per» zouden vinden indien zij niet f 200 en f 210 kostten. De haarden en kagchels van L. Vogel Jz. te Middelburg, hoewel veel eenvoudiger, mogen zich echter met eere in dit aanzienlijk gezelschap vertoonen en hebben kans om door hunne veel toegankelijker prijzen f40 f65) vrij wat spoediger van de hand te gaan. In het voorbijgaan zij hier vermeld, dat alleen de heer Vogel niet Gebroeders Peek te Middelburg de eer der zeeuwsche industrie op deze tentoonstelling heeft opgehouden. Zeeland is wel is waar geene hoofdzakelijk industriële provincie, doch had hier voorzeker beter kunnen vertegenwoordigd zijn. Het heeft die provincie toch niet aan sub kommissiën ontbroken. Te Middelbuig. te Zierikzee en te IJzendijke waren er geves tigd. Geen enkel voorwerp is echter uit Goes, Zierikzeeof IJzendijke ingezonden. Zijn de ijverige pogingen welke wij moeten onderstellen dat die sub-kommissiën hebben aange wend, alle afgestuit op den onwil der zeeuwsche industriëlen Dit zou zeker een vreemd verschijnsel wezen. Welke reden konden zij hebben om hunne prod tikten niet bekend te wil len maken? Is het debiet reeds zóó uitgebreid dat zij liever geen verder débouche' wensehen Tiet vervolg van dezen brief deelen wij in een volgend nommer mede. Een ander korrespondent schrijft ons uit 's Gravenhage „Het groote ongeluk, dat hier jl. zondag avond heeft plaats gehad en waarvan ik u de hoofdzaak reeds met wei nige woorden meldde, heeft eene algemeene verslagenheid te weeg gebragt en is het onophoudelijk onderwerp der gesprekken. Om u de zaak duidelijk te maken, zal ik vooraf eene kleine toelichting geven „Aan de zoogenaamde trekvaart, die zich bij Rustwijk linksnaar Laiden en regts naar Delft vertakt, ligt even bui ten den Haag een publieke tuin. „Pux intrantibus," die des zondags eene geliefkoosde plaats van uitspanning voor den werkenden stand is en op de werkdagen veel door moeders met hunne kinderen bezocht wordt, Deze tuin is echter aan de overzijde van het water gelegen, en kan wel over land bereikt worden wanneer men een zeer grodten omweg wil maken, doch anders moet men zich laten overzetten met eene pont, die van wege den kastelein voor de bezoekers gereed wordt gehouden. Dit middel van vervoer heeft wel •niets gevaarlijks indien tnen er zich met voorzigtigheid van bedient; doch wanneer de bezoekers opgewonden of te talrijk zijn, kunnen er ongelukken ontslaan, en de tegen woordige ramp is ook aan die oorzaak te wijten. „Tegen 9 uur in den avond verlieten een aantal jongelie den, die niet allen lot elkanders gezelschap behoorden, den tuin in eene zeer vrolijke stemming, om zich met de pont naar de overzijde terug .e laten brengen. Er waren reeds te veel personen in het vair tuig. toen er nog een jongman op sprong, die natuurlijk door zijn ge wig t de pont deed overhellen. Door deze beweging, m verband met het dan sen en springen der aanwezigen, sloeg de pont plotseling om en stortten allen inliet wafèr, gedeeltelijk onder het vaar tuig, Dit bemoeijolijkte de pogingen tot redding in eene booge mate. daar men e v t do out moest trachten te ver wijderen. Toen dit gelukt wasj naren de meeste slag toners, verstikt. Drie personen zijn tijdig gered, doch zes meeren- dcels zeer jeugdige" weisjes uit den dienstbaren stand en twee mannen, waaronder de knecht die sinds jaren de pont bestuurde, werden dood uit het v.ater gehaald. Met zoeken naar lijken duurt nog voort, daar niemand naauwkeurig weet hoeveel personen er in het vaartuig waren en men dus vreest dat er nog meerderen het leven verloren hebben. Onder de genoemde meisjes bevond er zich een. dat eerst in den middag omstreeks vier uur tut Utrecht in de residentie gekomen was en dus wel letterlijk in haar dood geloopen is „Mogt dit noodlottige geval steeds velen voor den geest staan, die, zoodia zij zich op liet water bevinden, in onver antwoordelijke brooddronkenheid vermaak scheppen in schommelen, wiegelen en rumoer maken, om te toonen hoe veel zij wel durven of met de nog onedeler bedoelingen om hun gezelschap schrik aan te jagen. Reeds zoo menig men- schenleven is door die roekeloosheid vóór den tijd afge sneden Bcttoeiiiingcïi ew besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den kapitein ter zee G. Fabius en aan den adelborst der Ie klasse J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke tot het aannemen en dragen der versierselen, de eerste van ridder der 2e klasse van de orde van Nichan Iftahar, de andere van ridder dier orde. hun door Z. H. den Bey van Tunis geschonken. geneeskundige dienst Benoemd tot apothekers der 3e klasse bij de uulitaiic geneeskundige dienst inOost-Indie, de voor die betrekking opgeleide kweekelingen der phar- macie J. Enderlé en G. W. F. van Vogelpoel. Marine en ïeger. Bij de logt die Zr. Ms. schroefstoomschip Djambi, kom- mamiant de kapitein-luitenant ter zee van Rees. langs de kusten van Australië gemaakt heeft, is het steeds alom met den meesten luister ontvangen. Op onderscheidene plaatsen werden schitterende feesten gegeven, die van de ineest vriendschappelijke gezindheid der australische bevolking jegens Nederland getuigden. De gepantserde kanonneerboot is jl. vrijdag van Vlis- singen te Hellevoelsluis aangekomen, maar onmiddellijk doorgestoomd naar Rotterdam, alwaar dit vaartuig den vol genden dag door den minister van marine geïnspekteerd is. Zoo als reeds bekend is. zullen er op liet proefveld nabij Scheveningen, onder de leiding eener kommissie van officieren, van de zee- en landmagt nadere proeven tegen pantserschijven worden genomen. Die kommissie iszamen- gesteld uit de volgende heeren president, de hoofdingeni eur, direkteur van scheepsbouw, L.K.Turk, en leden de kapitein luitenants ter zee F. A. A. Gregorij en de Freraery n de luitenant ter zee der Ie klasse jhr. de Stuers, adj udant van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, voorts de ma joor Delprat en de kapiteins Verheye vin Sonsbeeck, van Cattenburch en de Brauw, allen van het wapen der artillerie. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging den 15 dezer: J. Adriaansen. jm. 29 j. met M. J. Ovaa, jd. 27 j. F. H- Schilfer, weduwn. 44j. met C. A. van Simmeren,jd. 37j- J. T. van der Veer, jm. 35j. met P. E. Bosdijk, jd. 31 j. W- Vogelsang, weduwn. 52 j. met J. van Dalen, wed. 48 j. (Van 8 tot 15 augustus.) Vli^singen. Bevallen: E. II. Mets, geb. Daane, z. M- J. Quite, geb. Reijnhout. z. J. P. Daamen. geb. Penning*, z- G. Holm, geb. van den Harst, d. J. M. G Schwarz. geb. van Malcotte'. z. J. Caljé. geb. de Rijcke, z. J. W. Wolff, geb. van derEyk. z. J. H. Janssens, geb. Klijberg. z. N. Sohier. geb. de Buck, z. P. van Boven. geb. Schreiber, d. S. M. Schaap, geb. Adamse, d. (doodgeb.) Overleden: H. Effelaar, jm. 6G j. M. Leynse, d. 10 w. M. H. de Klerk, d. 2 in. J. de Plaa, wed. van C. Leenders, 64 jaren. Goes. Gehuwd: C. Luijks, jm. 28 j. met J. van der Aagen, jd. 28 j. M. van Waarde, jm. 26 j. met A.M. Burgs, d. 27 j. M. Frankin, weduwn. 29 j met G. L. den Boer, jd. 29 j. J. Blomkun jm. 25 j. met F. de Jonge, jd. 34j. M Vos. jm. 25 j. met A. van'den Dorpel, jd. 24 j. Bevallen: J. Visser, geb. Ilarthoorn, d J. M. C. Souten- dani. geb. Schreuder, d. S. Boshoff, geb. Dekker, d. C. K. Kramer, geb. Verplakke. z. (levenl.) Overleden: J. Blondel, vrouw van M. Gellink, 42j A. van der Mark, weduwn. van E. van de Rosijne, 86j. A. P. Kasseband. z. 1 in. Zierikzee. Gehuwd: J. de Clercq van Weel, jm. 31 j. met C. A. J. van der Lek de Clercq jd. 27 j. B. Goedege- buure, jm. 25. j. met M. de Ronde. jd. 24 j. J. Dekker, jm. 56 j. met J. Vingerhoed, wed. van P. Horrevoets, 42 j. Bevallen: J* Goudswaard, geb. Geelhoed, z. J. van der Bent, geb. van Oosten, d. C. J. van Woerkens, geb. Lans mans. z. Overleden Ph. Eijding. man van B. de Jonge, 62 j. (te Hellevoetsluis, 28 julij jl.) CJemcngde berigten. In den rijksraad te Weenen is eene nieuwe wijze van stemming ingevoerd. Voor ieder afgevaardigde is een witte en een zwarte knoop geplaatst, terwijl eene onmerkbare aanraking van een dier beide knoopen met den vinger vol- doende is eene stem uit te brengen. De president heeft voor zich liggen twee tableaux. Op liet eene daarvan verschijnen witte punten op een zwart bord, om de stemmen vóór aan te wijzen op liet andere vertoonen zich zwarte punten op een wit bord, die de stemmen tegen aanduiden. Door de elektri citeit wordt bij iedere drukking met den vinger door de afgevaardigden op een der tableaux de stem aangewezen, die is uitgebragt. -- Over zoogenaamde naaimachines is en wordt nog schier dagelijks veel geschreven, maar meest uiteen indus trieel oogpunt en als een bewijs van vooruitgang in de kunst der machinerie. Immers de hooge prijs en de groote plaats ruimte die zij vereischen. zijn zoo vele oorzaken, dat het gebruik zich tot een zeer beperkten kring bepaalt. Maar ook hierin zal verandering komen en weldra zal men deze machine, door de franschen machine a eoudre bijou ge naamd, in de handen van iedere vrouw zien, die gaarne hare eigene kleine benoodigdheden voor het toilet of anderzins zelve vervaardigen wil. In een klein fraai doosje van 15 centimeters in het vierkant tegen 4 centimeters hoog beslo ten, is het gemakkelijk in een werkzak of mandje te vervoe ren. In eene sekonde kan het werktuigje aan de tafel vast gehecht en in werking gebragt worden, en door middel van eene kleine bewerking met de hand worden de plooijen, zoomen en.elk ander soort van naaiwerk met eene bewonde renswaardige snelheid en regelmatigheid vervaardigd.Tulle, neteldoek, katoen en voorts alle ligte stoffen worden het meest door deze machines bewerkt. De prijs te Parijs is vooreerst twintig franken. Eugène Delacroix, wiens dood niet alleen te Parijs maar alom in de kunstwereld zulk een grooten indruk heeft gemaakt, heeft een vrij groot aantal onafgewerkte schilde rijen nagelaten, o. a. een groot historisch stuk,een nachte lijken aanval voorstellende. Het laatste stuk, dat hij heeft afgemaakt, was voor den heer Pereire en stelde een Medea voor. De heer Delacroix was 65 jaren oud, maar men zou hem voor jonger hebben aangezien. Even goed als hij het penseel hanteerde, kon hij ook de pen voeren. Iedereen herinnert zich toch nog zijne aardige feuilletons en zijn beschouwingen over Raphael en Michel Angelo. Zijn dood laat een plaats open in de akademiemen zal echter moeije- lijk een opvolger zijner waardig kunnen vinden. -- De beroemde britsche veldheer lord Clyde is jl. vrij dag, na eene langdurige ongesteldheid, in den ouderdom van bijna 70 jaren, overleden- Na aan verschillende oorlo gen en krijgsbedrijven in Europa. Noord-en Zuid-Amerika, Indië en China te hebben deelgenomen, heeft hij in den Krim-oorlog, als bevelhebber der schotsche brigade, zich beroemd gemaakt als opperbevelhebber van het leger, het welk den opstand in Britsch-Indië gedempt heeft. Terzake van zijne in deze laatstgenoemde betrekking bewezen dien sten is hij tot pair des rijks verheven onder den titel van lord Clyde; vroeger voerde hij den naam van Colin Campbell. Dezer dagen is te Mölna bij Stora Vartan in Zweden in tegenwoordigheid van de ministers van oorlog en marine benevens vele officieren van de land- en zeemagteene proef genomen met de door den ingenieur Nobel vervaardigde onderzeesche mijn. De mijn was voor het uitloopen uit het dok aan de gepantserde kiel der Aigle aangebragt en tnet de noodige hoeveelheid kruid gevuld. Door de ontploffing werden de bodem van het schip en het dek vernield. De scheepsluiken en eenige op het dek liggende watertonnen werden in de lucht geslingerd, en de schooner zonk om kort daarna door een stoomschip naar het dok teruggebragt te worden. De minister van marine beeft na dien goeden uit slag aan den heer Nobel een aantal toestellen besteld, die in de mondingen der talrijke bogten langs de zweedsche kust zullen worden gelegd. Eene nieuwe methode, om de ijzeren platen van sche pen voor het aanzetten van vuile stoffen en voor oxydering te beschermen, schijnt thans in Engeland met goed gevolg te worden toegepast. Het bestaat daarin ze met dunne ijze ren plaatjes te bedekken, die met glas overtrokken zijn. Op bevel der admiraliteit zijn de platen der Royal Sovereign daarmede overtrokken ook de keizer der franschen laat te' Cherbourg proeven met deze nieuwe uitvinding nemen. Zaturdag was bij een vischhandelaar te Londen, de grootste zalm te zien welke ooit was gevangen. Hij woog uiet minder dan 47 pond. De groote hitte, die gedurende dezen zomer te Parijs heerschte, heeft aanleiding tot eene vergelijking tnet die in roegere warme zomers gegeven, waaruit blijkt dat zij zelfs die van den buitengewoon warmen zomer van 1793 over troffen heeft, toen de thermometer van Fahrenheit den 8 julij 101 graden in de schaduw teekende, want den 9 augus tus van dit jaar teekende die thermometer 102.2 in de scha duw. In de tegenwoordige eeuw waren de vroegere heetste dagen 8 augustus 1802, 31 julij 1803. 1 5 julij 1808,1 augus tus 1826, 18 augustus 1842 en 5 julij 1846, maar zelfs op den warmsten daarvan stepg de thermometer niet hooger dan tot bijna 99 graden, zoo dat men nagenoeg eene eeuw moet opklimmen om een nog hoogeren warmtegraad dan den thans beleefden te vinden. Althans men vindt opgeteekend dat de thermometers te Parijs den 26 augustus 1765 tot 104 graden Fahrenheit gestegen waren, waarbij nogtans in het oog moet worden gehouden dat, zij toen nog niet met de zelfde juistheid als de tegenwoordige waren ingerigt. Verlioopir.gen en aanbestedingen. Jl. vrijdag zijn alhier ten verkoop aangeboden de vol gende perceelen I. Een huis en ene op het Vlissingsche wagenplein, wijk P no. 229. O j gehouden. II. Een huis en erve in de Sint Smuistiaanstraai. wijk L no. 137. Verkocht voor f305. III. Een huiseri erve in de Gravenstraat, wijk I no. 31 i. Verkocht voor 1* 425. Thcrmometei'sfand. 17 atig. 's av. 11 u. 60 gr. 18 's morg. 7 u. 59's mid L u. 59 's av. 11 u. 58 gr. 19 'smorg. 7 u. 6(i 's midd. i u. 62 gr. Algeancen overzigf* De keizer van Frankrijk is naar het kamp van Chalöns vertrokken, koningin Victoria reist in Duitschland, de kei zer van Oostenrijk is te Frankfort, de keizer van Rusland heeft zich naar Novogornd begeven, terwijl vele ministers der verschillende mogendheden evenzeer de drukkendste staatszorgen hebben vaarwel gezegd. De poolsche kwestie zal derhalve in de eerste dagen geene bijzondere incidenten opleveren. Intusschen bezit men eenige inededeelingen omtrent de engelscbe en fransche nota's, welke laatstelijk naar het hof van St. Petersburg z:jn afgezonden. De taal der eerste, vol gens die berigten, zou minder hoffelijk dan die der laatste wezen, hetgeen echter niet strookt met de voorspellingen van The morning post. Beide nota's bandhaven evenwel de vroegere voorstellen en drukken het leedwezen uit over Ie omstandigheid dat Rusland niet in de zes punten heeft berust. Zij drukken den wensch uit dat een rijp beraad de russischc regering tot andere.,gedachten zal brengen en stellen overigens haar verantwoordelijk voor eene nieuwe weigering. In de frwnsche depeche misschien ook in de engelsche zou ten slotte verklaard worden „dat men thans wil afwachten welke maatregelen Rusland nemen zal, en de hóóp uitdruken dat zij van zoodanigen aard zullen wezen, als tot bevrediging leiden kan." In dn laatste wordt door sommigen aanleiding gevonden om te beweren dat Rusland de nota's zal kunnen opvatten in een zin, welke een antwoord van zijne zijde verder on- noodig zal maken. Om daarvan de mogelijkheid te beoor- deelen zal men echter de beide diplomatieke stukken geheel moeten kennen. Intusschen zetten de polen de worsteling tegen Rusland voort. De demokratische partij onder Mieroslawski welke voor de aristokratie en de geestelijkheid twee partijen, in onze dagen in alle landen uit verlangen tot zelfbehoud zoo teeder verbonden tot nog toe het veld bad moeten ruimen, steekt in den laatsten tijd het hoofd weder op en veroorzaakt in den boezem der poolsche natie zeiven eene klove, welke voor het herwinnen der onafhankelijkheid niet zeer gunstig kan wezen. Het vorstenkongres te Frankfort is voorts de gebeurtenis van den dag, en zeldzaam is ook het schouwspel om de duit- sche vorsten binnen de muren van ééne stad bijeen te zien. De vrienden der duitsche eenheid hebben dan ook al hunne hoop gevestigd ,op den oostenrijkschen keizer, die thans eene poging aanwendt om een deel hunner idealen te bevredigen. Uit een artikel der Wiener Zeitung blijkt dat de aarts hertog Maximiliaan de kroon van Mexiko niet zal weigeren, indien de daartoe gestelde voorwaarden vervuld worden. De strekking daarvan zal wel in de eerste plaats zijn dat het land geheel worde onderworpen, en dat de natie zelve uitspraak doe omtrent den regeringsvorm en hare keuze, indien de monarchale wordtaangenomen, op hem uitbreoge. Dit alles zal aan Frankrijk evenwel nog veel manschappen, geld en moeite kosten.

Middelburgsche Courant | 1863 | | pagina 2