MIDDELBÜRGSCHE IT 105. Dingsdag 1 September. ^fsxxsimêïr^; ■f i j «OES Editie van maandag avond 8 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzen maken bekend, dat de KERMIS in die gemeente dit jaar zal aanvangen op maandag den 21 september aan staande en eindigen op zaturdag den 26 dier maand. Neuzen den 24. augustus 1863. Burgemeester en wethouders van Neuzen J. P. DRON KERS, burgemeester. J. DIELEMAN, secretaris. BIMEKLAW». Middelburg 31 augustus* De gemeenteraad alhier zal morgen, des namiddags ten half twte ure, eene openbare zitting houden ter behandeling der volgende onderwerpen: beëediging en installatie der nieuw benoemde raadsleden; benoeming van een wethouder, bij de periodieke aftreding van den heer mr. N. JC. Snouck Hurgronje; benoeming van de leden der vaste kommissiën van den raadmissive van gedeputeerde staten, goedkeu ring der heffing van plaatselijke belasting op gedistilleerd. In eene vergadering van gasverbruikers, den 28 dezer alhiergehouden, ismededeelinggedaan van het antwoord der gasfabriek, op de ingezonden vraag om prijsvermindering. Het antwoord behelst: o. herinnering aan de aanzien lijke prijsvermindering in julij 1862; b. verwijzing naar den aanbouw van eene geheel nieuwe fabriek c. afwach ting van een meer algemeen verbruik, alvorens goedkooper voorwaarden te kunnen stellen. De vergadering heeft hierop besloten aan de direktie der gasfabriek te berigten dat, zoo zij bij dit besluit volhardt, velen van het verbruik der gas zullen afzien. Nog is besloten om een adres aan den minister van bin- nenlandsche zaken te rigten tot het invoeren eener wettige verordening voor den ijk der gasmeters. Blijkens het in dit nommer voorkomend verslag van den gemeenteraad van Zierikzee, heeft die raad besloten, de heereu H. G. Mulock Houwer, mr. B. C. Can, J. H. Ocht- man Johz., mr. J. Moolenburgh en D. B. P. Zuurdeeg, die bij de jongste verkiezing tot raadsleden zijn gekozen, als zoodanig niet toe te laten en eene nieuwe vrije stemming te doen plaatshebben. De aanleiding tot dit besluit is dat zes personen bij de verkiezing de volstrekte meerderheid hebben verkregen en alzoo naar het oordeel van den gemeenteraad zesennietvijfleden zijngekozen. Bedoelde zesde persoon was het aftredend lid dr. P. Keiler. Het komt ons voor dat de uitlegging door den zierikzee- schen gemeenteraad hier aan de wet gegeven niet de juiste is. In het woord verkiezing (art. 8 der gemeentewet) ligt reeds zonder eenigen twijfel het denkbeeld van keuze der meerderheid opgesloten. De geldigheid dier keuze echter wordt door art. 10 aan een „voorwaarde" gebonden, n. 1. deze: dat het aantal stemmen, waardoor iemand benoemd wordt, minstens dat van de helft der uitgebragte bedraagt. Dat nu aan deze e'éne voorwaarde ook ten opzigte van ande ren is voldaan mag, naar onze meening, in geenen deele leiden tot de verkorting van het deugdelijk verkregen regt van hen die de meeste stemmen en tevens de volstrekte meerderheid hebben verkregen, en alzoo aan al de gestelde vereischten beantwoorden. In ons nommer van 25 junij jl. deelden wij een te 's Hage loopend gerucht mede, dat er van wege de direktie van het Nieuw dagblad van 's Gravenhage, het bekende orgaan der reaktie, onderhandelingen waren aangeknoopt met de eigenaren van het Dagblad vau Zuid-Holland en 's Graven hage om dit laatste blad over te nemen. Men noemde toen eene som van f 250,000, welke voor den eigendom werd gevraagd. Thans deelt men ons mede dat de verkoop is tot stand gekomen, zonder dat ons echter de som wordt opgegeven. De ministervan binnenlandsche zaken wordttegen dings dag of woensdag aanstaande in de residentie terug verwacht. De verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten genera al in het kiesdistrikt Groningen, welke moet plaats hebben ten gevolge van het door den heer B. Wichers genomen ontslag, zal volgens beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, geschieden op dingsdag 15 sep tember a. s.. zijnde alzoo te gelijk met die in het kiesdistrikt Dokkum, welke wij vroeger aankondigden. Dr. Colenzo, wienmenom zijne vrijzinnige gevoelens van zijne bisschoppelijke waardigheid wil ontzetten, wordt hier te lande verwacht, en zal zich waarschijnlijk vooral te Lei den ophouden, om kennis te maken met zijne geestverwan ten. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan de Nieuwe rotter- damsche courant onder dagteekening van 30 augustus. „De dader van den verraderlijken aanslag op het leven van Z. D. H. den aartsbisschop van Utrecht is gevonden. „De eene misdaad heeft de i ndere aan het licht gebragt; de ontdekking van een duizend gulden heeft den dubbelen booswicht, den sluipmoordenaar en dief, in handen der justitie geleverd. Het is een der dienstboden van den aartsbisschop. Gisteren avond omstreeks half tien ure is hij stevig geboeid, gezeten inden voor misdadigers bestemden wagen, naar het huis van arrest alhier overge- bragt. Eene ontelbare menigte omsingelde den wagen, die voor den grooten toeloop door eenige marechaussees en soldaten geëskorteerd werd." Naar aanleiding van een adres, in de vorige maand door de kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwarden bij den minister van financiën ingediend, betrekkelijk de invoering van het uniform-port van 5 cent, heeft ook de kamer van koophandel te Leiden op de invoering van dit uniform-port aangedrongen. Wij vernemen uit eene goede bron, dat koncessie is ge vraagd voor eene spoorweglijn van Dordrecht over Gorin- chem naar Nijmegen. Reeds heeft men ten dien einde begonnen opmetingen te doen tePapeudrecht eu Slied recht. (iV. en Adv. van Gorinchem.) Z. K. H. prins A medeus heeft jl. vrijdag Haarlem en den volgenden dag Delft bezocht. Gisteren heeft hij de residen tie verlaten en zich naar Rotterdam begeven. Van daar zou hij zijne reis voortzetten naar Antwerpen en Brussel, om in laatstgenoemde stad eenigen tijd te vertoeven. Verder wordt in het adres aangevoerd dat het veld van het krediet zoo groot is, dat één (igchaatn het nimmer geheel zal kunnen bearbeiden dagelijks kunnen nieuwe behoeften en aanvragen ontstaan, waaraan de Nederlandsche bank, te regt of ten onregte,nietgeheel zal kunnen of willen voldoen; alsdan zal aan den handel en de nijverheid eene dienst wor den bewezen wanneer anderen daarin voorzien. Wat betreft te groote of min soliede- ondernemingen, zoo wijst men evop dat er geen grond bestaat tot het vermoeden dat bij dagelijks inwisselbaar papier het publiek bij voovkeur biljetten van niet soliede banken za! aannemen, ja in tegendeel, door bet vertrouwen dat de Nederlandsche bank geniet, er voor de konkuvrentie weinig kans op voordeel bestaat, ten zij door eene groote mate van aktiviteit en kunde. Ook komt het der kamer wenschelijk voor dat bij eene algeraeene wet op het zegel alle papier aan toonder gelijke lijk worde ontheven van de verpligting om gezegeld te wor den, zoo als dit in de bedoeling der regering schijnt te liggen. De vereenigiug tot herinnering aan Alkmaars ontzet in 1 1573heeft besloten, op den 8oktober a. s. dien herinnerings dag weder luisterrijk te vieren. Des middags ten 12 ure za! het feest aanvangeu met eene matinee musicale, voorafge gaan door eene toespraak van den voorzitter. Daarna zul len de merkwaardigheden uit Alkmaars beleg, daartoe wel willend door den bezitter, een der leden, afgestaan, worden bezigtigd. Des avonds zal er in den schouwburg eene uitvoe ring plaats hebben van Heyblom's oratorium „Alkmaars ontzet." De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft een adres gerigtaan de tweede kamer der staten gene raal, houdende bedenkingen tegen het monopolie der uit gifte van biljetten, hetwelk men bij de wet aan de Neder landsche bank schijnt te willen verzekeren. Moge die bank thans reeds zulk een monopolie bezitten, zoo meent men toch dat, volgens de tegenwoordige begrippen van staats- regt, daardoor aan niemand de bevoegdheid is ontnomen om des verkiezende naast de Nederlandsche bank papier op zigt en aan toonder uit te geven, omdat dergelijke zooge naamde bankbiljetten zijn „handelspapier" en de regtsge- volgen van die uitgifte zelfs door het wetboek van koophan del word en bepaald en dat wetboek aan naamlooze vennootschappen de bevoegdheid niet betwist tot het uitgeven van dat papier. Wil de regering het nu doen voorkomen als of bij het ontwerp van wet, houdende voorzieningen omtrent de Nederlandsche bank, eenige meerdere vrijheid tot uitoefening van het bankiers bedrijf gegeven wordt, zoo wordt integendeel, volgens adressanten, thans eerst de beperking wettig en daardoor afdoende, omdat uit de memorie van toelichting blijkt dat het uitzigt oj) wetten, welke aan anderen de zelfde vrijheid tot uitgifte van biljetten zullen geven, zeer gering is, uit vrees voor misbruiken of min soliede handelingen bij geheel vrije mededinging. De kamer merkt hierbij op1. dat men nog vóór korten tijd ook in zaken van handel en nijverheid van regerings wege steeds bescherming in uitsluiting van andere konkur- renten zocht, doch dat, naar mate men dat beginsel liet varen, de welvaart in Nederland is toegenomen en 2. dat het haar vreemd voorkomt om juist een zoodanig monopolie te verzekeren aan een bedrijf waarbij zich tot nog toe in het geheel geen konkurrentie heeft voorgedaan en thans, nu daarop eenig uitzigt bestaat, het gevaar voor overdrijving daarvan nog zoo groot niet schijnt. Den werkkring der bank acht zij te veel binnen de hoofdstad beperkt en daarom wil zij haar bij de nieuwe wet de verpligting opleggen om ook elders agentschappen op te rigten. Voorts kan zij niet toe stemmen dat de Nederlandsche bank, gelijk men wil, tot meerdere werkzaamheid zal worden aangespoord door de mogelijkheid af te snijden dat anderen zullen opstaan om te doen wat de bank niet of niet behoorlijk en volledig doen mogt- In den Petit courrier de la Ilaye et de Scheveningue vindt men een uitvoerig artikel over den vooruitgang van het gemeente-badhuis, de jongste verbeteringen en verder uit zigt van het zeedorp, in de nabijheid der residentie en waar mede het een geheel uitmaakt. In dat stuk wordt onder anderen eene statistiek gegeven van de gebruikte buiten- en binnenbaden aan voornoemd gemeente-etablissement gedurende de jongste vijf jaren (18581862). Het gezamenlijk getal daarvan was in die jaren het aanzienlijkst in 1861, te weten 27,193, het geringst in 1860, namelijk 16,580; gemiddeld over de vijf jaren is het 23,615. Het minder getal van I860 moet aan bijzondere omstandigheden geweten worden-, men ziet anders in 1861 en 1362 een merkelijken vooruitgang; de jaren 1858 en 1859 kwamen nagenoeg met de gemiddelde overeen, en in 1862 telde men 24,653 badenofschoon dat saizoen niet geheel gunstig was, overtrof het toch nog met 203S baden het gemeld gemiddeld cijfer. Dit jaar is de stvoom der bezoekers van deze badplaats niet minder aanzienlijk en heeft de ondervinding van de twee of drie jongste jaren genoegzaam het noodzakelijke van nog meerdere woning en andere ontwikkeling aange toond. te meer wanneer men Scheveningen door eene rail route met 's Gravenhage verbinden wil, waartoe bet plan bestaat. Reeds is dezer dagen gemeld dat van onderschei dene zijden ontwerpen zijn beraamd tot uitbouwingen ver breeding van Scheveningen, waartoe zich nog menig terrein nuttig laat aanwenden. Zoo men weet is het gemeente-badhuis sedert 1S61 onder het regtstreeksch toezigt van de gemeente geplaatst, en zijn de resultaten van die verandering allezins gunstig te heeten,- de inkomsten hebben over dat jaar met ruim f10,000. en over 1862 met bijkans f14,000 de uitgaven overtroffen, ongerekend den voorhanden wijn. Onder de jongste verbe teringen mogen geteld worden die van den weg langs het strand en de leiding van het gaslicht tot Scheveningen, en aan het badhuis de uitbreiding van die inrigting, terwijl ook hetgetal bijzondere etablissementen vermeerderd is of deze verfraaid zijn. Ucnaeniinjieia c» besluiten.. marine. Op verzoek eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. de luitenant ter zee 2e klasse J. h. baron van Isselmuden, thans in Oost-Indië. leger. Tijdelijk gedetacheerd bij de landmagt in West- Indië, de officier van gezondheid 2e klasse M. 11. Gantz. Indische dienst. Benoemd tot ambtenaren 2e klasse van de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië, de heeren H. Visser, J. P. G. Kruyt en G. H. Blanken, allen kandidaat in de godgeleerdheid, en J. W. M. van der Palm, gewezen kweekeling aan de Koninklijke akailemie te Delft. belastingen enz, Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen, in- en uitgaande regten en akcijnsen te Aal ten c. a., de heer J. C. L. van de Graaff, thans ontvanger te Beest; en tot ontvanger der direkte belastingen en akcijn sen te Zevenhuizen c. a., de heer W. de Timmerman, thans ontvanger te Mijdrecht, zijnde het ontvangkantoor Mij drecht opgeheven en vereenigd met dat te Wilnis, onder voortdurend beheer van den heer J. G. Both. Kerk- en scltoolnieuws. De heer C. P. van Diest, kandidaat bij het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland, heeft het beroep naar Egmond aan zee aangenomen. Den 27 dezer had te Aardenbnrg de jaarlij ksche ver gadering plaats der drie onderwijzersgezelschappen in het vijfde schooldistrikt van Zeeland. Zij werd bijgewoond door den schoolopziener, 35 leden, zoo hoofd- als hulponderwij zers, de plaatselijke schoolkommissie en eenige belangstel lenden, die daartoe waren uitgenoodigd. Dc onlangs ver- groote gemeenteschool was met eenige vlaggen (waaronder twee zijden die sedert 1674 aan de gemeente behooren)

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 1