1 eenvoudig doch smaakvol versierd. Met eeneaanspraak van den schoolopziener werd de vergadering geopend, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen, opgave der genoodigden gedaan(en daarbij een brief van den inspek- teur van het onderwijs gelezen, waaruit bleek dat hij door bezigheden verhinderdjwas de vergadering bij te wonen;) de jaarverslagen der verschillende gezelschappen en dat van hethulponderwijzers-gezelschapuitgebragt.enmet 29 stem men besloten dat de volgende vergadering in 1864 zal zijn te Groede. Na eenige verpozing werd door den heer Koning, hoofd onderwijzer te Breskens, eene feestrede gehouden,ten onder werp hebbende „de mensch vervalt van het eene uiterste in het andere," waarin eenige nuttige wenken voorkwamen om dit kwaad bij bet onderwijs te voorkomen. Daarop werd aan de leden gelegenheid gegeven om voorstellen in het belang der zaak te doen, welke echter ongebruikt werd gela ten. De genoemde werkzaamheden werden afgewisseld door het zingen van een paar toepasselijke zangstukken, vervaar digd door het honoraire lid G. P. Roos. Zoo wel vóór de vergadering als gedurende de pauze bezigtigden de leden eene schoone verzameling munten, prenten, (naar schilde rijen ran beroemde meesters), oude charters, merkwaardige drukwerken en pennevruchten van vroegere onderwijzers, welwillend door den gemeeute-sekretaris en eenige andere ingezetenen afgestaan en die door de kouimissarissen Vor- sternian van Ooijen en Roos doeltreffend waren gerangschikt terwijl aan de wanden verscheidene verzamelingen van schriften en kaarten, van verschillende scholen ingezonden, prijkten. Toen de werkzaamheden afgeloopen waren maakten de leden eene wandeling door Aardenburgwaarbij zij de kerken en de bewaarschool bezochten. In de hervormde kerk werden door den heer P. J. van Santen voorgelezen de verzen 2 en 3 en daarna onder zijne leiding gezongen vers 4 van gezang 77. De bijeenkomst eindigde met een geza- inenl jken n.aaltijd. Koloniën. Hetgeen de Javasche cdurant omtrent de expeditie naar Nias mededeelt komt in hoofdzaak hierop neder De magt was zamengesteld uit: vier kompanjiën infante rie, een detachement artillerie, bestaande uit een officier en twintig onderofficieren en manschappen, ter bediening van vier koehoornmortieren, een detachement sappeurs, be staande uit een officier en veertig onderofficieren en man schappen, een officier der militaire administratie en een officier van de geneeskundige dienst, terwijl verder aan de expeditie nog het nooclige administratie- en hospitaal-per soneel werd toegevoegd, alles van de ter Sumatra'sWestkust garnizoen houdende troepen. Zr. Ms. stoomschip Reinier Claeszen en het goevernements-stoomvaartuig Hertog Ber nard waren aangewezen om deel te nemen aan de boven bedoelde expeditie. De leiding en het kommandement over deze expeditie wasopgedragen aan den majoor der infanterie K. G. Fritzen. Het debarkement was in den voormiddag van 20 mei geregeld afgeloopen en de kommandant liet nu dadelijk op rukken tegen de weêrspannnigeu en deopcirka 10 minuten afsiands van de landingsplaats gelegene kampong HiUbobo, die na eenigen tegenstand zonder eenig verlies van onze zijde bemagtigd werd. l)aar de vijand, alvorens de kampong ie verlaten, de huizen in brand had gesloken, was men ver- pligt een kampement op te slaan, hetwelk werd versterkt en tot verzamelplaats der vivres en van de ammunitie gebe zigd werd. Tijdens deze verrigiingen die 4 dagen duurden maakte men eenige \evkenntngen waavbij een gevecht met «ie oiahiliers plaats had, die z.ch m eene versterking schuil hielden, welke door de onzen met eenig verlies genomen werd. Nadat het kampement te Hdibobo genoegzaam versterkt was oin door eene kleine magt te worden verdedigd, rukte de expeditionnaire magt naar de ons bevriende kampong Tadora op, waar men het bivouak opsloeg. Van daar trok men langs een voetpad, dat sedert verscheidene jaren ver laten was en dat de orahiliers welligt om die reden nietnoo- dig hadden gevonden te versterken, naar Orahili op, dat na een hevig gevecht van 2£ uur en met een verlies aan onze zijde van 2 dooden en 13 gekwetsten in onze handen viel. Ook dit verlies moet betrekkelijk als gering beschouwd worden, wanneer men in aanmerking neemt, dat de binnen ste versterking van Orahili eerst bij den vierden storm bemag tigd werd en dat die kampong, zoo op Nias, als ter kuste van Sumatra algemeen berucht was wegens hare sterkte. Het verlies van den vijand wordt begroot op p.m. 100 man, waaronder een van de radja's. Nadat Orahili tot kampement was ingerigt, de regtstreek- sche kommunikatie met het strand geopend was en eenige verkenningen waren gemaakt, liet de koramandant der expeditie den 6 junij twee kompanjiën infanterie en 20 man der landings-divisie van de marine naar Botohosi oprukken. Deze versterkte kampong werd nog den zelfden dag zonder tegenstand genomen en den volgenden dag aan de vlammen prijs gegeven. Na vruchtclooze pogingen te hebben aange wend om den radja van Orahili te doen uitleveren en nadat uc overige radja's van Zuid-Nias betuigingen van hunne gezindheid voor het goevemement waren komen afleggen, trokken de troepen den 12 junij naar het strand terug, na eerst Orahili in brand te hebben gestoken. Den zelfden dag scheepten de troepen zich weder in en den volgenden dag werd het anker geligt en kwam men te Seroemboe aan. Den 15 junij ontscheepten de troepen en trok men tegen Leulowaoe op. Toen men deze plaats den 17 bereikte, was zij lerlaten, zoo dat de sterkte zonder slag of stoot werd in bezit genomen en den volgenden dag vernield. De expeditie keerde daarop naar Seroemboe terug en embarkeerde den 20 om de terugreis over Siboga naar Padang aau te nemen, waar de schepeu in den namiddag van den 26 het anker lieten vallen. De val van het alom gevreesde Orahili, na een zoo kort gevecht en met zoo weinig verlies aan onze zijde, heeft een diepen indruk op de bevolking van Nias te weeg gebragt. Het vertrouwen op de krachten van die kam pong was zoo groot, dat de radja van Tadora nog den dag vóór de inneming onbewimpeld aan den kommandant der expeditie te kennen gaf, dat hij zich niet moest vleijen die plaats te bemagtigen, daar zij te sterk en te goed verdedigd was. Het nederlandsch gezag op Nias kan dus beschouwd worden als voldoende hersteld te zijn, en deafloopder expe ditie heeft alzoo den gewenschten uitslag gehad terwijl wij in het geheel daarbij slechts een verlies van 3 dooden en 21 gekwetsten te betreuren hebben. Gemengde kerigten. Kortelings werden, gelijk gemeld is, te Warschau alle blonde jongelingen gearresteerd, omdat Murawieff geseind had dat een blond jongeling, die den aanslag op Dornejko had gepleegd, derwaarts was gevlugt. Thans wordt er jagt gemaakt op personen, die Posner heeten, omdat er berigt is ontvangen, dat een man van dien naam aan de Polen wa pens enz. geleverd heeft. Verschillende personen, die het geluk of ongeluk hebbe-g dezen naam te dragen, zitten reeds in de gevangenis, Te Weenen is een gezelschap gevormd, ten doel heb bende in het volgende jaar van maart tot september eene reis om de aarde te ondernemen. Deze expeditie zal 32,000 zeemijlen moeten afleggen, 30 havens m alle werelddeelen bezoeken, zijnde 5 meer dan in der tijd metdeNavara werd gedaan, ongeveer 150 dagen op zee en 50 dagen op land moeten vertoeven. De Triester Lloyd laat tot dit doel de ijzeren schroefstoomboot Fiurne uitrusten. De voor weten schappelijke navorschingen noodige apparaten, instrumen ten enz. worden door het gezelschap aangeschaft. Er loopt een gerucht dat jl. dingsdag ilooï een land bouwer, in de nabijheid van Haarlem, die bezig was een regenbak uit te graven, een kistje met gouden munten ge vonden is, die bij nader onderzoek spaansche matten bleken te zijn. Door het breken van het kistje, dat bijna geheel verteerd was, vielen de goudstukken uit een en mogt hij de voldoening smaken een halfmudsmaat bijna geheel daar mede vol te rapen. Ofschoon zeer welgesteld zijnde moet de man met blijdschap die milde gift, hem door vrouw For- tuna ter hand gesteld, tot zich hebben genomen. Te Konstantinopel heeft zich het merkwaardig geval voorgedaan dat een blanke muzelman, die aan eene steen bakkerij werkte, binnen den tijd van anderhalfjaar geheel zwart geworden is. De geneeskundigen aldaar beijveren zich zeer om dit raadselachtig verschijnsel op te lossen. Zekere Charabert, die de vorige week bij Nottingham in eene luchtballon was opgestegen, stortte, nadat hij eene aanzienijke hoogte had bereikt, met zijn ballon naar bene den en verloor daarbij bet leven. Vermoedelijk had hij, onbedreven in de behandeling, te veel gas uitgelaten. Men berekent dat sedert het begin van den ameri- kaanschen oorlog reeds 70,000 noordelijken gedood en 117,000 gewond werden; 72,000 werden gevangen geno men en 250,000 stierven aan de gevolgen van verwonding en ziekte; van de gekonfedereerden werden 50,000 gedood, 120,000 gewond, 52,000 gevangen genomen, terwijl even eens 250,000 aan ziekten en wonden bezweken. Een schrijver die een officieus dagblad in een der departementen van Frankrijk bestuurt, heeft het kruis van het Legioen van eer ontvangen voor het uitgeven van het boek, waarin hij getracht heeft te bewijzen dat keizerin Eugenie van den heiligen koning Lodewijk afstamt. Die gewigtige en onverwachte ontdekking was gewis eene zoo danige belooning waardig, maar men vraagt hoe het komt dat keizerin Eugenie van dezen haren doorluchtigen oor sprong onkundig gebleven was, totdat een onbekend schrij ver hare aanspraken op de legitimiteit uit het stof der biblio theken opdelfde. Zou die schrijver misschien even beleefd zijn als eertijds die benediktijner monniken, welke u voor 20 fransche kvoonen een volledigen geslachtsboom lever den Te Parijs zal een proces worden gevoerd tusschen iwee personeD, waarvan de een zich had opgehangen en de ander den zelfmoordenaar nog tijdig genoeg heeft afgesne den. De zelfmoordenaar viel op den grond en brak zijn been hij eischt schadevergoeding van hem die zijn leven heeft gered, omdat deze schuld heeft aan het breken van het been, ten gevolge waarvan de eischer gedurende eenige weken niet heeft kunnen werken. De gedaagde is tot scha devergoeding veroordeeld. Volgens mededeelingen uitEegsat in Noorwegen is op den 15 en 16 der vorige maand zulk eene groote hoeveel heid sneeuw gevallen, dat het gebergte in de nabijheid geheel met eene dikke sneeuwlaag was bedekt. Daar de voet der bergen met den schoonsten plantengroei prijkte, leverde dit een zeer zonderling en zelfs voor de oudste bewoners vreemd schouwspel op. De president Lincoln heeft, ten behoeve van de schat kist der Unie, afstand gedaan van het traktement, hetwelk hem van het afgeloopen jaar moest worden uitbetaald. Toen eenige zijner vrienden hem hierbij deden opmerken, welk een aanzienlijke jaarlijksche rente hij zou kunnen genieten, met zijn honorarium als kapitaal uit te zetten, gaf hij kortaf ten antwoord, dat de Unie, evenzeer als ieder partikulier, geld noodig heeft en dat hij daarom zijn aan deel ten behoeve des lands afstond. Tegen het einde der volgende week wordt de nieuwe koning van Griekenland te Parijs verwacht. Hij zal drie dagen in de hoofdstad doorbrengen en in het'paviljoen van Marsan logeren. Bij het groote sukces van den onderaardschen spoor weg te Londen, is men voornemens een tweeden aan te leggen. HetGiornale di Verona meldt, dat Renans „Leven van Jezus" bij de boekverkoopers in de oostenrijksch-italiaan- sche provinciën in beslag genomen, doch op bevel der rege ring dadelijk aan de cirkulatie hergeven is. The times trekt uit verscheidene omstandigheden, voornamelijk uit den gunstigen uitslag van den oogst van granen, het gevolg, dat op de britsche geldmarkt, gedurende dit jaargeene schaarschte of rijzing van eenig gewigtiste wachten. Te WÖbbelin nabij Schwerin is op 26 dezer de vijftig jarige sterfdag gevierd van den held en dichter Theodor Körner, wiens stoffelijk overschot in de onmiddellijke nabij heid der plek, waar hij al strijdende den geest gaf, is ter aarde besteld. Ongeveer 6000 personen uit alle oorden van Duitschland hebben deze plegtigheid bijgewoond. Dezer dagen kwam te Ter Aa een steenhouwersknecht, die wel honger en dorst, maar geen geld had, en zich op eene slimme wijze het noodige verschafte. Hij verhaalde dat hij metselaarsbaas te Amsterdam was, dat heeren kerk voogden van Ter Aa een groote herstelling aan de kerk op de beurs te Amsterdam hadden aanbesteed, dat dit werk door hem aangenomen was en dat hij kwam om het werk op te nemen en een kosthuis voor zijn werkvolk te zoeken. Men wees hem zulk een huts aan, en spoedig was de huis heer met hem overeengekomen om aan eiken knecht voor f 5 in de week kost en inwoning te verschaffen. De huisbaas met zulke voordeelige voorwaarden ingenomen, bezorgde den gewaanden metselaaisbaas een goed onthaal. Voor eenige dagen zijn te Reichenau verscheidene kinderen en kleinkinderen van wijlen koning Lodewijk Philips aangekomen, zij hebben de kamer bezocht, waar hun vader en grootvader heeft gewoond tijdens zijn verblijf aldaar, toen hij gedurende achtmaanden in 1793 179-4 de betrekking van onderwijzer vervulde, onder den aangeno men naam van Chabot. Een ingezeten van Amsterdam heeft eene weldadige stichting opgerigt, onder den naam: Stichting voor den am bachtstand. Constantia-woningen. Het doel is om eenige ondersteuning te verschaffen aan ambachtslieden die den ouderdom van GOjaren hebben bereikt en gedurende twaalf jaren bij den zelfden patroon werkzaam zijn geweest. Te Keppel, arrondissement Zutphen, heeft een hond 17 levende jongen geworpen. Volgens Buftbn wisselt het getal jongen bij de honden van 4 tot 9 af, terwijl iu enkele gevallen dit getal tot 12 stijgt. Uit de diskussiën in de jongste zitting van de akademie van geneeskunde te Parijsgehouden, zou blijken dat de gele koorts eene ziekte is, die hare besmetting aan levenlooze voorwerpen mededeelt (huizen, schepen enz.)' en dat de besmetting van blij venden aard is, althans hoogst moeijelijk kan verdreven worden. Men heeft ilienstvolgens in vollen ernst voorgesteld om de brandpunten dier ziekte te vernie tigen en Vera-Cruz met eenige andere steden aan de raexi- kaansclie kust tot deu grond toe af te breken of te ver branden. De groote prijs van 100,000 franks in de laatste „lote- rie des orphelines" te Parijs is niet opgevraagd. Na eenige maanden te hebben gewacht, heeft de direkteur de som van 106,900 franks, zijnde het bedrag van 31 niet ingewisselde loten, in de konsignatiekas gedeponeerd. Er zijn wel ver schillende aanvragen gedaan, o. a. door iemand, die beweert zijne pijp met het lot, waarop de hooge prijs is gevallen, te hebben aangestoken, doch aangezien dit niet met genoeg zame bewijzen was gestaafd, heeft men den prijs niet uitge keerd. De „loterie des artistes" had tot hoogsten prijs een prachtig zilveren servies, ter waarde van 60,000 franks; ook die prijs is niet opgevraagd, en men onderstelt dat dit met opzet is geschied, ten einde aan de veveeniging voor kunste naars eene gift voor de kas van weldadigheid te schenken en tevens onbekend te blijven. De handel in telegraafdraden is in Engeland gedu rende de laatste jaren zeer belangrijk geworden. De uitvoer in 1853, eene waarde bedragende van 73,58-4 p. st., is lang zamerhand aanmerkelijk toegenomen, zoo dat hij in 1862 eene waarde beliep van 321,044 p. st. Meteorologische waarnemingen, gedaan op 's rijks werf te Vlissingen, des middags 12 ure. Augustus 1863. R Winc li s 5 Kracht. I |o Thermometer C. betrekkelijke vochtigheid. Spanning van den damp. P p Ph Aanmerkingen, 23 W-NW 3 762.7 19.4 0.77 12.77 0.0 ligt bew.bctr. heij- 24 Nw.tW 4 761.2 19.2 0.84 11.92 0.0 ligt bew. heij.reg. 25 W.NW 4 756.1 17.8 0.77 11.66 0.5 be\v. buijig regen. 26 ZWest. 13 753.1 16.4 0.83 11.48 5.9 bew. buij.betr.reg. 27 Zuid. 6 750.6 19.2 0.79 13.06 1.8 bcw.buij.onw.w.r. 28 Zw.t.Z 3 755.9 20.0 0.77 13.10 0.6 bew. weerl. reg. 29 ZWest. 11 758.2 18.9 0.69 11.18 2.6 ligt bewolkt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 30 dezer W. van den Dobbelsteen, jm. 24 j. met I. L. de Groot, jd. 17 j. A. J. Knuppel, jm. 48 j. met C. S. H. van Hoek, jd. 33 j. M. Vader. jm. 38 j. met C. J. Riksen, jd. 22 j. (Van 24 tot 29 augustus.) Vlissingen. Gehuwd: F. H. Schiffer, wedn. van J. M. Fransella. met C. A. van Simmeren, jd. 37 j. G. Jokker, jm. 25 j. met C. van de Voorde, jd. 20 j. Bevallen: E. de Ruisseaux, geb. van Dierendonck, z. M. Smit, geb. Nobels, z. H. van der Weijde, geb. Branden burg, d. II. Vreijke, geb. Mouthaan. d. M. Beukert, geb. Bardolf, z. S. G. H. de Wolff, geb. Haman, d. M. B. Ma- quelin, geb. Pichal, z.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2