Dlexiko. Het artikel in de Wiener Zeitang waarvan vrii hier boven spraken, bevat het volgende over de onderhandelingen met den aartshertog Maximiliaan omtrent de mexikaansche kroon gevoerd in 1861. „Bij al de verkeerde opvattingen en valsche geruchten, waartoe de mexik;iansche kwestie aanleiding heeft gegeven, kan het volgende eenig licht verspreiden over de onderhan delingen te dien opzigte. „De ontelbare revolutiën waarvan Centraal-Amerika sedert de afscheiding van Spanje het tooneel is geweest, heb ben ten opvolgt' gehad dat alle v eiligheid voor eigendommen en personen, geheel ontbreekt. Dit heeft bij een steeds ver meerderend aantal achtenswaardige personen, tot alle par tijen van Mexiko behoorende. de overtuiging doen geboren worden dat hun vaderland, zoo schitterend door de natuur bedeeld, slechts tot vrijheid en vooispoed kon geraken onder een krachtige monarchale regering He oneenigheden met de enropesche mogendheden, waarin het laatste bestuur van Mexiko juist ten gevolge van anarchie en willekeur werd gewikkeld, hebben de neigingen der hoogere en meest gegoede klassen aldaar in krachtige verlangens veranderd. „In den herfst van het jaar 1861, toen het hoofd en de vertegenwoordiger der monarchale partij in Mexiko zich te Parijs bevond, verzocht deze, op vertrouwelijke wijze, te mogen weten of men eerie weigering had te wachten, indien door het initiatief van Frankrijk en met goedkeuring van Engeland aan een aartshertog vut het htus van Oostenrijk en met name aan den aartshei tog Ferdinand Maximiliaan de kroon van Mexiko mogt worden aangeboden. Men gaf hem daarop, even kot.fi Initieel, te kennen dat de aartshertog niet zon weigeren eventueel aan dewenschen der inexikaan- sche natie gehoor te geven, indien deze hem tot den troon riep, wanneer dit de goedkeuring verwierf van zijn door- luchtigen broeder en soeverein. Men verklaarde evenwel terzelfder tijd op do meest volstrekte wijze dat men geens zins eene aanneming van dergelijke aanbiedingen mogelijk kon stellen, dan onder voorwaarden, welke goede waarbor gen voor de toekomst oplov enlen en met de waardigheid van den aartshertogen zijn doorluchtig stamhuis overeen kwa men. Men stolde voorts -. ei schillende voorloopige voorwaar den en behield zich nog het sudlen van anderen voor, wan neer het ontwerp een lu chloren grondslag mogt bezitten. kennen dat de regering van Z. M. tiding in deze zaak zou aannemen itiatief nemen tegenover de twee terwijl de regering' veeleer geduldig vaarop men haar een formeel aan neming der gestelde voorwaarden. zoo luidde het slot van het doku- iet een grondig onderzoek van een n bezighouden; eerst dan alleen rwaardon der aanneming tot eene Eindelijk gaf men nog t eene geheel lijdelijke lu en volstrekt niet eonig ii groote zeemog' lh don, den dag zon afwachtm, bod zou doen. uk; inach „Eerst d?m alleen - ment zal men zich t dergelijk voorstel kurtn zal men omtrent de voi eindschikking kunnen g'i „Daar nu van do zijde zegging van eeni waardoor zou z j bestaat er volstrek handelingen te op afgi de - aartshertog# geene enkele toe- aard en aan wien ook is gedaan, vol;on van de vroegere gedragslijn, aanleiding om diplomatieke onder ver deze kwestie, zoo lang de voor loopige voorwani den niet zullen vervuld zijn. De Moniteur bevat het berigt dat het besluit van den maarschalk Foroy omtrent de sequestratie van goederen te Mexiko zal worden ingetrokken. Voorts meldt het officieel blad dat van 25 augux; us af de mexikaansche kusten van tien mijlen ten zuiden van Mntamoros tot aan Campêche geblokkeerd zullen worden. Frankfort Reeds in den vrije duitsc'ne vroegen morgen van 15 augustus was deze vlaggen van allerlei kleuren in feest gewaad getooid, om de velschillende vorstelijke personen te ontvangen en hulde te brengen aan de gedachte, welke hen bij het bezoek aan die stad en het te houden kongres, naar veler meening, bezielde. Mogt het aantal hessische, beijer- sehe en hannoversche vlaggen groot zón, de duitsche bon ds- vlag met hare driekleuren zwart, rood en goud wapperde bijna overal; de pruissische vlag alleen werd te Frankfort even als Pruïssen's koning op het kongres geheel gemist. Ware de duitsche eenheid tot stand te brengen met ellen vlaggedoek. er zou niet gelijk thans, billijken twijfel bestaan of die ook door dit kongres tot stand zal komen. Behalve al die vlaggen was ook de geheele officiële wereld van deze kleine vrije duitsche republiek met al haren na sleep in groote beweging en bewoog zich ondanks de druk kende hitte in haar officieel kostuum hier en ginds in rijtui gen door de straten. Des middags ten vijf uur was de senaat met haar gevolg van min of meer van goud en zilver schitterende uniformen aan het station tegenwoordig, in afwachting dat de eerste persoon van het vorstenkongres, de keizer van Oostenrijk per spoortrein zou aankomen, terwijl een prachtig rijtuig gereed stond om den keizer naar het voor hem in gereedheid gebragt paleis te brengen. Ten kwartier voor zes uur kwam de trein aan. De keizer ontving den welkomstgroet van den senaat, beantwoordde deze, rigtte een kort woord tot dezen en genen, nam plaats in een open rijtuig met twee paarden bespannen, zonder gebruik te maken van bet senaats-rijtuig, en reed ponder door de toegestroomde menigte te worden opge merkt, welke hem noch in zulk eenvoudige uniform, noch in zulk eenvoudig rijtuig verwachtte, naar het paleis. Men vermoedt dat keizer Frans Jozef alle dergelijke openbare plegtigheden zoo veel mogelijk tracht te vermijden om den naijver van de overige prinsen, koningen en vorsten niet op •te wekken, die toch reeds genoeg wegzinken bij den oosten- rijk'schen soeverein. Thans bevinden zich behalve dezen te Frankfort: de koning van Beijeren, de koniDg van Saksen, de koning van Hannover, de kroonprins van Wurteraberg. de groothertog van Baden, de keurvorst van Hessen, de groothertog van Hessen, prins Hendrik der Nederlanden, de hertog van Brunswijk, de groothertog van Mecklenburg-Schwerin.de hertog van Nassau, de groothertog van Saksen-Weimar. de hertog van Saksen-Meiningen, de hertog van Saksen- Coburg Gotha, de groothertog van Mecklenburg-Strelitz, de groothertog van Oldenburg, de erfprins van Anhalt- Dessau-Gothen, de vorst van Schwarzburg-Sondershausen. de vorst van Schwarzburg Rudolfstadt, de vorst van Liech tenstein, de vorst vau Waldeck, de vorstin van Rëuss- Greitz. de vorst van Reuss-Schleiz en de burgemeesters van de vrije steden Lubèck, Frankfort, Bremen en Hamburg. Maandag ten tO uur is de eerste zitting van het kongres gehouden, waaromtrent wij o. a. het volgende vermeld vinden. „Ik zou zoo schrijft de korrespondent uit Frankfort aan L'inde'pendance beige kolommen kunnen vullen met ai de min of meer juiste redeneringen, welke ik daarom trent heb hooren maken." Wat daarvan uit verschillende bronnen het waarschijnlijkste is, komt op het volgende neder. De keizer heeft de zitting geopend met eene rede voering, waarin hij zijne medeleden van den bond dank heeft betuigd voor hunne tegenwoordigheid, (ie noodzake lijkheid van hervormingen aangewezen en heldoor zijne regering zamengesteld programma ontwikkeld. Misschien is er omtrent een of ander punt eenige nadere inlichting gevraagd, maar geen eigenlijke debatten hebben voor zoover zulks bekend is, plaats gehad. De keizer heeft overigens verzocht dat zijne plannen door de vorsten in beraad zullen worden genomen. Heden zal waarschijnlijk de laatst vergadering worden gehouden, na afloop waarvan de ministers nog eenige bijzondere punten zullen rege len en een protokol aan de verschillende kamers indienen. Pruissen zal dan nogmaals worden verzocht om zich niet verder te onttrekken aan deze hervormingsplannen. Daaromtrent wordtthansm diplomatieke kringen teFrank- fort het volgende verhaald: Er zou een soort van uitvoerend bewind worden zamengesteld uitOostenrijk, Pruissen. Beije ren en twee andere staten door verkiezingen aan te wijzen. Tevens zou er een bondsraad worden ingesteld, bestaande uit afgevaardigden, welke niet aftreden, en eene bondsver gadering van twee kamers, de eene uit vorsten, de andere uit afgevaardigden zamengesteld. Deze laatste zou bestaan uit due honderd afgevaardigden, waarvan de helft uit cos- tenrijksche en pruissische leden. Deze bondsvergade ring zou voorts eene grootere magt bezitten dan de tegen woordige landdag, terwijl er overigens algemeene eenheid van beginselen omtrent verschillende punten van wet geving zou worden aangenomen. Eindelijk lag in het oostenrijksch hervormingsplan.om een bondsgeregtshof op te rigten, waarvan de leden telkens na een tijdsverloop van driejaren zouden aftreden. Feestelijkheden zullen aan dit vorstenkongres natuurlijk niet ontbreken. Onder meer is een schitterend banket door de vrije stad aan hare vorstelijke gasten, gegeven, hetwelk door den keizer met een niet ïnitfiler schitterend zal beantwoord worden, alles tot groote verontwaardiging van den frankforlschen Vatel, daar het eerste door koks uit Parijs het laatste door koks uit Weenen zal worden georganiseerd. Op het banket van de stad Frankfort, hetwelk maandag plaats had beantwoordde de keizer een toast op puitseh- iand's vorsten en vrije steden uitgebvag', aldusln naam der hier tezamen zijnde duitsche vorstenwpnsch ik den senaat en de bevolking voor onze gastvrije ontvangst dank te zeg gen. Vau die dankbaarheid kunnen wij tuei beter getuigen dan door de verklaring dat wij eene hartelijke genegenheid koesteren voor het algemeene duitsche vaderland. Een stemmig zijn wij in onze goede gezindheid jegens deze stad en met ingenomenheid zullen de vorstelijke gasten met mij een beker ledigen op Frankforts's welzijn. Leve Frankfort F ingeland. Omtrent <le laatste diplomatieke handelingen in de pool- sche kwestie, zegt The morning post het volgende „Na lange en ernstige overwegingen zijn eindelijk drie antwoorden op de drie depeches van prins Gortschakoff naar St. Petersburg afgezonden. Eerst was voorgesteld dat de drie antwoorden in eene krachtige nota zouden worden zamenge vat, maar na rijp beraad heeft men het juister geacht den ingeslagen weg te blijven vervolgen terwijl ieder daarbij zijn bijzonder standpunt zou blijven behouden en allen met de zelfde inzigten waren vervuld. „Dit systeem zal beter de gelegenheid geven om geschikte antwoorden te geven aan vorst Gortschakoff die, daar hij jegens ons gematigder in taal is geweest dan jegens Frank rijk, van deze mogendheid een heftiger antwoord ontvangen zal dan waartoe wij genoopt zijn. Het doel van allen is even wel geheel het zelfde en wij gelooven overeenkomstig de waarheid te kunnen verzekeren dat uien in de drie notas zoo veel mogelijk identieke konklusiën zal aantreffen. „Het doel der drie mogendheden is oiu b.j Rusland aan te dringen op de ten uitvoer legging der bepalingen van het traktaat van 1815 betrekkelijk Polen. Bij deze han delingen staan de drie mogendheden tegen ééne over, terwijl geene daarvan iets zal doen zonder de overigen. „Aan elk denkbeeld van dwang is voor het oogenblik vaarwel gezegd. Van onze zijde betreuren wij het omdat wij betwijfelen of men verkrijgen zal wat wij wenschen door eene gematigde diplomatieke gedachtenwisseling. Waren wij krachtig op den ingeslagen weg voortgegaan en hadden de drie mogendheden eene energieke en bepaalde houding aangenomen, dan zou Rusland öf onmiddellijk hebben moeten wijken öf binnen weinig tijd terugtreden voor de groote pressie, op die mogendheid uitgeoefend. „Het zou dan niet noodzakelijk geweest zijn om oorlog te voeren in den zin, gelijk men dit gewoonlijk opvat. Het zou onnoodig zijn geweest eene groote worsteling aan te vangen, maar de kolossus van het Noorden zou weldra doof den dwang van geheel Europa overwonnen zijn geweest. Van Zweden tot Turkye zou eene uitgebreide pressie zijn uitgeoefend, welke onwederstaanbaar zou geweest zijn m kracht. „Dat deze bewering juist zou geweest zijn bewijst een artikel van een dagblad uit Moskou (gelijk men zich herin neren zal in het voorlaatste nommer dezer courant mede gedeeld}. Dit dagblad toch, vervuld met het denkbeeld hetwelk wij des noods wilden toepassen, namelijk het aan nemen van eene vijandige houding zonder oorlog, woedt reeds bij voorraad in zijne magteloosheid en uit herige angstkreten over de verderfelijkheid eenerstaatkunde, welke toch eigenlijk slechts de zedelijke kracht der algemeene opinie zou verligchamelijkt hebben. „ts echter de maatregel, welke de drie mogendheden thans aannemen, zoo scherp niet, als wij verlangden, men moet haar daarom niet beschouwen als een teeken van weifeling in hare gezamenlijke plannen. „Prins Gortschakoff zal weldoen om op eerlijke en onge zochte wijze de teekenen des tijds rijpelijk te overwegen. Het is hem niet gelukt om Oostenrijk uit de alliantie te doen treden hij moge zich even min voorsiellen dat Engeland en Oostenrijk zich achter Frankrijk verschuilen, als dat hij deze laatste mogendheid in eene valsche positie zou kunnen brengen en haar geïsoleerd tot vijandelijkheden nopen. „Slechts eene nieuwe nederlaagzou van dergelijke poging het gevolg wezen. Frankrijk zal geen voet verzetten zonder zijne bondgenooten. Hij moge derhalve zijne tegenstanders in het open visier zien en voor altijd het denkbeeld vaarwel zeggen o:ii een hunner te vleijen, tot andere gevoelens te brengen of te vertoornen om hem daardoor in eeüige op zich zelf staande handeling te wikkelen. Is de kwestie op dit oogenblik niet onder den meest geduchten vorm te be- schouwen, h ten gevolge der overtuiging dat het kabinet van St. Petersburg thans zijne eigenlijke positie moet begrijpen ca de noodzakelijkheid inzien om binnen de grenzen der traktaten terug te treden. „Mogt aan de thans gegeven» waarschuwing op nieuw eene onjuiste uitlegging worden gegeven en mogten de polen de hevige worsteling volhouden, waartoe alle waar schijnlijkheid bes'anf dnn zi! d.-kwestie eindelijk in den meest bepaalden vorm moeien gesteld worden een vorm, welke Rusland in zijn eigen belang ongaarne zal wenschen te 2ien. „Het groote rijk is zeer gedesorganiseerd; zijn financie wezen is in ongunstig, n toestand, zijn krijgswezen is even» :fd wapen der ii de holle klanken •n dien ten gevolge g te houden. Aan an in bedoelingen, aai mede zij uitge- min bijzonder gunstig. Sm russen, maar bij deze gelegenheid zuil daarvan weinig gevolg hebben en wij ho; ons daarmede verder niet te behoeven 1>< onze verlangens moet worden volda overeenstemmende met de bpregthcul, sproken zijn. „Wij wenschen zoo veel mogelijk zelfs den schijn van een gevaar oor den algen eer.pn vrede \cr- ojden. Wij, noch onze hondgoiioo!;-n h-b'ocn op dit oo - nblik de nnuste vijandelijke bedoeling en wij znli n b rhts dwangmaatre gelen toepassen n?s ons zulks door de uiuoste noodzakelijk heid wordt opgelegd. „Voet voor voet schrijden wij voort op den weg van ondc handeling of <1 wang. niet de bedoel rtgonü va n Rusland de erkenning te erhmgen an hetgeen h iüjk is of eene toe- passing van hetgeen door de stun van Europa wordt ver langd." In .half-officiële kringen te Londen betwijfelt meti zeer of de aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk de rnexi- kaansehe keizerskroon zal aannemen. Men beschouwt de mexikaansche expeditie nog altij l als eene fout, waarvan het gevolg eene alliantie zal wezen tusschen Frankrijken de gr koh federeerde staten van Noord-Amerika, waardoor zelfs Engeland nog in ernstige verwikkelingen zou kunnen geraken. IIAXDISLS S2 ESUGTEX. Frijzcn van eITckten. Amsterdam 19 augustus. Nederland. Certifik. Werkelijke schuld 2ipct, dito dito dito 3 dito dito dito 4 Aand. Handelmaatschappij 4$ België. Certifikaten bij Rothschild 2£ Rusland. Obligatien 179S/1816 5 CertiHk. Hope co4 Oblig. dito 1855, 6de serie1 5 dito dito Leening 1860 4fc Certifikaten6 Aand. spoorweg Polen. Schatkistobligatien4 iostenrijk. Obligatien metalliek5 dito 1847/1852 2i dito rente Amsterdam5 dito nationale5 Bank aktien3 Italië. Leening 1861 5 Spanje. Obligatien. (binnenlandscbe) 3 dito 3 thans 2 Amortisable schuld Portugal. Obligatien 1853 3 dito 1856—1862 - 3 Griekenl. dito (blaauwe) 5 Vereen.Stat. dito (1874) r.--P '5 Illinois. dito v.v."VA Mexiko. dito ;3",\ Grenada. dito afgestempeld Venezuela, dito ,~2

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 3