgebreid lager onderwijs 5. Het aantal vakante hulponderwijzers betrekkingen bedraagt: in Noord-Bra bant IS, Gelderland 18, Zuid-Holland 21 en 1 als hulpon derwijzeresNoord-IIolland 7 en 3 als hulponderwijzeres, Zeeland 5,Utrecht3,Friesland 0, Overijssel i 1Groningen 0, Drenthe l en Limburg 1. Marine en leger. Zr. Ms. sehroefstoomschip Vesuvius, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee A. SclïÖlborgh. is den 2 dezer te Portsmouth binnengeloopenStaatscourant Volgens het Nieuw dagblad van 'sGravenhage. beslaat er bij den minister van oorlog het voornemen om bij zijne in te dienen begrooting het voorstel le doen, om de trakte menten der kapiteins en luitenants van het leger hier te lande te verhoogen, en in verhand daarmede deze eersten thans in drie klassen verdeeld, voortaan slechts in twee klas sen te verdeelen. Gemengde bcrigfen. De brusselsche korrespondent der Arasterdarasche cou rant blijft het berigt van Le temps, door ons in der tijd medegedeeld, bevestigen, volgens hetwelk er werkelijk een onderzoek naar een vermist gedeelte van den opbrengst der St. Pieterspenning hier te lande heeft plaatsgehad. Ge noemde korrespondent verzekert dat de pausselijke nuntius te Brussel dit aan verschillende personen heeft verklaard. De zalmvangst te Ammerstol begint zijn einde te naderen. De vangst in de laatste week was schraal en be draagt 110 stuks, waaronder echter meer zoiner-zalmen dan in de vorige weken. De prijs op de vier eerste dagen wisselt van 65 tot 90 cent en op de laatste dagen van f 1 tot f 1,20 per 5 ons af. Te Maastricht en omstreken houden zich tegenwoor dig wervers op voor het leger der poolsche insurgenten. De justitie heeft een waakzaam oog op de aldaar aankomende vreemdelingen gevestigd, daar deze werving niet wordt toe gelaten. Eergisteren is te Amsterdam een aanvang gemaakt met het plaatsen van het uit zink gegoten beeld der Faam op den Koepel van het paleis voor volksvlijt. Gisteren mid dag is het, in tegenwoordigheid van zeer vele toeschouwers, onthqld. Men verneemt dat er weder een nieuw plan bestaat (ot uitbreiding van Arnhem, en wel aan de noord-oostzijde, buiten den dijk van den rijnspoorweg, waar een aanzienlijke oppervlakte grond beschikbaar is. Henri Herz, de beroemde pianist en pianofabriekant i te Parijs, had twee zijner werklieden aangeklaagd, plannen en teekeningen van pianos te hebben ontvreemd en aan zijn neef, die ook eene piano-fabriek bezit, te hebben gege ven hij eischte daarvoor 25,000 franks schadevergoeding. De beide werklieden dienden daarentegen eene aanklagt van laster tegen hem in. Deze zaak is aldus afgeloopen aan Henri Herz is de eisch ontzegd de aanklagt der werk lieden is voor gegrond verklaard en Herz is veroordeeld tot het geven aan ieder van eene schadevergoeding van 2000fr. Een berigt, voorkomende in de Bresl. Zeitung, naar men daarin leest afkomstig uit Helsingfors, deelt het vol gende mede Het dagblad, dat te Borga in het licht wordt gegeven, is hier ontvangen met eene geheel blanke eerste bladzijde, met uitzondering van de volgende woorden, dwars over de pagina geplaatst. „Dit nommer bevat zoo weinig berigten ten gevolge van de maatregelen der censuur." Op de tweede bladzijde wordt slechts anderhalve kolom gevon den van de drie kolommen druks. De heide andere blad zijden zijn vol. Als een bewijs van bijzondere en voordeelige teelt wordt medegedeeld, dat de landbouwer, J. Z., te Ambt- Vollenhove, dit jaar voor ,5'0"cent koolzaad kocht en het zaaide in een verloren hoekje bouwgrond, en dat hij daar van heeft gewonnen zes muil koolzaad e<n verkucht voor - f 12,65* per uiud. Nadat driemaanden achtereen te Madrid, geen'drop- pel water gevallen was, zijn de ingezetenen dier hoofdstad den 28 augustus II. door een inilden regen, die gedurende een uit het zuid-oosten opgekomen onweder viel, verkwikt geworden. Dezer dagen hebben de meeste dagbladen uit den Assurantie-bode hel berigt overgenomen, betrekkelijk het aanspoelen van eene fleseh, waarin een ijzingwekkend ver haal besloten was van zekeren dr. Bausch uit New-York, aanboord van den Peter Roland, den lüjunij jl. geschreven, die zich in het hoofdgesteld had dat twee passagiers hem zouden vennoorden. De openbaarmaking van «lit berigt heeft ten gevolge gehad, dat zekere E uil Malbuk'^dt, aan St. Louis, uit Anholt bij Weseh (id. 2S august u ijl., een schrijven rigt tot de Elberfelder Zeitung, waarin deze ver klaart als passagier zich aan boord van liet zelfde schip te hebben bevonden en den 16 junij met den betrokkene te Gravesend aan wal te zijngestapvvan waar laatstgenoemde de reis per spoorweg naar Londen doorzette. De zooge naamde dokter, die zich zelf dien titel maar heeft toege- eigend, was blijkbaar zeer zwak van verstandelijke vermo gens. Te Rotterdam hebben zich, naar men verneemt, vele bewoners van sommige straten voorloópig vereenigd tot eene eenparige dekoratie en illuminatie dier straten bij de herdenking van Nederlands herkregen onafhankelijkheid in november a. s. Te Berlijn is men bezig met het bouwen van een raadhuis. Sedert eenigen tijd gebruikt men daarbij een aller doeltref fendst toestel om de steenen, het zand en verdere behoeften naar boven ie brengen. Reeds vroeger had men in die stad bij het bouwen der beurs iets dergelijks beproefd, docli toen was de machine daartoe gebezigd zeer tegengevallen. De tegenwoordige toestel zal aan arbeidsloon ongeveer f i 8,000 besparen, waarbij Itoint dat het cement minder van zijne kracht verliest dan vroeger, toen men het bij kleine gedeel ten naar boven moest brengen. Op de spoorweglijn van Remtes naar Brest heeft ver leden week een ongeluk plaatsgehad, dat niet anders dan aan boos opzet kan toegeschreven worden. Toen de trein eene bogt voorbij was, zag men dat een telegraafpaal dwars over de rails lag. De trein was reeds te "iligt nabij om te kunnen stilhouden. Eene deraillering was er het gevolg van en onmiddellijk daarna stortten eenige waggons van de hoogte want de weg was hier opgehoogd met het gevolg, dat eenige personen ernstig gekwetst werden en twee anderen den dood gevonden hebben. Uit Aalst meldt men aan het Antwerpsch handelsblad het volgende „Dingsdag middag was er een groote toeloop aan ons station, om de harmonie van het krankzinnigenhuis van Gent te zien aankomen. Eene harmonie van krankzin nigen, voorwaar, dit hoort tnen alle dagen niet! Maar hoe veranderde de nieuwsgierigheid in verwondering, toen men vernam met welke volmaaktheid die ongelukkige zinneloo- zen hunne stukken uitvoerden. Maat en juistheid lieten niets te wenschen over. Wat al geduld en moeite moet het kosten, die arme schepsels, door de natuur zoo misdeeld, eene kunst zoo moeijelijk als de muziek is, in te planten.' Wat al zelfopoffering van wege hunne bestuurders,de broe ders van liefde! In hunne genegenheid voorde zinneloozen vinden zij steeds nieuwe middelen om hun droef bestaan te verzachten en hun zoo veel aangename oogenblikken ie verschaffen als mogelijk is. De harmonie der krankzinnigen heeft, na het middagmaal in het gasthuis te hebben geno men, nog verscheidene serenades in de stad gegeven. In het laatste nommer van het Volksblad wordt door mevrouw de wed. W. Storm ten aanzien der door de hoofd kommissie voor 1SI3 enz. voorgestelde ambachtsschool opgemerkt dat deze allée'n in de behoeften van jongelingen zou voorzien. In het stuk wordt te dien opzigte gewezen op het voorbeeld der amerikanen die aan meisjes kosteloos de gelegenheid verschaffen om in hare jeugd de kundighe den te erlangen, welke haar later in staat stellen in eigen onderhoud te kunnen voorzien. Eene der merkwaardigste amerikaansche stichtingen van dien aard is die van Pieter Cooper te New-York. „De groote behoefte zegt de schrijfster o. a. in dit stuk - die thans in alle beschaafde lan den plaats heeft, om geschikte personen te vinden voor de vervaardiging der hout-gravuren in de zoo talrijk uitko mende geïllustreerde journalen, en de toenemende gewoonte om afbeeldingen van handelshuizen, magazijnen, verschil lende uitvindingen, enz. in bont- of steen gesneden, voor adreskaarten te bezigen, kan met grond doen voorzien, dat

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1