tement van financiën tot bet aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van kommondeur der Leopolds orde, hem door Z. M. den koning der belgen geschonken. belastingen enz. Bewilligd het verzoek van de heeren F. C. G. van Motman en G. van Baaien, ontvangers der direkte belastingen en akcijnsen te Diever c. a. en Belling- wolde, om onderling van ontvangkantoor te mogen verwis selen. Benoemd tot ontvanger der direkte belastingen in-en uitgaande regten en akcijnsen te Ee, de heer P. van Ter- wisga, thans in de zelfde betrekking te Holwerd. Aangewezen tot hoofdplaats van het kantoor der direkte belastingen en akcijnsen, bevattende de gemeenten Buiten post, DrogehamKooten en Surhuizum thans kantoor Drogeham c. a., de gemeente Buitenpost, en benoemd tot ontvanger der direkte belastingen en akcijnsen te Buiten post c. a de heer R. Feith, thans in de zelfde betrekking te Midwolda. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tiel, de heer J. Hora Adema, thans ontvanger der registra tie en domeinen te Ilardegarijp. Marine en leger. De thans bij de normaal schietschool te 's Hage gedeta cheerde officieren, onder-officieren, korporaals en man schappen van de acht regementen infanterie en van het korps mariniers, zullen den 1 september naar hunne respek- tieve korpsen en garnizoensplaatsen terug keeren; de op 1 mei jl. bij die school aangevangen kursus zal den 31 dezer eindigen. Gemengde berigten. Zondag heeft te Oisterwijk een hevige brand gewoed; slechts drie gebouwen, welke met pannen gedekt zijn, wer den gedeeltelijk behouden zestien gezinnen zijn zonder dak. Men klaagt over de niet handhaving door het gemeentebe stuur van tie bestaande verordening tot wering der stroo- daki 11 uit de kom der gemeente. -- in Gelderland werden in 1S62 116,7S0 riem papier vervaardigd. Wapenvelde, waar 180,000 ponden gemaakt werden is hier met bij gerekend. Jl. maandag is to Parijs het lijk van Eugène Dela croix ter aarde besteld. De slippen van het lijkkleed wer den gedragen door de heeren de Nieuwerkerke, Jouffroy, Gisors en Flandrin. Een talrijke stoet van vrienden en bekenden bewees aan den grooten schilder de laatste eer. Als een bewijs dat er dit jaar buitengewoon veel bloemkool geteeld is, wordt uit Leiden gemeld dat de tuin ders onder Rijnsburg verklaren dat zij die vrucht zullen kunnen blijven verzenden tot besloten water. Het bekende werk van dr. A. W. M. van Hasselt: over de vergiftleer, waarvan de eerste uitgave in 1850 in twee deelen te Utrecht is uitgekomen, is naar de tweede uitgave in het hoogduitsch vertaald door dr. J. B. Henkei, buiten gewoon hoogleeraar in de geneeskundige fakulteitte Tubin gen, onder den titel: Handhuch der Gtftlehre fü.c Chemi- ker, Aertze, Apotheker und GerichtspersonenBraunsch weig 1863. -- Uit Gent wordt als stellig gemeld dat koning Leopold tegenwoordig zal zijn bij de feestelijkheden welke aldaar bij gelegenheid van het kongres der Association internati onale pouv le progès des sciences sociales zal plaats hebben. Het vuurwerk dat te Frankfort bij gelegenheid van het vorsten-kongres zal worden afgestoken belooft aller prachtigst te zijn. Naar men verneemt is reeds voor een bedrag van 10,000 fl. al het te Suutganl voorhanden vuur werk opgekocht en zijn daarenboven nog 7000 vuurpijlen aldaar besteld. De feesten zullen aan de stedelijke kas ruim 100,000 fl. kosten. Uit Pompeji wordt gemeld, dat men bij de opgravin gen in een huis is gekomen, dat prachtig was ingerigt. In de eetzaal stond de tafel nog met spijzen bedekt, die allen ver- steeud waren. Rondom de tafelstonden vier rustbedden van brons met goud en zilver versierd en op deze bedden lagen eenige geraamten, die met eene menigte kostbaarheden waren behangen. Op tafel stond een bacchusbeeld van zilver raetoogen van e'inail; om den hals hing een keten van prach tige edelgesteenten; aan de armen had het dergelijke bra celetten. Schreef men onlangs uit Drenthe dat het cijfer der schapen, door de markteverdeelingen en de daaruit voort spruitende ontginning der heidevelden afneemt, ook in Friesland, Overijssel en Gelderland is dat het geval. Fries land, dat in 1861 nog 191 schaapskudden telde, had erin 1862 slechts 399. dus 92 kudden minder. Die 399 kudden telden ongeveer 100,000 schapen. Drenthe had in 't vorige jaar runn 114,000 schapenGelderland ruim 80,000 scha pen. Friesland had (59. Drenthe 15, Gelderland 960 ezels en muilezels. Alleen het distrikt Nijmegen heeft 250 ezels. Opmerkelijk is in sommige provinciën tie vermeerdering van bokken en geiten. In Friesland waren er 1220, in Drenthe 4467, in Gelderland ruim 36,000, in Noord-Brabant ruim 37,000 en in Zeeland meer dan 39,000. Bij elke schaaps kudde in Drenthe ziet men thans eenige bokken en geiten die tnet echt spaansche deftigheid tusschen het wollig korps in stappen. Men zegtdatzij, zonderjuist viervoetige dokters te zijn, toch de gezondheid der kudden bevorderen. In beide voorgaande weken zijn te Franeker ruim 600 lasten koolzaad aan tie markt gebragt en verkocht, waarvan de waarde gerust op f250,000 kan gerekend worden. De stand tier besmettelijke longziekte onder het rund vee in de provincie Friesland blijft voortdurend gunstig. In de maand julij zijn slechts 22 runderen te dier zake afge maakt of gestorven, zijnde 15 minder dan in julij 1862; het totaal der gevallen sedert I januarij dezes jaars is 367, of 169 minder dan gedurende de eerste zeven maanden van 1862. In de afgeloopen maand zijn 10 stallen of weiden gezond verklaard en 13 als nieuw aangetast aangegeven. Door de aanwezigheid der vorsten en hun gevolg te Frankfort zijn de logementen zoo overvol, dat partikuliere bezoekers zeer tevreden mogen zijn, wanneer zij nog een zolderkamertje, soms 150 treden hoog, kunnen vinden. In de kongreszaal te Mexiko zullen standbeelden van den keizer en de keizerin der franschen worden geplaatst. Tijdens de volkstelling in 1861 spraken van de 5,798,967 inwoners van Ierland slechts 1,05,536 de iersche, dat wil zeggen de oorspronkelijke keltische taal-, 163,275 van dit getal spraken alleen iersch, doch de overigen ook engelsch. Uit eene vergelijking met statistieken van vroe gere jaren blijkt, dat de iersche taal meer en meer in onbruik geraakt. De katoenteelt trekt thans ook de aandacht der land bouwers in Chili en te Santiago js eene proeve van uitmun tende kwaliteit ten toon gesteld. Te Hamburg overleed dezer dagen, in den ouderdom van slechts 40 jaren, de heer Julius Caspar, gedurende eene reeks van jaren een der meest beminde akteurs van het Thalia theater in gemelde stad. In 1857 had hij het ongeluk blind te worden. Met het doel om den man. aan wien men zoo vele genoegelijk doorgebragte avonden verschuldigd was, een bewijs te geven van erkentelijkheid, werd door de bezoekers van geraelden schouwburg en andere raenschen- vrienden eene sooi var. 16,300 thai, (ruim 2S,000 guldens ned. courant) ten behoeve van den heer Caspar en zijn gezin hijeengebragt. Het tabakgewas onder Nij kerk en Amersfoort belooft, hoewel het eerst ten achteren was, thans een goeden oogst. Men verwacht dat de planten goede prijzen zullen opbren- 8en' Bij gelegenheid van den zoogenaaraden Hartjesdag, j waarop te Haarlem paardenmarkt wordt gehouden, waren daar maandag 300 paarden aangevoerd, die voor f30 tot meer dan f300 werden aangeboden. Velen bleven onverkocht. - In Saksen zijn thans aan alle postwagens brievenbus sen aangebragt, waarin men onderweg gefrankeerde en ongefrankeerde brieven steken kan, die terstond na de aan komst aan het postkantoor uit de bus genomen en besteld worden. - De beroemde organist en koraponist Adolph Hesse is dezer dagen te Breslau overleden. DeShipp. and Merc. Gazette deelt een berigt mede uitHavana van 24 julij, luidende„In den verschrikkelij- ken brand, waardoor in den namiddag van 22 julij de pak huizen aan de Reglas Landing verwoest werden, zijn onge veer 63,000 kisten suiker, benevens een aanmerkelijke voorraad andere goederen vernield geworden." Men berigt uit Smyrna, dat de sultan op verzoek der aldaar gevestigde protestanten dezer dagen heeft bepaald, dat de markt voortaan niet meer op den zondag, maar op een werkdag zal worden gehouden. Als de voornaamste gebeurtenis van den dag schreef men maandag 11. uit Parijs dat het een weinig heeft gere gend. Sedert 42 dagen was aldaar, bij de grootste hitte, geen enkele droppel regen gevallen. - De vermaarde mad. Saqui, die in Frankrijk, wegens haren 92jarigen ouderdom, geene vergunning kon erlangen om op de gespannen koord kunsten te verrigten, wordt te Valencia in Spanje verwacht, waar die vergunning haar schijnt tc zijn verleend. Blondin gaf dezer dagen te Sevilla eene voorstelling waarbij hij vuurwerk op zijn hoofd en rondom zijn ligchaam bevestigd had. Toen hij dit had aangestoken, kreeg hij zulke hevige schokken, dat hij zich niet langer staande kon houden en den kruiwagen met den balauceerstok, dien hij op het koord voortkruide. moest laten vallen; hij ontdeed zich spoedig van het vuurwerk en daalde toen onder daverende toejuichingen naar beneden. Uit Nieuwenhuis meldt men dat in het hannoversche stadje N. dezer dagen een dief op heeterdaad is betrapt, van wiens maatschappelijke positie men dit het allerminst zou verwacht hebben. Sedert eenigen tijd bemerkte een tabakshandelaar, dat hem van tijd tot tijd niet alleen geld uit de toonbanklade, maar ook gedurig tabak en sigaren werden ontvreemd, zonder dat hij eenig dader kon bespeu ren. Eindelijk besloot hij tot eene buitengewone waakzaam heid, en bleef eenige nachten in een zijner vertrekken wakende, met dat resultaat, dat hij den derden nacht zijne deur hoorde openen en iemand op de winkellade zag afgaan en er geld uitnemen. Onmiddellijk schoot de koopman toe, werd met den dief handgemeen en bragt hem eenige wonden toe, ten gevolge waarvan de dief op den grond viel. Maar wie beschrijft nu de verbazing van den koop man, toen hij in den dief den kommissaris van policie in eigen persoon erkende, die zelfs zijne kamers bewoonde en zeer vriendschappelijk met hem omging. Onze koopman zond direkt naar den wachtmeester der gendarmerie,die den policie-kommissaris zoo lang bewaakte, tot dat de justitie hem naar de gevangenis overbragt. Volgens het Nieuw dagblad van 'sGravenhage is 11. zaturdag tusschen burgemeester en wethouders te 's Hage en den notaris de Bas namens de heeren Goldsmid, Gregory en Graraont, de akte gepasseerd betreffende het paarden- spoor van daar naar Scheveningen, nadat vooraf de bepaalde waarborgsom van f 5000 was gedeponeerd. De Pungolo behelst het verhaal van eene ontsnapping uit de gevangenis Castel Capttano (Italië), met zeldzame stoutmoedigheid en sluwheid beraamd en volvoerd. Op zekeren morgen vervoegden zich twee agenten van openbare veiligheid bij den hoofdcipier, en vertoonden een bevel schrift van den bevoegden regter, houdende lastgeving om drie daarin genoemde misdadigers van de gevaarlijkste soort, onder geleide van de gezegde agenten, naar het geregtshof te doen overbrengen, dewijl hunne zaak dienen moest. De hoofdcipier, na het bevelschrift ingezien en in orde bevonden te hebben, laat de gevangenen met de agen ten vertrekken. Tot in den laten namiddag wachtte hij te vergeefs op hunne terugkomst. Zich ten volle overtuigd houdende van de deugdelijkheid der ontvangen aanschrij ving, duurde het geruimen tijd eer hij zelfs het minste ver moeden van de waarheid kreeg. Eindelijk zond hij om informatiën wegens het uitblijven zijner gevangenen naar den regter, en alsnu bleek, dat de agenten verkleede spits boeven waren, het bevelschrift nagemaakt en hij de dupe was. Kapitein Maffith van het kaperschip Florida meldt in een brief aan zijne famielje, dat hij tot 17 mei reeds voor 10 millioen dollars waarde aan noord-araerikaansehe sche pen heeft vernietigd. Den 22 april alleen hebben de Florida en Alabama te zamen tien der grootste amerikaansche vaar tuigen op eene uitgestrektheid van 60 mijlen verwoest. Tliermometerstaiid. 19 aug. 's av. 11 u. 56 gr. 20 rt 's morg. 7u. 58 'smidd. lu. 60 'sav.ll u. 5Sgr. 21 'smorg. 7 u. 60 's rnidd. .1 u. 65 gr. Gemeenteraad van Middelburg. Zitting van 19 augustus. Voorzitter de heer Bijleveld van Serooskerke. Afwezig de heeren Damtne, van Uije, van Deinseen Ver- brugge. Na de lezing en goedkeuring der notulen stelt de voorzit ter aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden dr. M. II. Damme, mr. P. J. G. van Diggelen, J. Ph. van Visvliet, P. van de Graft en jhr. mr. A. W. Snottck Ilurgronje. Gedurende den tijd dat de kom missie, bestaande uit de heeren Rekker, Siffle' en Fokker, zich met dat onderzoek onledig houdt is de zitting geschorst.Bij de terugkomst der kommissie brengt de heer Rekker haar rapport uit, waarvan de konklusie strekt tot toelating der benoemden. Hiertoe is, bij opvolgende afwezigheid van de belanghebbenden, besloten. Het proces verbaal wordt door den sekretaris voorgelezen, terwijl vol gens art. 31 der gemeentewet van de genomen beslissing aan gedeputeerde staten en aan de benoemden zal worden ken- I nis gegeven. De voorzitter deelt mede dat de volgende stukken zijn I ingekomen a. Een afdruk van het verslag van den toestand der I provincie Zeeland, door gedeputeerde staten uitgebragt aan de provinciale staten in hunne jongste zomervergadering, hetwelk ter begeleiding van het provinciaal blad no. 80 aan burgemeester en wethouders is toegezonden en in het archief zal worden geplaatst. b. Eene missive van gedeputeerde staten van den 17 julij jl., houdende afschrift van het besluit der staten in de zomer vergadering genomen, naar aanleiding van het door het gemeentebestuur ingezonden adres, tot liet verleenen van eene jaarlijksche toelage van f 1500 aan de geneeskundige school alhier, weder voor een tijdvak van tien jaren, in te gaan met 1 januarij 1864, mits de school gedurende dat tijdvak, 't zij ten gevolge der invoering van wetten betref fende de uitvoering der geneeskunde, 't zij om andere rede nen, niet worde opgeheven. Deze missive is aangenomen voor kennisgeving. c. Eene missive van de zelfden van den 31 julij, waarbij wordt goedgekeurd het raadsbesluit van den 22 dier maand tot het rerleenen van een krediet aan burgemeester en wet houders van f 13.000 tot bestrijding der kosten van het armwezen over 1863. Hierbij is tevens gevoegd de mededee- ling van het koninklijk besluit ter beslissing der kwestie tus schen gedeputeerde staten en den gemeenteraad betreffende het subsidie aan het burgerlijk armbestuur voor verpleging in de gestichten van alhier armlastigen, waartoe bij raads besluit van 22 oktober 1862 eene som van f 25,872,24 voor 1862 en van f 34,062,52 met inbegrip van f 8,300 voov de huiszittende armen, voor 1863 was toegestaan, te vinden uit den post voor onvoorziene uitgavendoch aan welk besluit gedeputeerde staten, zoo als wij destijds mededeel den, hunne goedkeuring vermeenden tc moeten onthouden. [In het bijvoegsel behooiende bij het nommer dezer cou rant van den 29 november 1862 hebben wij een overzigt gegeven van den inhoud van het adres door den raad betref fende de niet goedkeuring van het subsidie over 1862 aan den koning gerigt. Wij stipten daarbij aan dat gedeputeerde staten eerst in 1859, vier jaren na de invoering der armen wet en de vestiging van het burgerlijk armbestuur en het bestuur der godshuizen, op eene wijziging aandrongen der verordeningen van die beide kollegies, welke zij uit een oogpunt van bezuiniging even ah eene geheele reorganisatie van de godshuizen noodzakelijk oordeelde, en zich tegen het verleenen van een subsidie verklaarden. Het gemeente bestuur deelde het gevoelen van gedeputeerde staten niet, op grond dat er, naar zijn gevoelen, geen strijd tusschen de wet en de verordeningen aanwezig is en de gewenschte reor ganisatie ook tot geen bezuiniging kan leiden. Het toeken nen van een subsidie rust bovendien op de voorschriften der verordering van het burgerlijk armbestuur, waarmede die van het bestuur der godshuizen overeenstemt.] Op advies van den raad van state en in overleg met den minister heeft Z. M. beslist dat het besluit van den gemeenteraad in alle opzigten aan de vereischten voldoet, en dat gedeputeerde staten niet bevoegd kunnen geucht worden hunne goedkeu ring aan zoodanig besluit te onthouden maar het, zoo zij daar tegen bezwaar hebben, aan den koning ter vernieti ging behooren voor te dragen. Naar aanleiding dezer koninklijke goedkeuring is alsnu bij koncept-besluit metalgeraeene stemmen besloten 1. het besluit van den 22 julij jl. tot het verleenen van een krediet aan burgemeester en wethouders van f 13,000, ter bestrij ding van verplegingskosten door het burgerlijk armbestuur, te vinden uit den post van onvoorziene uitgaven, in te trekken; en 2. aangezien de volstrekte noodzakelijkheid is gebleken tot het verleenen van een subsidie aan het burger lijkarmbestuur voor verpleging in de gestichten,aan dat arm bestuur voor 1S63 een subsidie toe te staan van f 25,763,52fr voor verplegingskosten van alhier armlastigen, waarover

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2